Jump to content

se poate schimba limba OBC-ului ?


Recommended Posts

Un prieten e in Germania acum, si-a gasit un BMW 520D din 2001, iar limba computerului de bord e , evident germana. M-a sunat sa ma intrebe daca se poate pune in engleza, ca sa stie daca ia masina sau nu.

 

Voi stiti ceva , e vreo combinatie magnifica de butoane care seteaza limba? Sau trebuie o programare la Bavaria, care probabil va costa cateva sute de euro ?

Link to comment
Share on other sites

Un prieten e in Germania acum, si-a gasit un BMW 520D din 2001, iar limba computerului de bord e , evident germana. M-a sunat sa ma intrebe daca se poate pune in engleza, ca sa stie daca ia masina sau nu.

 

Voi stiti ceva , e vreo combinatie magnifica de butoane care seteaza limba? Sau trebuie o programare la Bavaria, care probabil va costa cateva sute de euro ?

13064[/snapback]

 

Intai trebuie sa deblocheze OBC-ul si apoi exista o setare care ii schimba limba.Undeva aici pe forum s-a mai discutat cum se face la E39.Nu trebuie sa mearga nici unde,o face el singur ca e usor.

 

Uite un link folositor:

 

http://www.ideaphile.com/bmw/540-obc.html

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

Testul 10 care zice el ca e tara de vanzare a masinii,este de fapt limba.Asa e la E34,deci trebuie sa fie la fel  si la E39.Incearca sa modifici.

13067[/snapback]

 

aha merci frumos, ma documentez pe site-u ala. Dadusem un search aici si nu am gasit, d-aia am deschis un topic nou

Link to comment
Share on other sites

tot n-am reusit :blink: am facut chestiile alea acolo, si fac browse prin test nr 01 02 si tot asa. si la testu 10 zice land 00D

13104[/snapback]

 

Trebuie inseamna sa il pui sa arate LAND 02 US.Ca sa fie in engleza bordu.

La mine la E34 am la OBC un S/R,un buton care modifica acea data(e commplet diferit la E34 designul,dar principiul e la fel).La tine ar trebui sa fie din resetul de la kilometrii.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie inseamna sa il pui sa arate LAND 02 US.Ca sa fie in engleza bordu.

La mine la E34 am la OBC un  S/R,un buton care modifica acea data(e commplet diferit la E34 designul,dar principiul e la fel).La tine ar trebui sa fie din resetul de la kilometrii.

13108[/snapback]

 

 

sa caut pe net cum arata un bord de e39. ala e in germania si e bezna omu la chestiile astea, ii zic prin telefon. Poti sa`mi spui procedura completa care trebuie urmata ? merci

Link to comment
Share on other sites

sa caut pe net cum arata un bord de e39. ala e in germania si e bezna omu la chestiile astea, ii zic prin telefon. Poti sa`mi spui procedura completa care trebuie urmata ? merci

13112[/snapback]

 

Imi pare rau ca mai mult nu pot sa te ajut ca nu mai stiu.

In principiu,resetarea se face cu butonul din stanga de sub vitezometru,cel care reseteaza kilometrii facuti.

Daca nu merge asa,nu stiu ce sa iti sugerezi sa faci.

La E34,E36 testul 11 unde apare LAND e pentru modificarea limbii.

Problema e alta.Daca schimba pe US,ii vor aparea toate in Miles(consum in MPG,viteza in mile etc)si gradele vor fii in Farenheit.Asa ca zi sa lase asa,ca se complica si mai mult.

Sper ca Chas3 o sa vada topicu si o sa iti raspunda,cred ca el stie cum se face.

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca mai mult nu pot sa te ajut ca nu mai stiu.

In principiu,resetarea se face cu butonul din stanga de sub vitezometru,cel care reseteaza kilometrii facuti.

Daca nu merge asa,nu stiu ce sa iti sugerezi sa faci.

La E34,E36 testul 11 unde apare LAND e pentru modificarea limbii.

Problema e alta.Daca schimba pe US,ii vor aparea toate in Miles(consum in MPG,viteza in mile etc)si gradele vor fii in Farenheit.Asa ca zi sa lase asa,ca se complica si mai mult.

Sper ca Chas3 o sa vada topicu si o sa iti raspunda,cred ca el stie cum se face.

13124[/snapback]

 

 

Aha merci. Pai se poate pune pe English UK dar am impresia ca si aia sunt cu miles , sau nu ? ok, sper sa mai raspunda cineva, merci mult pt ajutor

Link to comment
Share on other sites

La E39 din cate stiu eu nu ar merge din bord, ci doar din tester. Daca ar merge din bord, singura optiune ar fi testul 10 si sa incerci cu celalalt buton sa il schimbi. Daca nu se schimba inseamna ca e doar afisata si chiar iti trebuie un tester.

 

Exemplu de soft:

http://www.onboarddiagnostics.co.uk/carsoft/CarsoftBMW.htm

 

Poze cu ambele tipuri de borduri hi si lo gasesti aici:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=268&hl=

 

Aha merci. Pai se poate pune pe English UK dar am impresia ca si aia sunt cu miles , sau nu ? ok, sper sa mai raspunda cineva, merci mult pt ajutor

13127[/snapback]

 

Daca ar merge din bord, cred ca iti schimba si sistemul metric :blink:

Cu un tester poti sa pui limba in engleza si distanta/temperatura separat in ce sistem vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

Un prieten e in Germania acum, si-a gasit un BMW 520D din 2001, iar limba computerului de bord e , evident germana. M-a sunat sa ma intrebe daca se poate pune in engleza, ca sa stie daca ia masina sau nu.

 

Voi stiti ceva , e vreo combinatie magnifica de butoane care seteaza limba? Sau trebuie o programare la Bavaria, care probabil va costa cateva sute de euro ?

13064[/snapback]

 

 

Fa-ti o programare la Bavaria sau in alta parte.

 

PS

Nu cred ca este asa de scump.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Fa-ti o programare la Bavaria sau in alta parte.

 

PS

Nu cred ca este asa de scump.

13199[/snapback]

 

S-a rezolvat , merci. Nu mergeau combinatiile care mi s-au spus aici, si nici ce am gasit eu pe net. Omu s-a dus la nemtzi intr-un service, a costat 50E dar pe langa setarea OBC-ului in engleza, au mai verificat una alta pe la masina

 

520D din 2001, OBC, climatronic, PDC,ASC, xenon. Masina e cam full. Fara piele. 14500E cu tot cu taxe.

Edited by t0x
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.