Jump to content

Incepator, actizitionare bmw


Mihai fuchiu

Recommended Posts

Mai vad lumea : daca nu iau cat vreau pe el mai bine il pastrez, pai pastreaza-l si nu il mai pune la vanzare de distractie. Sau ce mi se pare dubios e lumea cu variantele, de ce sa accepti variante. Ai E39 si vrei E60, cine o sa vina sa iti ofere E60 masina lui pentru ceva mai vechi si o amarata de diferenta si cine stie in ce stare. Pentru mine anuntul cu variante e dubios, vrea sa scape de ea cu orice pret.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu stiu daca a specificat cineva asta, asa ca am sa o fac eu...o diferenta intre e36 si e46(mai ales pentru tine care esti la inceput si mai ales pe timp de iarna) este asc-ul(e46-pana in 2001) si dsc-ul(e46 din 2001 pana in 2005) cu care sunt echipate aceste masini pe care e36 nu o are...numai gandind la aceasta dotare care dupa parerea mea este una foarte buna nu as alege e36...la 5000 eu cred ca gasesti un e46 bun. si mai cred ca daca simti ceva pentru aceasta marca ,o sa faci rost de bani sa o ingrijesti cum se cuvine...iti doresc mult noroc
Link to comment
Share on other sites

Bun comentariul colegului cu ASC/DSC (care de fapt este ESP-electronic stability program).Eu am vazut si E36 cu ASC....dar tot din experienta personala pot spune ca e mult mai important sa ai anvelope bune si adaptate sezonului respectiv.Nici DSC nu face minuni daca nu ai anvelope bune/adecvate suprafetei de rulare.

 

Totusi eu raman la parerea ca poate sa isi caute un E36 in stare buna, cu dotari pe el, sa ii faca toate schimburile si reviziile, sa ii mai ramana si o suma de bani de rezerva,decat sa aiba un E46 care sa ii inghita banii.

Nu sunt nici pe principiul ca prima masina sa fie Dacia 1300 "ca sa inveti sa conduci", dar nici sa iti iei o masina mai scumpa fara sa ai experienta intretinerii unei masini.

 

 

Cum au mai spus si alti colegi, intalneste-te cu cativa colegi de forum din Arad, poate cineva te va si lasa sa conduci masina lui :rolleyes: ca sa iti faci o idee.(putin off-topic........sunt multe masini, nu BMW neaparat care m-au dezamagit dupa ce le-am condus prima oara sau pur si simplu nu mi-au placut...desi eu aveam o parere asa buna sau o alta impresie despre ele).

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor, sunt nou pe forum ( mai exact acesta este primul meu post ) . Nu as dori sa mai deschid un alt topic pentru cateva intrebari, drept urmare:

 

As dori sa-mi schimb masina si ma bate gandul la un e46 compact 316ti sau 318ti . Daca gasesc o oferta buna poate si e46 sedan facelift. Am observat ca sunt 2 tipuri de motoare, cele fabricate intre 98-01 si cele care vin pe compact si facelift intre 02-05 , avand de asemenea si o putere putin mai mare. Ce am condus de la bmw a fost in urma cu 1 an timp de 1 luna un 320d 150cp, 6trepte ( de care am fost foarte incantat ) , iar ieri am condus un 316i - 105 CP , care sincer a lasat de dorit. 105CP si un consum de 12-13%... pe langa asta cam trageam de ea... ( eu detinand momentan o masina cu motor de 1.6 si 120CP ).

 

Sa nu mai scriu prea mult ca deja devine plictisitor. Pe scurt am urmatoarele intrebari pentru voi:

 

- care este consumul real in bucuresti in regim de condus normal ( schimbat ~3000rpm ) pentru 316ti - 115CP si 318ti - 143 CP ?

- la ce ar treb sa fiu atent daca vreau sa cumpar un e46

- care sunt problemele cel mai des intalnite la aceasta motorizare

- pe partea de articulatie cat de bine sta? ex, daca am jante pe 17 si merg cu ea zilnic in bucuresti aprox 50km/zi cam la cat timp sa ma astept sa schimb brate , bucse, capete de bara etc. Tin sa precizez ca nu sunt un tampit sa iau toate gropile la rand sau sa dau in ele cu viteza mare, de regula protejez masina si am pe cat se poate grija de ea.

- exista in club mecanici buni la care as putea apela cu incredere?

 

Va multumesc si toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.