Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

@darius: :LMAO: Cum p..a calului sa faca taxa in functie de marca? Gandire OTV-ista..

 

 

aia asa calculau in functie de marca....chiar asa idioti sa fie? sa apara la tv sa sperie numai lumea...deci pana la urma scade cu 25% sau cum dreac e?

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

aia asa calculau in functie de marca....chiar asa idioti sa fie? sa apara la tv sa sperie numai lumea...deci pana la urma scade cu 25% sau cum dreac e?

 

Cum sa faca taxa in functie de marca? Cine dracu hotaraste care marca e mai buna, care sa aiba taxa mai mare? Ar putea sa faca in functie de pretul masinii, dar in nici un caz in functie de marca. Uite si un exemplu: un 116i chel si un passat CC full-options. Diferenta de pret: vreo 30.000E. Cum sa fie taxa mai mare la Bmw?... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Partea asta din lege vad ca nu o remarca nimeni...

 

"Autovehiculelor din categoriile descrise la alin. (1), înmatriculate după 1

ianuarie 2007, pentru care se solicită prima transcriere a dreptului de proprietate în

România, li se aplică taxa dacă acestea se află în una din următoarele situații:

- le corespunde norma de poluare Euro 5, au fost înmatriculate până la 31

decembrie 2010, iar pentru ele nu a fost platită taxa specială pentru autoturisme și

autovehicule/taxa pe poluare pentru autovehicule, deoarece, la momentul

înmatriculării, cuantumul rezultat în urma calculării acesteia a fost egal cu „0”;

- pentru acestea nu a fost platită taxa specială pentru autoturisme și

autovehicule/taxa pe poluare pentru autovehicule, fiind scutite de la plata acesteia

printr-o hotărâre judecătorească;

- proprietarilor plătitori ai taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule/taxei

pe poluare pentru autovehicule li s-a returnat cuantumul acesteia ca urmare a unei

hotărâri judecătorești."

Edited by george_brasov
Link to comment
Share on other sites

N-am remarcat-o, dar am prezis-o. :LMAO: (din pacate, sa nu creada careva ca ma bucur).

 

Si ca si completare:

 

ART. 4

(1) Ăn cazul ĂŽn care se solicitĂŁ prima transcriere a dreptului de proprietate ĂŽn

România pentru un autovehicul ĂŽnmatriculat dupĂŁ 1 ianuarie 2007 și pânĂŁ la intrarea ĂŽn

vigoare a legii, iar proprietarului plĂŁtitor al taxei speciale pentru autoturisme și

autovehicule/taxei pe poluare pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia

sau valoarea rezidualĂŁ prevĂŁzutĂŁ la art. 7, alin. 1 din lege, organul fiscal competent

elibereazĂŁ un document care evidențiazĂŁ aceastĂŁ situație.

(2)Documentul prevĂŁzut la alin.(1) se prezintĂŁ la Serviciul Public Comunitar Regim

Permise de Conducere și ĂnmatriculĂŁri Vehicule odatĂŁ cu solicitarea transcrierii

dreptului de proprietate..

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

proprietarilor plătitori ai taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule/taxei

pe poluare pentru autovehicule li s-a returnat cuantumul acesteia ca urmare a unei

hotărâri judecătorești."

 

deci,practic ii dai in judecata, castigi si daca la un moment dat vrei sa vinzi masina atunci trebuie celalalt sa plateasca taxa.

Incredibil, zau ca astia sunt de impuscat.

 

Hai sa facem un protest, ne strangem cat mai multi si0i luam la injuraturi. O ajuta la ceva?

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

proprietarilor plĂŁtitori ai taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule/taxei

pe poluare pentru autovehicule li s-a returnat cuantumul acesteia ca urmare a unei

hotĂŁrâri judecĂŁtorești."

 

deci,practic ii dai in judecata, castigi si daca la un moment dat vrei sa vinzi masina atunci trebuie celalalt sa plateasca taxa.

Incredibil, zau ca astia sunt de impuscat.

 

Hai sa facem un protest, ne strangem cat mai multi si0i luam la injuraturi. O ajuta la ceva?

Iti spun eu ca nu ajuta la nimic, ei oricum isi fac tot interesele lor!

Link to comment
Share on other sites

Teoretic da....practic nu...ca legea asta special pentru asta a fost data...sa nu se mai castige procesele pentru ca nu mai e discriminare.

 

 

Mai exista o MARE discriminare intre cumparatorul care este obligat sa plateasca taxa si cel care NU vinde masina; in aceste conditii ambii polueaza insa doar unul plateste. Cumva suna a discriminare si asta,nu?

 

P.S. Am mai scris si pe alt topic,insa nimeni nu m-a luat in seama....:console:

Link to comment
Share on other sites

dar daca eu cumpar masina cu taxa platita si intre timp primul proprietar in ro da statul in judecata si recupereaza taxa? ce se intampla? tu cum afli? sau te trezesti cand vrei sa o vinzi ca defapt trebuie platita taxa?

 

 

daca a instrainat-o/vandut-o deja tie, nu cred ca mai are ce sa dea in judecata sau ce recupera.

Link to comment
Share on other sites

Pai si daca ti-ai aduce azi o masina din strainatate, si ti-o inmatriculezi, apoi dai statul in judecata si ti-ai recupera-o sa zicem, conform legii cand o vinzi, cumparatorul trebuie sa o plateasca din nou.

 

daca a instrainat-o/vandut-o deja tie, nu cred ca mai are ce sa dea in judecata sau ce recupera.

 

E draci, pai eu am acum proces pe rol pentru 3 taxe la masini care le-am vandut acum 2-3 ani. Ce treaba are. Important e sa fi tu ala care ai platit taxa.

 

Adica nu pot eu sa iau o masina, si sa recuperez eu taxa in numele aluia care a platit-o ca prim proprietar.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.