Jump to content

Consum mediu Seria 1


andrei1302

Recommended Posts

Proaspat intors din calatorie Cluj-Regensburg-Mannheim si retur. Total, cca 2800 km, din care estimez cam 2500

extraurban. Consum mediu 7.2 la un 120d automat, la viteza medie de 94 km/h. By the way, am verificat cu gps, viteza maxima constructiva e intr-adevar de 212 kmh! :twoup:

 

vitezomanule .... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Proaspat intors din calatorie Cluj-Regensburg-Mannheim si retur. Total, cca 2800 km, din care estimez cam 2500

extraurban. Consum mediu 7.2 la un 120d automat, la viteza medie de 94 km/h. By the way, am verificat cu gps, viteza maxima constructiva e intr-adevar de 212 kmh! :twoup:

 

Hmmm, la mine (118d) zice 201km/h vit max constrctiva, dar am mers cam intre 215 si 220 cu 4 oameni + bagaje pe autostrada si masina nu parea plafonata. Era sub 4000 de ture.

Link to comment
Share on other sites

Proaspat intors din calatorie Cluj-Regensburg-Mannheim si retur. Total, cca 2800 km, din care estimez cam 2500

extraurban. Consum mediu 7.2 la un 120d automat, la viteza medie de 94 km/h. By the way, am verificat cu gps, viteza maxima constructiva e intr-adevar de 212 kmh! :twoup:

 

vitezomanule .... :D

Sal'. Sa vezi ce demential e motorul lui Gabi. Cred ca ma ia si pe mine microbu'. Nu pun poze ca nu vreau sa-i stric placerea. Apropos de viteza reala, sa stii ca diferenta intre bord si gps e cam de 18 kmh la viteza aia. Adica bordul arata 240 si gps arata 212.

 

Proaspat intors din calatorie Cluj-Regensburg-Mannheim si retur. Total, cca 2800 km, din care estimez cam 2500

extraurban. Consum mediu 7.2 la un 120d automat, la viteza medie de 94 km/h. By the way, am verificat cu gps, viteza maxima constructiva e intr-adevar de 212 kmh! :twoup:

 

Hmmm, la mine (118d) zice 201km/h vit max constrctiva, dar am mers cam intre 215 si 220 cu 4 oameni + bagaje pe autostrada si masina nu parea plafonata. Era sub 4000 de ture.

 

Eu ziceam de viteza reala. Oricum , e limitata din turatie. Si la mine mai era loc, eram pe la 4000 si zona rosie incepe la 4500.

Link to comment
Share on other sites

Proaspat intors din calatorie Cluj-Regensburg-Mannheim si retur. Total, cca 2800 km, din care estimez cam 2500

extraurban. Consum mediu 7.2 la un 120d automat, la viteza medie de 94 km/h. By the way, am verificat cu gps, viteza maxima constructiva e intr-adevar de 212 kmh! :twoup:

 

vitezomanule .... :D

Sal'. Sa vezi ce demential e motorul lui Gabi. Cred ca ma ia si pe mine microbu'. Nu pun poze ca nu vreau sa-i stric placerea. Apropos de viteza reala, sa stii ca diferenta intre bord si gps e cam de 18 kmh la viteza aia. Adica bordul arata 240 si gps arata 212.

 

Proaspat intors din calatorie Cluj-Regensburg-Mannheim si retur. Total, cca 2800 km, din care estimez cam 2500

extraurban. Consum mediu 7.2 la un 120d automat, la viteza medie de 94 km/h. By the way, am verificat cu gps, viteza maxima constructiva e intr-adevar de 212 kmh! :twoup:

 

Hmmm, la mine (118d) zice 201km/h vit max constrctiva, dar am mers cam intre 215 si 220 cu 4 oameni + bagaje pe autostrada si masina nu parea plafonata. Era sub 4000 de ture.

 

Eu ziceam de viteza reala. Oricum , e limitata din turatie. Si la mine mai era loc, eram pe la 4000 si zona rosie incepe la 4500.

 

Pai stiu ce zici... clar ca viteza reala ii mai mica decat ce zice pe bord. Dar eu nici in GPS nu as avea incredere. Nu cred ca iti poate calcula viteza mai exact decat masina. Uneori te localizeaza si cu eroare de 10-20 de metrii. Oricum 2 chestii de adaugat: viteza maxima constructiva nu cred ca este viteza neaparat maxima pe care o atinge o masina, iar pe viitor (cel putin eu :D ) o sa tin cont si de indicele de viteza al cauciucurilor si nu o sa il depasesc :D

Link to comment
Share on other sites

Acuma' nu zi ca ti se pare ca m-am riscat daca am mers cu 212 in loc de 210... :twoup:. Sigur ca daca esti la vale poti sa depasesti viteza asta!

 

Normal ca nu :twoup: reflectam doar, nu era vorba in cazul tau :D esti din cj? poate ne intalnim odata sa vad diferenta intre 118d si 120d :D ( sau mai bine nu ca o sa imi para rau? :D )

Link to comment
Share on other sites

Acuma' nu zi ca ti se pare ca m-am riscat daca am mers cu 212 in loc de 210... :twoup:. Sigur ca daca esti la vale poti sa depasesti viteza asta!

 

Normal ca nu :twoup: reflectam doar, nu era vorba in cazul tau :D esti din cj? poate ne intalnim odata sa vad diferenta intre 118d si 120d :D ( sau mai bine nu ca o sa imi para rau? :D )

Da un PM ca saptamana asta intru in concediu si pana plec in vacanta poate am timp si ne intalnim.

Link to comment
Share on other sites

Salutare :twoup:

 

Posesor nou de un bmw 118d si incepator in ale condusului am abea 250km facuti si scot un consum de 8.0 -9.0 prin Bucuresti, cam 15-20km pe zi (consumul instant imi arata intre 6-7 la o viteza de aprox 60km). e de bine? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salutare :twoup:

 

Posesor nou de un bmw 118d si incepator in ale condusului am abea 250km facuti si scot un consum de 8.0 -9.0 prin Bucuresti, cam 15-20km pe zi (consumul instant imi arata intre 6-7 la o viteza de aprox 60km). e de bine? :twoup:

 

Felicitari de masina :D ce culoare ii? Oare nu cu tine m-am intalnit in bucuresti cand intrebam de ceva directii? :D

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, e alba cu numere rosii si semne de incepator. Posibil, asa de mica sa fie lumea? :twoup:

 

Poi nush :twoup: eu eram intro duminica prin bucuresti si incercam sa ajung in alt colt decat unde eram :D si un tip ma intrebat de masina ( ca si eu am 118d) si zicea ca tre sa ii vina si lui in cateva zile, alba. Acuma nush daca tu esti sau nu :D

Link to comment
Share on other sites

Sanse mari sa ne fi intalnit ca eu pe care vedeam cu seria 1 ii luam la intrebari inainte sa-mi vina maÂşinuĂža :twoup: dar de obicei duminica nu prea calc prin bucuresti. Duminica trecuta nu am fost eu in mod sigur ca-mi venise deja masina :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Da, am mers si in afara de buc in primii 100km si am scos tot cam asa. O sa-i dau si un reset eventual, dar sa gasec cum se da reset mai intai, multumesc :twoup:

 

pui pe consum (sau viteza, sau ce vrei sa resetezi) si ti apasat pe butonu de pe semnalizator vreo 3 secunde :twoup:

Link to comment
Share on other sites

din ce spuneti voi aici referitor la consum, pentru o exploatare mixta, 118d pare cel mai indicat motor de pe seria 1.

nu vreau sa supar pe nimeni insa tot din ce s-a spus aici 116 consuma cam mult pentru cata putere ofera. inca o data sper sa nu se supere nimeni, incerc si eu sa-mi fac o idee cat mai exacta referitoare la consum.

Edited by Boeing777-300ULR
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spunea si emceul, mie asa mi-a iesit sub linie mai convenabil la calculul initial.

Acum intr-adevar e si reversul medaliei cand mergi la pompa ca posesor de 116i si vezi ca dai de fiecare data mai mult decat ala de langa tine care are 118d (si el are si putere mai mare - daca te intereseaza subiectul asta :twoup:).

Nu stiu exact cum e in tara cu asigurarea si impozitul, dar aici, doar diferenta cumulata a acestora de peste 600 de euro anual se traduce in 50 de euro lunar sau 10-12 euro in plus la alimentarea saptamanala. Ori diferenta la pretul carburantului coroborata cu diferenta de consum nu cred ca se ridica la mai mult de 6-8 euro la o alimentare.

Argumentul suplimentar ar trebui sa fie pretul de achizitie mai ridicat si costurile de intretinere, despre care, insa, stiu prea putine inca.

 

Evident ca e posibil ca la regimul de circulatie din Romania consumurile sa se diferentieze mai mult la cei care circula mult. Amortizarea pretului de cumparare mai mare se face mai repede si poate si diferentele de prima de asigurare respectiv impozit sunt per total mai mici. La asta se mai adauga si diferentele de pret intre carburanti de pe piata locala.

Link to comment
Share on other sites

desigur, toata lumea stie acel calcul cum ca diesel ar fi rentabil daca faci peste 30-35.000km pe an. totusi, am inceput sa am semne de intrebare. de ce spun asta?

daca esti din bucuresti, unde se circula infernal si deci consumul urban atinge mai mereu maximul pentru orice tip de masina incep sa cred ca dieselul este rentabil si atunci cand faci undeva la 25-30.000km pe an. ma refer aici la o masina cu care se merge zi de zi la serviciu prin bucuresti si la sfarsit de sapt se face un drum de 150km se zicem, daca se face. plus concediile din vara sau iarna.

deci, daca jumatate din timp (sau mai mult) se merge prin bucuresti cred ca dieselul este rentabil si atunci cand se parcurg mai putin 30k pe an.

Link to comment
Share on other sites

desigur, toata lumea stie acel calcul cum ca diesel ar fi rentabil daca faci peste 30-35.000km pe an. totusi, am inceput sa am semne de intrebare. de ce spun asta?

daca esti din bucuresti, unde se circula infernal si deci consumul urban atinge mai mereu maximul pentru orice tip de masina incep sa cred ca dieselul este rentabil si atunci cand faci undeva la 25-30.000km pe an. ma refer aici la o masina cu care se merge zi de zi la serviciu prin bucuresti si la sfarsit de sapt se face un drum de 150km se zicem, daca se face. plus concediile din vara sau iarna.

deci, daca jumatate din timp (sau mai mult) se merge prin bucuresti cred ca dieselul este rentabil si atunci cand se parcurg mai putin 30k pe an.

 

cred ca uitati o chestie. Eu personal nu mi-am luat diesel pentru consum, ci pentru cuplu. Am considerat ca dau banii in plus pe masina pentru un cuplu dublu fata de motorul de benzina cu aceiasi cai. Iar un motor mare pe benzina nu mi-l puteam permite si atunci intradevar, intervine si consumul :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.