Jump to content

[E60] ce anvelope de iarna sa cumpar ?


flo_sb

Recommended Posts

disclaimer :twoup: inainte sa deschid topicul, am folosit functia de search a forumului, cautand dupa "anvelope iarna", dar in primele 3 pagini nu am gasit nimic relevant.

vine iarna peste mine, este prima oara cand trebuie sa cumpar cauciucuri de iarna, nu ma pricep.

eu momentan am pe masina, cauciucuri de vara -

fata 215/55/R16 si spate 225/55/R16

am inteles ca ar trebui sa imi iau cauciucuri mai putin late ca sa nu ma impotmolesc in zapada dar in acelasi timp daca iau mai putin late imi scade garda la sol (??).

 

asa ca vreau sa va intreb urmatoarele:

  • jante aluminiu 16" - ce dimensiuni trebuie sa aiba anvelopele de iarna?
     
    ce anvelope imi recomandati, care sunt cele mai bune ? si unde le gasesc cel mai ieftin ?

un prieten mi-a spus sa imi iau wintersport m3, dar am citit pe net ca ar fi mai bune wintersport 3d ? si cica peste astea ar fi Goodyear Ultra Grip ?

inca ceva. cand le cumpar noi, mai trebuie sa am grija de DOT-ul lor ? sa le caut sa fie neaparat 2010?

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

am inteles ca ar trebui sa imi iau cauciucuri mai putin late ca sa nu ma impotmolesc in zapada dar in acelasi timp daca iau mai putin late imi scade garda la sol (??).

 

Iarna e bine sa ai cauciucuri cat mai subtiri, vezi pe stalpul usii cea mai mica dimensiune recomandata pt. masina ta si din alea ia-ti. Cu oricare dimensiune inscrisa pe stalp, garda masinii va fi aceeasi.

 

Legat de marca eu am Dunlop 3D si pot spune ca sunt bune, nu am avut din celelalte puse de tine ca sa pot face o comparatie.

Link to comment
Share on other sites

disclaimer :twoup: inainte sa deschid topicul, am folosit functia de search a forumului, cautand dupa "anvelope iarna", dar in primele 3 pagini nu am gasit nimic relevant.

vine iarna peste mine, este prima oara cand trebuie sa cumpar cauciucuri de iarna, nu ma pricep.

eu momentan am pe masina, cauciucuri de vara -

fata 215/55/R16 si spate 225/55/R16

am inteles ca ar trebui sa imi iau cauciucuri mai putin late ca sa nu ma impotmolesc in zapada dar in acelasi timp daca iau mai putin late imi scade garda la sol (??).

 

asa ca vreau sa va intreb urmatoarele:

  • jante aluminiu 16" - ce dimensiuni trebuie sa aiba anvelopele de iarna?
     
    ce anvelope imi recomandati, care sunt cele mai bune ? si unde le gasesc cel mai ieftin ?

un prieten mi-a spus sa imi iau wintersport m3, dar am citit pe net ca ar fi mai bune wintersport 3d ? si cica peste astea ar fi Goodyear Ultra Grip ?

inca ceva. cand le cumpar noi, mai trebuie sa am grija de DOT-ul lor ? sa le caut sa fie neaparat 2010?

 

Cred ca 215/55/16 este numai bine. Eu am 205/55/15 DUNLOP WINTER SPORT 3D si sunt foarte multumit de ele. Le am de doua ierni si urc in statiunea RANCA GORJ, fara probleme. Mi s-a intamplat de multe ori sa ajung din urma MERCEDES-ul de la dezapezire pe care l-am depasit, panta fiind destul de abrupta, 20 km de urcat doar in viteza a doua.

Link to comment
Share on other sites

Eu am 225/55/16, Pirelli. Le-am luat second, au costat 500 RON toate 4, fabricate in 2007 sau 2008 (nu mai retin exact) si au profil bun de aprox. 6-7 mm. Stiu ca si tu esti din Sibiu, asa ca poate te intereseaza faptul ca le-am cumparat de la cineva din Cisnadie. Daca vrei iti pot da numarul de telefon sa vezi daca are ceva care sa-ti convina...
Link to comment
Share on other sites

uitandu-ma la ce ati zis voi, la linkurile postate de ionut_marius (de unde am mai citit cateva reviewuri aflate la http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/#winter ) si consulatandu-ma cu un prieten, am ajuns la concluzia ca as vrea

 

Goodyear Ultra Grip 7+ . in caz ca nu-l gasesc pe asta, celelalte 2 variante ar fi Michelin Alpin A4 sau Dunlop 3D. iar la dimensiune o sa merg cum ati zis voi 225/55/R16.

 

DOT-ul, sa caut sa fie din 2010 ? sau daca e 2009 nu e problema ? //edit: recomandari de unde sa iau mai ieftin ?

 

 

Cristi Buta, mersi, mi-a mai zis un coleg de persoana respectiva din cisnadie, dar avand in vedere ca e prima mea iarna pe roti+tract spate, stau putin departe de SH ca am inteles ca dupa 3-4 ani indiferent de profil pot sa "sticleasca", sa se intareasca, sa bla bla, nu mai fie eficiente, si nu vreau sa imi iau teapa avand in vedere ca nu ma pricep :twoup: Totusi, o sa te rog curand sa imi arati si mie treaba aia cu Independent heating.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

uitandu-ma la ce ati zis voi, la linkurile postate de ionut_marius (de unde am mai citit cateva reviewuri aflate la http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Tests/#winter ) si consulatandu-ma cu un prieten, am ajuns la concluzia ca as vrea

 

Goodyear Ultra Grip 7+ . in caz ca nu-l gasesc pe asta, celelalte 2 variante ar fi Michelin Alpin A4 sau Dunlop 3D. iar la dimensiune o sa merg cum ati zis voi 225/55/R16.

 

DOT-ul, sa caut sa fie din 2010 ? sau daca e 2009 nu e problema ? //edit: recomandari de unde sa iau mai ieftin ?

 

 

Cristi Buta, mersi, mi-a mai zis un coleg de persoana respectiva din cisnadie, dar avand in vedere ca e prima mea iarna pe roti+tract spate, stau putin departe de SH ca am inteles ca dupa 3-4 ani indiferent de profil pot sa "sticleasca", sa se intareasca, sa bla bla, nu mai fie eficiente, si nu vreau sa imi iau teapa avand in vedere ca nu ma pricep :twoup: Totusi, o sa te rog curand sa imi arati si mie treaba aia cu Independent heating.

 

Mergi pe TOP 4 din Auto Built, nu o sa ti para rau. Legat de DOT daca tot le iei NOI sa fie 2010 pt ca o sa le tii si tu 1-2 ani si e bine sa fie "cat mai noi" si apoi gandeste te la revanzare ca o sa pierzi daca sunt din 2009.

 

Preturi - de unde iei: google "anvelope iarna" si vezi ce ti convine cat mai aproape de "unde stai".

 

P.S. ai putea sa incerci si Nokian WR G2 - expertul zapezilor :)), eu unul pe asta am pus ochii si daca nu gasesc pe stoc atunci DUNLOP.

Edited by laf_c
Link to comment
Share on other sites

Sa nu-ti iei Goodyear Excellence. Sunt stabile, au aderenta samd, dar se uzeaza repede.

Nici mĂŁcar nu sunt de iarnĂŁ. :)

Ba da, exista si model de iarna. :twoup:

 

Am gresit!!!! Am Goodyear Ultragrip Performance. Au modelul exact ca si Excelence numai ca au niste taieturi in plus, specifice cauciucurilor de iarna. Am Excelence de vara si faptul ca modelul este la fel m-a indus in eroare.

Link to comment
Share on other sites

Altã viaÞã. :twoup:

 

P.S. Am observat ºi eu chestia asta, cã degeaba iei cele mai bune anvelope, dacã se uzeazã repede. Anvelopele cu un bun raport performanÞã/uzurã vin de la Michelin, ce intâmpinã o rezistenÞã micã la Înaintare => uzurã, consum de combustibil ºi zgomot reduse.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Vreau sa imi iau si eu niste anvelope de iarna noi. La fel cum zicea un coleg inainte, si la mine e tot prima iarna cu tractiune spate si din acest motiv imi doresc noi.

Ideea e asa: am gasit Nokian 225 55 R16 95H W+ (profil simetric - 531 RON) , apoi am gasit Nokian 225 55 R16 99H XL WR G2 (profil asimetric - 557 RON) si ma mai gandeam la Dunlop 3D 95H pe care cel mai ieftin le gasesc la 625 RON.

Se merita Nokian? Ce parere aveti despre ele? Unde sunt produse? Merita sa dau aproape 100 Ron/anvelopa in plus ca sa iau Dunlop?

Apreciez sfaturile voastre! Mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.