Jump to content

O mica dilema


bgcnet

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Aberatii...se poate...dar erau chiar in fluturashul luat de la autoitalia de pe pantelimon. Daca isi pun aberatii in materialele promotionale... :blink: . Dupa cum am zis era acum un an sau doi. Probabil ca modelul mai nou...au reusit sa il puna pe picioare sa consume mai putin. Cand am scris azi dimineata nu eram sigur...dar l-am intrebat pe taica-miu si tot asa isi aduce si el aminte...

 

Ma rog...discutia e incheiata tinand cont ca informatiile mele erau pentru un model mai vechi. Concluzia...si fiatul e de luat in calcul.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut de ales intre BMW si golan...si am ales un E34..asta dupa ce m-am plimbat si cu golanul, si cu mercedes C180....incomparabilitate intre confortul E34 si celelalte...eu am vrut o masina de familie, confortabila..si asta am acum..loganul mi s-a parut rece, neprimitor, putin instabil pe sosea...la viteze mari (cca 100km/h :) )...mertanul era din 96 :) si avea o problema la servo...nu revenea..si era cam patratzos, am testat si un nubira II de la chevrolet...mi-a placut (era 7000euro pt achitarea lesingului + cca 2500 euro...din 2004 masina)-eleganta, motor de 1,8cmc/120CP...dar cam joasa, ca si mertanul, de altfel...si am optat pt E34, la 5000...si mi-au mai si ramas bani disponibili pt o intretinere de revigorare...gen filtre de aer, de polen, curele, uleiuri etc...maruntisuri..deci...cum te simti tu mai bine in masina...si in functie de ce vrei de la masina...alege

PS: nu m-am laudat...am respectat dorinta initiatorului postului de a veni cu argumente pro/contra pentru BMW vs golan :blink:

Succes :)

Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere al sigurantei BMW are ABS si cateva Airbag-uri, Loganul nu are ABS si maxim 2 airbag-uri. BMW-ul are si ASC sau DSC (in functie de motor) pe cand Loganul nu.

Servodirectia la Logan este mai mult cu numele, BMW-ul este mai confortabil, mai stabil si mai manevrabil.

 

Intretinerea in primul an la Logan te costa aproape cat la un BMW second (daca ai noroc si nu are probleme). Asta am aflat-o de la un vecin care are Logan.

 

Piesele la BMW sunt mai scumpe dar au calitate mai buna.

 

CASCO te costa mai mult la BMW.

 

Loganul de care zici tu s-ar putea sa consume cat un BMW 316 sau 318 ca cel "vechi" consuma cand il calci de nu se poate (tot de la un vecin am aflat de un consum "nesimtit" la Logan, cand il calci).

 

Cat despre gadilarea retinei ...

138402[/snapback]

 

Hai sa vorbim si noi nedocumentati si total aiurea...k asha e la moda pe forum! :blink: Loganul (cel pe care vrea sa-l cumpere cel kre a deskis topicul, de 10.000 EUR), are si ABS si servo directie iar servo nu e mai mult cu numele cum zici tu si este excelenta...kiar comparabila ku cea a BMW-ului meu. Pe langa asta are si skimbator si volan in piele, guri aerisire cromate, si o gramada de imbunatatiri estetice fata de vechiul model.

Probabil ai mers cu un Logan chel, cea mai ieftina varianta (sau n-ai mers delok) si iti dai cu parerea fara sa gandesti k omul asta vorbeste de Loganul cel mai scump si cu toate dotarile, varianta Prestige.

Si acum ca sa raspund si eu la intrebare, daca nu dispui de fonduri curente mai tot timpul (pt k la BMW dc nu se strik ceva ORICUM o sa te manance sa-i pui jante de M, cine stie ce angel eyes, si tot o sa dai o gramada de bani) ia-ti Logan nou, de 10.000 EUR, varianta Prestige.

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea sincera. Decat sa-mi iau logan mai bine iau skoda/volga/trabant ...orice altceva. Parerea mea este ca nici nu poti compara logan cu bmw, si asta o spun eu care nici-odata nu mi-au placut bmw-urile chiar daca am unul acum.daca tot crezi ca nu ai bani destui, ia-ti un fiat sau un alfa. sunt multe fiat si alfa cu multi CP ca sa simti ca conduci o masina, nu are stabilitate/confort ca si bmw, dar sigur are CP ca si la bmw si alearga bine ....si cred ca e mai bun decat logan. zilele trecute am vazut la tv la stirile locale un logan s-a bagat in depasirea unei coloane si s-a lovit frontal cu un fiat brava, cei 3 din logan erau pe jos cu chestii de alea la gat si doar unul putea vorbii, ceilalti 2 urlau de dureri si gagica din fiat fuma tigari pe margine , n-avea nimic. cu exemplul asta cred ca am spus totul despre siguranta oferita de logan care este mult mai mare decat fiat brava. Tu insa fa cum te taie capul, ce-si face omul cu mana lui se cheama lucru manual .

Noroc si succes in decizia care o iei.

 

 

 

 

 

Sper sa nu radeti ca va pun aceasta intrebare, dar mai bine sa trec la fapte...

 

Stiu ca este un forum bmw si majoritatea sunteti pasionati de aceste masini, insa as dori sa fiti cat mai impartiali si sa raspundeti sincer la intrebarea care urmeaza:

 

Dupa cum stiti s-a lansat noul logan de curand (ma refer la berlina) cea de 1.6 l si 16 V cu 105 cai al carei mirific pret ajunge undeva pe la 10000 euroi  :) (pret CIP, probabil real undeva in jurul valorii de 9900 euroi nu mai stiu sigur). Ce este drept tot in acesti bani poti avea destule variante de auto straine, unele chiar noi dar marea majoritate sh deloc de neglijat care pot fi considerate o concurenta destul de solida :blink: . Daca tot suntem pe acest forum sa ne concentram atentia asupra seriilor de bmw sh care se pot cumpara cu aceasta suma de 10000 euroi (nu enumar care sunt modele cu siguranta multi impatimiti de pe aici cunosc mult mai bine ca mine ce si cum).

 

Bineinteles ca intrebarea ar fi : Oameni buni daca ati dispune de 10000 euroi ati cumpara un LOGAN NOU NOUT sau un BMW SH ??? Va rog sa faceti referire STRICT la modelel de bmw deoarece nu degeaba suntem pe acest forum si sa excludeti din start alte marci de automobile. As dori raspunsuri cat mai pertinente cu argumestari cat mai solide nu ceva genul BMW desigur...

 

Trebuie sa recunosc ca si eu sunt un fan BMW, momentan nu am una deoarece sunt in mici dileme (mai concret am de ales intre BMW SH si LOGAN NOU NOUT).

 

Deci in concluzie...nu va zgarciti scrieti tot ce aveti pe suflet, care sunt atuurile fiecarui automobil in parte si chiar daca majoritatea iubiti BMW fiti cati mai impartiali...

 

Astept aspunsuri...bafta tuturor si cati mai multi km fara evenimente:)

 

BMW RULLZ :)

138361[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

..... ia-ti un fiat sau un alfa. sunt multe fiat si alfa cu multi CP ca sa  simti ca conduci o masina, ...

146204[/snapback]

 

 

in 10.000 de euro nu stiu ce Fiat gaseste cu multi cai putere, sa nu mai vorbim de Alfa. Iar daca sugerezi cumva sa-si ia Fiat (HGT ca alta nu e cu multi cai) sau Alfa second hand, cred ca il sfatuiesti gresit.

Link to comment
Share on other sites

in 10.000 de euro nu stiu ce Fiat gaseste cu multi cai putere, sa nu mai vorbim de Alfa. Iar daca sugerezi cumva sa-si ia Fiat (HGT ca alta nu e cu multi cai) sau Alfa second hand, cred ca il sfatuiesti gresit.

146228[/snapback]

 

cel mai sanatos ar fi sa se urce intr-un BMW din zona financiara care il intereseaza (316-318 de prin 2000-2001 depinde de accesorii) si in Logan si in Skoda (Octavia gaseste lejer SH la 10 000 chiar si diesel) dupa care sa traga o concluzie... oricum atunci cand cumperi o masina e o chestie de feeling si mai putin de pret si alte chestii... Un american celebru, Jay Conrad Levinson pe numele sau, spunea ca pretul e abia al 5-lea element de decizie in achizitionarea unui produs (acest lucru a fost detaliat in analizele de piata facute de o asociatie americana)...:) asa incat ar fi bine ca omul in cauza sa vada cum sta cu celelalte 4 elemente... :blink:

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea sincera. Decat sa-mi iau logan mai bine iau skoda/volga/trabant ...orice altceva. Parerea mea este ca nici nu poti compara logan cu bmw, si asta o spun eu care nici-odata nu mi-au placut bmw-urile chiar daca am unul acum.daca tot crezi ca nu ai bani destui, ia-ti un fiat sau un alfa. sunt multe fiat si alfa cu multi CP ca sa  simti ca conduci o masina, nu are stabilitate/confort ca si bmw, dar sigur are CP ca si la bmw si alearga bine ....si cred ca e mai bun decat logan. zilele trecute am vazut la tv la stirile locale  un logan s-a bagat in depasirea unei coloane si s-a lovit frontal cu un fiat brava, cei 3 din logan erau pe jos cu chestii de alea la gat si doar unul putea vorbii, ceilalti 2 urlau de dureri si gagica din fiat fuma tigari pe margine , n-avea nimic. cu exemplul asta cred ca am spus totul despre siguranta oferita de logan care este mult mai mare decat fiat brava. Tu insa fa cum te taie capul, ce-si face omul cu mana lui se cheama lucru manual .

Noroc si succes in decizia care o iei.

146204[/snapback]

Cate loganuri ai condus? Ce variante, dotari, etc?

Iar faza cu Fiatul Brava si Loganul...aia din Fiat poate purta centura si aia din Logan nu. Astea sunt niste comparatii puerile...

La fel k si comparatiile cu volga/trabant...

Link to comment
Share on other sites

nu am stat sa citesc tot ce s-a scris dar sfatul meu este sa iti cumperi ceea ce  iti permiti sa intreti

146522[/snapback]

cred canu ati vazut un logan lovit chiar si la viteza de circa 50 km ora eu am vazut varianta de top de la logan subansablul fata roata cu tot cu planetara bascula amortizor ramase jos audi a 4 lampa si far spate aripa indoita 5stele pentru creatori de automobile mai bine bmw sh

Link to comment
Share on other sites

pai sa ne gandim si altfel, la casco e o diferenta intre rata la dacie si rata la bmw, piesele nici nu are rost sa mai zic, consumul de benzina este cum este si reviziile zic eu ca sunt mult mai ieftine la un logan. plus ca daca isi cumpara omul logan are o garantie de 2-3 ani iar la bmw sh nu stiu ce garantie are, uita-te cate a patit GBU cu bmw-ul second hand fara garantie... oricum omul face cum vrea dar trebuie luate in calcul toate cheltuielile...
Link to comment
Share on other sites

Pai piesele sunt facute cu cap...sa reziste 2-3...poate 4 ani...cat tine garantia...apoi le schimbi cu unele de te tin 2 ani maxim...e verificata chestia la cei care au fabrica la Pitesti..piesele de fabrica nu se compara cu nici o piesa...cu toata hologramele lor...

Si apropos de accidentul ala...nu stiti nou concept? Masina trebuie sa se faca praf ca sa absoarba energia cinetica a impactului si stfel sa amortizeze impactul asupra pasagerilor :) credeti ca numai din considerente de aerodinamica se fac limuzinele asa cu botul mare si lung? e drept si pt ca sa incapa motorul... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.