Jump to content

PROBLEME RACIRE AJUTOR VA ROG!


Recommended Posts

e 46 320d.....este posibil ca sa faca presiune in sistemul de racire din cauza termostatului?????problema este ca in sistemul de racire se face o presiune prea mare si refuleaza{da si apa afara} pe la capacul vasului de expansiune.am schimbat aproape tot ce se poate vasc,pompa apa,electroventilator,curatat radiator pe exterior.este normal ca furtunul ce duce din vas catre motor sa friga de nu poti sa pui mana pe el iar cel de la tremostat sa fie doar caldut dupa ce am oprit masina.???.....se auzea si un fasait pe la capacul vasului....precizez ca nu imi incalzeste motorul acul sta la jumatate.......MULTUMESC MULT PENTRU INTELEGERE
Link to comment
Share on other sites

este normal ca furtunul ce duce din vas catre motor sa friga de nu poti sa pui mana pe el iar cel de la tremostat sa fie doar caldut dupa ce am oprit masina

139925[/snapback]

dupa ce ajunge apa la o anumita temperatura, termostatul trebuie sa deschida. la tine se pare ca termostatul este blocat pe pozitia inchis din moment ce zici ca furtunul de dupa termostat e doar caldut.

Link to comment
Share on other sites

e 46 320d.....este posibil ca sa faca presiune in sistemul de racire din cauza termostatului?????problema este ca in sistemul de racire se face o presiune prea mare si refuleaza{da si apa afara} pe la capacul vasului de expansiune.am schimbat aproape tot ce se poate vasc,pompa apa,electroventilator,curatat radiator pe exterior.este normal ca furtunul ce duce din vas catre motor sa friga de nu poti sa pui mana pe el iar cel de la tremostat sa fie doar caldut dupa ce am oprit masina.???.....se auzea si un fasait pe la capacul vasului....precizez ca nu imi incalzeste motorul acul sta la jumatate.......MULTUMESC MULT PENTRU INTELEGERE

139925[/snapback]

 

Termostatul l-ai schimbat?

Link to comment
Share on other sites

nu am schimbat termostatul pt ca nu incalzea masina si m=am gandit ca nu e necesar

139955[/snapback]

pai se pare ca e necesar :blink:

nu stiu cum e la tine la 320d dar vezi daca e vreo posibilitate sa-l pui 'pe direct' sa nu mai treaca prin termostat. asa poti verifica daca e intradevar termostatul desi nu cred ca poate fi altceva.

Link to comment
Share on other sites

nu am schimbat termostatul pt ca nu incalzea masina si m=am gandit ca nu e necesar

139955[/snapback]

 

Pai daca inainte de termostat e fierbinte ca dracu si dupa termostat apa e caldutza... parerea mea e ca ar putea fi blocat termostatul... desi s-ar putea sa zic vreo prostie.

 

Mai intreaba around. Eventual meri la AB si zi-le la aia acolo sa vada care e treaba.

Link to comment
Share on other sites

Am avut aceasi problema cu tine dar la un e34....sistem nu cred ca e lafel insa exact asa aveam un furtun cald unu rece...in masina baga aer rece....am schimbat termostatul degeaba...marea problema era de la aerisire!!!termostatul nu deschidea fiindca la el ajungea aer...cu mult chin am reusit pana la urma si acum e ok.Ti-am zis la tine cred ca este putin altfel circuitul si nu stiu sigur dar s-ar putea sa se faca automat aerisirea...insa la mine se infundase cumva pe traseu si nu iesea aerul afara...eu zic inainte sa iei alte decizii cum ar fi garnitura de _chiulasa_ si altele sa mergi la cineva care se pricepe...si apropo la mine statea acu la jumate si apa fierbea,cred ca tot de la aerul dp instalatie...asa ca nu tre lua dupa faptul ca sta acul la jumate.Bafta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.