Jump to content

Sfaturi suspensie si toba sport


81rgl

Recommended Posts

parca am mai scris pe undeva,pe topic dar iti mai zic odata:

-daca ai suspensie sport oem in principiu merg amortizoarele oem la mine la H&R amortizoarele din kit erau cam la fel ca alea oem alea de pe spate erau o idee mai scurte.

 

ete si poze

 

 

http://forum.e46fanatics.com/attachment.ph...mp;d=1238918058

 

http://forum.e46fanatics.com/attachment.ph...mp;d=1238918027

 

dubios la mine a fost la arcurile spate

 

http://forum.e46fanatics.com/attachment.ph...mp;d=1238918027

 

fata e normal H&R mai mic decat stock

 

http://forum.e46fanatics.com/attachment.ph...mp;d=1238918027

 

cat despre confort se pare ca masina cu gume 225/60/16 e mai confortabila decat E46 sedan cu suspensie sport Oem dar gume pe 17 cel putin am inteles,cand intra io's pe forum poate confirma si el.Clar o sa apara greieri problemele apar la denivelari mari la denivelarile mai mici intradevar nu e diferenta mare fata de ce am avut inainte.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare baieti...

 

Am zis-o si ma repet nu ma intereseaza chiar deloc de cei din trafic care trec peste liniile de tramvai cu 50-60 km/h la ei e valabil ca sunt in limita legala.... ei mie mi se rupe de toti astia si daca fac coada si se clacsoneaza ca la nunta nu ma intereseaza... eventual daca e caz mare la careva, o mai pun si de o "miscare".

 

Deci la fel sau mai bine spus mai atent voi fi cand voi pune arcurile/suspensia ce va fi vom vedea.

 

Ms baieti si Voie buna la toti....

Link to comment
Share on other sites

eu am avut suspensie sport de la kw, cea fixa ca nu ma interesa sa o reglez, am fost foarte multumit, daca mergi atent nu are ce sa se intample.,

 

la denivelari mici , gen linii de tramvai mi s-a parut chiar mai buna ca cea stok, avea cativa cm in care era mai lejera pt confort dupa care ingheta.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut suspensie sport de la kw, cea fixa ca nu ma interesa sa o reglez, am fost foarte multumit, daca mergi atent nu are ce sa se intample.,

 

la denivelari mici , gen linii de tramvai mi s-a parut chiar mai buna ca cea stok, avea cativa cm in care era mai lejera pt confort dupa care ingheta.

 

Salut @Alex, vorbeºti la trecut...ai vândut maºina pe care era acea suspensie? Sau ai dat-o jos?

 

Tu ai achiziÞionat suspensia KW, sau era pe maºina când ai achiziÞionat-o?

 

Era trântitã tare maºina cu acele suspensii? Dacã ai ceva poze din lateral, ar fi perfect...

 

MulĂžumesc,

Voie bunĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut suspensie sport de la kw, cea fixa ca nu ma interesa sa o reglez, am fost foarte multumit, daca mergi atent nu are ce sa se intample.,

 

la denivelari mici , gen linii de tramvai mi s-a parut chiar mai buna ca cea stok, avea cativa cm in care era mai lejera pt confort dupa care ingheta.

 

Salut @Alex, vorbeºti la trecut...ai vândut maºina pe care era acea suspensie? Sau ai dat-o jos?

 

Tu ai achiziÞionat suspensia KW, sau era pe maºina când ai achiziÞionat-o?

 

Era trântitã tare maºina cu acele suspensii? Dacã ai ceva poze din lateral, ar fi perfect...

 

MulĂžumesc,

Voie bunĂŁ.

 

sal man, suspensia era pe un vw passat, am pus-o eu de noua suspensia, am dat cam 500E pe ea, da a facut toti banii, masina a fost cumparata de un prieten , care e super multumit de ea, a facut cam 50.000 km si nu are probleme.

 

masina s-a lasat cam 30, 50 , era cam 1 pachet de tigari pana dadeam cu scutul de pamant.

 

bafta in continoare

Link to comment
Share on other sites

E 250 lei cu reducere :twoup: Abia luni o momntez .

 

Sa pui si tu un filmulet sa auzim si noi cum e cu noua finala.

 

Acum am venit de la mecanic !

 

Se aude infundat , foarte frumos ! Din interior aproape ca nu o auzi . film o sa pun mai spre seara.

Link to comment
Share on other sites

Astea din din clipurile de mai sus sunt vise :twoup:

 

Daca dadeam cateva sute de e pe o finala sport si trebuia sa fac adaptarile care le-am facut azi imi dadeam cu capu de pereti de nervi !!

 

Unu din fostii proprietari a sudat toata evacuarea, nu se poate desface , nu era nici un colier acolo . Si daca luam finala dedicata pentru masina mea nu o puteam monta usor .

 

Pana schimb motorul ramane asa ! se aude foarte bine . O sa incerc sa fac un video dar sa nu pun camera asa de aproape .

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca 1-2 kg in plus la toba de inox fata de cea OEM imi va afecta "performantele" masinii... las-o dreq slabesc io 1 kg :twoup:

o toba stock cantareste cam 1,5 dintr-o toba directflow de inox,toti cand schimba evacuarea se bucura ca mai castiga putin si prin scaderea in greutate a noului traseu, singurul lucru mai greu decat stoc reprezinta teava, dar per total un sistem de evacuare complet nou este putin mai usor fata de unul stock

Link to comment
Share on other sites

Uite si video :twoup:

 

 

@Sax mulĂžumiri.

 

SunĂŁ foarte bine chiar si pe un motor de 2.0 .... asta cred ca o iau pentru bugetul de acum.

 

Mâine cred ca mã duc la Tm. sã iau Þeavã inox, schimb traseul ºi pe urmã comand ºi montez "minunea".

 

MulĂžumesc ĂŽncĂŁ odatĂŁ.

 

Rhaziel, din pĂŁcate nu am instalat pe tel. un program pentru vizualizare video (doar pe youtube vĂŁd filmuleĂže), dar ĂŽmi imaginez ce ĂŽĂži place magnaflow, eissman...

 

Dar ĂŽĂži place sĂŁ le vezi la alĂžii?

Eu mã mulÞumesc cu cât pot...ºi dacã mai ºi pun mâna la montare, sudurã (chiar ºi dacã Îi Þin ochelarii la ãla) face mai mult decât orice Magna...sau altã marcã de care ne-am apropia numai cu mai mult de 1.000 În buzunar.

 

Aºa cã hai sã revenim printre pãmânteni.

Nu zic cĂŁ nu aÂş avea bani sau gusturi pentru mĂŁrcile ĂŽndrĂŁgite de tine dar pur Âşi simplu nu le vad rostul. Nu mĂŁ ĂŽnĂželege cĂŁ nu ĂŽmi place sau nu apreciez calitatea dar sĂŁ nu fie doar pentru placul altora sau cĂŁ aÂşa se poartĂŁ...mĂŁ cunoÂşti prea bine Âşi Âşti ce vreau sĂŁ zic.

 

Nu ĂŽĂži place cum suna a lui @Sax?

Nu e nici cã ºi o japonezã (ce Îmi era fricã) nici cã un V8, dar face mai frumos ºi mai mult decât 250 ron.

 

Voie bunĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

:) La service la o prietenĂŁ.

Am sã Încerc sã mã bag ºi eu la muncã sã pun mâna...am sã Încerc ºi sã sudez doar de plãcerea maºini :twoup:

 

Ce va ieºi ve-Þi vedea...poate ºi un filmuleÞ În acÞiune nu se lasã Rhaziel pana nu mã face de râs... :twoup: :)

Link to comment
Share on other sites

:) La service la o prietenĂŁ.

Am sã Încerc sã mã bag ºi eu la muncã sã pun mâna...am sã Încerc ºi sã sudez doar de plãcerea maºini :twoup:

 

Ce va ieºi ve-Þi vedea...poate ºi un filmuleÞ În acÞiune nu se lasã Rhaziel pana nu mã face de râs... :twoup: :)

am vrut sa vin si eu sa-mi anulez finala de tot ...nu stiu unde sa merg,stau cu teava in casa de ceva vreme... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

:) La service la o prietenĂŁ.

Am sã Încerc sã mã bag ºi eu la muncã sã pun mâna...am sã Încerc ºi sã sudez doar de plãcerea maºini :twoup:

 

Ce va ieºi ve-Þi vedea...poate ºi un filmuleÞ În acÞiune nu se lasã Rhaziel pana nu mã face de râs... :twoup: :)

 

Vezi sa gasesti o zi cu - 8 grade ca mine cand montezi :twoup: Am inghetat azidimineata si m-a picurat jeg de pe masina si in gat :twoup:

 

 

Are pe stok tobe , nu cred ca trebuie comandata !

 

Spor la montat !

Link to comment
Share on other sites

:) La service la o prietenĂŁ.

Am sã Încerc sã mã bag ºi eu la muncã sã pun mâna...am sã Încerc ºi sã sudez doar de plãcerea maºini :twoup:

 

Ce va ieºi ve-Þi vedea...poate ºi un filmuleÞ În acÞiune nu se lasã Rhaziel pana nu mã face de râs... :twoup: :)

am vrut sa vin si eu sa-mi anulez finala de tot ...nu stiu unde sa merg,stau cu teava in casa de ceva vreme... :twoup:

 

Cum sĂŁ anulezi finala? Poate cea de mijloc.

Link to comment
Share on other sites

:) La service la o prietenĂŁ.

Am sã Încerc sã mã bag ºi eu la muncã sã pun mâna...am sã Încerc ºi sã sudez doar de plãcerea maºini :twoup:

 

Ce va ieºi ve-Þi vedea...poate ºi un filmuleÞ În acÞiune nu se lasã Rhaziel pana nu mã face de râs... :twoup: :)

am vrut sa vin si eu sa-mi anulez finala de tot ...nu stiu unde sa merg,stau cu teava in casa de ceva vreme... :twoup:

 

Cum sĂŁ anulezi finala? Poate cea de mijloc.

nu...doua tevi paralele de 5 cm fiecare ,de ca catalizator pana afara la tipsuri ....altfel , la 330d nu suna... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Uite si video :)

 

 

 

 

Rhaziel, din pĂŁcate nu am instalat pe tel. un program pentru vizualizare video (doar pe youtube vĂŁd filmuleĂže), dar ĂŽmi imaginez ce ĂŽĂži place magnaflow, eissman...

 

Dar ĂŽĂži place sĂŁ le vezi la alĂžii?

Eu mã mulÞumesc cu cât pot...ºi dacã mai ºi pun mâna la montare, sudurã (chiar ºi dacã Îi Þin ochelarii la ãla) face mai mult decât orice Magna...sau altã marcã de care ne-am apropia numai cu mai mult de 1.000 În buzunar.

 

Aºa cã hai sã revenim printre pãmânteni.

Nu zic cĂŁ nu aÂş avea bani sau gusturi pentru mĂŁrcile ĂŽndrĂŁgite de tine dar pur Âşi simplu nu le vad rostul. Nu mĂŁ ĂŽnĂželege cĂŁ nu ĂŽmi place sau nu apreciez calitatea dar sĂŁ nu fie doar pentru placul altora sau cĂŁ aÂşa se poartĂŁ...mĂŁ cunoÂşti prea bine Âşi Âşti ce vreau sĂŁ zic.

 

 

nu era magnaflow nici eisenmann. :twoup:

 

la tobe eu vad investitia in felul urmator... ori pui ceva sa sune bine, foarte bine, ori nu mai pui... ca de ajutat oricum nu te ajuta la nimic. Deci nu inteleg cum zici tu ca "nu le vezi rostul"... o toba se pune din start fara rost practic... ci doar estetic, fonic... si nu poti sa zici ca o toba serioasa "nu are rost"... sau ca una no-name face acelasi lucru, ca asa o lasi p-aia stock... :twoup:

 

cum adica "pentru placul altora" sau "asa se poarta"? pai tocmai ca Bastuck nu prea se poarta pe la noi si nu cred ca nu-ti incanta urechea... insa powerfull, carub, borla etc din astea chiar se poarta la greu, musteste orasu' de ele...

 

mah, eu nu zic ca nu e apreciabila munca pe care o pui fizic si tu la facutul unei evacuari... dar la urma urmei conteaza ce sunet scoti din ea... ca degeaba muncesti o luna la ea si te huiduie cimitiru cand treci cu masina pe langa el... nu conteaza cat muncesti la ea, ci cum suna. :twoup:

 

oricum, indraznet tre sa fi sa te apuci sa-i faci tu traseul, eu n-as avea curaj sa ma bag la asa ceva... ai nevoie de o gramada de conectori, prinderi, tampoane, suporti, sudura in inox, indoiri la cald etc... :)

Link to comment
Share on other sites

Treaba complicata nu este, trebuie sa ai putina viziune si sa stii sa lucrezi cu niste scule elementare, trebuie sa studiezi niste evacuari ale firmelor mari de profil care au investit in cercetare si au ajuns la niste concluzii!

Si dpdv al ROSTULUI! o toba finala schimbata da doar o alta tonalitate evacuarii, dar un traseu complet schimba putin lucrurile, sunt atatea grafice putere/turatie din care puteti vedea si singuri diferentele.

Multa bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.