Jump to content

sistem admisie BMW Performance


alex230ro

Recommended Posts

Am gasit in US asa ceva,pretul e cam mare dar din ce am inteles se pot combina 2 bucati la un transport :)

 

pretul ar veni undeva la 450 usd cu tot cu shipping,linkul e mai jos cu produsul,din ce am vazut exista pentru 325i si 330i

 

http://www.ecstuning.com/BMW-E46-325i-M54_...arance/ES35343/

 

bmw sustine un castig de 3 cai la 6000 rpm :twoup:

 

http://accessories.bmwusa.com/ItemView.asp...amp;subItemId=1

 

din ce vad se schimba practic toata cutia filtrului,de asemenea ar mai trebui un filtru mai special care costa cam 200 ron din ce am vazut.(nu stiu in US cat costa trebuie vazut codul exact inca odata)

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...;fg=95&hl=2

 

asta ar apare pe realoem.

 

So daca intereseaza pe cineva sa imi dea si mine un pm ,eu as vrea sa iau un filtru dar as ajunge la un pret foarte mare cu tot cu shipping(doar shippingul e 310 usd ).

Graba mare nu eu as vrea oricum sa comand in martie aprilie(poate mai scade pretul :twoup: )

 

PS:pentru cei interesati puteti sa va mai uitati pe site sunt cateva lucruri interesante la "reduceri"

 

Later edit:cred ca la cei 450 usd se mai adauga 24% TVA :) de asemenea nu sunt 100% sigur de taxe vamale

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

up to 3 hp at 6000 RPM poate sa insemne 0, 1, 2 sau 3 cai. Atentie la formulari, din pacate aici imi suna a reclama la sampon.

 

Un exemplu: samponul X "poate sa creasca volumul cu pana la 50%"

 

Ce se poate deduce din informatia bold-uita de mai sus? NIMIC deoarece cuvantul "poate" lasa loc de ambiguitate, asa cum poate sa creasca, la fel de bine poate sa si scada si afirmatia de mai sus ramane adevarata. Cascati bine ochii la ce cititi prin reclame. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

la 450 usd + shipping iti iei niste itb-uri ; si intr-adevar pentru un motor aspirat vei avea un castig de putere. nu SF-uri.

da-mi un link pentru itb-uri la M54,sunt chiar curios cum se pot adapta.

 

@81rgl ai si tu dreptate ,nah gasesc pe cineva bine,nu iara bine am pe ce sa arunc banii nu e problema :twoup:

 

voie buna

 

edit:de omorat ma omoara transportul si tva ul mult iubit,ma rog cred ca mai usor ar fi fost cu o ruda in US .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Am comandat si eu in trecut de pe ecstuning. In teorie, da ai de platit si TVA si vama.

Practic, mai ales daca alegi modalitatea mai ieftina de shipping, coletul vine la un oficiu al postei romane.

In momentul in care te duci sa-l ridici, acesta se desface, un nene arunca un ochi sa vada ce-i in el si-ti ureaza o zi buna :twoup:

Ma gandesc ca daca comanzi cantitati mai mari, ii poate trece prin cap sa te intrebe pentru ce sunt si sa te taxeze.

Link to comment
Share on other sites

Nu informa lumea gresit. Ai dreptate si nu prea.

" ii poate trece prin cap sa te intrebe pentru ce sunt si sa te taxeze. "

 

Pana intr-o anumita valoare (Pe care nu o stiu deoarece nu sunt diriginte la posta romana), nu trebuie platita vama mai ales daca este aleasa varianta ieftina pentru transport, si asa mai departe. Peste 'n' zeci de $ , trebuie platita vama.

 

De exemplu : mi-am luat niste carti de pe amazon, am ales varianta ieftina pentru transport. N-am platit nimic.

In urma cu 3 saptamani a venit un megasquirt II din america. S-a ales varianta ceva mai costisitoare pentru transport , coletul ajungand in 5 zile. Odata ajuns la posta, am fost informat ca trebuie sa platesc 24% ( aproximativ, oricum, peste 20% )din valoarea coletului, procentul reprezentand vama, si asa mai departe. Am dat-o cumva cu cineva de acolo, spunand ca nu am nevoie de factura, am platit 100 ron si gata.

 

@ alex- http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=728292

 

Nu este chiar plug and play, dar se poate adapta. Nimic nu este imposibil.

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

nu am chef sa intru in polemica dar e dificil sa faci ceea ce ai pus in link la noi(plecand de la preturile cerute pe piesa si ajungand la manopera)

 

http://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=704471

 

tot ca si rezultate,ma rog ce vreau eu acum e un moft clar cea mai buna investitie ar fi un compresor

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

nu am chef sa intru in polemica dar e dificil sa faci ceea ce ai pus in link la noi(plecand de la preturile cerute pe piesa si ajungand la manopera)

 

http://www.e46fanatics.com/forum/showthread.php?t=704471

 

tot ca si rezultate,ma rog ce vreau eu acum e un moft clar cea mai buna investitie ar fi un compresor

 

Nici eu n-am chef sa intru in polemici. De ce spui ca este dificil ? iti numar cativa oameni pe degete si iti mai enumar cateva locuri unde ai putea face treaba aia cu usurinta. + ca decat sa dau aproape 1500 ron pe " o cutie de plastic ", as prefera niste itb-uri. ( asta in cazul in care omul vrea masina aspirata si nu cu presiune pe admisie ).

Dupa, da, un compresor este mai rentabil.

Link to comment
Share on other sites

intamplator cunosc si eu cativa oameni,raspunsul lor a fost simplu-pune motor de M3 sau compresor,cum am zis cutia de plastic e un moft:)

 

Acei oameni care ti-au dat tie raspunsul acesta, nu sunt profesionisti. Si asta nu este intamplator, mai ales prin aceste locuri.

In primul si in primul rand, clientul pune banul jos(!) : atat am, asta vreau sa fac. Eventualul mecanic la care te ai gandit tu, sigur are prea multi bani, si in vremurile astea un "ciubuc" nu-l coafeaza. In al doilea rand, persoanele pe care le-as putea enumera, nu se feresc de provocari. Asa o pot face si eu pe mecanicul : " -Buna ziua, puteti adapta aceste clapete de acceleratie la un m54b30 ? ; - Nu, cumparati-va un motor de M3 sau veniti cu un compresor "

 

Si da, acea cutie nu este un moft, este o prostie pe care scrie bmw performance. Daca era un r*h*t pe care scria bmw performance, cu siguranta ar fi avut un pret piperat.

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.