Jump to content

BMW ursulet?


Turbo-Mann

Recommended Posts

Eu eram cu E30 318i motor M10 el era cu E36 M3 si am alergat de fun pe autostrada inspre Viena. Eu am fost in curul lui jaful meu pana computerul nu m-a taiat , adica limitatorul din computer . Acesta a fost apropo la pisicuta cu muschi mai mari, adica ca nici Ursuletele nu sunt chiar asa rele !

 

scuze, dar eu tocmai ideea n-am priceput-o :) el era cu 318 sau cu m... si celalalt cu ce era... si de ce s-au alergat... si cu ce rezultat... si ce dovedeste asta ? :blink:

1840[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Oh am vazut am uitat un "cu" :blink: Scuze gramatica mea inca odata!

Eu eram cu E30 318i motor M10 el era cu E36 M3 si am alergat de fun pe autostrada inspre Viena. Eu am fost in curul lui jaful meu pana computerul nu m-a taiat , adica limitatorul din computer . Acesta a fost apropo la pisicuta cu muschi mai mari, adica ca nici Ursuletele nu sunt chiar asa rele !

1841[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

"ursuletele" nu sint rele deloc, dar cu un e30 318i n-o sa te poti tine niciodata dupa un e36 m3 decit data respectivul doarme sau se distreaza :blink: e totusi o mare, mare diferenta intre cele doua masini implicate. 318i are vreo suta de cai (105), iar e36 m3 are, in functie de model, intre 286 si 321.
Link to comment
Share on other sites

Da cred ca probabil se mira si el ca un 318 mergea in fundul lui 180 dar cand si-a luat avantul mi-a facut cu mana si "pa" , iar pe mine m-a taiat limitatorul :)

"ursuletele" nu sint rele deloc, dar cu un e30 318i n-o sa te poti tine niciodata dupa un e36 m3 decit data respectivul doarme sau se distreaza :blink: e totusi o mare, mare diferenta intre cele doua masini implicate. 318i are vreo suta de cai (105), iar e36 m3 are, in functie de model, intre 286 si 321.

1845[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 11 years later...

Denumirea de Ursulet dateaza din 1987 din cadrul unei etape de Campionat National de Raliu, etapa de la Brasov. Atunci au participat cativa invitati din Ungaria si din Belgia. Un concurent a participat cu un BMW E30, o aparitie socanta pentru spectatorii obisnuiti cu Dacii, Lada si Renault. Pentru ca masina participanta era incaltata cu un set de jante pe 14 inch, model Ronal Teddy Bear. Iar la linia de start, lumea nu prea stia cu ce se mananca BMW-ul, asa ca l-au anuntat publicului ca fiind "masina-ursulet" (dupa setul de jante). Si de atunci, asa i-a ramas numele!

 

Povestea pisicutei... aparent, numele vine din primul service dedicat BMW din Bucuresti. Asta se intampla in 1995, iar pentru prima oara acest model a facut cunostinta cu porecla dupa ce o femeie care si-a lasat masina la service a ajuns acasa cu o pisica in portbagaj. Era pisoiul patronului de la service, un maidanez portocaliu. Femeia a returnat pisica furisata in portbagaj celor de la service, iar de atunci, cand mecanicii vedeau un E36 spuneau: Vine o pisica! Dar altii spun ca denumirea i-a fost asociata cu sunetul motorului

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.