Jump to content

localizare filtru polen E34 "95


Recommended Posts

Salut ! Imi cer scuze ca deschid un topic nou pe o tema care a mai fost discutata pe acest forum dar chiar nu reusesc sa localizez filtrul de polen . E posibil ca masina sa nu aiba filtru de polen? BMW520i E34 cu facelift ,24 valve , 110kw , vanos ,fabricatie 02.1995, cod motor M50B20 , caroserie GH11246

 

poze :

post-29390-0-69052900-1300627166_thumb.jpgpost-29390-0-62650000-1300627150_thumb.jpgpost-29390-0-46367700-1300627180_thumb.jpgpost-29390-0-16734000-1300627191_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

are aer conditionat

post-29390-0-57588200-1300629732_thumb.jpg

e in dreapta sub bord.vezi sa nu ti fie dat jos.are locasul lui.si al meu lipseste,mi l a scos mecanicul cand am inlocuit ventilatorul de bord si tre sa pun unul nou.oricum e destul de inghesuit bagat p acolo...

Link to comment
Share on other sites

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/44937-filtru-de-polen/

 

E in spate, dupa toate conductele alea din poza. Trebuie sa te bagi dupa ele sa-l vezi. O sa vezi un capac alb cu un fluture pe el de care trebuie sa rotesti pentru a iesi afara. Dupa el este filtrul, iese in lateral, spre dreapta cum te uiti la torpedo.

 

 

Trebuie sa dau jos capacul ala de plastic cu sonda aia inauntru? Am incercat dar nu iese...probabil daca il dau jos se vede mai bine . O sa incerc sa dau jos izolatia de pe conducte poate asa reusesc . Oricum multumesc foarte mult pentru ajutor .

post-29390-0-46482000-1300905574_thumb.jpg

Edited by madox520
Link to comment
Share on other sites

Mai in capat nu este nimic inafara de o mufa cu foarte multe fire care e fixata intr-un locas si cam atit...dupa aia e mocheta . Nu stiu...probabil o sa ma duc in service , o sa vad cum fac ei si dupa aia o sa-l schimb singur data viitoare ( eu cred ca nu are ...??? ) :nea:
Link to comment
Share on other sites

In fine ... o sa vad simbata . Problema e ca nu am dat de nici un plastic alb . Toate carcasele alea din plastic sunt negre si nici nu seamana cu nimic din ce am vazut in manuale . Oricum va multumesc pentru rabdare( in locul vostru :2guns: ) mai incerc...
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa dau jos capacul ala de plastic cu sonda aia inauntru? Am incercat dar nu iese...probabil daca il dau jos se vede mai bine . O sa incerc sa dau jos izolatia de pe conducte poate asa reusesc . Oricum multumesc foarte mult pentru ajutor .

post-29390-0-46482000-1300905574_thumb.jpg

E in spatele mochetei. Cumva filtrul e in lungul mochetei din zona picioarelor pasagerului. Imagineaza-ti peretele despartitor dintre motor si interiorul masinii.

Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost in service si mi-au spus ca nu are filtru , ca s-au fabricat si cu filtru si fara . Oricum eu nu sunt pe deplin lamurit . Mi-a mai ramas o singura varianta : sa dau telefon la reprezentanta BMW din Iasi si dupa seria de sasiu sa-mi spuna ei daca are sau nu filtru . Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Link to comment
Share on other sites

Am sunat la reprezentanta Trado motors Iasi si au verificat dupa seria sasiului in baza lor de date . Tipul a fost foarte amabil si mi-a insiruit toate dotarile cu care a plecat masina din fabrica ( si care se potrivesc cu ce am eu pe masina) mai putin aerul conditionat . In opinia lor aerul conditionat a fost montat ulterior pe masina , dar chiar si asa ar fi trebuit sa aiba montat si filtru de particule . In concluzie m-au bagat si mai tare in ceata... :bashwall:
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca la inceput masinile nu au fost prevazute cu filtru de polen la cele cu AC. Din cauza asta e si idioata pozitionarea lui, pt ca s-a adaugat ulterior momentului cand a fost proiectata instalatia. Cel mai probabil ai o instalatie de pe un model vechi, fara filtru.

Toata lumea a fost indusa in eroare de anul de fabricatie al masinii tale, cand deja masinile cu AC aveau filtru de polen.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.