Jump to content

e92 325i, 320i sau 320d?


alex_ag

Recommended Posts

Chiar daca va fi 320d, 320i sau 325 chiar si 330 voi tine cont f mult de km rulati si starea ei generala. Cel mai important este ca va fi un e92 :)

 

Cred ca esti cel mai tare de pana acum pe forumul asta,la tine observ ca nu conteaza ca e 320d ca e 330i...tot aia e!...neaparat E92 sa fie! :twoup:

 

Nu conteaza ca una consuma 9% ca alta consuma 20% ca la una e impozitul 180ron iar la alta 2200ron,etc...nu conteaza ca sunt masini total diferite si cu costuri de intretinere total diferite.

Asta numesc eu pasiune! :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Sunt membru nou pe forum si nu sunt hotarat ce motorizare sa aleg la un e 92.

Sunt nehotarat intre 320d 320i si 325i :)

La 320d singurul lucru care ma atrage este consumul :twoup:

320i gasesc la acelasi pret dar mai bine dotat

325i am gasit unul super dotat, dar am inteles ca e cam periculos la consum (undeva la 14 oras, 11 mixt), in schimb 218 hp suna bine :twoup:

Pretul se invarte in jurul a 18.000 + TVA, deci cam 21.000 TVA inclus (TVA-ul din germania - 19% ) + taxa

De asemenea, la 325i taxa e in jur de 1.500 pe cand la 320 se invarte pe la 600...

Ce parere aveti? Ce ar fi mai indicat de cumparat?!

Multumesc anticpat :)

 

Ti-am citit foarte atent postul si se simte ca emana pasiune, knowledge si mai ales dorinta. Mai ales atunci cand ai o asa ocazie sa iei un E92 cu 18K.

In locul tau as lua-o mai usor si as incepe cu alta motorizare asa incat in scurt timp sa-ti testezi capabilitatile, sa capeti experienta si sa decizi singur. Deci, ca unul care stie ce este un E92 M3, ti-l recomand pe asta chiar daca nu este in lista ta de optiuni.

Apropo...ce culoare preferi?

Succesuri

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor :)

Tocmai am ajuns acasa cu noua masina :twoup:

Dupa multe ore de condus si 4 masini vazute, am ales sa iau un 320d

320i cred ca ar fi fost cea mai proasta alegere, mai ales ca am gasit un forum (multi dintre voi cred ca stiti despre ce e vb) unde sunt f multi oameni care se plang de 320i. Ar avea multe probleme de fabricatie, multi reclama faptul ca l-i se aprinde check engine-ul, au probleme cu bobinele, injectoarele si softul. Dupa un testdrive cu 320i mi-am dat seama ca e mult mai slab decat 320d la performante, consumul dublu si asa m-am decis pe diesel

325-ul mi-a placut mult dar nu merita totusi, pt ca avea un consum mixt pe bc de 14,7 (255km) si in plus m-ar fi omorat taxele si impozitele :twoup:

Cel mai tare a fost un 330d care l-as fi luat, dar era de la niste arabi care nu confereau incredere deloc :) In plus, masina fusese lovita si revopsita (asta mi-am dat seama eu).

Masina pe care am luat-o este de la un dealer BMW, mi-a dat garantie TOTALA 1 an, oriunde in Europa, fara limita de km (asta m-a facut sa o aleg). Masina nu a fost atinsa, nu are nicio interventie la caroserie sau alte probleme. Mi-au facut revizia in fata, unde au schimbat ulei, filtre, placute frana (nu erau la limita dar mi-au pus totusi noi) si tot ce mai avea nevoie (stropgel, lichid frana si altele). Super seriosi oamenii de acolo (ar fi bine sa fie si la noi asa). Are 71.000 km, si fostul proprietar era un nene de 51 de ani, care a tinut-o in garaj (am vb cu el) si le-a dat-o la buy-back (si-a luat seria5 :twoup: ). Este impecabila, fara nicio zgarietura sau buba.

Cred ca am facut o alegere buna :twoup: Masina merge superb, trage foarte bine, consuma extraordinar de putin ( din germania pana acasa 5,1 - mers normal cu reprize de sprint)

O sa revin cu poze si mai multe detalii despre masina maine :twoup:

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ba exista e90 320d de 150hp (fabricatie 2005) :twoup:

 

320D E90 din 2005 are 163 de cai nu 150. Iar din 2007 2.0d are 177, apoi dupa face lift 183.

 

Arata-mi tu de unde ti-a venit asta cu 150 de cai. Probabil faci confuzie cu e46.

 

Am condus eu e90 cu 150 de cai :)

Nu-mi vine sa cred ca un membru cu vechimea ta nu stie nici macar atata lucru :twoup: NO OFFENCE

Acum sti :twoup:

Uite si cateva exemple... mai multe gasesti singur:

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=4

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=5

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=5

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=5

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=5

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...mp;pageNumber=5

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Este impecabila, fara nicio zgarietura sau buba.

 

Nu vreau sa-ti iau din avant si entuziasm, insa impecabila e doar masina noua. Si la aia mai ai cate o surpriza. Totusi, ti-ai luat un sh...

 

Sa o stapanesti sanatos !

Link to comment
Share on other sites

Este impecabila, fara nicio zgarietura sau buba.

 

Nu vreau sa-ti iau din avant si entuziasm, insa impecabila e doar masina noua. Si la aia mai ai cate o surpriza. Totusi, ti-ai luat un sh...

 

Sa o stapanesti sanatos !

 

 

Adevarat, m-am exprimat gresit. Am vrut doar sa sugerez faptul ca este intr-o conditie foarte buna :)

Va multumesc pt urari :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Ba exista e90 320d de 150hp (fabricatie 2005) :twoup:

 

320D E90 din 2005 are 163 de cai nu 150. Iar din 2007 2.0d are 177, apoi dupa face lift 183.

 

Arata-mi tu de unde ti-a venit asta cu 150 de cai. Probabil faci confuzie cu e46.

 

Am condus eu e90 cu 150 de cai :)

Nu-mi vine sa cred ca un membru cu vechimea ta nu stie nici macar atata lucru :twoup: NO OFFENCE

Acum sti :twoup:

 

:)

 

vai mie, ce rusine. Ce bine ca sti tu.

Link to comment
Share on other sites

Ba exista e90 320d de 150hp (fabricatie 2005) :twoup:

 

320D E90 din 2005 are 163 de cai nu 150. Iar din 2007 2.0d are 177, apoi dupa face lift 183.

 

Arata-mi tu de unde ti-a venit asta cu 150 de cai. Probabil faci confuzie cu e46.

 

Am condus eu e90 cu 150 de cai :twoup:

Nu-mi vine sa cred ca un membru cu vechimea ta nu stie nici macar atata lucru :twoup: NO OFFENCE

Acum sti :twoup:

 

:)

 

vai mie, ce rusine. Ce bine ca sti tu.

 

 

Te-ai ofticat... :twoup: imi pare rau... :)

Link to comment
Share on other sites

Eu: E90, 218 CP, cutie automata, consum in Bucuresti in zilele de maxima aglomeratie si regim de iarna, consum 22%. Sunt f curios sa imi arate si mie cineva ca scoate in Buc consum sub 18 la ora 8 dimineata si 6 seara. Conduc normal spre sportiv. E si pacat sa nu te bagi cand ai sub capota o mica bestie.

E adevarat ca noapte am scos consum de 9 in Buc, dar ziua, nici in cele mai fericite cazuri nu scade sub 18-20 ca si consum combinat aglomeratie cu semi-aglomeratie.

 

Pe autostrada la 160km/h consum 10. Nu va scadea niciodata sub 7 inj afara.

 

Senzatiile in schimb sunt misto. Pt un sedan de serie poti face multe ghidusii.

 

Motor 2.5L 6 cil in linie. Cei 2 cilindri in plus fac toti banii. Motorul este mult mai elastic si trage linear. Un dezavanataj este ca manaca ulei. In carte scrie cam 3-4 litri intre scbimburi dar eu unul nu am sarit de 2.

Link to comment
Share on other sites

Motor 2.5L 6 cil in linie. Cei 2 cilindri in plus fac toti banii. Motorul este mult mai elastic si trage linear. Un dezavanataj este ca manaca ulei. In carte scrie cam 3-4 litri intre scbimburi dar eu unul nu am sarit de 2.

 

max 1,5 mi-a luat mie intre schimburi , totul tine de linia rosie cat de des ajungi acolo . Mi-a placut cutia automata dar daca as mai lua un motor mare as alege manuala in primul rand pt consum care e semnificativ mai mic , pana la 2 -3 l /100 km in oras . In rest ce declari tu acolo cu consum 20-22 e adevarat doar daca mergi in turatii nebune mereu sau aglomeratii constante , vara cu Ac . Consumul real la 325 ia e in jur de 17 in bucuresti . De aici in sus e usor sa ajungi :twoup: . 15 in weekend , 12-13 seara. Merita sau nu asta decid cei care platesc . Dar motorul intr-adevar e deosebit si te poti baza pe el .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Are 71.000 km, si fostul proprietar era un nene de 51 de ani, care a tinut-o in garaj (am vb cu el) si le-a dat-o la buy-back (si-a luat seria5 :) )

 

Sa o stapanesti sanatos insa cum ai reusit sa te intalnesti cu proprietarul tocmai la dealerul bmw?Era in trecere sau cum? :twoup:

Apropo,cat a costat masina,an fabr.,dotari,etc?

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Foarte buna alegerea , ai ales ce trebuie mai ales in contextul actual cu tot ce sentampla la noi.

 

 

Sa nu-i faci soft indiferent ce-ti vor spune multi.va tine 1 milion de km fara asa ceva.O parere de la un om care a patit-o si nu la orice masina si nu orice firma.

 

balfta.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

@ecstaz, nota 10 pt sinceritate.

 

Dc toti ar fi sinceri cu privire la consum si stil de mers nu am mai avea topicuri de genul HELP, PIERD BENZINA pe undeva, masina imi consuma 15%...

Link to comment
Share on other sites

Salutare

O sa deschid un topic la "masina mea" in curand (cred ca in weekend)

Trebuie sa prind o zi frumoasa si sa am putin timp de ea

Sunt in continuare uimit de consumul masinii... La plimbare noaptea prin oras 5,2 cu reprize de sprint, ziua in aglomeratie 7.2. Am facut si un test, am vrut sa vad cat de putin poate consuma: la mers constant 70-80km/h (adica putin peste viteza legala) pe o distanta de 38 de km intre localitati consum 3,8%! Incredibil... Cred ca este cel mai tare motor raport consum/putere

O sa va anunt cand e gata topicul la Masina mea :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu: E90, 218 CP, cutie automata, consum in Bucuresti in zilele de maxima aglomeratie si regim de iarna, consum 22%. Sunt f curios sa imi arate si mie cineva ca scoate in Buc consum sub 18 la ora 8 dimineata si 6 seara. Conduc normal spre sportiv. E si pacat sa nu te bagi cand ai sub capota o mica bestie.

E adevarat ca noapte am scos consum de 9 in Buc, dar ziua, nici in cele mai fericite cazuri nu scade sub 18-20 ca si consum combinat aglomeratie cu semi-aglomeratie.

 

Pe autostrada la 160km/h consum 10. Nu va scadea niciodata sub 7 inj afara.

 

Senzatiile in schimb sunt misto. Pt un sedan de serie poti face multe ghidusii.

 

Motor 2.5L 6 cil in linie. Cei 2 cilindri in plus fac toti banii. Motorul este mult mai elastic si trage linear. Un dezavanataj este ca manaca ulei. In carte scrie cam 3-4 litri intre scbimburi dar eu unul nu am sarit de 2.

 

si eu mi-as lua 325i daca nu ma-s uita la bani si sunt fan benzina dar totusi in oras consumul fata de 320d crek e triplu,dar in afara orasului e o adevarata placere sa te bucuri de caii aia

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.