Jump to content

PA Soft 1.36


petibv

Recommended Posts

Saptamana trecuta am cumparat un tester PA SOft 1.36.

As avea nevoie de un manual de utilizare si de un tabel cu codurile de eroare.

Masina din dotare, si pentru care am nevoie de documentatii este un E46, 318i din 99.

Sper sa se gasesca colegi, care sa-mi dea o mana de ajutor.

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Si inca o intrebare, desi nici la cea anterioare nu a reactionat nimeni. Testerul se poate folosi cu alt soft? Ex. Inpa?

 

Fi si tu tolerant cu timpul nostru de reactie...Ai derutat lumea cand ai numit PA Soft tester cred...am sa incerc eu sa te ajut cu codurile desi asa cum ti-a spus Florin, cu diagnoza mai subtzi la PA Soft...Banuiesc ca este serial...Ai reusit sa te conectezi?

 

Vezi ce zice tipul asta aici

http://bmw.bonesi.ch/pasoft/

 

si baietii astia te pot ajuta...foloseste ca documentatie ce este aici si te lamuresti

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Fi si tu tolerant cu timpul nostru de reactie...Ai derutat lumea cand ai numit PA Soft tester cred...am sa incerc eu sa te ajut cu codurile desi asa cum ti-a spus Florin, cu diagnoza mai subtzi la PA Soft...Banuiesc ca este serial...Ai reusit sa te conectezi?

 

Sunt tolerant, sunt intelegator, nu se pune problema :twoup: ... doar ca am tot intrebat prin diferite topicuri, si in mod constant nu s-a raspuns.

 

On Topic: Multumesc pentru raspunsurile voastre si pentru ajutor... iar cu partea de PA soft tester... Se pare ca dupa luni de contemplare asupra subiectului tot am dat-o in bara :) . Eu chiar vroiam un tester mai simplu... nu vreau sa fac resoftari, nu vreau sa umblu la kilometraje si nici service auto nu vreau... vreau doar sa stiu ce se mai intampla cu masina mea.

Pana la urma PA Soft e soft de diagnoza, sau de programare?

 

Este serial, si am luat card PCMCIA adaptor. M-am conectat, are putine dificultati la conectarea la diferitele module, cateodata, daca modulul cautat nu este prezent pe masina (ex. navi) atunci apare o ferestra de dialog, si trebuie 'reinceputa' cautarea, dar doar de la punctul unde s-a intrerupt.

Edited by petibv
Link to comment
Share on other sites

PA Soft asa cum s-a scris si mai sus este mai slabut in partea de diagnoza. Ti-ai dat si tu seama ca interpretarea codurilor de eroare este putin mai dificila si nu prea gasesti o lista cu dtc....

Pentru ce vrei tu ai putea incerca un ELM, OBDLink, OBD-Diag sau chiar mOByDic

Si INPA ...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

PA Soft asa cum s-a scris si mai sus este mai slabut in partea de diagnoza. Ti-ai dat si tu seama ca interpretarea codurilor de eroare este putin mai dificila si nu prea gasesti o lista cu dtc....

Pentru ce vrei tu ai putea incerca un ELM, OBDLink, OBD-Diag sau chiar mOByDic

Si INPA ...

 

Acum asta e... m-am pricopsit cu PA soft, trebuie cumva sa o scot la capat, tot ar trebui sa fie cineva, cine a vazut o documentatie pentru ea... Stiu ca este chinezarie, dar nu chinezii l-au facut... ei doar l-au tras la xerox, ar trebui sa fie si documentatii

 

Intre timp, am sters erorile pe care le aveam, si am ramas cu una, eroarea 147 la modulul ABS (ASC) - eu tind sa cred ca e contactul de la pedala imperfect. Alte parei mai sunt?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.