Jump to content

senzor temperatura E39


Recommended Posts

nu te intereseaza pozele, te intereseaza Part Number

cu placere

eu vreau sa stiu in principal cum arata pt ca vreau sa il iau din dezmembrari. Cum s-a pierdut nu stiu, insa au ramas doar firele acolo si daca l-as cumpara nou, oricum nu vine decat senzorul simplu, cu mufa incorporata in el. Cealalta parte se gaseste cica mai greu din cate mi-au zis anumite `persoane care se ocupa cu vanzarea de piese si in plus e si dublu pretul senzorului.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Aceasi problema o am si eu cu senzorul de temp.exterioara la un E39 din 2001,scuze de intrebare..spunemi te rog la ce se refera Part Number,l-am schimbat cu unul second si imi indica temp.cam aiurea in nici un caz pe cea reala,exista vreo compatibilitate intre senzor si masina??

Mie vara imi arata eronat,de ex cand afara sunt 32°C el imi indica 44°C uneori chiar si 48; cel mai mult mi-a indicat 52°.

Part number se refera la seria piesei care o introduci pe realoem si-ti arata exact piesa potrivita pt masina ta. Pe baza part number iti comanzi si piesele de la magazin.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Heeeeeelp!!!!!! Am demontat astazi senzorul de temp, si faza e ca nu stiu daca are vreun suport de prindere ceva, l-am vazut pur si simplu atarnand pe bara (pe carenajul barei). L-am demontat pt ca vreau sa-l schimb ca nu-mi indica bine. Stie cineva unde este prins,daca are vreun suport ceva?
Link to comment
Share on other sites

Are un loc unde se preseaza, pipaie cu mana prin gaura pana iti dai seama unde se baga.

 

 

Am uitat sa specific ca am dat aparatoarea aia de la roata jos si pot sa vad pe acolo (deci nu trebuie sa pipai), faza e ca n-am vazut niciun suport ceva....m-ar ajuta mult o imagine.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

 

 

Aha, din imaginea a doua reiese faptul ca senzorul s-ar afla exact pe aparatoarea aia pe care am demontat-o eu. Partea proasta este ca la mine e roasa juma' din ea (am inteles ca este o "boala" des intalnita la e39) si e posibil ca partea cu suportul sa lipseasca cu desavarsire. Partea buna e ca maine ma duc sa dau comanda de ambele aparatori pt ca si pe partea cealalta e roasa.

Multumesc mult pt ajutor.:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Din ce-a spus nenea ala de la bmw, am inteles ca plasticurile alea sunt destul de subtiri (si chiar asa este, zici ca-i carton presat,defapt si ala e mai dur si mai rigid) si dupa cativa ani din cauza carosabilului (pietricele din asfalt, drumuri pietruite, noroi,etc), pur si simplu se gauresc. Insa tind sa cred si varianta ta, defapt ai dreptate, daca nu sunt montate corect, ele incep sa balangane si freaca de anvelopa.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.