Jump to content

e92 325i, 320i sau 320d?


alex_ag

Recommended Posts

320i nu pt ca o sa ai consum asemanator cu 325i si ca performante sub 320d

 

Eu de exemplu am consum pe BC(ultimii 5000km) 11.6%,mers 70% in Bucuresti

 

11,6% consum la mers70 urban?? , eu cam tot asa 70-80 urban si am undeva la 13%... . conduci mereu ff linistit sau ...??

Link to comment
Share on other sites

Masina luata de noua in 2008 de la Automobile Bavaria Constanta.

Am ales diesel...din 2 motive...costuri de exploatare mici (am 41 000 de km si nici o buba ) si potential de resoftare ridicat...

am un consum in oras de 8-9 % si 5-6 % afara , cu 320dA (210 cai)

 

PS : 320i are 210 N/m iar 320d 350 N/m

 

Cu inima as alege 325i-ul iar cu capul 320d.

Link to comment
Share on other sites

voi aveti inpresia ca e motorul ala slab de pe e46, care era si de 2.2 l, cosuma cat un 325i si slabut..E mare diferenta acum, dupa 2007 320i e un I4 de 2000cm3 .. deci ideal la impozit si 170 de cai, si destul de important cuplu de 210NM, foarte decent pentru un motor asa mic 4 linie.. 2.0d are 177 CP.. mare diferenta intre ele nu e. MAi consultati si voi o pagina la BMW..sau wiki macar. Stiu ca nu sunt multe e90-e92 mai noi de 2007 pe forum, dar asta nu inseamna ca nu exista ca posibilitate..

 

 

Am un prieten care e la fel de incantat de 320i... chiar foarte :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Un amic are un 320i e90 2006 cu 155k la bord luat de nou. In 4 ani nu a schimbat nimic important la masina (doar consumabile). Ii consuma 6,9 in afara, 11,2 urban (buc) si pe BC are 8.9 mixt, iar mersul e sportiv in cea mai mare parte. :) Un cosum bun zic eu, pentru un benzinar, iar masina merge super.

Tot e90 am condus mai multe 320d (150 hp si 163) care erau destul de nervoase (cel putin pana pe la 120) dar totusi mai galagioase decat 320i. In schimb consumul destul de bun, chiar si in oras.

Oricum, si 320d si 320i au motoare imbunatatite pe e92

Despre 325i am aflat ca pretul este cam... dublu in general fata de un 320 la taxe, impozite, asigurari s.a. - mai ales ca o sa fie pe s.c.

Duminica plec in germania si am rezervat un 320i un 320d si un 325i

320i si 325i sunt favoritele, dieselul ma atrage in continuare doar la consum, nu prea mi-au placut motoarele diesel in general fata de benzina... au destule minusuri si in plus, benzina mai buna totusi... se gaseste in romania, pe cand motorina este mult mai proasta (in general la benzinarii) in comparatie cu tarile din EU, ca sa nu vorbim de experientele din trecut cu dieseluri...

320i -ul are 34.000 km ceea ce este un avantaj, il vinde o reprezentanta BMW :twoup: (deci km sunt reali 100%) si dotari in plus fata de 320d care are peste 60k km

 

Keep in touch

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Tot e90 am condus mai multe 320d (150 hp si 163) care erau destul de nervoase (cel putin pana pe la 120) dar totusi mai galagioase decat 320i.

 

Nu exista E90 320D de 150hp.

 

nu prea mi-au placut motoarele diesel in general fata de benzina... au destule minusuri si in plus, benzina mai buna totusi... se gaseste in romania, pe cand motorina este mult mai proasta (in general la benzinarii) in comparatie cu tarile din EU, ca sa nu vorbim de experientele din trecut cu dieseluri...

 

iar aici, nu am inteles nimic :twoup:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Tot e90 am condus mai multe 320d (150 hp si 163) care erau destul de nervoase (cel putin pana pe la 120) dar totusi mai galagioase decat 320i.

 

Nu exista E90 320D de 150hp.

 

nu prea mi-au placut motoarele diesel in general fata de benzina... au destule minusuri si in plus, benzina mai buna totusi... se gaseste in romania, pe cand motorina este mult mai proasta (in general la benzinarii) in comparatie cu tarile din EU, ca sa nu vorbim de experientele din trecut cu dieseluri...

 

iar aici, nu am inteles nimic :)

 

 

Ba exista e90 320d de 150hp (fabricatie 2005) :twoup:

 

Si ce anume nu intelegi? Benzina buna se gaseste in ro (OMV carrera, rompetrol fx, etc), pe cand motorina nu prea :)

Link to comment
Share on other sites

Si ce anume nu intelegi? Benzina buna se gaseste in ro (OMV carrera, rompetrol fx, etc), pe cand motorina nu prea :twoup:

 

de unde ai tras tu concluzia asta? Eu bag de la OMV sprint diesel si nu am probleme la injectoare, pompe etc. iar masina merge ok. La -22 grade a luat-o perfect fara alpin diesel sau alte vrajeli...

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Motoarele diesel m-i se par mai sensibile... asta stiu din experienta proprie. Spuneam mai sus ca am schimbat o turbina la un 320d 2003 e46 si nu a fost "decat" vreo 1900 euro, iar cauzele (dupa cei la de bmw) au fost carburantul prost si uzura (avea 140.000 km). In plus injectoarele sunt mai pretentioase decat la motoarele pe benzina.

Cel putin din punctul meu de vedere, dieselul e bun DOAR la consum :) Gas rullz (mai ales la bmw) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Motoarele diesel m-i se par mai sensibile... asta stiu din experienta proprie. Spuneam mai sus ca am schimbat o turbina la un 320d 2003 e46 si nu a fost "decat" vreo 1900 euro, iar cauzele (dupa cei la de bmw) au fost carburantul prost si uzura (avea 140.000 km). In plus injectoarele sunt mai pretentioase decat la motoarele pe benzina.

Cel putin din punctul meu de vedere, dieselul e bun DOAR la consum :) Gas rullz (mai ales la bmw) :twoup:

 

Mda... altii sunt de vina. La km aia e uzura turbinei nu motorina.

 

In fine, nu are sens o discutie disel vs. benzina dar turbina aia nu a picat din cauza de motorina. Turbina la a mea a fost reparata in garantie si au recunoscut ca "e de la ei" ca fiind o eroare de proiectare...

 

Eu zic sa alegi cu capul, adica 320d 177cp efficient dynamics .

 

+1

Edited by Bala
Link to comment
Share on other sites

Arata-ne si noua ce ai rezervat :twoup:

 

 

325i http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...amp;tabNumber=1

 

320i http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...amp;tabNumber=1

 

320d s-a vandut, o sa caut altul

 

Daca gasiti ceva interesant pana in 20.000 + TVA si neaparat cu TVA deductibil, astept propuneri :) (aaa... si max 70.000 km) :)

Edited by alex_ag
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.