Jump to content

Impozit 2011


Catalin Ciumag

Recommended Posts

Da,unvicont,as fi multumit si nu numai peste 2 ani,ci si peste mai multi ani,si stii de ce?pt ca astia aici,stiu cum sa tina o tara in frau,nu ca la noi care au scumpit totul in cel mai scurt timp si fara sa tina cont de nimic...numai sa-mi dea Dumnezeu sanatate si putere de munca!

Legat de munca si facand comparatie...tu spui ca nu se munceste in romanica?uite iti dau un ex legat de munca pe care o fac eu aici:Am fost in tara acum aproximativ o luna si ceva si in una din zile,m-am dus cu fratele meu la o firma deasta de dezmembrari(destul de mare,erau o gramada de masini aduse,mai ales prin programul "rabla")sa cautam o piesa pt cazanul lui;crede-ma,cand am intrat pe platoul ala si am vazut conditiile de munca,m-am ingrozit! :) Nu aveau ei o hala,nu exista elevator fix unde sa lucrezi pe dedesubt,scule vai mama lor,ca sa nu mai zic,ca ne punea ca si clienti sa desfacem noi piesa respectiva :twoup: ;acolo,totul se lucra cu ciocan si autogen,atat! Special l-am intrebat pe un baiat de acolo cat lucreaza si ce bani ia (asta ca sa fac o comparatie intre mine si el),stii ce mi-a zis?ca castiga 650 de lei si munceste de la ora 7 jumate dimineata pana pe la ora 18,iar vara ii apuca si 19 jumate,sambata pana la 14,iar duminica o are libera. Deci,eu zic ca oamenii aia muncesc in conditii mult mai rele decat mine,si pe ce?pe 650 de lei?mai spunea ca-i mai iese cate un ciubuc ca mai vine omu' si-i mai lasa cate ceva,dar e nesimnificativ! In schimb la mine regulile sunt reguli stricte,daca te-a prins cu ceva,raus in secunda 2! e ca la supermarchet,totul e inregistrat pe calculator,nimic nu iese pe poarta fara stirea celor de la casa,ca sa nu mai zic ca avem camere si-n fund(vorba vine,dar sunt peste tot). Deci eu zic ca-i o mica-mare diferenta,dar munca e cam aceeasi ca la fel cum trage omul ala din romanica,la fel trag si eu,poate eu sunt mai avantajat ca si conditii de munca...

In fine,sa lasam asta...sa-mi spui precis modelul de masina,ca sa ma uit pe acolo sa vad ce gasesc,sau daca nu,sa-i intreb pe sefi daca au ceva pe stoc,dar spune-mi modelul si anul masinii.

Link to comment
Share on other sites

In Franta nu se plateste impozit pe masina,asigurarea creste in functie de puterea fiscala a masinii,performante,experienta,garaj etc.Nu sunt trecuti caii in talon,este trecuta puterea fiscala(pe care o calculeaza in functie de performante,cred) de ex BMW e60 530da 218cp are putere fiscala 14,un golf 3 vr6 2800cm si 174cp are tot 14,ambele ajung la 100km/h in aprox 7.1sec,viteza maxima difera

In Franta poti sa inmatriculezi orice masina din europa fara sa platesti taxe aberante.

Link to comment
Share on other sites

In Franta nu se plateste impozit pe masina,asigurarea creste in functie de puterea fiscala a masinii,performante,experienta,garaj etc.Nu sunt trecuti caii in talon,este trecuta puterea fiscala(pe care o calculeaza in functie de performante,cred) de ex BMW e60 530da 218cp are putere fiscala 14,un golf 3 vr6 2800cm si 174cp are tot 14,ambele ajung la 100km/h in aprox 7.1sec,viteza maxima difera

In Franta poti sa inmatriculezi orice masina din europa fara sa platesti taxe aberante.

Pai si totusi poti sa ne spui cat este in Franta pentru un 530D impozitul, ca daca este mai mic ca la noi am plecat sa o inscriu acolo pe bune.

Link to comment
Share on other sites

Nu se plateste impozit.Trebuie doar s-o asiguri si sa faci controlul tehnic la 2 ani.La inscriere platesti in functie de puterea fiscala si carburant (daca are gpl e mult mai ieftin).Eu am platit 460e pt 530d.

Ca sa poti inmatricula o masina in Franta ai nevoie de : certificat de vanzare-cumparare,certificat de inmatriculare,carte de identitate, pasaport sau titru de sejur,o factura de curent, apa,tel,chitanta chirie pe numele tau(pt a justifica domiciliul),foaia de la control tehnic,pt masinile mai vechi de 4 ani controlul tehnic trebuie sa fi fost facut de maxim 6 luni,ca sa mai fie valabil pt schimbarea de proprietar,daca e trecut de 6 luni fostul proprietar e obligat sa-l faca,altfel noul proprietar nu poate trece masina pe numele lui, plata prin cec sau mandat postal.

 

Nu se plateste impozit.Trebuie doar s-o asiguri si sa faci controlul tehnic la 2 ani.La inscriere platesti in functie de puterea fiscala si carburant (daca are gpl e mult mai ieftin).Eu am platit 460e pt 530d.

Ca sa poti inmatricula o masina in Franta ai nevoie de : certificat de vanzare-cumparare,certificat de inmatriculare,carte de identitate, pasaport sau titru de sejur,o factura de curent, apa,tel,chitanta chirie pe numele tau(pt a justifica domiciliul),foaia de la control tehnic,pt masinile mai vechi de 4 ani controlul tehnic trebuie sa fi fost facut de maxim 6 luni,ca sa mai fie valabil pt schimbarea de proprietar,daca e trecut de 6 luni fostul proprietar e obligat sa-l faca,altfel noul proprietar nu poate trece masina pe numele lui, plata prin cec sau mandat postal.

Link to comment
Share on other sites

Nu se plateste impozit.Trebuie doar s-o asiguri si sa faci controlul tehnic la 2 ani.La inscriere platesti in functie de puterea fiscala si carburant (daca are gpl e mult mai ieftin).Eu am platit 460e pt 530d.

Ca sa poti inmatricula o masina in Franta ai nevoie de : certificat de vanzare-cumparare,certificat de inmatriculare,carte de identitate, pasaport sau titru de sejur,o factura de curent, apa,tel,chitanta chirie pe numele tau(pt a justifica domiciliul),foaia de la control tehnic,pt masinile mai vechi de 4 ani controlul tehnic trebuie sa fi fost facut de maxim 6 luni,ca sa mai fie valabil pt schimbarea de proprietar,daca e trecut de 6 luni fostul proprietar e obligat sa-l faca,altfel noul proprietar nu poate trece masina pe numele lui, plata prin cec sau mandat postal.

 

Nu se plateste impozit.Trebuie doar s-o asiguri si sa faci controlul tehnic la 2 ani.La inscriere platesti in functie de puterea fiscala si carburant (daca are gpl e mult mai ieftin).Eu am platit 460e pt 530d.

Ca sa poti inmatricula o masina in Franta ai nevoie de : certificat de vanzare-cumparare,certificat de inmatriculare,carte de identitate, pasaport sau titru de sejur,o factura de curent, apa,tel,chitanta chirie pe numele tau(pt a justifica domiciliul),foaia de la control tehnic,pt masinile mai vechi de 4 ani controlul tehnic trebuie sa fi fost facut de maxim 6 luni,ca sa mai fie valabil pt schimbarea de proprietar,daca e trecut de 6 luni fostul proprietar e obligat sa-l faca,altfel noul proprietar nu poate trece masina pe numele lui, plata prin cec sau mandat postal.

 

 

in francia nu se plateste impozit la cazan?

poate ne explici ce inseamna puterea fiscala, norma de poluare si cam cat costa transcrierea de pe un propietar pe altul la un motor de vreo douamiicincisute de centimetri cubi, care in romania se incadreaza la euro2 sau 3.

ceva preturi la asigurarile de acolo si cam cat e pretul de asfalt de autostrada?

Link to comment
Share on other sites

pt puterea fiscala atasez un print screen de pe wikipedia

am culculat online pt a mea 530d e60 si mi a dat cam 650e,desi eu am platit 462e acum 7-8 luni

aveam o lista cu tarifele exacte in functie de puterea fiscala si alte criterii,daca o gasesc o atasez

Pt un golf din 92 pe benzina,90cai,1.8 cu putere fiscala 9 am platit 153e

Nu prea am auzit sa se vorbesca de norme euro,mai multe detalii nu cunosc.Oricum preturile cresc progresiv ,nu ca in Ro,fara nicio logica.

De asigurari va pot spune cate ceva : in primul rand trebuie sa negociezi cu ei si sa mergi la mai multe companii,altfel profita si te pun sa platesti de te doare capul.Pretul asigurarii este dat in functie de : putere fiscala,experienta fara accidente(bonus malus pe care il dobandesti cu anii daca n-ai avut accidente,conteaza f mult),daca ai garaj,daca mai conduce cineva masina,daca folosesti masina in scop de munca(profesional) etc.La asigurarea risc total (casco) este si o franciza destul de mare,care probabil difera de la companie la companie.Eu platesc 430e pt bmw si beneficiez doar de asistenta 0km in toata europa.Altii mi-au cerut 900e.Pt ''casco'' mi-au cerut 2000e,am refuzat.Fostul proprietar platea 650e ''casco'' dar avea vreo 60de ani si nu avuse accidente.Oricum estimez ca voi gasi casco pe la 1000e upa ce imi expira asigurarea de acum.Cineva mi-a zgariat toata partea dreapta,dupa ce vopsesc toata masina o sa-i fac casco.In tara la cat ajunge casco pt 530da e60 2004?

Legat de autostrazi sunt exagerat de scumpe,e plin de radare,daca depasesti cu 50 viteza legala risti sa-ti confiste masina,dosar penal etc,platesti mult si trebuie sa mergi cu 130.Eu merg cu 150,amenda pt 20km in plus e 45e plus puncte,pt 174km/h am platit 90e. Daca ai numere straine te obliga sa platesti cash pe loc altfel nu pleci,deci daca plecati in Franta sa aveti cash cu voi. Pretul autostrazii costa cam inca o data pretul motorinei pt o masina care consuma intre 5 si 7,dupa calculele mele.Drumurile nationale nu costa nimic,sunt f bune,dar pline de sensuri giratorii,toata lumea ruleaza f incet dar nu si bine.

post-34650-1294480703_thumb.jpg

post-34650-1294483716_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@alex8o, asigurarea nu mi se pare mare pentru ce masina ai. in alte state europene e cu mult mai mare.

stiu ca la autostrazile din franta se acorda o reducere in functie de : valoarea cu care iti alimentezi telepass-ul(liber-t) si norma de poluare a autoturismului. din cate imi amintesc, reducerea era de pana la 5%.

valoare transcrierii de pe un proprietar pe altul nu e in functie si de puterea masinii(kw) sau puterea fiscala?

Link to comment
Share on other sites

Vloarea transcrierii este in fuctie de puterea fiscala,care e calculata la randul ei din puterea motorului si co2.Nu pot sa-ti confirm 100% dar in mare cam asa e.

Legat de asigurari ,stiu ca nu platesc mult,dar am pierdut mult timp pana sa gasesc si negociez pretul asta.Astia de la asigurari sunt f smecheri,te jupoaie cu zambetul pe buze.Exista site uri online care compara asigurarile,asa poti avea cel mai bun pret.Viata in Franta e scumpa,salariul minim e 1200e,cineva care sta in chirie si munceste pe banii astia pot sa spun ca de abia se descurca,platesti impozit pe casa daca esti proprietar plus taxa de locuire care e aproape inca o data cat impozitul,se calculeaza in functie de regiune,poate sa depaseasca 1000e fiecare.Toti francezii fac economie la curent apa si gaze,nu pt ca ar fi zgarciti,ci pt ca sunt f scumpe.Eu am platit curentul 2500e(pe 1an,incalzire electrica),apa pe 6luni 300e 90m3.Maoritatea francezilor se plang ca totul a devenit f scump dupa ce au trecut la euro.Oricum pot sa va spun ca ma descurc mult mai bine ca in Romania si nu putem compara Ro cu Fr din niciun pct de vedere.Tot ce v-am scris e offtopic,sper sa nu deranjeze prea tare

Link to comment
Share on other sites

Vloarea transcrierii este in fuctie de puterea fiscala,care e calculata la randul ei din puterea motorului si co2.Nu pot sa-ti confirm 100% dar in mare cam asa e.

Legat de asigurari ,stiu ca nu platesc mult,dar am pierdut mult timp pana sa gasesc si negociez pretul asta.Astia de la asigurari sunt f smecheri,te jupoaie cu zambetul pe buze.Exista site uri online care compara asigurarile,asa poti avea cel mai bun pret.Viata in Franta e scumpa,salariul minim e 1200e,cineva care sta in chirie si munceste pe banii astia pot sa spun ca de abia se descurca,platesti impozit pe casa daca esti proprietar plus taxa de locuire care e aproape inca o data cat impozitul,se calculeaza in functie de regiune,poate sa depaseasca 1000e fiecare.Toti francezii fac economie la curent apa si gaze,nu pt ca ar fi zgarciti,ci pt ca sunt f scumpe.Eu am platit curentul 2500e(pe 1an,incalzire electrica),apa pe 6luni 300e 90m3.Maoritatea francezilor se plang ca totul a devenit f scump dupa ce au trecut la euro.Oricum pot sa va spun ca ma descurc mult mai bine ca in Romania si nu putem compara Ro cu Fr din niciun pct de vedere.Tot ce v-am scris e offtopic,sper sa nu deranjeze prea tare

 

un om realist! multi romani cred ca in vest mai umbla cainii cu covrigii in coada.

maine o sa postez cat m-a costat transcrierea cazanului in italia(trebuie sa ma uit pe facturi), cat este impozitul(multi sustin ca nu exista impozit auto in italia) si asigurarea ...

comparativ cu romania si tinand cont de raportul salariilor aici sunt foarte putini care isi permit motoare peste 2000

Link to comment
Share on other sites

Tot ceea ce a scris Alex80 e valabil 95% si in Italia.

Unvicont,am sa ma uit luni la munca de macara,si iti spun seara cand ajung acasa.

 

:twoup: in italia sunt cu mult mai mari . de asigurari nici nu mai vorbesc... cred ca au cele mai mari valori din uniune.

Nu ma refeream la preturi,vorbeam de sistemul pe care-l au....e aproape la fel ca si cel din franta,mai ales in privinta asigurarilor.

Link to comment
Share on other sites

:twoup:

Vloarea transcrierii este in fuctie de puterea fiscala,care e calculata la randul ei din puterea motorului si co2.Nu pot sa-ti confirm 100% dar in mare cam asa e.

Legat de asigurari ,stiu ca nu platesc mult,dar am pierdut mult timp pana sa gasesc si negociez pretul asta.Astia de la asigurari sunt f smecheri,te jupoaie cu zambetul pe buze.Exista site uri online care compara asigurarile,asa poti avea cel mai bun pret.Viata in Franta e scumpa,salariul minim e 1200e,cineva care sta in chirie si munceste pe banii astia pot sa spun ca de abia se descurca,platesti impozit pe casa daca esti proprietar plus taxa de locuire care e aproape inca o data cat impozitul,se calculeaza in functie de regiune,poate sa depaseasca 1000e fiecare.Toti francezii fac economie la curent apa si gaze,nu pt ca ar fi zgarciti,ci pt ca sunt f scumpe.Eu am platit curentul 2500e(pe 1an,incalzire electrica),apa pe 6luni 300e 90m3.Maoritatea francezilor se plang ca totul a devenit f scump dupa ce au trecut la euro.Oricum pot sa va spun ca ma descurc mult mai bine ca in Romania si nu putem compara Ro cu Fr din niciun pct de vedere.Tot ce v-am scris e offtopic,sper sa nu deranjeze prea tare

 

un om realist! multi romani cred ca in vest mai umbla cainii cu covrigii in coada.

maine o sa postez cat m-a costat transcrierea cazanului in italia(trebuie sa ma uit pe facturi), cat este impozitul(multi sustin ca nu exista impozit auto in italia) si asigurarea ...

comparativ cu romania si tinand cont de raportul salariilor aici sunt foarte putini care isi permit motoare peste 2000

Eu am platit 1800 de euro pe an la electricitate,am totul electric in afara de aragaz;chiria o platesc 500€ lunar+lumina,internet,apa,butelie,etc!! Norocul nostru e ca muncesc si eu si nevasta-mea,ca altfel...sincer va spun,nu m-as fi descurcat. Nu mai umbla cainii cu covrigi in coada de ani de zile;noi astia mai tineri care am plecat in ultimii ani,am mai apucat asa ce curge printre degete..."tunuri" s-au tras imediat dupa revolutie si a durat cam pana-n 2000,defapt pana ce-a iesit euroiul...dup-aia,a cam inceput greul si prin vest. Totul si peste tot s-au scumpit,le e greu pana si lor,dapa-i noua....

Unvicont,cine a spus ca nu e impozit auto in italia?e o prostie...dar bollo ce este?si se plateste in functie de cc si kw(acelasi sistem ca si la "trasfreimento di proprieta" sau "passagio"). App de asigurare...am noroc ca asigurarea la masina o am pe numele unui prieten italian ce lucreaza la o companie de asigurari,+ de asta este si intr-o clasa mica (a 3-a cred),ca altfel plateam de ma ustura in...buzunare. Ca sa aveti idee de pret la asigurare aici in italia:in cazul masinii mele daca era pe numele meu,plateam in jur de 1400€ pe an sau 800€ pe 6 luni la un motor de 1,8;asa cu prietenul asta am platit 305€ pe 6 luni,iar in aprilie cand expira,am vb cu el s-o faca pe un an,450€. Norocul meu. :)

Link to comment
Share on other sites

cum am spus.... preturi pentru un cazan in italia(preturile sunt minimale; nu am beneficiat de servicii ale firmelor de intermediere):

 

capacitate 2926, euro 3 :

impozit anual ..............440,10 euro;

radierea de pe fostul propietar ........ 14,62 euro;

transcrierea pe noul propietar ......... 725,18 euro;(firmele de intermiediere te taxeaza cu peste 1200 euro)

asigurarea obligatorie(un an) .......... 1948,43 euro(din care 83.85 euro cheltuieli de expeditie);

Asigurarea pentru o persoana sub 30 de ani la capacitatea asta este de la minim 3400 euro si poate ajunge la 11048 euro(am scris corect: unspemiipatruzecisiopt). Asigurarea este atata, datorita faptului ca sunt trecut ca si utilizator al masinii. La varsta mea ar fi si mai mica dar momentan, asiguratorii de aici nu tin cont de istoricul conducatorului daca are domiciliu in alta tara.

 

si acum calculati si voi domnilor, clienti de sh(nu ma refer la cei ce isi acizitioneaza masini noi), functie de salariul mediu in italia si romania, nu e mai avantajos sa ai masina in romania?

 

p.s.

1*astept ca si alti rezidenti in alte tari vestice sa posteze ce inseamna sa ai o masina cu motor peste 2000;

2*eu nu stiu tara din ue care sa nu impoziteze autoturismele, poate ma lamureste careva.

Link to comment
Share on other sites

In Franta nu se plateste impozit anual la masini,am mai scris de 3 ori :twoup:

Eu credeam ca Franta e mai scumpa ca Italia dar se pare ca m-am inselat.Mi se pare exagerat de mult cat ai platit la asigurare.In Franta la unele firme tin cont de anii in care ai fost asigurat in Ro fara sa ai accidente,daca poti sa dovedesti cu un act legal de la firma unde ai fost asigurat in tara.Daca masina e f puternica si esti sofer tanar fara experienta,sunt multe firme care refuza sa asigure sau asigura pe un pret f mare.

Link to comment
Share on other sites

In Franta nu se plateste impozit anual la masini,am mai scris de 3 ori :twoup:

Eu credeam ca Franta e mai scumpa ca Italia dar se pare ca m-am inselat.Mi se pare exagerat de mult cat ai platit la asigurare.In Franta la unele firme tin cont de anii in care ai fost asigurat in Ro fara sa ai accidente,daca poti sa dovedesti cu un act legal de la firma unde ai fost asigurat in tara.Daca masina e f puternica si esti sofer tanar fara experienta,sunt multe firme care refuza sa asigure sau asigura pe un pret f mare.

 

taxele acestea la ce se refera:

http://www.cfe-eutax.org/taxation/road-tax/france

Link to comment
Share on other sites

Pai acolo vad ca scrie de masinile companiilor.Eu sunt in Franta de apropae 3 ani,am avut mai multe masini pe numele meu si nu am platit decat taxa de de talon si asigurare.De taxa de drum de care zici n-am auzit, asta nu insemna ca nu exista,dar din cate am vazut e pt companii
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.