Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

asa si? scoti hartia , intre timp cine a platit taxa o recupereaza si cand vreo sa o vinzi surpriza ai de platita taxa

 

de la finante o sa-ti zica clar ca hartia ta cum ca ar avea taxa platita nu are nici o valoare pentru ca intre timp s-a recuperat taxa si ve trebui platita din nou la vanzare

Link to comment
Share on other sites

Da, 100%.

 

In 2008, cand a triplat Tariceanu taxa, userul Predoi de aici de pe forum avea un 730d pe care pana la urma l-a vandut in Luxemburg. Am vorbit eu cu el atunci, ca tot asa m-a intrebat dupa ce am spus eu faza pe forum. Apoi s-a dus si a cerut banii de taxa. I-a dat pe spate pe aia de la Anaf cand au vazut ca au de platit taxa de 3 ori, conform legii date de Tariceanu. Zicea ca a durat nu stiu cat, ca aia isi pasau raspunderea de la unul la altul, fiind vorba de multi bani. Nu mai stiu finalitatea ca n-a prea mai intrat pe forum.

 

Ia legatura cu el si intreaba-l cum s-a terminat povestea.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am o intrebare referitoare la taxa asta.

In septembrie 2007 mi-am adus e46 318d.Am platit atunci taxa aprox 1100 euro.In 2008 parca am recuperat vreo 500-600 nu mai stiu.Se schimbase taxa.Asta inseamna recuperare.Adica daca vreau sa vand masina acuma, mai trebuie platit timbru ala de mediu, sau ce inseamna taxa recuperata?

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare referitoare la taxa asta.

In septembrie 2007 mi-am adus e46 318d.Am platit atunci taxa aprox 1100 euro.In 2008 parca am recuperat vreo 500-600 nu mai stiu.Se schimbase taxa.Asta inseamna recuperare.Adica daca vreau sa vand masina acuma, mai trebuie platit timbru ala de mediu, sau ce inseamna taxa recuperata?

 

cel care o cumpara trebuie sa plateasca noul timbru de mediuCry.gif

Link to comment
Share on other sites

deoarece a recunoscut ca sunt depasiti de situatie si ca inca nu au un algoritm dupa care sa diferentieze taxa de timbru in functie de diferitele capacitati cilindrice ale motoarelor, Rovanita tocmai a anuntat ca toata chestia cu taxa de timbru se amana pana la 1 ianuarie 2014. Si pe langa asta, din cauza fazei ca se vrea ca taxa de timbru sa devina o suma anuala platita de conducatorii auto, a recnoscut si ea ca ar fi foarte putin inspirat sa ii taxezi pe toti anul asta si la anul sa incerci sa iti excluzi de la impozitul anual pe cei care au platit deja taxa de timbru.

Din cate am inteles, e posibil ca de la anul sa se intre direct cu o chestie gen impozit anual..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.