Jump to content

Impozit 2011


Catalin Ciumag

Recommended Posts

Asta cu creierul nu o inteleg , ce vrea sa insemne ca e inchis la culoare? Pai vezi ca nu poti sa raspunzi la intrebarea cu Africa...raspunsul era ca vedeai Romania ca o oaza .Tu ce vrei sa plecam toti din tara?Unii o duc bine aici in Romania ,au ce manca ce bea , au locuinte , propietati , afaceri ,conturi....Eu cred ca tu vrei sa te incurajezi singur sa pleci , ca iei decizia buna sa pleci.

Nu sunt pdlist si nici nu am votat cu ei,peste un an o sa plece si astia de la putere si o sa vina altii ,nu se stie ce va fi.

Iar aia cu sclavul e problema ta daca te consideri sclav,iti doresc sa nu te consideri asa si acolo unde vei pleca , eu nu sunt si nu voi fi sclav niciodata.

Edited by bitz
Link to comment
Share on other sites

Asta cu creierul nu o inteleg , ce vrea sa insemne ca e inchis la culoare? Pai vezi ca nu poti sa raspunzi la intrebarea cu Africa...raspunsul era ca vedeai Romania ca o oaza .Tu ce vrei sa plecam toti din tara?Unii o duc bine aici in Romania ,au ce manca ce bea , au locuinte , propietati , afaceri ,conturi....Eu cred ca tu vrei sa te incurajezi singur sa pleci , ca iei decizia buna sa pleci.

Nu sunt pdlist si nici nu am votat cu ei,peste un an o sa plece si astia de la putere si o sa vina altii ,nu se stie ce va fi.

 

Raspunsul la o intrebare idioata este unul pe masura, avand in vedere ca nu ajuta cu absolut nimic situatia, sa vb despre ce-ar fi, cum ar fi, daca ar fi, romanu doar viseaza si isi imagineaza. Eu unul prefer sa vb despre lucruri realisite si sa nu imi pierd timpu cu balarii. Asa ca nu imi mai pierd timpu aici. Suna frumos peste un an sa o sa plece, ca si cum dupa un an totul o sa fie roz, astia au guvernat atatia ani incat ti-au lasat datorii si nepotilor tai care vor traii la fel de prost ca tine daca nu si mai prost. Da intradevar sunt care o duc bine cu, conturi, firme bani = pdlisti sau hoti, am avut si eu firme, conturi si astia din timpul pds-ului si stiu mai bine cum sta treaba. Eu incurajez plecarea pt ca aici pur si simplu nu-i de trait. Serviciile, mentalitatea, strazile, si absolut tot ce tine de viata este la pamant. Pe langa asta ca avem cel mai prost mod de viata se impoziteaza totu se platesc taxe uriase pt nimic si unii ca tine zic ca e bine. Gata peste un an o sa fie bine pleaca pdl vine psd ce misto o sa fie. Stai in romania, aici e de tine.

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

E intr-adevar ciudata comparatia asta cu tarile din vest,noi am fost niste vai de noi tot timpul,daca o luam din 1500 si ceva cand francezii,spaniolii,englezii aveau colonii strong s-au raspandit pe tot globul,noi probabil atunci descoperisem focul.Acum mai recent, in al doilea razboi mondial, pai Italia fascista,Germania nazista,mai ales Germania,a rupt tot,si noi tot facem comparatii cu ei,noi am cam fost nimeni pe lume tot timpul,cea mai mare smecherie am facut-o si noi in 1918 cu marea unire,de o sarbatorim si acum culmea,desi marea unire nu mai exista,traim din amintiri :twoup:)

 

Asa ca,ne pastram traditia de cei mai prosti din curtea scolii,ca idee UE s-a format prin 50 parca,noi am aderat 50 ani mai tarziu,pai putem noi sa ne comparam cu statele fondatoare UE,asta e o prostie,nu ne intelegem pozitia pe plan international,NISTE NIMENI.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu zic ca tu esti cel care viseaza si isi inchipuie , eu o duc foarte bine aici la noi in tara.Aici am casa , familie , prieteni , nu am absolut niciun motiv sa plec si nici nu ma consider sclav.Ca se poate mai bine nu contest , tot timpul e loc de mai bine..
Link to comment
Share on other sites

Pai eu zic ca tu esti cel care viseaza si isi inchipuie , eu o duc foarte bine aici la noi in tara.Aici am casa , familie , prieteni , nu am absolut niciun motiv sa plec si nici nu ma consider sclav.Ca se poate mai bine nu contest , tot timpul e loc de mai bine..

Nu e tot timpul vorba departea financiara cand lumea e nemultumita.Da se poate trai bine si in tara, dar muncesti ca sa platesti luxul altor si nu primesti aproape nimc in loc?

Taxe de drum, taxe pe poluare, impozite extraterestre, etc, ce primim in loc?

Link to comment
Share on other sites

Pai dupa 17 ani de scoala sunt luat in ras cu un salariu simbolic in tara mea.Unde lucrez acum facand aproximativ acelasi lucru ca in tara sunt platit de 6 ori mai bine si o sa-mi permit sa cumpar un bmw cu motor mare.Si inca ceva, taranii astia blonzi ce m-au angajat cer aceleasi taxe ca la noi doar ca ofere foarte multe in schimb.
Link to comment
Share on other sites

Deja se deviaza rau de la subiect, i-mi cer scuze pentru asta.

Am de gand sa ma intorc definitiv in tara peste cativa ani si o sa plang dupa strazile lor fara gropi, dupa serviciul lor de asigurari(la orice ora suni vin si te remorcheaza de oriunde), si dupa sistemul de taxe.

La noi e dezastru si nimeni nu face nimic, proteste , procese intentate impotriva edililor, etc.Aici daca arunca cineva o pastila la autoritati doar in gluma, se lasa cu arestari. :twoup:

Edited by traktor_cerber
Link to comment
Share on other sites

in romania.... mai sunt si romani fericiti.

unii chiar o duc bine si fara .... furaciuni.

deci..... se poate.

 

dar daca esti negativist si carcotas, ce sa-i faci: incepi sa te uiti la vecinii de la vest si sa te complaci in neputinta ta!

si datorita neputintei tale ... dai vina ba pe sistem, ba pe taxe, ba pe servicii... sau pe fostul tau coleg de scoala care(cu anumite sacrificii) o duce bine, adica are un trai decent, civilizat, fara grija zilei de maine.

cei ce o duc bine... nu le-a bagat nimeni in traista si nu sunt toti hoti.

 

daca pentru un rahat, care miroase urat si nu ai nevoie de el trebuie ...a te SCRĂME, (screm, vb. III. Refl. 1. A se forța, a se ĂŽncorda fĂŁcând un efort pentru a evacua excrementele. 2. Fig. (Fam.) A depune eforturi deosebite, a se strĂŁdui (zadarnic sau cu rezultate neĂŽnsemnate). ◊ Expr. A se screme sĂŁ... = a fi pe punctul de a..., a fi gata sĂŁ... Se screme sĂŁ plouĂŁ. – Cf. lat. excrementum. ) ce trebuie sa faci pentru lucrurile care ti le doresti cu adevarat? sa dai vina pe altii? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Revenind la subiectul cu impozitul auto.

Sa presupunem ca un sfert din populatie are un autoturist (e doar o presupunere), deci aporximativ 5 milioane de oameni. Daca s-ar strange, atentie, doar un leu de la fiecare sar ajunge la 1 milion si ceva de euro din care sar construii un sfert de chilometru de autostrada. Dar nimeni nu plateste impozit doar un leu ci de sute de ori mai mult. Inmultiti leul acela doar cu 100 si deja ar fi 25 de km de autostrada anual. Nu pare o suma mare dar daca sa zicem jumatate ar avea impozite de 1000 de lei i-a ganditiva... Dar in romania nu este asa. Eu in spania pentru un motor de 3,2 am impozit anual 138 de euro + niste taxe care mi le ia statu pentru intretinerea drumurilor care ar insuma vreo 15 euro. deci nu e mult.

Link to comment
Share on other sites

Pai strainii care se respecta duc masina in service nu o repara acasa, doar pasionatii pun mana si repara, eu intru sa aflu ce inseamna bmw pt ca urmeaza sa cumpar unul.Si ar mai fi un motiv, sunt topicuri hilare care binedispun, gen top gear.Sunt useri ce pot fi comparati cu o enciclopedie ce dau explicatii unor habarnisti cu bani.Respect.
Link to comment
Share on other sites

Da e ieftin in spania dar si aici o sa se majoreze insa nu cu mult cu 7% sau ceva de genu. Eu intru pe acest forum deoarece intentionez sa cumpar un BMW cat de curand si as vrea sa aflu mai multe.

Am avut ocazia odata sa vad un plan anual de asfaltari (am un prieten care lucreaza in acest domeniu), si treburile stau in felul urmator : pe 2 ianuarie se stabilesc prioritatie adica cele mai rele drumuri si se reasfalteaza dar nu cu petice sau dinastea pe portiuni de minim 1500m. Apoi autostrazile, sunt niste oameni care fac anumite analize de trafic si stabilesc ce portiuni ar trebuii largite, de examplu e o portiune care a fost largita relativ recent in apropiere de Valencia deoarece s-a dezvoltat mult acea zona din pct de vedere industrial (s-au facut fabrici de beton si statii de turnare profile metalice si altele) si atunci au hotarat sa mai adauge o banda de mers in ambele sensuri pe o portiune de vreo 30 de km, bine nici la ei nu se fac batand din palme dar ... se fac.

Deci in concluzie sunt mult peste noi. Trist.

Link to comment
Share on other sites

Revenind la subiectul cu impozitul auto.

Sa presupunem ca un sfert din populatie are un autoturist (e doar o presupunere), deci aporximativ 5 milioane de oameni. Daca s-ar strange, atentie, doar un leu de la fiecare sar ajunge la 1 milion si ceva de euro din care sar construii un sfert de chilometru de autostrada. Dar nimeni nu plateste impozit doar un leu ci de sute de ori mai mult. Inmultiti leul acela doar cu 100 si deja ar fi 25 de km de autostrada anual. Nu pare o suma mare dar daca sa zicem jumatate ar avea impozite de 1000 de lei i-a ganditiva... Dar in romania nu este asa. Eu in spania pentru un motor de 3,2 am impozit anual 138 de euro + niste taxe care mi le ia statu pentru intretinerea drumurilor care ar insuma vreo 15 euro. deci nu e mult.

 

 

esti subiectiv. comparatia cu alte tari nu are nici un temei. cheltuielile bugetare cu infrastructura sunt o bagatela pe langa sumele destinate protectiei sociale in romania. asta e realitatea.

tendinta de centralizare a economiei si masurile protectioniste ale statelor din vest(cei ce au relatii comerciale in exterior cunosc bine acest aspect) ne fac un pic neputinciosi ca si stat, daca tot vrei sa compari.

Link to comment
Share on other sites

E vorba de mentalitate,la noi se fura nu mult,exceptional de mult,firmele care castiga licitatii pentru construirea de drumuri sunt tot firmele lor,insa pe acte ei nu sunt patroni,sunt altii,interesele sunt cu totul altele,nu tin de calitate,pret,timp de lucru cum ar fi normal.S-au oferit N firme straine sa ne construiasca autostrazi moca si sa perceapa pe 50 ani taxa de autostrada,insa nu s-a vrut,asta e...nu suntem noi in stare sa facem insa nu lasam nici pe altii. Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

daca mi-ar lua banii pe impozit sa faca strazi ar fi una,dar sa-mi declari ca ne iau banii pt proiectele din 2010 este furaciune pt ca atunci cind te-ai apucat sa faci ceva nu stiai pe ce bani mizezi?ba da,dar sa modifici la greu tot centru orasului si sa pui granit borduci de granit,super lumini si alte nebunii,nu zis ca nu este frumos,dar tu in plina criza faci chestia asta numai pt ca este firma luia udrea nu se poate.

mai zicea cineva ca dam vina pe sistem,eu am avut deaface si am deaface cu sistemul si credetima furaciune mai mare nu exista,statul este cel mai profitabil SRL iar oamenii din el ( nu toti) sunt niste imbecili,furaciosi,tot ce vrei mai rau si asta de ce? exemple simple: au nevoie de un cartusi la imprimanta personala il iau de la servici,au nevoie de un servici ,te obliga sau se fac ca te ard numai sa il rezolvi,serviciu contra serviciu,lucrarile micute pleaca de la cei mici nu de la sefi,si spaga pleaca de la cei mici la cei mari.etc.

sa schimbat ceva in tara asta? nu.exista oameni competenti in punctele cheie? nu

cred ca merita sa dam vina pe sistem.(ca oricum alceva nu suntem in stare sa facem).

 

Las k altii is multumiti asa dupa cum se pare si n-au nevoie de schimbari chiar li se pare ca traim bine. Cred ca e a 3 sau a 4 oara cand iau ban pt insulta asa ca o sa ma abtin sa mai zic ceva de unii oameni care sunt multumiti de tara. Eu nu o duc rau financiar deloc, insa nu este doar asta, la noi nu este civilizatie si respect si desi am bani, refuz sa ii dau la hotii care ne conduc sa-si poata cumpara rolls royce-uri si hoteluri in las vegas, dar las ca incet incet progresam si noi =)) buna asta!

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimeni multumit asta nu intelegi tu...dar lucrurile se pot schimba , daca am pleca toti din tara cum ar fi?Daca iti zic ca cunosc nemti care nu sunt multumiti de cum e la ei si lucreaza in Austria ca au prins contracte mai bune?In general romanii pleaca din tara sa faca bani , asta e singurul motiv...daca ar face si jumate aici din cat fac acolo fii sigur ca nu ar mai pleca(ma refer la marea majoritate).De insultat pot sa insult si eu...
Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa te intereseze persoana ta,familia ta,binele tau,nu sa pui problema gen daca plecam toti ce mai ramane,nu prea trebuie sa ne facem noi griji pentru cursul istoriei,vorbesc la modul general acum,nu ma refer la cineva anume.

 

Multi au o situatie financiara buna,insa vor civilizatie,civilizatia nici in 5 generatii de-acum incolo nu o sa fie,noi o sa avem peste 20 ani ce au vesticii acum,deci suntem cu vreo 20 ani in urma,e greu de recuperat,imposibil in viata noastra.Insa e mai simplu ca niciodata sa pleci,cine are posibilitate si nu pleaca e fraier rau din punctul meu de vedere,posibilitate adica gen o calificare care se cauta si experienta in domeniul respectiv,(medical,IT,inginerie) eventual si niste prieteni\rude care sa-l indrume la inceput,e perfect.

Link to comment
Share on other sites

...civilizatie....

"civilizatia" zilei de astazi este direct proportionala cu eficienta sistemelor coercitive ale fiecarui stat.

moralitatea... :twoup:, multi o confunda cu normele sociale.

 

 

p.s.

chestia cu "sa traiti bine" ii apartine de fapt lui aristotel. ca baselu incearca si cu noi... alta poveste.

oricum principiul de baza comporta o chestie interesanta: depasirea stadiului de "nepotism" .

Link to comment
Share on other sites

Da Alex ai dreptate in ce zici tu , dar casa ce fac cu ea o vand? Eu cand zic familie ma refer si la parinti , frati ,unchi...ii iau pe toti cu mine?Terenurile ce fac cu ele le vand?Prietenii ii vad o data pe an? Ca sa ma mut intr-o tara unde toti vorbesc alta limba? Am facut destule concedii afara si tot timpul cand ma intorceam in tara injuram soselele care le avem , dar ma bucuram cand auzeam limba noastra vorbita peste tot...poate asa sunt eu mai nationalist asta e.Eu unul nu as pleca din tara , daca altii vor sa plece foarte bine , dar sa nu ne faca pe noi care ramanem sclavi ca nici ei nu pleaca patroni pe unde se duc.
Link to comment
Share on other sites

Da Alex ai dreptate in ce zici tu , dar casa ce fac cu ea o vand? Eu cand zic familie ma refer si la parinti , frati ,unchi...ii iau pe toti cu mine?Terenurile ce fac cu ele le vand?Prietenii ii vad o data pe an? Ca sa ma mut intr-o tara unde toti vorbesc alta limba? Am facut destule concedii afara si tot timpul cand ma intorceam in tara injuram soselele care le avem , dar ma bucuram cand auzeam limba noastra vorbita peste tot...poate asa sunt eu mai nationalist asta e.Eu unul nu as pleca din tara , daca altii vor sa plece foarte bine , dar sa nu ne faca pe noi care ramanem sclavi ca nici ei nu pleaca patroni pe unde se duc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.