Jump to content

Consum mediu Seria 1


andrei1302

Recommended Posts

Salutare tuturor !

A trecut aproape 1 an de cand prietena mea si-a achizitionat (ajutata de parinti :) ) un 120d recomandat insistent de mine. Recunosc ca nu sunt fan BMW deci nu stiam decat ca ar trebui sa fie o masina buna. In plus m-a impresionat puterea litrica a motorului (cea mai mare la ora aceea, din cate stiam eu :blink: ) corelata cu consumul declarat de constructor de 5,7 l/100 km. Mi s-a parut de-a dreptul bestial.

Si acum realitatea: in primii 12.000 km consumul mediu pe comp bord nu a scazut sub 9,2 l/100 km, iar acum, la 18.000 km, este 8,9 l/100 km. Mie personal mi se pare mult prea mare diferenta, oricare ar fi stilul de conducere. Astfel am ajuns sa regret alegerea (recomandarea) facuta.

Sunt foarte curios de consumurile realizate de alti posesori de Seria 1, fie chiar de benzina.

Link to comment
Share on other sites

o sa incerc sa iti raspund eu , nu am masina sau motorul ala dar am un motor similar ca performante de la VAG , consumul declarat de fabricant nu ai sa-l atingi decat in afara orasului si cu un stil de mers "pana" adica deci apasarea pe pedala de acceleratie trebuie sa fie de fulg de nea :) ai sa obtii consumuri chiar inferioare celor date de uzina. Nu trebuie sa iti para rau , asta e un consum firesc de 2.o turbodiesel, ma refer la cel obtinut de prietena ta. La mine consuma cam la fel in oras :blink:
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa iei in considerare unde merge prietena ta mai mult cu masina urban/extraurban. Consumul de 5.7l/100 km este consumul combinat care am impresia ca se refera la 50% urban, 50% extraurban.

 

Consumurile la care ar trebui tu sa te raportezi sunt:

 

7.7/4.6/5.7l/100km urban/extraurban/combinat.

 

Oricum consumul de 8.9 pare destul de mare. Depinde acum si ce fel conduce prietena ta... sau ce fel conduci tu masina prietenei tale :blink:

Link to comment
Share on other sites

consumul conform normelor ECE (ce-o fi insemnind si asta) este la 90/120/urban. Asa ca media este intre cele trei.

Daca te uiti pe bmw.de la date tehnice o sa gasesti pentru 120d valorile 7,7 urban(cutie manuala) si 8,7 urban(cutie automata)

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
Vrajeala....ia uitati-va la 760i ce consum declara fabricantul....undeva la 14%urban.cine reuseste sa scoata consumul asta in vreun oras al tarii?deci...total neconcludent,mai ales pt Ro
Link to comment
Share on other sites

Si eu stiu foarte sigur ca, consumul combinat este media dintre C90, C120 si Curban.

Consumul de pe BC, la prietena mea, ar trebui sa se apropie de cel declarat deoarece conditiile sunt aproximativ aceleasi. Ea pleaca de la Constanta la Bucuresti, se invarte 2 sapt prin Buc (ca. 150 km) apoi pleaca inapoi la Constanta, se invarte acolo ca. 50 km in 2 zile apoi se reia ciclul. Deci, ar fi destul de combinat.

Am mai facut o experienta: ieri, cand am plecat din Bucuresti am resetat consumul si, pana la Constanta, cu ca. 130-140 km/h mers a iesit 7,0 l/100 km ceea ce nu se apropie iarasi de consumul extra-urban declarat (nici macar de cel mixt).

Ceea ce uitasem sa precizez inainte era faptul ca viteza din oras era una cat de cat normala (cat sa fugi in oras???) dar in afara ii cam da cat se poate, adica pe autostrada ajungea destul de des la 220 km/h (dupa cei 5000 km de rodaj, bineinteles).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

LOL si tu in stilul asta de condus cat vrei sa consume? =))

verifica la pompa eroarea BC-ului. are si el de asemenea o eroare.. o alta eroare este la pompa care mai mult ca sigur ca iti arata mai multi litrii pe display decat pui tu in rezervor.. asa ca nu poti stii sigur 100% consumul.

pe de alta parte in regim de mers afara "cat poate" nu iti va iesi niciodata media de consum apropiata de cea a constructorului.. daca vrei sa scoti o medie asemanatoare trebuie sa mergi cat mai cursiv, fara demaraje in forta, fara franari inutile, etc.. si atunci o sa scoti..

oricum daca vroiai bmw care sa consume ca un logan dci iti spun sincer ca nu exista.. :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Vrajeala....ia uitati-va la 760i ce consum declara fabricantul....undeva la 14%urban.cine reuseste sa scoata consumul asta in vreun oras al tarii?deci...total neconcludent,mai ales pt Ro

138520[/snapback]

 

trebuia sa zici tu o aberatie sau ceva de genu asta ! unde ai vazut tu consumu dat de uzina ( 14% )? caracteristici tehnice, date de la BMW la 760i

 

Consum (l/100km)

Urban 20.2

Extraurban 9.5

Mixt 13.4

Emisii CO2 325 g/km

Capacitatea rezervorului 88 l

Dimensiuni

 

Lungime 5039 mm

 

Latime 2133 mm

 

Inaltime 1491 mm

 

Greutate 2180 kg

Motor

 

Cilindri / dispunere 12 in V

 

Capacitate cilindrica 5972 cmc

 

Alezaj x cursa 80.0/89.0 mm

 

Putere 445/6000 cp/rpm

 

Cuplu 600/3950 Nm/rpm

Performante

 

Viteza maxima 250 km/h

 

Acceleratie (0-100km/h) 5.5 s

Tren rulant

 

Cauciucuri 245/50 R18

 

Jante 8 J x 18

 

Material jante Aliaj usor

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutare tuturor !

A trecut aproape 1 an de cand prietena mea si-a achizitionat (ajutata de parinti  :) ) un 120d recomandat insistent de mine. Recunosc ca nu sunt fan BMW deci nu stiam decat ca ar trebui sa fie o masina buna. In plus m-a impresionat puterea litrica a motorului (cea mai mare la ora aceea, din cate stiam eu :blink: ) corelata cu consumul declarat de constructor de 5,7 l/100 km. Mi s-a parut de-a dreptul bestial.

Si acum realitatea: in primii 12.000 km consumul mediu pe comp bord nu a scazut sub 9,2 l/100 km, iar acum, la 18.000 km, este 8,9 l/100 km. Mie personal mi se pare mult prea mare diferenta, oricare ar fi stilul de conducere. Astfel am ajuns sa regret alegerea (recomandarea) facuta.

Sunt foarte curios de consumurile realizate de alti posesori de Seria 1, fie chiar de benzina.

137846[/snapback]

 

 

atat consuma si bmw-ul lui fratimiu..120d manual...8,9..

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca asta este consumul. S-a stabilizat si la ea la 8,9. Mie mi se parea destul de mult deoarece, cel putin 65% din rulaj era in afara localitatilor, si din astia cam 60% pe autostrada. Dar am realizat si eu ca este foarte justificat consumul pentru vitezele cu care circula. De fapt acum mi se pare ca, consuma destul de putin. am rugat-o odata sa mearga mai incet (ca. 150-160 km/h pe autostrada) si a scos 7,2 de la Bucuresti la Constanta.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

BMW 116i - 115CP

Consum in oras: 10.4-10.5/% (agresiv)

Extraurban: mers constant cu 90km/h - sub 6%

mers pana in 120km/k - undeva pe la 7%

mers sportiv (140-160-linii de pana in 200) - 8.3%

Consumul aratat de computerul de bord este cel real la mine, pentru ca l-am verificat.

 

 

Am avut pe mana un 118d (1996cc - 122 CP).

L-am condus doar prin oras, vreo 2000km. Consumul aratat de computerul de bord a fost de 8%, asta in stil agresiv (acceleratii si frane inutile).

Link to comment
Share on other sites

BMW 116i - 115CP

Consum in oras: 10.4-10.5/% (agresiv)

Extraurban: mers constant cu 90km/h - sub 6%

                  mers pana in 120km/k - undeva pe la 7%

                  mers sportiv (140-160-linii de pana in 200) - 8.3%

Consumul aratat de computerul de bord este cel real la mine, pentru ca l-am verificat.

Am avut pe mana un 118d (1996cc - 122 CP).

L-am condus doar prin oras, vreo 2000km. Consumul aratat de computerul de bord a fost de 8%, asta in stil agresiv (acceleratii si frane inutile).

150411[/snapback]

 

 

Agresivule. :) In sfarsit te-ai hotarat sa scrii ceva? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Salut,

Eu am un 118d , si iti spun ca , consumul acum la 16000 km e de 9,4- 9,5 in Bucuresti.

Cat despre consum ( atat al meu cat si al tau ) mi se pare normal , avand in vedere capacitatea motorului 1995 . Nu cred ca poti avea si putere si un consum mic.

Cat despre condus nu pot sa zic, ca sunt un maniac care "da in ea" . Conduc ca un om normal, schimb undeva pe la 2500-3000. Iar in afara consuma cam 6 la o viteza medie de 140-160km/h.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Eu am un 118d , si iti spun ca , consumul acum la 16000 km e de 9,4- 9,5 in Bucuresti.

Nu cred ca poti avea si putere si un consum mic.

Cat despre condus nu pot sa zic, ca sunt un maniac care "da in ea" . Conduc ca un om normal, schimb undeva pe la 2500-3000. Iar in afara consuma cam 6 la o viteza medie de 140-160km/h.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor !

A trecut aproape 1 an de cand prietena mea si-a achizitionat (ajutata de parinti  :) ) un 120d recomandat insistent de mine. Recunosc ca nu sunt fan BMW deci nu stiam decat ca ar trebui sa fie o masina buna. In plus m-a impresionat puterea litrica a motorului (cea mai mare la ora aceea, din cate stiam eu :blink: ) corelata cu consumul declarat de constructor de 5,7 l/100 km. Mi s-a parut de-a dreptul bestial.

Si acum realitatea: in primii 12.000 km consumul mediu pe comp bord nu a scazut sub 9,2 l/100 km, iar acum, la 18.000 km, este 8,9 l/100 km. Mie personal mi se pare mult prea mare diferenta, oricare ar fi stilul de conducere. Astfel am ajuns sa regret alegerea (recomandarea) facuta.

Sunt foarte curios de consumurile realizate de alti posesori de Seria 1, fie chiar de benzina.

137846[/snapback]

Tocmai mi-am luat u 120d. Am parcurs cu el aproape 1500 km, iar consumul in afara e cam 6,0 - 6,8, iar in oras e 8,5-9,5. Da' ce-ai vrea frate, sa dea si lapte? :)

Link to comment
Share on other sites

eu nu as baga dura-lube ca nu stii ce orificii astupa pe acolo.....

 

am un prieten care avea si are o dacie din 97 ... de cand a luat'o a bagat duralube.. va zic sincer consuma deosebit de putin comparativ cu alte dacii, merge motorul impecabil ( pana i-a pus gaz :blink: ) ... si sincer va zic motorul ala a fost chinuit in draci.... ca el conduce cam ca un nebun.... ma rog acum si'a luat citroen c4 ... dar in asta a zis ca nu baga.. cu toate ca era maniac cu duralube lui ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.