Jump to content

Leon sau Bmw


ebenize

Recommended Posts

Pentru persoanele care sufera de depasiri in scurt si pentru cei care vor sa plece primii de la semafor chiar nu este recomandat 316 dar pentru cineva care conduce de placere si vrea mai degraba sa aibe o masina pusa la punct de care sa se bucure si sa poata urmarii si peisajele pe geam in timp ce merge pe un drum de munte fara a fi interesat daca are 6000 de turatii si 240 km/ora este perfecta ! Sunt foarte multi oameni care au 116 si nu am auzit sa se planga ! Cred ca exagerati cu chestia ca este o masina varza !
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oricat de impecabila ar fi tot nu merita! Este o gluma proasta... Motor de aproape 2.000, care produce doar 105 CP dar care chiar consuma cat un motor de 2.000 cc pe benzina! Un Logan este mai rapid ca 316... este mult sub media masinilor care circula pe strada... mi-aduc aminte ca ce mai mare umilinta, sa zic asa a fost in felul urmator: Era o DUBA plina de calatori si am accelerat pentru ca nu vroiam sa ajung in spatele lui ca sa schimb banda (ploua si nu vroiam sa ma faca varza) si soferul dubei s-a ambitionat, a calcat-o si m-a facut. O DUBA CU CALATORI! Daca iesi cu ea in afara poti sa-ti iei ADIO de la orice depasire... adica daca ai prins un TIR poti sa mergi in spatele lui 100 de KM. Pana si unu' cu TICO te poate lua la misto in 316!

 

Deci poate sa arata MEGAIMPECABIL! Este PRAF!

Nu pot sa cred asa ceva!Daca unul cu un tico sau microbuz de calatori,"ma face",atunci te rog sa ma crezi ca-i dau foc la masina!Nu se poate asa ceva!

Link to comment
Share on other sites

Vorba lui cristiansan7 ... placerea de a conduce... totusi el are 105 cai dar cuplu e de 165 care cu un soft poate fi adus la 115 cai si 180 cuplu fata de 148 la leon...

 

sper sa nu se considere reclama, imi cer scuze moderatorilor.

 

link chip tuning : http://www.tuningshop.ro/prod_251890.html

 

asta daca este chiar impecabil 316-le.

Link to comment
Share on other sites

Oricat de impecabila ar fi tot nu merita! Este o gluma proasta... Motor de aproape 2.000, care produce doar 105 CP dar care chiar consuma cat un motor de 2.000 cc pe benzina! Un Logan este mai rapid ca 316... este mult sub media masinilor care circula pe strada... mi-aduc aminte ca ce mai mare umilinta, sa zic asa a fost in felul urmator: Era o DUBA plina de calatori si am accelerat pentru ca nu vroiam sa ajung in spatele lui ca sa schimb banda (ploua si nu vroiam sa ma faca varza) si soferul dubei s-a ambitionat, a calcat-o si m-a facut. O DUBA CU CALATORI! Daca iesi cu ea in afara poti sa-ti iei ADIO de la orice depasire... adica daca ai prins un TIR poti sa mergi in spatele lui 100 de KM. Pana si unu' cu TICO te poate lua la misto in 316!

 

Deci poate sa arata MEGAIMPECABIL! Este PRAF!

Io cred ca masina aia avea o problema intre scaun si volan :twoup: (glumeam,evident :) ),dar tot nu cred faza cu tico....poate ca cu duba ar fi mai viabila daca stam sa ne gandim ca sunt dubite cu motoare destul de puternice si tehnologie de ultima generatie,dar un tico mai?pai ce facem,ne facem de ras in fata dusmanilor si a concurentei? :)

Link to comment
Share on other sites

Aia cu tico a bagat-o la misto, masinile sub 100cp nu prea sufla in fata lui.

Sunt unele dubite foarte performante, m-a alergat unu prin germania cu un sprinter de nu m-am vazut (eu cu 320d 150cp), faceam fata dar cu greu.

 

 

Aia cu tico a bagat-o la misto, masinile sub 100cp nu prea sufla in fata lui.

Sunt unele dubite foarte performante, m-a alergat unu prin germania cu un sprinter de nu m-am vazut (eu cu 320d 150cp), faceam fata dar cu greu.

Link to comment
Share on other sites

Pai multi vorbesc doar sa se afle in treaba si sa zica si ei ca au posturi.....Dube sunt multe care fac cam toate bmw-urile pana in 2000cm.Am un prieten langa targu mures care face italia saptamanal cu pachete si oameni si a luat de curand un microbus volkswagen de 9 locuri si 2500cm si are vreo 170CP .....Nu stiu daca e umblat sau nu la ea dar atat are!Asa ca sunt multe dube care te vor face de ras!!!!
Link to comment
Share on other sites

el are 105 cai dar cuplu e de 165 care cu un soft poate fi adus la 115 cai si 180 cuplu fata de 148 la leon...

 

niciodatã un 1.6 aspirat nu va "câºtiga" 10 cai prin resoftare ! este o pãcãlealã pe faÞã ! mai bine bagi banii ãia În consumabile.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic.. dar stiu pe cineva cu un toledo care de la 105 la adus la 115 acuma nush daca minte mint si eu ...

nu e vorba cã minte respectiva persoanã. probabil l-au minÞit ãia care i-au fãcut resoftarea. eu am fãcut resoftare la 2.5 12v ºi am observat o diferenÞã În bine (nu majorã) la cuplul la turaÞii mai joase. cu privire la cp, s-a observat ºi acolo o ÎmbunãtãÞire, În sensul cã viteza maximã atinsã a crescut.

ideea este cĂŁ nu se poate face nimic prin resoftare la 316i e46 aspirat.

Link to comment
Share on other sites

am eu 316i nfl 105 cp.... eu sunt multumit de ea... intradevar consuma cam multicel fata de ce ofera masina dar nu ma deranjeaza... am mers si cu 318nfl si sincer nu mi sa parut o diferenta de WOOOOW.... si deocamdata in afara de consumabile nu am schimbat nimic la ea...o am si de putin timp! dar bmw-ul care l-am vazut mai sus ... arata ingrozitor...
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca daca gasesti un 316 i care sa fie impecabil sa o iei si sa dai leonul fara regrete ! Problema este ca BMW-ul cam provoaca dependenta si tot timpul vei simtii nevoia sa ai mai multa putere sub motor ! Eu am un 318 I din 1999 pe care il consider impecabil din toate punctele de vedere si am condus si un 316 i si credema ca trebuie sa fi nebun sa zici ca intadevar se simte o diferenta de putere ! Un alt sfat , NU TREBUIE SA FI BOGAT ca sa poti intretine un BMW cu motor de pana la 2000 cc ! Am primit zilele trecute o oferta sa dau BMW-ul meu din 99 pe un Golf 4 2.0cc din 2004 sau 6000 de euro si nu am dato ! Multi ar spune ca sunt nebun la asa o oferta , treaba cu golful a cazut din start pentru ca nu-mi trebuie alta masina in afara de BMW iar 6000 de euro sunt putini la cum arata masina mea ! Atasez poza ! Nu am postat ca sa-mi laud masina am postat ca sa-i spun colegului nostru ca si 316 i este masina buna , chiar excelenta mai ales pentru traficul din orase si excelent pentru drumurile din afar ! Al meu BMW consuma maxim 11,2 in oras si in afara am ajuns la consumul care este in poza ! CUMPARA-TI 316 DOAR DACA ARATA IMPECABIL !

 

pai daca aici ceri 6200 neg,de ce n-ai acceptat 6000?

http://autovit.ro/bmw-318-C16744274.html

Link to comment
Share on other sites

Satept cu nerabdare si parerea unui posesor de 316 I ! Este multumit de masina lui sau i se pare ca merge cu un Renault Tuingo 1,2 cc ?

 

 

Salut!

 

Din iunie 2007 am si un e46 316i , 2001 ,105CP.

Masina am luat-o de la o cunostinta, cu 175.000 la bord iar acum are 235.000 .

Pana acum a mers impecabil.

Am schimbat la ea : cele 4 amortizoare , arcuri spate , vas de expansiune , radiator , caseta de directie , sticlele de la faruri , diverse ornamente exterioare. In rest consumabile.

 

Daca nu ai pretentii sportive , masina isi face perfect treaba.

Am facut 4 concedii cu ea in Europa (7-9mii km fiecare ) si nu m-a lasat niciodata in drum.

Au fost distante de 2-3 sute de km in care am mers constant cu 130-140km/h.

Viteza maxima cu care am mers a fost 170km/h si nu mi s-a parut ca-si dadea chiar ultima suflare.

 

Consum afara :7-8.

Consum Bucuresti 11-12.

 

Masina e bine inchegata ( fara >greieri< ) si destul de silentioasa.

 

Consider ca daca gasesti una la 5-6mii Euro ingrijita , merita banii.

 

 

Cu respect.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca daca gasesti un 316 i care sa fie impecabil sa o iei si sa dai leonul fara regrete ! Problema este ca BMW-ul cam provoaca dependenta si tot timpul vei simtii nevoia sa ai mai multa putere sub motor ! Eu am un 318 I din 1999 pe care il consider impecabil din toate punctele de vedere si am condus si un 316 i si credema ca trebuie sa fi nebun sa zici ca intadevar se simte o diferenta de putere ! Un alt sfat , NU TREBUIE SA FI BOGAT ca sa poti intretine un BMW cu motor de pana la 2000 cc ! Am primit zilele trecute o oferta sa dau BMW-ul meu din 99 pe un Golf 4 2.0cc din 2004 sau 6000 de euro si nu am dato ! Multi ar spune ca sunt nebun la asa o oferta , treaba cu golful a cazut din start pentru ca nu-mi trebuie alta masina in afara de BMW iar 6000 de euro sunt putini la cum arata masina mea ! Atasez poza ! Nu am postat ca sa-mi laud masina am postat ca sa-i spun colegului nostru ca si 316 i este masina buna , chiar excelenta mai ales pentru traficul din orase si excelent pentru drumurile din afar ! Al meu BMW consuma maxim 11,2 in oras si in afara am ajuns la consumul care este in poza ! CUMPARA-TI 316 DOAR DACA ARATA IMPECABIL !

 

pai daca aici ceri 6200 neg,de ce n-ai acceptat 6000?

http://autovit.ro/bmw-318-C16744274.html

 

Pentru ca nu sunt hotarat sa o vand ! Am puso pe Autovit sa vad daca tine , si a tinut fara probleme !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.