Jump to content

Articol: Ratacit in propria tara


Ciupanezu

Recommended Posts

@univcont:

 

DacĂŁ n-ai ĂŽnĂželes mesajul articolului, e doar problema ta.

 

Ăi-ai spus pĂŁrerea, cântĂŁ la altĂŁ masĂŁ, n-am chef de polemici de genul acesta.

 

cred ca tu ai... piscat primul.

oricum vad ca te-a prins creatia...

spor la editat.

 

p.s.

cred ca ma bag la vecinu' sa vad ce-i face capra! :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

cred ca tu ai... piscat primul.

oricum vad ca te-a prins creatia...

spor la editat.

 

p.s.

cred ca ma bag la vecinu' sa vad ce-i face capra! :LMAO:

Dacă tot îţi dai seama că greşeşti, ai putea încerca să te schimbi, nu să persişti în acest mod total neconstructiv.

 

Dacă ţi se pare că ideile mele sunt greşite, scrie şi tu un articol, combate-mă cu argumente, nu scrie doar că te bucuri când nu ştiu cine postează ironic la adresa mea.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ tot ĂŽĂži dai seama cĂŁ greÂşeÂşti, ai putea ĂŽncerca sĂŁ te schimbi, nu sĂŁ persiÂşti ĂŽn acest mod total neconstructiv.

Mi-ar placea enorm daca ai scrie asa:

Daca tot imi dau seama ca gresesc, ar trebui sa nu mai fiu incapatanat si sa incerc sa ma schimb, nu sa persist in acest mod total neconstructiv.

 

:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce rost are sĂŁ scriu un lucru neadevĂŁrat?

 

Nu vĂŁd de ce m-aÂş schimba, sunt foarte bine aÂşa cum sunt.

 

Sigur cã am multe de pierdut pentru cã sunt ceea ce gândesc ºi nu Încerc sã plac nimãnui, nu sunt fals, Însã mi se pare mult mai bine aºa decât sã fiu o târfã.

 

Cum spune melodia, "cele mai multe târfe nu sunt femei".

Link to comment
Share on other sites

Mi-ar placea enorm daca ai scrie asa:

Daca tot imi dau seama ca gresesc, ar trebui sa nu mai fiu incapatanat si sa incerc sa ma schimb, nu sa persist in acest mod total neconstructiv.

 

:D

 

asta e ca la nevasta furioasa, dupa ce te-a prins ca ai baut leafa.

:twitch:

Link to comment
Share on other sites

Ciupa, cine a zis ca sa fii fals sau sa fii pe placul cuiva?

 

Eu zic ca esti suficient de inteligent sa-ti dai seama ca gresesti dar incapatanarea e nitel mai puternica si invinge, deocamdata, in fata inteligentei de moment.

Dar, toate la timpul lor. Nu trebuie sa te forteze cineva sa-ti dai seama de niste lucruri. Cand o sa vina momentul potrivit, o sa realizezi singur ce e mai bine pentru tine.

 

Saaa mai bem un paharel, sa ne mai distram nitel... hop=hop...

Link to comment
Share on other sites

Dacă tot îţi dai seama că greşeşti, ai putea încerca să te schimbi, nu să persişti în acest mod total neconstructiv.

 

Dacă ţi se pare că ideile mele sunt greşite, scrie şi tu un articol, combate-mă cu argumente, nu scrie doar că te bucuri când nu ştiu cine postează ironic la adresa mea.

 

nu am specificat faptul ca mi-as da seama de gresala mea.

probabil sunt perseverent in nemernicia mea. :thumbsup:

staruinta ... da rezultate in majoritatea cazurilor! :drinks:

ma repet: nu am pomenit ceva de ideile tale. atitudinea ta ...

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Să fii sănătos!

 

@Ciupanezu.

Un geniu care realizeaza ceva nu munceste. Aia nu e munca. Aia e manifestarea practica a talentului lui, a geniului lui. Niciodata un artist nu considera ca munceste. Munca e pentru tractoare.

Nici macar efort nu poti sa numesti ceea ce face un artist, un geniu. Actiunea aia nu o poti denumi decat manifestarea fizica a trairilor lui. Asta nu are nimic in comun cu munca.

 

Eu nu cred asta.

 

Geniul se naşte geniu, însă ca să ajungă talentul său la maturitate, trebuie să-şi dedice existenţă căutării perfecţiunii, iar perfecţiunea nu aşteaptă după colţ ci trebuie căutată.

Talentul nu poate fi scos în valoare fără muncă, la fel cum un diamant rămâne ascuns în pământ dacă nu este căutat şi nu se sapă pentru el cu sudoarea frunţii.

 

Există o vorbă în engleză care spune exact chestia asta.

 

Genius is one percent inspiration, ninety-nine percent perspiration.

 

Geniul te ajută să ajungi acolo unde omul mediocru nu poate ajunge niciodată, însă acesta este doar începutul.

Rezultatele apar doar prin muncă.

 

Un pictor munceşte ani de zile la un tablou, un sculptor sparge multe statui până când realizează una de care este mândru.

Nimic important nu se poate clădi fără muncă.

 

Ciupa, cine a zis ca sa fii fals sau sa fii pe placul cuiva?

 

Eu zic ca esti suficient de inteligent sa-ti dai seama ca gresesti dar incapatanarea e nitel mai puternica si invinge, deocamdata, in fata inteligentei de moment.

Dar, toate la timpul lor. Nu trebuie sa te forteze cineva sa-ti dai seama de niste lucruri. Cand o sa vina momentul potrivit, o sa realizezi singur ce e mai bine pentru tine.

 

Saaa mai bem un paharel, sa ne mai distram nitel... hop=hop...

 

N-a zis nimeni, însă acesta este motivul pentru care mulţi nu mă înghit.

Spun ceea ce unii nu vor să audă, iar adevărul doare.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Vorba asta din engleza e pentru fraierit pacalicii care muncesc la multinationale.

Nu pot sa cred ca ai putut scoate aberatia asta din tine.

 

Geniu, talent nu au ce cauta in conjuctie cu perfectiune. Arta este dincolo de perfectiune tocmai prin imperfectiunea ei care ne socheaza.

Perfectiunea e apanajul muncitorilor, seriosilor, a roboteilor cum le spun eu. A celor care muncesc si nu gandesc. Doar respecta dumnezeieste ceea ce trebuie sa faca.

 

Vaileiiii, taci.

Auzi, un pictor munceste. Dar ce bre, e pe banda rulanta?

Habar nu ai ce e aia munca, arta, transpiratie, inspiratie, geniu si alte alea. Le amesteci aiurea.

Edited by d-rive
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@d-rive:

 

Nu cred treaba asta.

 

La fel cum ţie ti se pare că e o aberaţie, mie mi se pare aberant punctul tău de vedere, drept dovadă că oamenii sunt extraordinar de diferiţi.

 

Pentru mine, talentul e total inutil dacă nu este perfecţionat prin muncă, prin antrenament, prin dedicare.

 

N-a spus nimeni că artistul găseşte perfecţiunea, însă în căutarea ei se află.

 

Dacă tot te consideri un om matur şi inteligent, învaţă în sfârşit să respecţi şi părerile altora.

Când spui cuiva că habar nu are şi nu laşi loc de interpretare, dai dovadă de limitare în gândire.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Asta e doar părerea ta.

 

Tu crezi că artistul ajunge la un rezultat notabil fără ani de muncă, de pregătire, de studiu?

 

Cum poţi scrie o operă dacă nu stăpâneşti la perfecţie limba?

 

Cum poţi sculpta o statuie aproape perfectă dacă n-ai mai dat greşi de 100 de ori?

 

Tocmai d-aia suntem unde suntem, avem impresia că munca e doar pentru tractoare, pentru oamenii limitaţi.

 

Japonezii ăia pentru care ai tu o mare admiraţie aparentă au în sânge să-şi dedice viaţa unui scop, unui lucru şi să muncească enorm până îl realizează.

 

Scârba asta pentru muncă are rădăcini în comunism pentru că atunci se practica munca în zadar. Aia e altă treabă.

 

Talentul e 0 fără exerciţiu, fără antrenament, fără concentrare.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Esti definitia perfecta pentru ceea ce inseamna un MUNCITOR.

 

Se vede ca nu ai vazut in viata ta ce inseamna un artist.

Un artist, sa luam ca exemplu pictorii ca tot ai adus aminte.

Ala vede ceva sau isi imagineaza ceva. Pur si simplu ia creionul in mana si deseneaza. Nu are nevoie de studii.

Isi dezvolta o anumita tehnica, proprie, personala, caracteristica lui. Acea tehnica, a se intelege mod de exprimare, poate fi imbunatatita, asa cum spui si tu prin studiu, acumulare de cunostinte, cunoastere.

 

Talentul nu are nevoie de niciun exercitiu, de nicio concetrare. Talentul e ceva care iese pur si simplu dintr-un om.

 

Sincer sa fiu te inteleg. Iti spun si de ce.

Am mai intalnit oameni care pur si simplu nu erau talentati la nimic. Erau doar niste executanti si atat.

 

Ce iti spun eu nu sunt povesti. Am cunoscut astfel de oameni. Se uita la tine si te desena, perfect si cu tusa lui proprie, cu viziunea lui. Pusti de clasa a 9-a la liceu de arta. Acel om avea har, avea talent, era in el. A pictat biserici inca inainte sa termine liceul de arta.

Avea defect major de vorbire. Tot timpul desenea, din cap, din mintea lui.

Statea alaturi de mine si ma privea cum desenez masini si ma intreba de unde imi vine sa duc anumite linii, ce ma face sa le duc in felul ala. I-am zis ca nu stiu. A spus ca asa se intampla si la el. Pur si simplu ii pleaca mana (stanga) si deseneaza, picteaza, etc.

 

E greu de inteles daca nu te-ai confruntat niciodata cu asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iar comiţi greşeala asta de a pretinde că poţi defini pe cineva fără să-l cunoşti.

 

Aberezi sinistru şi-ţi voi demonstra.

 

Ai talent la un sport, aşa cum eu am la tenis şi la alte sporturi, asta dacă tot tragi concluzii gratuite.

 

Dacă nu exersezi enorm şi nu te dedici acelui sport, tot talentul tău nu valorează 2 lei.

 

Artistul care rămâne în istorie nu e ăla care te desenează perfect în parc ci e ăla care reuşeşte să facă ceva într-un mod total aparte faţă de alţi oameni.

 

Ai impresia că tablourile celebre care au ajuns să valoreze milioane de euro au fost făcute de oameni care doar aveau talent şi s-au trezit într-o dimineaţă cu chef de pictat? Greşeşti amarnic.

Sunt făcute de oameni care au fost pur şi simplu chinuiţi de talentul lor, care şi-au dedicat viaţa artei, care au muncit enorm ca să ajungă acolo unde au ajuns.

 

Inspiraţia contează, însă fără exersare, nu ajungi nicăieri.

 

Artistul are mult talent, dar nu doar atât.

 

Minimalizezi meritele unui mare artist crezând că realizările sale stau doar în baza talentului său nativ.

 

Un mare pianist poate să fie mare pianist fără să exerseze enorm, fără să se dedice acestui lucru?

Este imposibil, talentul nu este suficient.

 

Ai impresia că Beethoven a compus direct Simfonia a 9-a sau Simfonia a 5-a?

Această muzică incredibilă datorită căreia numele său încă înseamnă ceva deşi a murit de 184 de ani reprezintă rodul talentului, însă nu doar al talentului ci al unei vieţi dedicate unui scop.

Mii de ore de exersare şi perfecţionare.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ce treabĂŁ are curiozitatea cu talentul?

 

Un talent se descoperĂŁ foarte des prin hazard.

 

Sunt sigur cã existã mulÞi oameni talentaÞi la anumite lucruri dar care nu ºi-au descoperit talentul niciodatã sau prea târziu.

Link to comment
Share on other sites

Nu compara sportul cu arta.

Talentul de la sport e alta mancare de peste.

 

Ai inteles foarte aiurea ce ti-am zis eu. Nu te-am acuzat pe tine personal ca nu ai niciun talent. Vorbeam la modul general. Ca exemplu.

 

Nu spune nimeni ca un talent nu trebuie cultivat dar acea cultivare nu inseamna munca.

La sport trebuie transpiratie pentru ca din pacate, acolo, nu e ca in pictura, nu tine numai de talent.

Link to comment
Share on other sites

Ce treabă are curiozitatea cu talentul?

 

Un talent se descoperă foarte des prin hazard.

 

Sunt sigur că există mulţi oameni talentaţi la anumite lucruri dar care nu şi-au descoperit talentul niciodată sau prea târziu.

 

curiozitatea are legatura cu talentul si nu numai.

multe din marile descoperiri stiintifice ale omenirii s-au facut si din curiozitate.

unii dintre omuletii respectivi au fost genii.

cine are talent este si curios. :download:

nu e obligatoriu ca orice curios sa fie talentat.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.