Jump to content

Articol: Ratacit in propria tara


Ciupanezu

Recommended Posts

Curiozitatea are legătură cu inteligenţă, nu cu talentul.

 

Nu compara sportul cu arta.

Talentul de la sport e alta mancare de peste.

 

Ai inteles foarte aiurea ce ti-am zis eu. Nu te-am acuzat pe tine personal ca nu ai niciun talent. Vorbeam la modul general. Ca exemplu.

 

Nu spune nimeni ca un talent nu trebuie cultivat dar acea cultivare nu inseamna munca.

La sport trebuie transpiratie pentru ca din pacate, acolo, nu e ca in pictura, nu tine numai de talent.

Şi sportul poate fi o artă atunci când este practicat de anumiţi oameni.

 

Muzica nu este o artă?

Crezi că poţi fi un mare compozitor sau muzician fără exersare?

 

Nici măcar la pictură nu merge doar din talent.

Cei mai mari pictori au rămas în istorie pentru că şi-au descoperit prin exerciţiu nişte modalităţi complet noi de a vedea lucrurile.

 

in sport... tine foarte mult de exercitiu.

in arta tine mai mult de ce ti-a insuflat "cosmonautul" ... sau de alte bagaje ascunse in gene.

 

Muzica nu e o artă?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ce treabĂŁ are curiozitatea cu talentul?

 

Un talent se descoperĂŁ foarte des prin hazard.

 

Sunt sigur cã existã mulÞi oameni talentaÞi la anumite lucruri dar care nu ºi-au descoperit talentul niciodatã sau prea târziu.

talentul se pierde si nu are nici o valoare daca nu este cultivat,iau exemplul personal.bunicul a fost pictor scenograf la opera din cluj,tata e designer.eu am talentul la desen,m am nascut cu el.am exersat pana pe la 14 ani dupa care pauza.acum daca mi pui un creion in mana desenez ca o cizma

Link to comment
Share on other sites

Corect, asta tot spun Âşi eu.

 

Nimeni nu face un lucru pânã aproape de perfecÞiune fãrã mult exerciÞiu.

 

Talentul e foarte important, ĂŽnsĂŁ nu singur ci doar dacĂŁ se Âşi munceÂşte foarte mult pentru a-l pune ĂŽn valoare.

Link to comment
Share on other sites

Corect, asta tot spun Âşi eu.

 

Nimeni nu face un lucru pânã aproape de perfecÞiune fãrã mult exerciÞiu.

 

Talentul e foarte important, ĂŽnsĂŁ nu singur ci doar dacĂŁ se Âşi munceÂşte foarte mult pentru a-l pune ĂŽn valoare.

mai e si cealalta fata a monedei,poti sa muncesti o viata intreaga pe branci dar daca nu ai talent in arta respectiva nu vei fi niciodata un maestru.poti sa fii bun,dar niciodata genial

Link to comment
Share on other sites

Ciupa, stii cum faci tu?

Precum aia. Ma duc la munca. Nu bre, te duci la serviciu si acolo muncesti.

Un artist, un talentat, nu munceste. Aia care sapa santuri muncesc. Un artist exerseaza, se perfectioneaza, zi-i cum vrei tu.

 

Cred ca gandim la fel doar ca tu folosesti in mod gresit cuvantul munca.

Munca e o simpla operatiune. Nu e antrenament.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te rog să nu mă iei de prost.

 

Ai văzut că nu reuşeşti să convingi pe nimeni, ţi-ai dat seama că greşeşti şi acum o dai la întors pe probleme de lingvistică.

 

Antrenamentul e muncă, exersarea presupune muncă.

 

Era evident că nu mă refer la înţelesul la care te referi tu acum, doar nu era vorba de şaibă şi dat cu târnăcopul în şanţ.

 

Ai înţeles şi tu că nu merge fără muncă, făra exersare, fără dedicare. Mă bucur că nu eşti chiar atât de încăpăţânat.

 

mai e si cealalta fata a monedei,poti sa muncesti o viata intreaga pe branci dar daca nu ai talent in arta respectiva nu vei fi niciodata un maestru.poti sa fii bun,dar niciodata genial

 

Da, e adevărat.

 

Însă ideea e că munca şi talentul nu pot avea un rezultat dacă nu sunt parte din ecuaţie.

 

si muzica!si sportul!

tiganii cu lautarii lor si brazilienii cu cariocas!

fara scoala, doar talent!

 

Lăutarii nu sunt mari muzicieni, iar cei care joacă fotbal pe plajă în Brazilia sunt departe de marii fotbalişti care au ajuns mari fotbalişti tocmai pentru că s-au dedicat.

Lăutarul nu stăpâneşte muzica, învaţă doar după ureche, nu ştie note muzicale, e handicapat din punct de vedere muzical şi nu se poate ridica niciodată la statutul de adevărat artist.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Chiar ca...ma intreb de ce diversi artisti celebri au urmat scoli de Arte...

poti sa fii nativ talentat dar daca vrei sa ajungi in varf esti nevoit sa ti deschizi orizontul,sa te familiarizezi cu alte stiluri in cazul desenului de ex,.trebuie parcurse niste etape.cei care au reusit fara o scoala sa ramana in istorie sunt doar geniile,oameni care se nasc poate o data la 100 de ani

Link to comment
Share on other sites

LĂŁutarii nu sunt mari muzicieni, iar cei care joacĂŁ fotbal pe plajĂŁ ĂŽn Brazilia sunt departe de marii fotbaliÂşti care au ajuns mari fotbaliÂşti tocmai pentru cĂŁ s-au dedicat.

Lãutarul nu stãpâneºte muzica, ÎnvaÞã doar dupã ureche, nu ºtie note muzicale, e handicapat din punct de vedere muzical ºi nu se poate ridica niciodatã la statutul de adevãrat artist.

 

am pomenit doar de talet.

sunt dintre ei care si-au cultivat inclinatiile ajungand pe trepte mai inalte.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cine cu cine dar Ciupa delireaza rau.

Cica lautarii nu sunt mari muzicieni...

Ba da, aia chiar sunt mari muzicieni. Muzica vine din sufletul lor, din interiorul lor. Tot ceea ce inseamna arta se simte si nu are unitati de masura.

Am facut 6 ani de zile chitara clasica. Am facut solfegii, am facut naiba sa ma ia. Chiar daca am talent, culmea, nu-mi place. O partitura noua o citeam. Partitura ma ajuta sa inteleg ce vrea sa transmita compozitorul ei. Dupa ce o citeam si o intelegeam, o cantam din suflet si nu din partitura. Pur si simplu vine ceva din interiorul tau care iti misca degetele, care te face sa intri ca intr-un carusel care se opreste doar cand sufletul tau, fiinta ta ajunge sa se sature de acel ceva, sa se linisteasca, sa se calmeze de trairile alea.

Dupa mintea ta totul nu e decat o insiruire logica de miscari clar definite si executate la perfectie.

Dupa tine un pianist cand o piesa intr-un mod desavarsit cand a facut mii de repetitii si a invatat pe de rost acea piesa. GRESIT. Un pianist adauga o tusa proprie, adauga propria lui interpretare unei piese pe care el o intelege intr-un mod anume si o transmite mai departe.

 

In fine, oarecum iti inteleg punctul de vedere. Daca nu ai simtit niciodata o chestie din asta, normal ca tie sculptura nu ti se pare decat matematica, geometrie si nicidecum ca artistul da viata unei pietre.

Un cretin (numit Lenin) a spus ca repetitia e mama invataturii. O aberatie.

De fapt de ce m-ar mira cand la noi unii inca mai cred in tampenia: invatati, invatati si iar invatati.

Uite d-asta in Romania facem o meserie unde se castiga bine si nu ceea ce ne place, ceea ce simtim ca iese din sufletul nostru, ceea ce ne alimenteaza pasiunea.

Link to comment
Share on other sites

Am tot citit pe topicul asta de munca, perseverenta, repetitie, munca sus, munca jos, etc. si primul lucru la care m-a dus gandul a fost "Arbeit macht frei"!!

 

Si oricum ar fi, o munca facuta fara cap, tot degeaba e...

 

Exemplul clasic ar fi muncitorul care spargea cu picamerul asfaltul si o reporterita il intreaba de ce sparge si ala zice ca nu stie. Lui i s-a spus sa sparga acolo, el asta face...

Si, sa nu uitam, exemplul minerilor care scandau ca prostii (sic!) "Noi muncim, nu gandim!"...

 

Munca facuta fara cap, fara daruire, fara placere, fara pic de responsabilitate, e degeaba! Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

 

De fapt de ce m-ar mira cand la noi unii inca mai cred in tampenia: invatati, invatati si iar invatati.

 

 

asta nu e deloc tampenie deloc...omul cat traieste invata...,daca nimeni nu ar mai invata nimic,chiar si progresul tehnologic s-ar plafona...am fi o societate perfecta ajunsa la apogeu...:)

 

acuma legat de talent:degeaba ai talent cu carul,daca nu depui nici un efort sa ti-l desavarsesti....performanta in orice domeniu necesita o gramada de munca...,nu poti ramane acolo sus,fara foarte multa munca :).

 

Asadar talentul fara munca=zero :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am spus că n-aş mai folosi o lună întreagă maşina dacă şi alţii ar face acelaşi lucru.

Însă când am zis acest lucru, unii s-au gândit să spună că oamenii care ar protesta astfel nu ar face acest lucru pentru binele comun ci pentru că le-a ajuns foamea la maţ şi oricum nu mai au bani de benzină.

În condiţiile astea, ar trebui să fiu prea prost să-mi sacrific confortul meu personal şi pentru alţii care debitează asemenea cretinisme.

Ciupanezule, tu ai putea fi mirific, ai putea protesta cu adevarat si suficient de inteligent ca sa obtii ceva, daca ai vrea. Ai putea schimba ceva prin faptele tale.

Dar nu o faci.

 

Rezolvarea este schimbarea mentalităţii.

Bravo!

 

Caracterul este dat de fapte.

Dar nu faci nimic. Ba dimpotriva. Pe aia care fac ceva ii faci idioti, pe aia care nu fac nimic ii faci nesimtiti. Singurii care sunt pe placul tau sunt aia care comenteaza. Sau care ar putea face ceva, daca ar vrea.

 

Aşa că nu văd nimic gresit în mentalitatea mea, pur şi simplu nu sunt prost şi cred în reciprocitate.

Traisaca revolutia mentalitatii! Dar sa fie fara a schimba nimic, ca e bine asa cum e.

 

 

Esti guvernat de o furie oarba.

Sunt guvernat pe dreq de asta. Nu ai inteles nimic. Cauta furia in alta parte (de exemplu la un admin de alt forum care a expectorat in public niste chestii tare ... jegoase la un moment dat :) )

Mie pur si simplu mi se pare deliranta postura de lider de opinie pe care tii cu tot dinadinsul sa ti-o asumi (cred ca e obiectivul tau, ai tema de proiect, sau asa ceva), folosind un amalgam fantastic de ipocrizie, incapatanare, lipsa de actiune reala, iluzie de mare cunoscator a problemelor tarii, in conditiile in care tu nu ai iesit inca din cuibul creeat de familie si de faptul ca traiesti in Bucuresti unde sunt 80-90% din banii acestei tari.

 

Probabil ca si din acest motiv esti ratacit in Romania, ca tocmai ai aflat ca exista Romanie si dincolo de Otopeni/Voluntari/centura/etc., si ea nu consta in statiuni si resort-uri...

Romanie in care alternativa la mersul cu masina nu o reprezinta metroul, ci mersul pe jos, sau cu caruta, de exemplu... Cum dreaq sa nu fii ratacit fara o gura de metrou, banii de la mama si cu telefonul suspendat pentru neplata?

 

Anyway... revenind.. Vrei revolutie a mentalitatii?

Lasa cotcodaceala editorialistica si pune mana si organizeaza ceva. Ceva concret. Da solutii, sau macar accepta-le pe ale altora si imbunatateste-le, nu le demonta instantaneu cu ablombul non-actiune care iti este caracteristic.

Schimba idealul reciprocitatii cu cel al actiunii efective, al asumarii conducerii. Si asa o sa ajungi liderul care vrei sa fii. Nu prin vorbe mestesugite si citate luate de pe net.

Link to comment
Share on other sites

Pe pariu ca vine si te intreaba pe tine ce ai facut in sensul asta? Ca daca nu ai facut nimic nu ai dreptul sa-l judeci pe el?

Ca il urasti si alte stereotipuri ale lui? :LMAO: Treaba ta dar iti pierzi timpul de pomana. Pana cand incapatanarea lui nu o sa fie mai slaba decat inteligenta, nu o sa ajunga la concluzia corecta.

Mie imi place doar sa-l sacai. In sinea lui e un om ok dar prea crud, are o dorinta prea mare de cunoastere si nu intelege ca nu se poate sa inghiti totul deodata. Ca informatie ma refer.

Nu intelege ca pentru experienta de viata nu exista inlocuitor. Oricat ai citi, invata, exersa si alte alea.

Nu a inteles, cu toate ca i-am mai spus pana acum de nenumarate ori ca trebuie, este imperativ, chiar daca nu esti de acord cu ce zice unul cu mai multi ani, sa-l respecti, sa-i respecti parerea daca vrea ca si parerea lui sa fie respectata.

Eu i-am zis un lucru care dincolo de aparente, ascunde un mare adevar. Eu la pwIa lui nu o sa ajung niciodata, el la a mea, da. Si asta cu mare siguranta :rofl:

 

 

@severus, ma refeream la invatare in sens de toceala. De exercitiu. De repetitia e mama invataturii.

Sa acumulezi informatii, ceea ce spui si tu, asa e, e vital. Fara aia nu poti progresa.

 

Cand eram la scoala si ni se spunea invatati, invatati si iar invatati, ma dispera la culme. Nimeni nu spunea de ce sa inveti, cum sa inveti, ce sa inveti. Ci pur si simplu sa inveti, ce-o fi acolo.

D-aia am iesit cei mai buni la toate dar nu stim sa facem nimic calumea.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Poate sa ma intrebe, nu e problema. Pentru ca m-a intrebat deja. E a nu-stiu-cata contra de felul asteia pe care o avem. Dar daca el persevereaza, eu nu pot sa tac din gura.

Eu si prietenii mei nu mai alimentam de la Petrom, mi-am pus GPL, fac si car-pooling... Lucruri marunte si desuete.

Si, cel mai important, nu ma dau lider de opinie.

Deci, daca eu fac doar atat, el ar trebui sa faca mai mult. Foarte bine. Si asa ne miscam catre schimbarea mentalitatii, cate unul, cate unul, pana ajungem multi.

Asta daca nu intervine iar nevoia reciprocitatii in numere mari...

 

Chiar, Ciupanezule, care e o cifra, aproximativa, de reciprocitati, de la care sa incepi sa iti sacrifici confortul? 10.000? 100.000?

Si, cum ar trebui sa fie acesti primi 10/100 mii, din punct de vedere al mentalitatii, daca ei ar trebui sa faca primul pas, lipsit de reciprocitate?

Eu zic ca acesti primi 10/100 mii ti-ar fi superiori din punct de vedere moral, insa tu zici ca ei ar fi niste prosti.

Link to comment
Share on other sites

am pomenit doar de talet.

sunt dintre ei care si-au cultivat inclinatiile ajungand pe trepte mai inalte.

 

Ăia au încetat să fie lăutari şi au devenit muzicieni adevăraţi.

 

Nu stiu cine cu cine dar Ciupa delireaza rau.

Cica lautarii nu sunt mari muzicieni...

Ba da, aia chiar sunt mari muzicieni. Muzica vine din sufletul lor, din interiorul lor. Tot ceea ce inseamna arta se simte si nu are unitati de masura.

Am facut 6 ani de zile chitara clasica. Am facut solfegii, am facut naiba sa ma ia. Chiar daca am talent, culmea, nu-mi place. O partitura noua o citeam. Partitura ma ajuta sa inteleg ce vrea sa transmita compozitorul ei. Dupa ce o citeam si o intelegeam, o cantam din suflet si nu din partitura. Pur si simplu vine ceva din interiorul tau care iti misca degetele, care te face sa intri ca intr-un carusel care se opreste doar cand sufletul tau, fiinta ta ajunge sa se sature de acel ceva, sa se linisteasca, sa se calmeze de trairile alea.

Dupa mintea ta totul nu e decat o insiruire logica de miscari clar definite si executate la perfectie.

Dupa tine un pianist cand o piesa intr-un mod desavarsit cand a facut mii de repetitii si a invatat pe de rost acea piesa. GRESIT. Un pianist adauga o tusa proprie, adauga propria lui interpretare unei piese pe care el o intelege intr-un mod anume si o transmite mai departe.

 

In fine, oarecum iti inteleg punctul de vedere. Daca nu ai simtit niciodata o chestie din asta, normal ca tie sculptura nu ti se pare decat matematica, geometrie si nicidecum ca artistul da viata unei pietre.

Un cretin (numit Lenin) a spus ca repetitia e mama invataturii. O aberatie.

De fapt de ce m-ar mira cand la noi unii inca mai cred in tampenia: invatati, invatati si iar invatati.

Uite d-asta in Romania facem o meserie unde se castiga bine si nu ceea ce ne place, ceea ce simtim ca iese din sufletul nostru, ceea ce ne alimenteaza pasiunea.

 

 

Eu cred că tu delirezi.

Cum să-i pui pe lăutari pe aceeaşi treaptă cu marii muzicieni? E o nedreptate imensă...

Nu-ţi place pentru că n-a fost dorinţa ta probabil să înveţi să cânţi la chitară, a fost dorinţa părinţilor.

Asta n-are legătură cu talentul.

Ca să ajungi la nivelul la care poţi da propria ta interpretare, trebuie să fii în stare să cânţi la perfecţie după partitură.

Adevăratul muzician reuşeşte să dea o notă personală, însă nu prin note greşite, nu cântând fals sau greşit ci perfect, dar în funcţie de modul în care el simte melodia.

Un pianist nu are cum să ajungă pianist cu adevărat mare dacă nu exersează enorm.

Pur şi simplu asta e realitatea şi-ţi voi repeta asta până vei băga la cap şi nu te vei mai contrazice cu mine doar de dragul contrazicerii.

D-aia se începe învăţarea unui instrument la vârste fragede, pentru că cantitatea enormă de informaţii este mai uşor de asimilat în acel moment şi doar astfel poate fi desăvârşit talentul.

 

Chestia asta cu învăţarea nu e deloc o prostie.

Ceea ce contează este ceea ce înveţi.

Prostia este că în România s-a cultivat ideea de a învăţa lucruri inutile în cantitate mare. Aia e într-adevăr o prostie, dar nu doar pentru că se învaţă ci pentru că se învaţă lucruri care nu vor fi de folos.

 

Am tot citit pe topicul asta de munca, perseverenta, repetitie, munca sus, munca jos, etc. si primul lucru la care m-a dus gandul a fost "Arbeit macht frei"!!

 

Si oricum ar fi, o munca facuta fara cap, tot degeaba e...

 

Exemplul clasic ar fi muncitorul care spargea cu picamerul asfaltul si o reporterita il intreaba de ce sparge si ala zice ca nu stie. Lui i s-a spus sa sparga acolo, el asta face...

Si, sa nu uitam, exemplul minerilor care scandau ca prostii (sic!) "Noi muncim, nu gandim!"...

 

Munca facuta fara cap, fara daruire, fara placere, fara pic de responsabilitate, e degeaba! Parerea mea...

 

Contextul era altul.

Munca fără talent e degeaba la fel cum talentul e degeaba fără muncă.

Talentul poate fi valorificat doar prin muncă.

 

Ciupanezule, tu ai putea fi mirific, ai putea protesta cu adevarat si suficient de inteligent ca sa obtii ceva, daca ai vrea. Ai putea schimba ceva prin faptele tale.

Dar nu o faci.

Este imposibil ceea ce spui.

De unul singur nu se numeşte protest, nu ai cum schimba ceva de unul singur.

Nu sunt martir să-mi dau foc pentru preţul benzinei şi nici măcar nu mă deranjează atât de mult în comparaţie cui alte lucruri mult mai grave care se petrec la noi în ţară dar care trec neobservate pentru cei mai mulţi pentru că nu sunt afectaţi direct de ele deci nu-i interesează.

 

Dar nu faci nimic. Ba dimpotriva. Pe aia care fac ceva ii faci idioti, pe aia care nu fac nimic ii faci nesimtiti. Singurii care sunt pe placul tau sunt aia care comenteaza. Sau care ar putea face ceva, daca ar vrea.

 

Traisaca revolutia mentalitatii! Dar sa fie fara a schimba nimic, ca e bine asa cum e.

 

Tot repeţi tâmpenia asta.

Când efectele sunt 0, nu poţi spune că faci ceva. Sau poţi spune ca faci un lucru, şi anume caterincă proastă.

Nişte puşti care se duc să arate într-un mod manelist să plătească benzină cu monede şi când apar camerele încep să-şi dea coate şi să vorbească în aşa fel încât să-şi dea seama fiecare ce şmecheri şi de spirit sunt ei nu reprezintă decât un spectacol grotesc, nu încercarea de a schimba ceva.

 

 

Sunt guvernat pe dreq de asta. Nu ai inteles nimic. Cauta furia in alta parte (de exemplu la un admin de alt forum care a expectorat in public niste chestii tare ... jegoase la un moment dat :) )

Mie pur si simplu mi se pare deliranta postura de lider de opinie pe care tii cu tot dinadinsul sa ti-o asumi (cred ca e obiectivul tau, ai tema de proiect, sau asa ceva), folosind un amalgam fantastic de ipocrizie, incapatanare, lipsa de actiune reala, iluzie de mare cunoscator a problemelor tarii, in conditiile in care tu nu ai iesit inca din cuibul creeat de familie si de faptul ca traiesti in Bucuresti unde sunt 80-90% din banii acestei tari.

 

Frustrările refulează la un moment dat. Nu sunt adeptul ascunderii gunoiului sub preş.

Când eşti nedreptăţit, ai dreptul de a spune chestia asta în public.

De câte ori n-ai spus şi tu astfel de lucruri, dar nu în public? Asta te face un om mai bun? Care-i diferenţa dintre a spune un lucru în public şi a-l spune doar în şoaptă? Doar curajul diferă. Ca să înjuri în şoaptă nu-ţi trebuie curaj.

 

Nu sunt nici un lider de opinie şi nu vreau să-mi asum un astfel de rol, asta ai înţeles tu.

Tocmai cuvintele tale arată nivelul la care sunt încă mulţi din societate.

Un lider de opinie spune ceea ce vor oamenii să audă, altfel nu poate fi un lider de opinie.

Adică trebuie să-i minţi, trebuie să-i vrăjeşti, trebuie să-i manipulezi. Eu am spus doar ceea ce gândesc.

 

Da, într-adevăr tu cunoşti mai bine problemele ţării pentru că tu alimentezi cu GPL. Din banii tăi.

 

Probabil ca si din acest motiv esti ratacit in Romania, ca tocmai ai aflat ca exista Romanie si dincolo de Otopeni/Voluntari/centura/etc., si ea nu consta in statiuni si resort-uri...

Romanie in care alternativa la mersul cu masina nu o reprezinta metroul, ci mersul pe jos, sau cu caruta, de exemplu... Cum dreaq sa nu fii ratacit fara o gura de metrou, banii de la mama si cu telefonul suspendat pentru neplata?

 

Anyway... revenind.. Vrei revolutie a mentalitatii?

Lasa cotcodaceala editorialistica si pune mana si organizeaza ceva. Ceva concret. Da solutii, sau macar accepta-le pe ale altora si imbunatateste-le, nu le demonta instantaneu cu ablombul non-actiune care iti este caracteristic.

Schimba idealul reciprocitatii cu cel al actiunii efective, al asumarii conducerii. Si asa o sa ajungi liderul care vrei sa fii. Nu prin vorbe mestesugite si citate luate de pe net.

 

E greţos să vorbeşti de ipocrizie când eşti chiar atât de ipocrit.

Vorbeşti de banii de la părinţi de parcă tu ai crescut în pădure fără nici un sprijin.

Încearcă mai bine să-ţi depăşeşti aceste frustrări şi renunţă la această analiză sterilă asupra vieţii altora, viaţă care nu te priveşte nici cât negru sub unghie.

 

Dar care-i problema dacă am scris un aşa-zis articol? Cu ce te deranjează pe tine?

E fix treaba mea dacă vreau să rămân inactiv, dacă vreau să râd pe viitor de cei care vor muri de foame, dar care nu cu mult timp în urmă l-au votat pe Băsescu într-un mod arogant, iar apoi se lăudau cu asta şi care se uitau tot recent la alţii cu dispreţ la ideea de protest.

Ca să cântăreşti dacă un lucru merită făcut, trebuie privite efectele sale.

Dacă efectele sunt 0, de fapt nu faci nimic, doar încerci. Tentativele nereuşite nu contează.

 

Vorbele sunt ale mele, nu sunt luate de pe net, nu aparţin altora.

Deşi unora nu le place, eu pot să mă exprim cu vorbele mele.

 

Reciprocitatea contează.

Puterea de a schimba ceva apare atunci când un număr mare de oameni acţionează împreună.

 

Pe pariu ca vine si te intreaba pe tine ce ai facut in sensul asta? Ca daca nu ai facut nimic nu ai dreptul sa-l judeci pe el?

Ca il urasti si alte stereotipuri ale lui? :LMAO: Treaba ta dar iti pierzi timpul de pomana. Pana cand incapatanarea lui nu o sa fie mai slaba decat inteligenta, nu o sa ajunga la concluzia corecta.

Mie imi place doar sa-l sacai. In sinea lui e un om ok dar prea crud, are o dorinta prea mare de cunoastere si nu intelege ca nu se poate sa inghiti totul deodata. Ca informatie ma refer.

Nu intelege ca pentru experienta de viata nu exista inlocuitor. Oricat ai citi, invata, exersa si alte alea.

Nu a inteles, cu toate ca i-am mai spus pana acum de nenumarate ori ca trebuie, este imperativ, chiar daca nu esti de acord cu ce zice unul cu mai multi ani, sa-l respecti, sa-i respecti parerea daca vrea ca si parerea lui sa fie respectata.

Eu i-am zis un lucru care dincolo de aparente, ascunde un mare adevar. Eu la pwIa lui nu o sa ajung niciodata, el la a mea, da. Si asta cu mare siguranta :rofl:

 

 

@severus, ma refeream la invatare in sens de toceala. De exercitiu. De repetitia e mama invataturii.

Sa acumulezi informatii, ceea ce spui si tu, asa e, e vital. Fara aia nu poti progresa.

 

Cand eram la scoala si ni se spunea invatati, invatati si iar invatati, ma dispera la culme. Nimeni nu spunea de ce sa inveti, cum sa inveti, ce sa inveti. Ci pur si simplu sa inveti, ce-o fi acolo.

D-aia am iesit cei mai buni la toate dar nu stim sa facem nimic calumea.

 

Nici măcar nu mă sâcâi, pur şi simplu nu cred în nimic din ceea ce zici pentru că aberezi doar pentru a te contrazice.

 

De exemplu, cum vorbeşti acum de respect, de înţelegerea şi respectarea opiniei altuia.

 

Cu o pagină în urmă spuneai că habar nu am. Nu văd respectul din asta, aşa că ceea ce spui reprezintă doar o înşiruire de idei sterile şi lipsite de substanţă, dar pline de ipocrizie.

 

Pentru mine reprezinţi fix nimic, aşa că n-am cum să ajung eu în nici o postură în relaţie cu tine, şi controlează-ţi limbajul că derapezi rău de tot.

 

 

Poate sa ma intrebe, nu e problema. Pentru ca m-a intrebat deja. E a nu-stiu-cata contra de felul asteia pe care o avem. Dar daca el persevereaza, eu nu pot sa tac din gura.

Eu si prietenii mei nu mai alimentam de la Petrom, mi-am pus GPL, fac si car-pooling... Lucruri marunte si desuete.

Si, cel mai important, nu ma dau lider de opinie.

Deci, daca eu fac doar atat, el ar trebui sa faca mai mult. Foarte bine. Si asa ne miscam catre schimbarea mentalitatii, cate unul, cate unul, pana ajungem multi.

Asta daca nu intervine iar nevoia reciprocitatii in numere mari...

 

Chiar, Ciupanezule, care e o cifra, aproximativa, de reciprocitati, de la care sa incepi sa iti sacrifici confortul? 10.000? 100.000?

Si, cum ar trebui sa fie acesti primi 10/100 mii, din punct de vedere al mentalitatii, daca ei ar trebui sa faca primul pas, lipsit de reciprocitate?

Eu zic ca acesti primi 10/100 mii ti-ar fi superiori din punct de vedere moral, insa tu zici ca ei ar fi niste prosti.

 

Ţi-am mai spus că acel lucru nu reprezintă nici un sacrificiu, nici un efort, doar o economisire de bani la nivel personal.

Tu tot vrei să crezi că eşti un adevărat Che Guevara doar pentru că ţi-ai pus GPL. N-aş vrea să-ţi stric eu fantezia, însă te înşeli. De fapt n-ai schimbat nimic astfel.

 

Tot o dai cu moralitatea.

Dar tu eşti chiar atât de moral încât să vorbeşti de moralitate?

Ce păcate am eu încât sunt atât de reprobabil?

 

Ţi-a spus şi ihearto că discursul ăsta al tău e 0 barat ca efecte, însă continui să-l repeţi.

Eu mă dau formator de opinie? Eu văd că mai degrabă tu ai astfel de pretenţii.

Tu eşti cel care spune că schimbă ceva, că încearcă să schimbe ceva.

Eu n-am zis că aş fi făcut ceva.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Uf, te-am prins intr-o pasa proasta, si nici macar ideile nu ti se mai leaga de context cum o faceau mai inainte... Nu e problema, probabil ca mai tarziu o vor face :)

 

Tot o dai cu moralitatea.

Nu. TU o dai cu moralitatea. Tu ne spui ce e rau si ce e bine.

 

Dar tu eºti chiar atât de moral Încât sã vorbeºti de moralitate?

Da.

 

Eu mĂŁ dau formator de opinie? Eu vĂŁd cĂŁ mai degrabĂŁ tu ai astfel de pretenĂžii.

Again, ai o problema serioasa de perceptie a realitatii.

In Subforumul "OPINII SI EDITORIALE", ai 3 (trei) topice in top 6. Eu am 0 in total. Si eu ma vreau formator de opinie???

Dumnezeule, ce logica de fier ai...

 

Tu eÂşti cel care spune cĂŁ schimbĂŁ ceva, cĂŁ ĂŽncearcĂŁ sĂŁ schimbe ceva.

Eu n-am zis cĂŁ aÂş fi fĂŁcut ceva.

Corect. Vreau schimb ceva. La nivelul ala redus la care pot actiona.

Tu nu. Tu doar constati. Pai constata mai departe, cu fiecare post al tau se lamureste lumea in ce ape te scalzi...

Link to comment
Share on other sites

N-am găsit oportun sau necesar să mă gândesc prea mult la răspunsurile pe care ţi le-am dat pentru că oricum nu contează ceea ce-ţi scriu, oricum mă vei contrazice doar de dragul de a mă contrazice, de a nu fi de acord.

 

Eu n-am spus ce e bine sau rău, eu am spus ceea ce mi se pare mie corect.

Fiecare are dreptul la o părere indiferent că ţie îţi place sau nu.

 

Nu prea am văzut vreo dovadă a faptului că tu eşti un izvor de moralitate şi îţi permiţi să judeci.

Daca stai puţin să te gândeşti, situaţia e hilară. Cu alte cuvinte, tu mă arăţi pe mine cu degetul pentru că am spus că n-aş renunţa la confortul meu personal în condiţiile în care unii spuneau că n-ai cum să protestezi în afara cazului în care eşti mort de foame, iar motivul pentru care te consideri îndreptăţit a mă arăta cu degetul este faptul că ţi-ai pus GPL pe maşină. Dar nu pentru tine, ci pentru binele comun, pentru iertarea păcatelor neamului românesc. Dacă analizezi situaţia în cel mai obiectiv mod de care eşti capabil, te ia şi râsul.

 

Eu cred că tu ai o problemă.

Aceste editoriale nu sunt menite să formeze cuiva o opinie. Nu au nici un scop, nici o menire, nici un obiectiv şi nici o direcţie.

Pur şi simplu sunt gândurile mele pe care m-am gândit să le aştern pe hârtie pentru simplul fapt că pot şi că există o secţiune pentru aşa ceva.

Nu mă dau formator de opinie pentru că cei mai mulţi nici măcar nu mă iau în serios, au impresia că sunt un om arogant care se plictiseşte. Treaba lor.

Gândeşte-te mai degrabă la logica ta. Articolele sunt scrise cu o tentă ironică, mai ales cel cu viaţa virtuală. Un formator de opinie ia problema foarte în serios, o analizează obiectiv şi logic, eu doar am scris cu o tentă umoristică nişte lucruri pe care eu le consider nişte adevăruri. Poate că sunt, poate că nu sunt, nu e treaba ta să le accepţi sau să le consideri corecte.

 

Şi eu vreau să schimb ceva, însă fiind un om realist şi conectat la realitate, îmi dau seama că la modul individual nu ai ce schimba în România, mai ales când eşti un masterand (student) oarecare.

Poţi schimba ceva atunci când ai putere politică, doar atunci. Asta la nivel individual, desigur, că doar despre asta vorbeam.

 

Eu constat şi îmi exprim părerea. Nu văd ce e rău în asta şi nu-mi dau seama în ce ape mă scald, de ce sunt atât de malefic, de arogant, de distructiv, demn de arătat cu degetul de unul care a făcut un lucru extraordinar, şi anume şi-a pus o instalaţie GPL pe maşină. Chiar nu vezi ridicolul situaţiei?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu mĂŁ dau formator de opinie pentru cĂŁ cei mai mulĂži nici mĂŁcar nu mĂŁ iau ĂŽn serios, au impresia cĂŁ sunt un om arogant care se plictiseÂşte. Treaba lor.

 

daca unul-doi de pe aici nu te-ar lua in serios sau ar sustine ca esti un tip arogant nu cred ca ar fi o problema.

dar chiar tu afirmi..cei mai multi....

este un lucru bun...ai inceput sa realizezi.

sa cred ca incepi sa te "orientezi" sau o sa dai dovada de mai multa consecventa, o mai mare staruire si mult zel?

Link to comment
Share on other sites

Va rog eu frumos, hai sa-l lasam in pace ca dupa aia iar ne umple cu lamentari de-ale lui pe pagini intregi.

Pe om il duce capul dar este ipocrit si incapatanat pana in panzele albe. Probabil asta e gena cu care s-a nascut, nu ai ce sa-i faci, e irecuperabil :pardon:

 

Ceea ce el nu a inteles e faptul ca viata da de pamant cu oricine, indiferent cat de tare esti, cat de mult te sustin parintii, alea, alea. O sa ajunga singur la concluziile care i le-am spus eu dar o sa isi pastreze in intimitatea lui lucrurile astea si public, nici macar atunci nu o sa aiba taria sa recunoasca.

Asta pentru faptul ca un om care chiar daca este inteligent dar in acelasi timp ipocrit si incapatanat, e un om slab, fara consistenta, fara valoare pentru el insusi. Pentru ceilalti, un bufon :sorcerer:

Macar s-a scapat sa recunoasca, ca e ratacit 8)

 

P.S. sa vedem cu caprele vecinului cum stam :nea:

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Vecinul meu si-a facut upgrade la garduri si acum are de alea inalte... Nu mai vad la el in curte!!

Faza e ca nici macar nu cred ca are capre...

Cred ca a copiat de pe net ceva behaituri si apoi le da "paste" la el in curte, sa moara vecinii...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.