Jump to content

ce jante sa aleg?


Alex_wly

un vot  

49 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

treaba sta in felul urmator.

am anvelope dunlop sp sport maxx fata 225/45R17 si spate 255/40R17 cumparate in sept 2009

pe astea am dat aproape 40 de mil.anvelopele sunt foarte bune.

 

1.am gasit jantele OEM cu 30 de mil cu anvelope cam uzate si runflat.jantele sunt zgariate putin de la borduri.

2.daca le iau pe cele pe 17 ii pun anvelopele mele si le iau la 460 de euro

3.astea sunt vopsite negru si daca le iau in 600 de euro trebuie sa le vopsesc culoarea EOM.deci in 100 de euro.

 

eu inclin spre cele replica,altfel pierd destul de mult la afacerea asta si din ce am vazut pe topicul fratilor geme nu par mici jantele pe "17.

 

am vreo 2 zile la dispozitie sa ma hotaresc.daca raman la cele replica cred ca le voi lua spre primavara.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

pentru varianta 1

http://img641.imageshack.us/i/vandjanteorginaleanvrun.jpg/

http://img413.imageshack.us/i/vandjanteorginaleanvrun.jpg/

http://img442.imageshack.us/i/vandjanteorginaleanvrun.jpg/

 

pentru varianta 2 sper sa nu se supere fratii geme pentru a am luat pozele :twoup:

http://img502.imageshack.us/i/jantebmw18modelmotorspo.jpg/

http://img510.imageshack.us/i/dscf0941res.jpg/

http://img574.imageshack.us/i/dscf0932res.jpg/

 

maimutele ies "socoteala" :twoup:)

 

 

varianta 3 nu ma poze,dar din ce am vazut in anunt sunt vopsite si zgariate.le cam scot din discutie.

 

dee low sunt runflat?

 

193M OEM Evident!

evident sunt cele mai bune cele OEM,dar ma gandesc ca ajung la sapa de lemn cu masina asta daca o tin tot asa.....am dat pe un set de jante 25 de mil pe anvelope 40 de mil,acum le schimb si pierd banii astia plus alte jante,alte anvelope :))...mai astept cateva voturi.

ideea este ca am vb cu cel care le are pe cele OEM si nu prea imi pare serios.adica il intreb in ce stare sunt anvelopele si imi spune ca sunt cu steluta pe ele,adica le recomanda BMW :))

daca dau 30 de mil pe ele si imi trebuiesc anvelope nu fac nici o afacere.

mi-a trimis poze,dar numai cu anvelopele nu.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt adeptul jantelor pe 16...dar 16 n-ai...asa ca am votat sa iei pe 17...scutesti destui bani...si, cel mai important, chinui masina mai putin :twoup:

Inteleg sa iei niste jante pe 18 sau chiar 19 (nu stiu daca merg pe seria 3, dar zic :) ) daca mergi pe drumuri bune...dar cand ale noastre sunt cum sunt...e chiar pacat :)

 

162 OEM "18 - nu-mi plac, nimic deosebit...banale :twoup:

 

"1.am gasit jantele OEM cu 30 de mil cu anvelope cam uzate si runflat.jantele sunt zgariate putin de la borduri" - si zgaraiate...si anvelope runflat (pe care eu nu le tin decat iarna...si asta ca n-am rezerva) ...si mai sunt si uzate, no way :twoup:

 

Parerea mea :twoup: Eu te sustin orice ai alege :angry:

 

Bafta !

 

P.S. Pune-i NAVI PROFESIONALA :twoup: Boala mea :twoup:

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

cele oem 162 le-am scos din calcul...sunt frumoase culoarea orginala,as spune ca imi plac mai mult decat 193m,dar sunt 600 de euro si ma mai costa vopsitul,anvelopele nu stiu in ce stare sunt....deci NU.

 

bogdan jantele pe 17 fara runflat sunt ideale pentru e90 chiar si pentru drumurile noastre.daca drumurile erau bune aveam si de iarna pe 19. :twoup:

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

cum sa dai 30 de mil pe niste jante second?

esti nebun? :twoup:

Noi costa 100 mil ! :)

exact.

ce este OEM este OEM....numai ca la mine e vorba de anvelopele care le am deja,cele care mai mult ca sigur imi trebuiesc pe 18 ca nu vreau rahaturi.deci tot ajung cu totul la 100 de mil.

daca iau replica ma costa 20 de mil+montat,echilibrat maxim 150 de lei.Marele dezavantaj este ca sunt replica si un mare plus ca sunt pe 17 si din punctul meu de vedere sunt ideale pt drumurile noastre.

Cine are jante replica,made in italy imi poate spune ce calitate au?rezistenta lor la gropi?

Ciupanezu parca si tu ai replici,ce parere ai de ele?

Link to comment
Share on other sites

Eu am 5 jante.

Ţin una replică de rezervă si pe maşină am 3 replici şi una originală, toate de acelaşi model.

 

Sunt fabricate ĂŽn Italia.

Sunt foarte rezistente, una singură am ĂŽndreptat până acum şi le am de vreo 3 ani.

Ăn comparaţie, am ĂŽndreptat două jante pe 16 originale BMW.

 

Din punctul meu de vedere, sunt cam la fel precum cele originale, n-am sesizat nici o diferenţă, nici măcar o diferenţă notabilă de greutate.

Jantele replici se vând peste tot, chiar şi ĂŽn vestul Europei, nu se plânge nimeni de ele, ĂŽnsă la noi există mulţi oameni care vorbesc din auzite fără să fi avut vreodată astfel de jante.

 

Eu puteam la aceeaşi bani să iau un set de jante originale la mâna a doua, ĂŽnsă am preferat să iau replici noi pentru aspect.

 

Ăn orice caz, jantele originale costă prea mult.

 

Am votat varianta 2 pentru că tu preferi pe 17, ĂŽnsă, din experienţa mea, nu e mare diferenţă ĂŽntre jantele pe 17 şi cele pe 18 ca rezistenţă, doar un pic la confort.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ca si greutate(daca te intereseaza, sau pe altcineva), cele originale pe 18´ au.. pe fata 21.7kg/roata si pe spate 24.4kg/roata, cauciucuri Michelin pilot sport 2 tubeless cu RSC...le-am cantarit personal :twoup: Edited by Donaco
Link to comment
Share on other sites

Ca si greutate(daca te intereseaza, sau pe altcineva), cele originale pe 18´ au.. pe fata 21.7kg/roata si pe spate 24.4kg/roata, cauciucuri Michelin pilot sport 2 tubeless cu RSC...le-am cantarit personal :twoup:

am cantarit si eu jantele pe 17 cu anvelope fata 225 si spate 255....chiar si cele spate sunt de 22.5 kg si fata 21.5 kg.

ms ciupanezu pentru raspuns.cred ca jantele raman cele pe 17.acum sa vad cand le comand.nu ma grabesc ca oricum vor fi pt vara si este timp.

Link to comment
Share on other sites

ĂŽnsă la noi există mulţi oameni care vorbesc din auzite fără să fi avut vreodată astfel de jante.

 

Eu am avut jante replica noi, made in Italy, 17 inch pe care am pus anvelope noi ! Dupa aproximativ 20.000 km in care am luat de 2 ori gropi un pic mai nasoale dar cu viteza mica, nu mi-a venit sa cred, cand le-am dat jos sa pun rotile de iarna, ca 2 dintre ele erau crapate pe interior, una de pe fata si una de pe spate ! De atunci prefer jantele de tabla sau pe cele originale sh, daca noi nu-mi permit !

 

Poate am avut eu ghinion dar nu voi mai cumpara replici vreodata ! Asa ca, am votat prima varianta !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

ĂŽnsĂŁ la noi existĂŁ mulĂži oameni care vorbesc din auzite fĂŁrĂŁ sĂŁ fi avut vreodatĂŁ astfel de jante.

 

Eu am avut jante replica noi, made in Italy, 17 inch pe care am pus anvelope noi ! Dupa aproximativ 20.000 km in care am luat de 2 ori gropi un pic mai nasoale dar cu viteza mica, nu mi-a venit sa cred, cand le-am dat jos sa pun rotile de iarna, ca 2 dintre ele erau crapate pe interior, una de pe fata si una de pe spate ! De atunci prefer jantele de tabla sau pe cele originale sh, daca noi nu-mi permit !

 

Poate am avut eu ghinion dar nu voi mai cumpara replici vreodata ! Asa ca, am votat prima varianta !

eeeeee, ce are ca s-au indoit,se indreapta, sant bune si astea replica! :twoup:

Eu unul sunt fan jantelor oem sau de firma, nu concep altceva!

Link to comment
Share on other sites

ĂŽnsĂŁ la noi existĂŁ mulĂži oameni care vorbesc din auzite fĂŁrĂŁ sĂŁ fi avut vreodatĂŁ astfel de jante.

 

Eu am avut jante replica noi, made in Italy, 17 inch pe care am pus anvelope noi ! Dupa aproximativ 20.000 km in care am luat de 2 ori gropi un pic mai nasoale dar cu viteza mica, nu mi-a venit sa cred, cand le-am dat jos sa pun rotile de iarna, ca 2 dintre ele erau crapate pe interior, una de pe fata si una de pe spate ! De atunci prefer jantele de tabla sau pe cele originale sh, daca noi nu-mi permit !

 

Poate am avut eu ghinion dar nu voi mai cumpara replici vreodata ! Asa ca, am votat prima varianta !

eeeeee, ce are ca s-au indoit,se indreapta, sant bune si astea replica! :twoup:

Eu unul sunt fan jantelor oem sau de firma, nu concep altceva!

 

 

Pai tocmai asta e si ideea, nu s-au indoit, au crapat !!!

Link to comment
Share on other sites

ĂŽnsĂŁ la noi existĂŁ mulĂži oameni care vorbesc din auzite fĂŁrĂŁ sĂŁ fi avut vreodatĂŁ astfel de jante.

 

Eu am avut jante replica noi, made in Italy, 17 inch pe care am pus anvelope noi ! Dupa aproximativ 20.000 km in care am luat de 2 ori gropi un pic mai nasoale dar cu viteza mica, nu mi-a venit sa cred, cand le-am dat jos sa pun rotile de iarna, ca 2 dintre ele erau crapate pe interior, una de pe fata si una de pe spate ! De atunci prefer jantele de tabla sau pe cele originale sh, daca noi nu-mi permit !

 

Poate am avut eu ghinion dar nu voi mai cumpara replici vreodata ! Asa ca, am votat prima varianta !

eeeeee, ce are ca s-au indoit,se indreapta, sant bune si astea replica! :twoup:

Eu unul sunt fan jantelor oem sau de firma, nu concep altceva!

 

 

Pai tocmai asta e si ideea, nu s-au indoit, au crapat !!!

Pai DA, erau bune! Ai avut tu ghinion! :)

Link to comment
Share on other sites

ms ciupanezu pentru raspuns.cred ca jantele raman cele pe 17.acum sa vad cand le comand.nu ma grabesc ca oricum vor fi pt vara si este timp.

 

N-ai pentru ce!

 

Eu am avut jante replica noi, made in Italy, 17 inch pe care am pus anvelope noi ! Dupa aproximativ 20.000 km in care am luat de 2 ori gropi un pic mai nasoale dar cu viteza mica, nu mi-a venit sa cred, cand le-am dat jos sa pun rotile de iarna, ca 2 dintre ele erau crapate pe interior, una de pe fata si una de pe spate ! De atunci prefer jantele de tabla sau pe cele originale sh, daca noi nu-mi permit !

 

Poate am avut eu ghinion dar nu voi mai cumpara replici vreodata ! Asa ca, am votat prima varianta !

 

ÂŞi jantele OEM se pot sparge.

 

E alegerea ta, normal, ĂŽnsĂŁ orice jantĂŁ se poate sparge.

 

eeeeee, ce are ca s-au indoit,se indreapta, sant bune si astea replica! :twoup:

Eu unul sunt fan jantelor oem sau de firma, nu concep altceva!

 

Ironiile astea n-au nici un rost Âşi nu sunt deloc constructive.

 

Orice jantã se poate strâmba sau sparge.

Eu am strâmbat ºi jante originale ºi cu siguranÞã sunt destui În aceeaºi situaÞie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.