Jump to content

Consum mediu Seria 1


andrei1302

Recommended Posts

si pana la urma care e mai bun un 118d sau un 120 d???eu cred ca mai mult se merita sa iti iei pe motorina,de ce multi fug de acest combustibil,e puturos la pleare da in rest.....nu ai ce zice :blink: iar un consum de 8,5 nu crd ca e mult,la ce motor ai,,,nu mai zici nimic
Link to comment
Share on other sites

ma bate gandul sa iau un seria 1 pentru sotie si e clar ca va fi automata... drept urmare sa mai pun 1 litru la consumurile anuntate de voi? pare OK? ma intereseaza cel mai mic motor pe benzina sau celmai mic pe motorina fara preferinte speciale... oricum, la 129-140 de CP 11-12 la suta consum cu cutie automata in oras este foarte OK...

pe cel mai mic motor pe benzina, nu se poate automata. si pe urma, la 118i si 118d, caii sint la fel, pretul e mai mare cu 1000eur la diesel.

Link to comment
Share on other sites

@ragtag - eu am tot 120d dar ...cu Aerodynamic Pack :blink:

m-a batut gandul sa-i fac si eu o resoftare, dar intre timp am dat-o la vanzare... asa ca nu se mai merita...

(din cate stiu eu, filtrul nu prea influenteaza cu mare lucru ... si iarasi evacuarea la un diesel conteaza mai putin, la un benzinar se simte... dar in combinatie cu chip-ul... cred ca trage misto acum!)

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=31153

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

(din cate stiu eu, filtrul nu prea influenteaza cu mare lucru ... si iarasi evacuarea la un diesel conteaza mai putin, la un benzinar se simte... dar in combinatie cu chip-ul... cred ca trage misto acum!)

Filtrul de aer da numai sunet.

 

Evacuarea poate da putere doar daca este facuta de un producator de renume, construita special pentru acel model de masina.

O asemenea evacuare costa peste 1000 euro.

Link to comment
Share on other sites

(din cate stiu eu, filtrul nu prea influenteaza cu mare lucru ... si iarasi evacuarea la un diesel conteaza mai putin, la un benzinar se simte... dar in combinatie cu chip-ul... cred ca trage misto acum!)

Filtrul de aer da numai sunet.

 

Evacuarea poate da putere doar daca este facuta de un producator de renume, construita special pentru acel model de masina.

O asemenea evacuare costa peste 1000 euro.

 

filtru de aer da ceva cuplu in ture mari si ceva zgomot... un filtru de aer sport ajuta masina in ture sa ia mai mult aer si uite asa ai ceva mai mult cuplu... am avut asa ceva pe masina fara nici o alta modificare si parca suna mai bine si tragea ceva mai vioi dupa 3000 de ture... desigur nu am masurat efectul dar ceva parca se simtea...

 

LE- la diesel chiar nu merita pentru ca daca la o benzinara 5-6 Nm se simt (mai ales la un 316) la un dieselar unde caderea de cuplu e brusca chiar nu merita...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

si iarasi mi-am testat masina, de data aceasta pana la budapesta si inapoi... la dus am facut aproximativ vreo 10 ore pentru ca intre deva si arad au tot fost lucrari semnalizate cu semafoare si sa zicem ca am mers ceva mai incet - m-am oprit numai de 2 ore si ... consumul a fost de 7.4...

 

la intors, unde eram in coloana cu ceva suuper masini http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;#entry406669 si deci a trebuit sa merg intr-un ritm sustinut... 120-ul meu fiind cel mai "amarat" la categoria herghelie... consumul a crescut vertiginos, ajungand inspre 8.8... oricum iarasi, de data aceasta, cel mai scazut din formatie...

 

anyway, la drum lung s-a comportat impecabil, chiar si pe ploaia torentiala care ne-a prins inca de pe dealul negru...

 

oricum problema consumului mie mi se pare relativa...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ultimul drum facut saptamana trecuta .... bucuresti-austria-si prin germania vreo 1000km .... media undeva la 89km/h ... consum 6.0l/% ( in germania am mers si cu 200-220 ... austria 130-160, ungaria la fel .. romania dupa cum se stie :twoup: ) ( total 3300-3400km )
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

118d nou, ieri l-am luat ... 0km

principalul motiv pentru care am facut aceasta alegere a fost consumul asa ca am plecat pe seara (pe la 7) din damaroaia pana la gruiu (40km) mers batraneste adica 70km/h in treapta a 4-a cu o singura acceleratie mai puternica pana prin 110 ... consum la destinatie ... 4.0l/100km ...

Link to comment
Share on other sites

123d Coupe.

 

Consum mixt 6.9L/100KM @ 2100km, mixt. Din cate observ eu imi ia cam 7.5-8 in oras iar in exterior 5-5.6 si asta la un condus super sporty.

8 in oras mers super sportiv......... eu sub scot in oras daca merg linistit ..... ( 118d ) ... si 5 la super sporty ...... palaria jos ..... daca mergi linistit cat iti ia ?? mi se pare prea putin ...mai ales pt o masina noua .... mie in prima mie de km m'a tampit......credeam ca e defect motorul...... consuma ENORMMMM ....

Link to comment
Share on other sites

Poate e tzicnit BC-ul.

 

Uite, am sa resetez consumul zilele astea si am sa refac testul in oras. Oricum, in Baia Mare traficul este super lejer. Rar se circula bara la bara, iar opririle se practica doar la semafoare si trecerile de pietoni.

 

Si pe langa toate astea, orasul este in depresiune si nu sunt urcusuri/coborasuri, ci doar drum plat. Plus ca avem infrastructura drumurilor foarte buna, ne bucuram de sosele exceptionale in tot orasul.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor !

A trecut aproape 1 an de cand prietena mea si-a achizitionat (ajutata de parinti :twoup: ) un 120d recomandat insistent de mine. Recunosc ca nu sunt fan BMW deci nu stiam decat ca ar trebui sa fie o masina buna. In plus m-a impresionat puterea litrica a motorului (cea mai mare la ora aceea, din cate stiam eu :twoup: ) corelata cu consumul declarat de constructor de 5,7 l/100 km. Mi s-a parut de-a dreptul bestial.

Si acum realitatea: in primii 12.000 km consumul mediu pe comp bord nu a scazut sub 9,2 l/100 km, iar acum, la 18.000 km, este 8,9 l/100 km. Mie personal mi se pare mult prea mare diferenta, oricare ar fi stilul de conducere. Astfel am ajuns sa regret alegerea (recomandarea) facuta.

Sunt foarte curios de consumurile realizate de alti posesori de Seria 1, fie chiar de benzina.

 

Asculta la mine: NICIODATA, dar NICIODATA cosumul din catalog nu este real indiferent de model sau chiar de marca .

Crede-ma pt. ca lucrez la un dealer auto. In general, ca si o "regula", consumul e mai mare, in medie cu 1-2l/100km.

Daca dupa primii 5000-8000 de km consumul sare peste aceasta toleranta, inseamna ca:

- nu e ok stilul de condus ( motor sub sau supraturat) ori

- nu e ceva in regula cu masina respectiva..

Link to comment
Share on other sites

am dat o fuga pana la mare.... masina a ajuns la 1000km :twoup:

la plecare am uitat sa resetez computerul dar a mancat pana la vama veche un sfert de rezervor am mers 110-120

primi 30 de km papa mai mult decat ma asteptam 7+ dupa aia s-a dus unde trebuia 5-6

 

la intoarcere am dat reset in 2 mai si la intrarea in buc afisa un consum de 5.5l de data asta am stat mai mult la 120km/h cu salturi pentru depasiri pana la 145 maxim ... la 120 are 1900rpm ... am fost tot timpul 3 in masina cu bagajul aferent de weekend la mare:)

 

cea mai economica viteza este 70 in a 4-a si un consum 4.0 litri la 1750rpm dar daca incerci aceiasi turatie in alte viteze consumul nu mai e acelasi ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.