Jump to content

Ajutor ! Asigurare Astra


ciucu

Recommended Posts

te duci la reprezentanta si iei o hartie unde ei scriu ca amortizoarele se schimba pereche pe punti.

 

Am avut un accident asemanator, unul a intrat in mine chiar la roata. Cei de la reprezentanta (Opel e drept - 'victima' fiind cealalta masina Astra ), mi-au schimbat cam toata suspensia de pe partea lovita. Amortizor, fuzeta, brate, bucsi, etc, insa nu s-au atins de partea care nu era lovita. Au facut un test de amortizoare pe banc, valorile au iesit cam egale si asta e. Nu am nici un fel de problema datorita faptului ca am doua amortizoare de varsta diferita. Probabil ca cea veche o sa cedeze mai repede, dar pe moment totul e ok.

Link to comment
Share on other sites

da serviceul a fost ales de mine. bine inteles nu au acceptat reprezentanta bmw . Acuma sa vad imi schimba amortizoru si dupaia a zis ca daca nu se rezolva o sa imi schimbe si fuzeta. O intrebare daca pe o parte am amortizor bun pe fazata si pe cealanta roata e cel vechi o sa fie vreo problema sau vreo diferenta de inaltime sau dastea?

 

Cum naiba sa nu accepte reprezentanta ? De cand aleg ei unde sa te duci sa-ti repari masina ? asta-i vrajeala, eu tot la astra am fost la BMW si nu au comentat nimic, nici nu mi-au zis asa ceva.. Vor sa iasa ei mai ieftin.. Eu zic sa te duci la BMW , si cand comenteaza ceva pune-i pe aia sa-ti dea o foaie in care sa zica ca tre schimbat. atunci nu mai au ce sa comenteze :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, eu din cate stiu orice asigurator este obligat prin lege sa despagubeasca pana la maxim pretul de reprezentanta pentru reparatia efectuata. Sunt obligati sa accepte reprezentanta daca acolo vrei tu sa mergi si sunt obligati prin lege sa plateasca in maxim 15 zile lucratoare (daca nu ma insel) dupa ce primesc instiintare de plata.
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, eu din cate stiu orice asigurator este obligat prin lege sa despagubeasca pana la maxim pretul de reprezentanta pentru reparatia efectuata. Sunt obligati sa accepte reprezentanta daca acolo vrei tu sa mergi si sunt obligati prin lege sa plateasca in maxim 15 zile lucratoare (daca nu ma insel) dupa ce primesc instiintare de plata.

+1 ...asiguratorul este obligat sa accepte orice service alegi tu, listele lor sunt doar pentru recomandare, cu mentiunea ca service`ul ales sa nu practice preturi mai mari decat reprezentanta. E LEGE! Deci faza cu nu te las sa te duci la Bavaria pica din start.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.