Jump to content

probleme inchidere centralizata


Recommended Posts

salutare la toata lumea, sunt si eu de curand posesorul unui bmw 320d, e46 din 98, de cand lam cumparat imi facea probleme inchiderea, am fost la service si ia facut ceva dar nu a mers bine decat o luna, cand se descuia bine si nu se mai incuia fara usa soferului cand invers, cand nu mergea foloseam cheia in butuc, de vreo saptamana sa intamplat ceva la butuc ca nu mai vroia sa faca nimic, si ma chinuiam cu inchiderea din cheie, dar belea mam dus undeva si cand sa plec nu a mai vrut sa ia nici o comanda, nimic, stau si ma uit la ea nu pot intra inauntru, va rog din suflet ajutatima cumva ca nu poate nimeni sa mio deschida......... :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Exact,....ai 2 relee care se ocupa de inchidere...in prima faza intra in masina si reinitializeaza cheia. apoi restul

pai asta este problema, nu reusesc deloc..........sper ca maine o dau gata, macar de fac o gaura undeva sau sparg un geam si tot intru,turbez.........te anunt maine seara cum sta treaba poate reuusesc sa o fac. ms mult.

Link to comment
Share on other sites

Decuie cu cheia mecanic pot-bagajul,scoate borna de minus cateva minute iar daca nici dupa aceea nu merge din telecomanda atunci cu borna scoasa incerca sa deschizi cu cheia mecanic usa soferului.
Link to comment
Share on other sites

Decuie cu cheia mecanic pot-bagajul,scoate borna de minus cateva minute iar daca nici dupa aceea nu merge din telecomanda atunci cu borna scoasa incerca sa deschizi cu cheia mecanic usa soferului.

nu vrea sub nici o forma. am incercat sa fortez geamurile in jos cu ventuze dealea de geamuri, nu reusesc, are cineva idee pe la geam, am dat chederul jos dar nu ma prea pricem la infractiuni, de ce trebuie sa trag, am incercat si eu si vreo 2 mecanici, dar nimic, are cineva vreo schema a usi sa mi dau seama cum dracu functioneaza...........las si un nr de tel poate ma ajuta cineva, fac mare cinste......0762162970

Link to comment
Share on other sites

masina incuiata din cheie nu se descuie din interior. daca cineva spune contrariul ii fac demonstratie cu masina mea. nu se mai deschide nici din clapete, nici din buton, nu se lasa geamurile nimic. solutia este sa se descuie din afara. dar e imposibil sa nu se descuie din cheie usa soferului mecanic. numai daca e rupt butucul si se invarte degeaba. ledurile de la cheie se aprind cand apesi butonul? e posibil sa nu faca contact bine bateria in interior. si mie mi se intampla uneori.
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu problema aceasta :) a fost de la modulul de confort sunt 2 relee vinovate dar la mine mai mergea sa deschid din joi in paste.

tu ai bateria in porbagaj ? daca da dai borna jus si incearca atunci sa deschizi mecanik

geamu nu poti sa il fortezi am inchis io cheile in ia si am tras pana am rupt macaraua :twoup:

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu problema aceasta :) a fost de la modulul de confort sunt 2 relee vinovate dar la mine mai mergea sa deschid din joi in paste.

tu ai bateria in porbagaj ? daca da dai borna jus si incearca atunci sa deschizi mecanik

geamu nu poti sa il fortezi am inchis io cheile in ia si am tras pana am rupt macaraua :twoup:

 

bafta

am reusit in sfarsit, mi sa rupt si butucul si sa stricat si calculatorul de comfort, dar am reusit in sfarsit sa intru in ea. multam mult, bafta la toata lumea. se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
sal am un e 46 din 2000 si nu mai merge inchiderea din telecomanda .am luat inchidere aftermarket si a mers o ora si nici butonul de pe consolo nu mai mergea am lasato o ora si dupaia a mers sa deschid cu cheia usile si mergea si butonul de pe consolo poate fii relele de la modul confort nu mai stiu ce sa mai fac . de blocat se blocheaza fara probleme numai la deschidere face probleme atat cat si din butuc cat si de pe consola precizez telecomanda originala e moarta de tot dupa ce am reinitializato inainte mergea doar sa o bloches la deschis era foarte greu se deschidea cand vroia ea nu stiu ce sa mai fac
Link to comment
Share on other sites

sal am un e 46 din 2000 si nu mai merge inchiderea din telecomanda .am luat inchidere aftermarket si a mers o ora si nici butonul de pe consolo nu mai mergea am lasato o ora si dupaia a mers sa deschid cu cheia usile si mergea si butonul de pe consolo poate fii relele de la modul confort nu mai stiu ce sa mai fac . de blocat se blocheaza fara probleme numai la deschidere face probleme atat cat si din butuc cat si de pe consola precizez telecomanda originala e moarta de tot dupa ce am reinitializato inainte mergea doar sa o bloches la deschis era foarte greu se deschidea cand vroia ea nu stiu ce sa mai fac

 

Schimba bateria din cheie si cele doua relee din modulul comfort. problema cu deschiderea am avut-o si eu si s-a rezolvat prin schimbarea acelor 2 relee. o sa mearga apoi si din cheie si din butonul de pe consola. Succes

Link to comment
Share on other sites

Si inca o problema. Mai patesc sa inchid masina din cheie si in 30 secunde se deschid geamurile. Luminile inauntru se aprind si se sting... In afara de faptul ca ar putea fi bantuita, se poate sa fie tot de la relee? A inceput prin a face figuri inchiderea in sensul ca nu se inchideau toate usile nici din telecomanda si nici din cheie. Telecomanda o vedea, cand apasam pe deschis se aprindeau luminile inauntru si cateodata se deschidea. Doar releele sau tot modulul de confort?
Link to comment
Share on other sites

Daca tii apasat pe butonul de deschidere al telecomenzii geamurile trebuie sa se deschida(atata timp cat il tii apasat) si acelasi procedeu pentru inchidere. Cele doua relee le gasesti in modulul comfort, modulul asta se afla in spatele torpedoului. desfaci torpedoul, il scoti si o sa vezi prinsa pe un suport metalic o cutie de culoare "alba" in care intra 2 mufe late cu cate un manunchi de fire. scoti cele doua mufe, scoti si modulul si apoi il desfaci. Era pe un site un DIY detaliat, cu poze, cum se schimba, ce modele de relee se folosesc, unde le gasesti de cumparat, etc. cauta pe google ca o sa gasesti sigur. E si pe youtube un filmulet daca nu ma insel despre cum se schimba. NU sunt foarte usor de schimbat, de preferat sa o faca cineva cu experienta in manevrarea letconului si neaparat a pompei de fludor. E bine de scos si verificat modulul asta (ca el e responsabil de toate probleme tale: el se ocupa cu inchiderea/deschiderea usilor, lumini interior, geamuri electrice, trapa etc), daca are ceva oxidat, apa sau alte defecte, ca sa fii sigur daca trebuie schimbat sau e suficient sa il cureti/schimbi componente. releele le gasesti de cumparat pe net, o sa gasesti in DIY-ul respectiv toate detaliile. Succes

 

gasesti aici ceva util si aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/119834-probleme-deschidere-usi-e46/

Edited by andishors
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.