Jump to content

Articol: Ratacit in propria tara


Ciupanezu

Recommended Posts

Normal. :laugh:

 

@d-rive:

Treaba e că nemţii şi japonezii au în sânge munca, seriozitatea. Sunt meticuloşi, muncitori, serioşi.

 

Au o scară de valori, ştiu ce înseamnă respectul şi onoarea.

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu toate astea tot latinii imi plac mai mult.

Munca nu mi se pare o mare virtute.

Eu am o vorba. In viata, intr-un domeniu, intr-o meserie poti izbandi in doua moduri.

Primul, prin munca si seriozitate.

Al doilea, prin geniu si talent...

 

Daca vrei un rezultat bun si sigur, atunci alegi varianta seriozitatii, a muncii.

Daca vrei un rezultat exceptional si remarcabil... numai din partea unui geniu, a unui om talentat, cu har cum ar zice unii.

 

Asa ca, depinde ce vrei. Eu inca nu am vazut ca in istorie sa se fi facut remarcabil un om muncitor, cu cultura muncii in sange cum zici tu Ciupanezule. Pe pariu ca adevaratele opere, indiferent de domeniu, vin din partea unor oameni care nu au toate rotitele la locul lor in cap si care par niste dezordonati, neseriosi, lenesi, etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa-mi bag in Miorita lor ! Sanatoasa mentalitate indusa unui copil, mainile in san si resemnare in fata mortii. In loc sa te invete sa-i rupi capul ciobanului bulangiu, ei te invata sa te resemnezi si sa stai ca bou sa astepti sa te omoare ala !
Link to comment
Share on other sites

@d-rive:

Oamenii mediocri trebuie să se limiteze la muncă.

 

Geniul şi talentul nu se găsesc pe toate drumurile.

 

Geniul nu înseamnă nimic fără muncă.

 

Există o vorbă care se potriveşte mănuşă: brânză bună în burduf de câine.

 

Acele opere pot fi făcute de oameni care par dezordonaţi, însă care şi-au dedicat întreaga viaţă domeniului respectiv şi au neglijat orice altceva.

Deci tot nu se poate fără muncă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Mihai, aia e o balada. Hai sa ne uitam la versurile imnului national.

 

Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,

În care te-adânciră barbarii de tirani!

Acum ori niciodată croiește-ți altă soarte,

La care să se-nchine și cruzii tăi dușmani!

 

Acum ori niciodată să dăm dovezi la lume

Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman,

Și că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume

Triumfător în lupte, un nume de Traian!

 

Înalță-ți lata frunte și caută-n giur de tine,

Cum stau ca brazi în munte voinici sute de mii;

Un glas ei mai așteaptă și sar ca lupi în stâne,

Bătrâni, bărbați, juni, tineri, din munți și din câmpii!

 

Priviți, mărețe umbre, Mihai, Ștefan, Corvine,

Româna națiune, ai voștri strănepoți,

Cu brațele armate, cu focul vostru-n vine,

„Viață-n libertate ori moarte!” strigă toți.

 

Pre voi vă nimiciră a pizmei răutate

Și oarba neunire la Milcov și Carpați!

Dar noi, pătrunși la suflet de sfânta libertate,

Jurăm că vom da mâna, să fim pururea frați!

 

O mamă văduvită de la Mihai cel Mare

Pretinde de la fii-și azi mână d-ajutori,

Și blastămă cu lacrimi în ochi pe orișicare,

În astfel de pericol s-ar face vânzători!

 

De fulgere să piară, de trăsnet și pucioasă,

Oricare s-ar retrage din gloriosul loc,

Când patria sau mama, cu inimă duioasă,

Va cere ca să trecem prin sabie și foc!

 

N-ajunse iataganul barbarei semilune,

A cărui plăgi fatale și azi le mai simțim;

Acum se vâră cnuta în vetrele străbune,

Dar martor ne e Domnul că vii nu o primim!

 

N-ajunse despotismul cu-ntreaga lui orbie,

Al cărui jug din seculi ca vitele-l purtăm ;

Acum se-ncearcă cruzii, în oarba lor trufie,

Să ne răpească limba, dar morți numai o dăm!

 

Români din patru unghiuri, acum ori niciodată

Uniți-vă în cuget, uniți-vă-n simțiri!

Strigați în lumea largă că Dunărea-i furată

Prin intrigă și silă, viclene uneltiri!

 

Preoți, cu cruce-n frunte! căci oastea e creștină,

Deviza-i libertate și scopul ei preasfânt.

Murim mai bine-n luptă, cu glorie deplină,

Decât să fim sclavi iarăși în vechiul nost' pământ!

 

@Ciupanezu.

Un geniu care realizeaza ceva nu munceste. Aia nu e munca. Aia e manifestarea practica a talentului lui, a geniului lui. Niciodata un artist nu considera ca munceste. Munca e pentru tractoare.

Nici macar efort nu poti sa numesti ceea ce face un artist, un geniu. Actiunea aia nu o poti denumi decat manifestarea fizica a trairilor lui. Asta nu are nimic in comun cu munca.

Edited by d-rive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai e foarte simplu. Decat sa nu facem nimic, pentru ca e imposibil sa facem marea cu sarea, sa facem putin si serios. Adica sa tratam pur si simplu CU RESPECT pe orice individ am intalni intr-o zi. Chiar daca nu merita, chiar daca o facem din politete si pentru ca asa am promis. Ca un exercitiu. Apoi sa facem serios orice am face, fie ca invatam, fie ca certam un prieten, fie ca-i dam o mana de ajutor, fie ca ne apucam de-o treaba, oricat de simpla ar fi. Si tot asa. Evident, fara sa asteptam sa primim plata cu aceeasi moneda.

 

Ia incercati, o sa vedeti ca nu-i chiar asa de rau. Daca nu mai suportam, ne porcaim pe forum :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Caracterul e dat de mentalitate.

 

Poti sa dai un exemplu? Daca sa zicem ca exista o mentalitate colectiva,atunci ce caracter patroneaza aceasta mentalitate?Este un caracter comun? Un curent de gandire gresit la nivel de popor?

 

Ce zici oare reciproca este adevarata? Eu zic ca in ecuatia ta,ar mai trebui sa intre si propria ratiune,propria vointa,alaturi de caracter si mentalitate....

Link to comment
Share on other sites

Eu am o vorba. In viata, intr-un domeniu, intr-o meserie poti izbandi in doua moduri.

Primul, prin munca si seriozitate.

Al doilea, prin geniu si talent...

 

Pfoai, le am pe amandoua, is un om reusit. Drive, esti mandru? 8)

Link to comment
Share on other sites

@severus_phantom:

Păi este foarte simplu.

 

Să-i luăm ca exemplu pe japonezi.

 

Pentru ei, onoarea este totul. Pur şi simplu cuvântul înfrângere nu există în vocabularul lor, preferă moartea în locul înfrângerii.

 

La noi există aşa ceva?

 

Hoţul neprins, negustor cinstit îţi spune ceva?

 

Adică la noi nu contează onoarea, nu contează ceea ce facem de fapt.

Totul este să nu fii prins cu mâţa-n sac, să pari ok desi nu eşti.

 

Nemţii sunt serioşi, meticuloşi.

Noi cum suntem? Există un lucru care ne defineşte în mod pozitiv? Păi dacă nici măcar o scară de valori nu mai există...

Cine erau cei mai mari români în acel top făcut acum câţiva ani? Gigi Becali era în primii 10.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

 

HoĂžul neprins, negustor cinstit ĂŽĂži spune ceva?

 

AdicĂŁ la noi nu conteazĂŁ onoarea, nu conteazĂŁ ceea ce facem de fapt.

Totul este sã nu fii prins cu mâÞa-n sac, sã pari ok desi nu eºti.

 

pai poti sa-i dai si alta valenta vorbei asteia, principiul enuntat de tine este valabil si-n alte culturi: ca sa pedepsesti tre' sa o faci cand esti sigur 110% ca ala e vinovatul (am spus-o cam ca pe garla)

Vorba asta e interesanta, cred ca s-a impamantenit la noi cand vreunul mai cu...carte i-a explicat taranului analfabet, la poarta tribunalului, dupa ce i-o pierdut procesul: "bre, ce n-ai inteles?! hotul..."

Link to comment
Share on other sites

pai poti sa-i dai si alta valenta vorbei asteia, principiul enuntat de tine este valabil si-n alte culturi: ca sa pedepsesti tre' sa o faci cand esti sigur 110% ca ala e vinovatul (am spus-o cam ca pe garla)

Vorba asta e interesanta, cred ca s-a impamantenit la noi cand vreunul mai cu...carte i-a explicat taranului analfabet, la poarta tribunalului, dupa ce i-o pierdut procesul: "bre, ce n-ai inteles?! hotul..."

 

Nu este corectĂŁ interpretarea ta.

 

Asta nu e vorba "eºti nevinovat pânã la proba contrarie" ci e vorba de un hoÞ care nefiind prins, e negustor cinstit.

Link to comment
Share on other sites

@severus_phantom:

PĂŁi este foarte simplu.

 

SĂŁ-i luĂŁm ca exemplu pe japonezi.

 

Pentru ei, onoarea este totul. Pur ºi simplu cuvântul Înfrângere nu existã În vocabularul lor, preferã moartea În locul Înfrângerii.

 

 

 

da,dar la fel de dezvoltat la ei este si cultul muncii...ceea ce la noi este la pamant...deci trebuie luata aceasta mentalitate in totalitatea componentelor ei,nu doar in ce ne convine noua...adica bucati de adevar...fara cultul muncii,nu poate exista un cult al onoarei...nu are cum...:)

Link to comment
Share on other sites

 

ĂnseamnĂŁ cĂŁ ai o existenÞã tristĂŁ, poate chiar foarte tristĂŁ.

 

DacĂŁ aÂşa mult contez pentru tine, ĂŽĂži trimit Âşi o pozĂŁ cu autograf sĂŁ arunci cu sĂŁgeĂži ĂŽn ea, aÂş vrea sĂŁ-Ăži fac Âşi eu viaĂža mai frumoasĂŁ. :console:

 

trist o sa fii tu cand te vei trezi din ratacire.

pentru mine nu prea insemni nimic mai mult decat un baietel teribil si ipocrit.

nu duci lipsa de modestie(nici nu ai de ce!): duci o existenta plina si ferice.

doar ca esti plin de tine si fericit in lumea ta(care o fi aia... :cry: ).

tu nu intelegi? chiar ma distreaza personajul tau pe forum. :poke:

 

p.s.

nu am nevoie de poza ta. postezi suficient de mult pentru a-mi satisface damblaua cu tine!

Link to comment
Share on other sites

am fost dezbinati ca natie prea mult timp.am fost la confluenta marilor imperii prea mult timp.am fost zona de tampon si poligon de incercari pt unii si altii secole la rand.ne am prostituat ca natie de multe ori doar sa supravietuim cu orice pret si indiferent de repercusiuni,si asta in gena unui popor lasa urme adanci...capul plecat sabia nu l taie,intoarce si celalalt obraz sunt principii dupa care am functionat de a lungul istoriei cu mici exceptii...dar ce exceptii.asa ca nu trebuie sa ne miram prea tare. Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

da,dar la fel de dezvoltat la ei este si cultul muncii...ceea ce la noi este la pamant...deci trebuie luata aceasta mentalitate in totalitatea componentelor ei,nu doar in ce ne convine noua...adica bucati de adevar...fara cultul muncii,nu poate exista un cult al onoarei...nu are cum...:)

 

Tu mi-ai cerut un exemplu, eu Ăži l-am dat.

 

N-am zis cĂŁ trebuie luatĂŁ mentalitatea pe bucĂŁĂži, era doar un exemplu.

 

 

trist o sa fii tu cand te vei trezi din ratacire.

pentru mine nu prea insemni nimic mai mult decat un baietel teribil si ipocrit.

nu duci lipsa de modestie(nici nu ai de ce!): duci o existenta plina si ferice.

doar ca esti plin de tine si fericit in lumea ta(care o fi aia... :cry: ).

tu nu intelegi? chiar ma distreaza personajul tau pe forum. :poke:

 

p.s.

nu am nevoie de poza ta. postezi suficient de mult pentru a-mi satisface damblaua cu tine!

 

Nu am de ce.

Nu Âştiu dacĂŁ Ăži-ai dat seama, dar chiar nu mĂŁ intereseazĂŁ modul ĂŽn care mĂŁ percepi tu.

Nici eu n-am o pĂŁrere bunĂŁ despre tine, ĂŽnsĂŁ nu stau sĂŁ-Ăži spun asta pentru cĂŁ sunt sigur cĂŁ nu te intereseazĂŁ.

 

Nu ai de unde sĂŁ Âştii dacĂŁ sunt fericit sau nu Âşi nici nu e treaba ta.

 

DacĂŁ eu te distrez, tocmai asta denotĂŁ cĂŁ nu ĂŽnĂželegi prea multe, iar acest lucru ar trebui sĂŁ te ĂŽntristeze.

 

Era o ironie, dar normal cĂŁ n-ai prins-o.

Link to comment
Share on other sites

Dacă eu te distrez, tocmai asta denotă că nu înţelegi prea multe, iar acest lucru ar trebui să te întristeze.

 

Era o ironie, dar normal că n-ai prins-o.

 

esti un geniu neinteles pentru mine. tocmai de aceea nici ironiile nu prea le prind "virtual". aici avantaj tu!

ma distreaza atitudinea ta. ma fascineaza( :LMAO: )frenezia postarilor tale. :yahoo:

de inteles prea multe ... cred ca e viceversa.

eu nu sunt trist, ratacit sau rege in lumea mea!

Edited by unvicont
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.