Jump to content

e46 coupe - ingheata chederele


Tudor NTD

Recommended Posts

am rezolvat aceeasi problema cu o dunga de un deget de WD-40 pe marginea geamului. problema cu WD e ca e uleios si daca se intinde se face urat. dar e eficient!

 

O idee foarte buna, dar nu se prelinge printre cheder si geam in mecanism? iar la primavara cand deschid geamul se murdareste tot timpul?

Din ce am mai citit pe net am vazut ca se poate pune banda adeziva din hartie care sa acopere spatiul dintre geam si cheder, iar dimineata cand te duci la masina pur si simplu il dezlipesti cu tot cu gheata.

Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

ia-ti un spray de dezgetat de la benzinarie/carrefour, face minuni, iarna trecuta nu puteam sa deschid usile la masina de loc din cauza ghetii etc. ia-ti un spray si cand sunt inghetate dai pe unde iti trebuie si dezgheata imediat, plus ca nu e unsuros. doar sa nu incepi sa dezgheti toata masina cu el (gen sa dai gheata de pe parbriz etc) ca in 2-3 zile sa dus tot tubul. daca il folosesti doar pt ce ai nevoie cred ca tine o iarna intreaga. mai am cam un sfert din al 2-lea tub de iarna trecuta, primul m-a tinut maxim o saptaman ca incepusem sa il folosec peste toata masina de lene sa curat gheata cu ragleta. Edited by Briz
Link to comment
Share on other sites

salut ....vezi ca am vazut la praktiker ca sunt mai multe feluri de spray-uri de inghet.....dai cu ala....

daka nu?.... ai cateva variante sigure...

1.lasi masina cu partea soferului langa un zid sau ceva...si nu mai ingheata..

2.inainte sa parchezi masina noaptea.deschizi ambele usi .si scoti siguranta de la geamuri.si atunci cand inchisi masina geamurile nu se mai duc sus...pui siguranta la loc dimeata...cand sa incalzit masina bine...

3 o varianta mai primitiva...dai cu freonu pe chedere....

 

varianta 2 ar fi ce-amai indicata nu exista niciun risc sa spargi geamurile...ca nu se mai misca deloc...

Edited by adienzo
Link to comment
Share on other sites

daca pui silicon sau altceva pe chederele alea, se murdareste geamul cand il cobori ceva de groaza. solutia e urmatoarea, si cred ca e gandita astfel masina, adica nu e intamplatoare treaba: cu usa inchisa, cobori putin geamul si il inchizi inapoi dar nu pe pulse, tii butonasul la treapta 1 pana ajunge sus geamul. ai sa vezi ca va cobori cand deschizi usa, dar dupa aia nu mai urca inapoi niciodata pana nu il inchizi pe pulse. poti lasa masina asa pana se usuca acolo.
Link to comment
Share on other sites

 

2.inainte sa parchezi masina noaptea.deschizi ambele usi .si scoti siguranta de la geamuri.si atunci cand inchisi masina geamurile nu se mai duc sus...pui siguranta la loc dimeata...cand sa incalzit masina bine...

 

tu zici de coupe, nu?

 

pai si daca ploua, ninge, etc? ce zici, o fi bine cu geamul lasat?

Link to comment
Share on other sites

tu zici de coupe, nu?

 

pai si daca ploua, ninge, etc? ce zici, o fi bine cu geamul lasat?

 

la coupe ma refer da.....referito la ploaia/zapada...nush daca se infiltreaza...la mine la coupe e36 am facut faza asta si nu e deschis geamu' atat incat sa intre apa ...doar ca e fixat in cheder...si la e46 am observat la fel...

in principiu asta ar fi ceea mai indicata varianta ....ptr ca geamu nu se mai misca deloc...atunci cand deschizi/inchizi

 

alta varianta mai buna nu vad...in afara de spray-uri care cred ca nu sunt atat de eficiente....

am zis doar o idee...

Link to comment
Share on other sites

1. Cum sa nu inghete? Ingheata si zidul la -10Grade

 

 

2. Doamne fereste sa faci asa ceva, eu am cabrio si daca fac ce zici tu imi intra apa in masina, geamul se inchide in cheder

 

3. Ai gasit tu "freon" la galeata sau la bidon? Sau ai vrut sa zici FEON? Si daca da, unde il bagi in priza?

 

Off doamne....... :download:

 

a zis sa dai cu feonu dar sa duci masina sus ca poate ingheatza si priza daca cobori un prelungitor !!! auzi.....cel mai bine vinde masina si i ati una fara chedere :))

Link to comment
Share on other sites

bine ai zis si tu:))=))....

dar mai frumos si mai simplu.....nu merita sa scoti un coupe din garaj pe timp de iarna din mai multe motive,,,,,pana la urma e un coupe...o masina sport...eu am scos masina pe o ploaie...si surpriza am dat intr-o "groapa" de am crezut ca am facut accident....

noroc ca nu am indoit jeanta....dar articulatia inca nu stiu....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.