Jump to content

Impozit 2011


Catalin Ciumag

Recommended Posts

nici in UK nu se plateste impozit la auto.

in schimb asigurarile sunt f mari, daca circuli acolo.

 

in uk nu este impozit auto?

taxele acestea la ce se refera:

https://www.cfe-eutax.org/taxation/road-tax/united-kingdom

 

nu am inteles ce inseamna "daca circuli acolo"?

impozit e una, si taxele de drum sunt altceva.

adica daca ai masina inscrisa in anglia si circuli cu ea la noi nu platesti aproape nimic.

Link to comment
Share on other sites

Despre ce este topicul asta, nu despre impozitul din Romania, care nu a crescut cu mult cateva sute de lei, de ce vorbim de tarile de vest, acolo sunt alte salarii, daca nu iti permiti sa platesti asigurare, taxe in Italia, Franta, ia o masina din inmatriculata in Romania si o ai acolo!
Link to comment
Share on other sites

...eu nu stiu tara din ue care sa nu impoziteze autoturismele, poate ma lamureste careva.

 

 

Polonia ( 100%) impozit 0, ti-am mai spus, dar ai uitat.

 

 

iarasi tu...?

extraordinar! :twoup:

 

Despre ce este topicul asta, nu despre impozitul din Romania, care nu a crescut cu mult cateva sute de lei, de ce vorbim de tarile de vest, acolo sunt alte salarii, daca nu iti permiti sa platesti asigurare, taxe in Italia, Franta, ia o masina din inmatriculata in Romania si o ai acolo!

 

am si-n romania! :)

iesisi tu repede sa imi dai sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

In Italia la un 525d 163 Cp am platit transferul de proprietate in ianuarie 2006 640 euro .

Acum , dupa 8 ani fara sa am nici un accident ,pentru 525d platesc doar pentru RCA 875 euro pe an la care se adauga bollo de 354 euro.

 

dupa opt anii... 875 euro si e multisor. un amic, cu motor de 2000, 28 ani, prima lui asigurare aici si plateste 1680 euro.

la mine ... e prima asigurare facuta aici.

Link to comment
Share on other sites

Oricum trebuie sa fi foarte atent cu cei de la asigurare , eu ca sa ajung la sa platesc acum 875 pe an am schimbat in 8 ani 5 firme de asigurari . Oricum cu asa un motor chiar daca ai 25 de ani fara accident si sub 550 pe an nu poti sa scazi . Eu cand am inceput sa platesc asigurare in Italia am plecat de la 1700 pe an pentru un motor de 1800 benzina .
Link to comment
Share on other sites

Ca sa aplici bonus-malus trebuie sa ai istoric ca si sofer.

 

nu am gasit firma de asigurari in italia care sa tina cont de istoricul din tara.

poate imi dai un pont :twoup:

Din pacate nu stiu, de aia am facut referire la codice fiscale. Pe mine m-au intrebat daca am asa ceva, pe baza lui ma gaseau in baza de date a asiguratorilor.

Link to comment
Share on other sites

Eu momentan nu am nici-o asigurare facuta la masina pe numele meu ca sa ma usture-n...buzunare(spre norocul meu),dar si cand va veni vremea :twoup:

Ce bine era daca se tinea cont de istoricul din tara,dar si astia-s la fel de hoti cum sunt aia ai nostri cu taxa lor de ma-sa,ce-o fi :)

Link to comment
Share on other sites

Asta e Âşi o formĂŁ de manipulare.

 

Sperii populaÞia cu niºte impozite enorme, iar apoi când cresc doar puÞin, oamenii chiar sunt mulÞumiÞi cã nu au crescut chiar atât de mult.

 

Statul are de câºtigat pentru cã populaÞia preia fãrã prea multe comentarii niºte taxe mai mari, televiziunile au ce ºtiri sã difuzuze, doar noi avem de pierdut.

Daca populatia Romaniei ar realiza intr-o secunda cat de manipulati suntem , ar muri repede!

O sa enumar cateva domenii:

-media

-hrana

-tv/radio

-economie

-religie

 

 

...sasmd

Link to comment
Share on other sites

Eu momentan nu am nici-o asigurare facuta la masina pe numele meu ca sa ma usture-n...buzunare(spre norocul meu),dar si cand va veni vremea :twoup:

Ce bine era daca se tinea cont de istoricul din tara,dar si astia-s la fel de hoti cum sunt aia ai nostri cu taxa lor de ma-sa,ce-o fi :)

 

Circuli fĂŁrĂŁ RCA?

Link to comment
Share on other sites

Eu momentan nu am nici-o asigurare facuta la masina pe numele meu ca sa ma usture-n...buzunare(spre norocul meu),dar si cand va veni vremea :twoup:

Ce bine era daca se tinea cont de istoricul din tara,dar si astia-s la fel de hoti cum sunt aia ai nostri cu taxa lor de ma-sa,ce-o fi :)

 

Circuli fĂŁrĂŁ RCA?

 

rca facut pe alta persoana cu istoric in italia, pe numele lui rca-ul ar fi mare ca valoare. eu asa am inteles.

la cum conduc italienii, trebuie sa fi batut in cap sa iesi cu masina pe strada fara rca.

Link to comment
Share on other sites

Eu momentan nu am nici-o asigurare facuta la masina pe numele meu ca sa ma usture-n...buzunare(spre norocul meu),dar si cand va veni vremea :)

Ce bine era daca se tinea cont de istoricul din tara,dar si astia-s la fel de hoti cum sunt aia ai nostri cu taxa lor de ma-sa,ce-o fi :twoup:

 

Circuli fĂŁrĂŁ RCA?

Cum sa circul fara RCA?! :twoup: Am rca,doar ca nu e pe numele meu,e pe numele unui italian care se afla intr-o clasa mica(a 3-a cred,am spus mai sus),si in felul asta am economisit cateva sute bune de €.

 

Eu momentan nu am nici-o asigurare facuta la masina pe numele meu ca sa ma usture-n...buzunare(spre norocul meu),dar si cand va veni vremea :)

Ce bine era daca se tinea cont de istoricul din tara,dar si astia-s la fel de hoti cum sunt aia ai nostri cu taxa lor de ma-sa,ce-o fi :twoup:

 

Circuli fĂŁrĂŁ RCA?

 

rca facut pe alta persoana cu istoric in italia, pe numele lui rca-ul ar fi mare ca valoare. eu asa am inteles.

la cum conduc italienii, trebuie sa fi batut in cap sa iesi cu masina pe strada fara rca.

Ai inteles perfect :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.