Jump to content

ulei cutie manuala


Recommended Posts

cum adica ce inseamna lifetime... pa viata bre, pa viata! cand s-o descoperi perpetuum mobile-ul, va fi uns cu ulei BMW LT...

de-ar gasi McDonaldsu formula uleiului lifetime...

 

On topic: cine schimba cu manuta lui macar o data un ulei LT din cutie, va intelege ca nu exista ulei Lifetime...

 

 

 

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

fratilor eu am schimbat uleiul la un e39 din 2000 luna trecuta pt ca imi intra un pic mai greu in a intaia si a treia dupa care nu mai recunosc cutia merge brici. fiecare face cum vrea eu am spus ca nu am ce sa pierd si ma bucur ca am facut schimbulcu toata impotrivirea mecanicului.
Link to comment
Share on other sites

...chiar sunt mai tare decat cei de la BMW la cutii automate... :LMAO: pai sa vede foarte clar ce ai si ce esti,

ai schimbat niste piese la un e34 in fata blocului, si gata, esti cel mai expert de bmw, papagal si gura plina de prostii esti tu, eu zic cine vrea sa faca treaba asta sa cere garantie, pt. ca cine are un e39 trebuie sa-o repara la un servie, nu ca tine,

btw. aici vorbim de cutie manuala, nu e specializarea ta :wacko:

Va rog frumos sa va controlati iesirile gen papagal si asa mai departe astfel se vor loa masuri multumesc anticipat..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ideea este foarte simpla, ulei lifetime nu exista nu a existat si nu va exista niciodata pentru ca tot scopul uleiului aluia este sa se uzeze el pentru a proteja alte piese, la fel si cu cel din motor, daca il scoti curat din motor inseamna ca nu si-a facut treaba cum trebuie. cand veti schimba uleiul in cutie ( pentru cei care sunt impotriva acestui lucru) veti observa o chestie ciudata, cutia va merge mult mai bine ca inainte ( testat personal pe cel putin 5 masini)

mpower, de curiozitate, producatorul recomanda schimbul de ulei la 30.000 de km, ai tinut vreodata uleiul atat de mult in motor sa vezi ce se intampla?

 

 

si legat de acest ulei de cutie, eu nu am masina de mult timp si fiind si primul bmw nu stiu mare lucru despre el, cutia a inceput sa intre greu, deci uleiul trebuie schimbat, ce ulei recomandati pentru un e39 520i manual?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

DacĂŁ-l schimbi, nu are cum sĂŁ dĂŁuneze.

 

E lifetime, Însã viaÞa maºinii conteazã pentru cei de la BMW cât timp maºina este În perioada de garanÞie, apoi e pe riscul tãu.

 

Uleiul nu are cum sĂŁ-Âşi pĂŁstreze proprietĂŁĂžile etern, aÂşa cĂŁ dacĂŁ Ăžii la maÂşinĂŁ, poĂži schimba uleiul.

Sunt total de acord cu tine ..este un sfat bun si mie mi-au spus la Bmw in italia ca nu e nevoie ca BMW nu schimba uleiul§:))si iam spus la un inginer de acolo ..dar dupa parerea ta sidupa 5ani uleiul lifetime e la fel??aceleasi proprietati???a dat din umeri..si a zambit:))cum ar veni ..mai bine schimbal caci costa putin;)eu unu am schimbat si nu am stres;))salutare

Link to comment
Share on other sites

se discuta in contradictoriu aici, fara nici o concluzie .

sa analizam putin schimbul de ulei: cine are cateva cunostiinte minime de mecanica implicit lacatuserie, stie ca doua piese aflate in contact se rodeaza pana la uzura. la inceput prelucrarea este mai mare- depide de gradul de uzinare al pieselor, apoi scadef mult pana intervine uzura , jocuri peste toleranta de proiectare.acum vin si va intreb: sa spunem ca piesele din cutia unui bmw sunt f bine uzinate, prelucrate. fiind la capatul opus fata de piesele care le schmbam pe vremuri in cutiile daciilor si le lasam cateva mii de km sa se rodeze. in acest caz finisarea piseselor care lucreaza imperecheate( pinioane) ar putea fi minima, dar nu inexistenta. de aici rezulta o pilitura f fina care este amestecata cu ulei. nu mai amintim de oxidare. deci cam cata pilitura fina- f fina se poate stranga in uleiul di cutia unui bmw dupa 130mii km? nu are cum sa fie ca in primele mii de km. ce ulei recomandati pt cutia manuala. cateva exemple:oem sau echivalent.nu imi vine a cred ca tot ce e pe piata este contrafacut. chiar daca nu este la fel de bun calitativ se reduc intervalale de schimb.

vreau sa schmb uleiul deoarece la rece agata f usor din 1 in 2. cand se incalzeste apropape dispare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.