Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Pai da, exact. Mai mult, imbecilii au zis ca au nevoie de bani la buget si au mai bagat o taxa in plus. Evident, gibonii naibii nu s-au gandit si daca se va mai vinde vreo astfel de masina ! Iti dai seama, cu siguranta o sa se vanda o Dacia cu 700 euro iar cumparatorul va plati vreo 6.000 euro ca sa o inmatriculeze pe numele lui. :laugh:
Link to comment
Share on other sites

osa fie ca in Cuba, cu masini din anii 50 pe strazi.. :)

stai sa vezi in 2-3 ani ursuletii o sa fie masini clasice, peste 25 de ani de la ultima data a productiei, scutite de taxa.. .. sa vezi atunci.. :)

Cred ca fac o lista cu masini clasice cool, inca ok... :)

Link to comment
Share on other sites

Automobilele ONG-urilor sunt scutite de taxa auto 2012

 

Legea prevede cĂŁ Âşi maÂşinile care aparĂžin "organizaĂžiilor nonprofit Âşi de caritate, prin donaĂžii sau finanĂžate direct din ĂŽmprumuturi nerambursabile" sunt scutite de taxa auto 2012. Altfel spus, dacĂŁ ĂŽĂži ĂŽnscrii maÂşina pe ONG ai scĂŁpat de taxĂŁ!

 

Se poate spune cĂŁ, dacĂŁ vrei sĂŁ ĂŽĂži iei maÂşinĂŁ ĂŽn 2012, este anul perfect pentru a-Ăži deschide Âşi un ONG. ĂnsĂŁ, la fel de bine poĂži ĂŽnscrie maÂşina folosind ONG-ul unui prieten.

 

 

 

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/taxa-auto-2012-patru-metode-sigure-prin-care-scapi-de-plata_903208.html#ixzz1jB56i7NS

 

Hai sa facem un ONG Bmw, prin care salvam Bmw-urile vechi si neingrijite :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai platit intre iulie si decembrie 2008, cand taxa a fost cea mai mica, inainte de dublari, triplari etc, eu nu cred ca ai ce sa recuperezi.

 

Posibil la finainte sa iti ceara chitanta cu suma platita, calculeaza valoarea taxei la zi si diferenta ti-o restituie. Dar s-ar putea sa nu fie cazul.

Link to comment
Share on other sites

Fac pariu ca taxa asta nu va rezista mai mult de un an,si iar se va schimba. Parca-i vad spunand ca procentul sumelor stranse din aceasta taxa este mic si nu si-au atins tinta la bugetul de stat. Si cred asta,daca vor scadea drastic vanzarile,e si normal sa nu se incaseza bani.
Link to comment
Share on other sites

deci pentru o dacie din 2000 data de poluare e de 1.200 euro. aproape dublu cat valoarea masinii

 

sau pentru un jeep grand cherokee din 1990 cu motor de 4l V8 care costa cam 4000 de euro, taxa este de 37.900 euro :cry:

 

 

http://www.zf.ro/auto/e-oficial-noua-taxa-de-poluare-a-fost-publicata-in-monitorul-oficial-cand-intra-in-vigoare-si-cat-costa-9141649

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

Pai o sa blocheze piata auto, nu scapi de a veche nu-ti iei alta noua, decat poate cei care le duc la rabla.

Oricum taxa asta e facuta pe genunchi iarasi, in cazul meu a crescut cu 400 de euro, ce sa mai recuperez? Daca le trimit cerere, astia sunt in stare sa-mi ceara diferenta. Nishte idioti. Desi benzina e scumpa, propun s afacem cheta si sa le dam foc.

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.