Jump to content

Service bun pt. BMW in Sibiu


Recommended Posts

Voi catalogati mecanicii ca pe doctori buni si rai priceputi sau prosti, mecanicul bun e ca si medicul bun, acela care te face bine (vindeca) in cazul nostru iti repara masina repede bine si pe bani putini. Am referinte bune si rele pentru toti mecanici si atelierele mentionate aici, dar vad ca polemica se naste foarte usor. Mai este unu care cica mai stie una alta in Sura Mica, Remusratiu va poate da referinte, dar e un caracter alunecos, eu merg la Liviu pe str. Moldoveanu.
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place la Liviu din cel putin trei motive : suntem prieteni, iti explica ce face, e curat, motivele pot continua dar sunt si subiectiv. Tu sti in cate alte locuri as mai putea merge cu recomandari bune dar totusi merg la Liviu. Ca si o paranteza, relatia cu un mecanic se construieste, la fel ca cea cu frizerul, stomatologul, medicul.... oameni care pot la un moment dat raspunde de sigutanta ta, prin ceea ce fac, pentru ca eu cu masina imi transport familia si ca sunt pasionat de auto, cateodata mai si abuzez de ea (de masina) si trebuie sa franeze si sa accelereze cand vreau eu, nu cand vrea ea, de asta se ocupa mecanicul meu, cel in care am incredere, sa mergi in fiecare zi la alt mecanic, eu zic ca nu e o alegere buna. Un mecanic bun daca nu stie sa rezolve ceva duce el masina in alta parte, rezolva si raspunde de asta in virtutea relatie pe care o ai cu el.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru recomandari. Am fost astazi la Liviu pe str. Moldoveanu. Mi-a zis e posibil sa am modulul de lumini ars sau ceva probleme la el si mi-a dat un nr de tel al unui electrician de pe str. Masinistilor. De apreciat la Liviu ca nu si-a bagat el nasu cum fac majoritatea "cunoscatorilor" si m-a trimis la altcineva. Revin cu pareri cand rezolv problema.

 

Astea poti sa le schimbi si singur nu trebuie sa mergi la un service.

 

 

Poti sa imi dai mai multe detalii cum as putea sa le schimb singur? La mine nu merge tripla spate dreapta. Din ce am citit pe net acolo sunt niste leduri legate in serie, si daca se arde unul nu mai functioneaza tripla sau e posibil sa fie o problema la modulul de lumini. Aparent singura rezolvare ar fi inlocuirea triplei care nu e deloc ieftina (200 Euro) pentru ca ledurile alea sunt cumva "capsate" in tripla. Personal mi se pare o mare idiotenie sa schimbi tripla pentru 1 led. O sa merg maine la un electrician pe masinistilor sa vad ce zice. Daca a mai avut cineva problema asemanatoare orice sugestie e binevenita.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am rezolvat la Marius Popovici problema cu semnalizarea. Din pacate singura solutie a fost sa taie stopul pentru a ajunge la leduri (stopul e "capsat"). Manopera + un releu ars = 150 ron. Am scapat ieftin tinand cont ca tripla care vine cu tot cu leduri e aproximativ 200EUR. Cine mai are probleme cu ledurile pe E40 poate sa mearga cu incredere la Marius.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut. As vrea si eu sa ajung la Liviu pe Moldoveanu si ar cam trebui urgent sa o fac.

Ma poate cineva ajuta cu o adresa , informatie , pe privat desigur .

Multumesc si o zi buna.

Eugen

Edited by MarekHE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mie imi place la Liviu din cel putin trei motive : suntem prieteni, iti explica ce face, e curat, motivele pot continua dar sunt si subiectiv. Tu sti in cate alte locuri as mai putea merge cu recomandari bune dar totusi merg la Liviu. Ca si o paranteza, relatia cu un mecanic se construieste, la fel ca cea cu frizerul, stomatologul, medicul.... oameni care pot la un moment dat raspunde de sigutanta ta, prin ceea ce fac, pentru ca eu cu masina imi transport familia si ca sunt pasionat de auto, cateodata mai si abuzez de ea (de masina) si trebuie sa franeze si sa accelereze cand vreau eu, nu cand vrea ea, de asta se ocupa mecanicul meu, cel in care am incredere, sa mergi in fiecare zi la alt mecanic, eu zic ca nu e o alegere buna. Un mecanic bun daca nu stie sa rezolve ceva duce el masina in alta parte, rezolva si raspunde de asta in virtutea relatie pe care o ai cu el.

 

Imi trimiteti si mie va rog nr. de tel. in PM a lui Liviu de pe Moldoveanu?

 

Mersi.

Edited by mrben
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 8 months later...
  • 3 months later...
  • 1 year later...

Eu unul merg la Dorel de ani buni si sunt foarte multumit de el ca mecanic.

https://www.google.ro/maps/place/Metro+Cash+%26+Carry/@45.7881631,24.0309313,3a,75y,114.56h,80.6t/data=!3m7!1e1!3m5!1sByemSTN41ojPjnZoJ0yRFw!2e0!6s%2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DByemSTN41ojPjnZoJ0yRFw%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D129.7022%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x474c5d558d2e7e7d:0xff5568eda29c517b!8m2!3d45.7914788!4d24.1096842!6m1!1e1

E chiar a intrare pe strada principala din cristian, pe stanga, langa statia de autobuz.

Preturile sunt ok, singurul minus ar fi ca e cam ocupat si nu te poate rezolva pe loc.

Pt orice fel de mecanica si pt electronica simpla, mergeti cu incredere. Nu se ocupa de resoftari.

 

Caut si eu un electronist bun in sibiu, am cateva erori pe CAN, cel mai probabil un contact prost pe undeva si as vrea sa ma duc undeva unde sa ma rezolve repede, dati un semn daca stiti pe cineva.

Cel mai probabil o sa ma rezolve Dorel si cu asta doar ca va dura avand in vedere numarul de fire...

 

Marius Popovici e AF AUTO POPOVICI Sibiu, Str. Masinistilor, 92 A?

 

Cine e electronistul minune din Deva?

La o adica as putea sa ma duc si la unul in ploiesti daca ma poate rezolva in weekend. Multumesc

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Si eu sunt in cautarea unui mecanic cu experienta la BMW'uri in Sibiu. Am un 320D din 2009 (E90 corect?) si de curand mi s-au ars ledurile pe spate. Se schimba tripla cu totul la astea pe leduri ? sau doar placa din interior pe care sunt prinse ledurile?

O recomandare service bun BMW in Sibiu e binevenita :) (exclus Contempo)

 

Salut , am avut aceeasi problema cu e60 . Trebuie schimbata o mufa la tripla . Majoritatea modelelor din 2009 - 2010 au problema asta . O nimica toata

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Salut! M-am mutat recent in sibiu si ma intereseaza si pe mine sa gasesc un mecanic bun. Raspunsurile sunt mai vechi, asa ca mai intreb odata, unde sa ma duc? Probleme de care stiu: pompa de injectie, bujii (releu cred) si o vibratie la accelerare mai puternica undeva pe la 2500RPM (nu e cardanul, l-am reconditionat acum 2 luni si a fost facut bine). Va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

 

Cine e electronistul minune din Deva?

La o adica as putea sa ma duc si la unul in ploiesti daca ma poate rezolva in weekend.

Ionut ... la intrare in Deva ... inainte de biserica din Changai pe dreapta. Meserias pe parte electrica ... nu am acordul lui sa public numarul de tel. ... si asa e prea ocupat ...

 

Despre Contempo Cars ... te duci la ei ... iti baga o factura de 10 000 ron .... si problema nu e rezolvata. ... evitati ...

Edited by Coscho
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Revin si eu cu un mecanic BMW in Sibiu, mai exact in Selimbar. Firma se numeste Bero Precis, e pe partea dreapta cum vii din Sb. undeva pe langa politie. Foarte seriosi, curat... recomand cu incredere.

 

 

e foarte ok si Razvan (pasionat), dar musai cu tel si programare altfel o sa cam asteptati pe acolo. :thumbsup:

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Eu unul merg la Dorel de ani buni si sunt foarte multumit de el ca mecanic.

https://www.google.r...1096842!6m1!1e1

E chiar a intrare pe strada principala din cristian, pe stanga, langa statia de autobuz.

Preturile sunt ok, singurul minus ar fi ca e cam ocupat si nu te poate rezolva pe loc.

Pt orice fel de mecanica si pt electronica simpla, mergeti cu incredere. Nu se ocupa de resoftari.

 

Caut si eu un electronist bun in sibiu, am cateva erori pe CAN, cel mai probabil un contact prost pe undeva si as vrea sa ma duc undeva unde sa ma rezolve repede, dati un semn daca stiti pe cineva.

Cel mai probabil o sa ma rezolve Dorel si cu asta doar ca va dura avand in vedere numarul de fire...

 

Marius Popovici e AF AUTO POPOVICI Sibiu, Str. Masinistilor, 92 A?

 

Cine e electronistul minune din Deva?

La o adica as putea sa ma duc si la unul in ploiesti daca ma poate rezolva in weekend. Multumesc

 

Recomand pe Dorel, mi-a schimbat semeringurile , kitul de ambreaj.

Este un mecanic de nota 10,este specializat pe BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@IonutCM - Da, e ce trebuie Dorel. A fost, e si va fi de actualitate.

 

@Coscho - multumesc dar am rezolvat intre timp la un zeu din bucuresti.

AF Auto Popovici m-a "rezolvat" in sensu ca mi-a luat banii pe diagnoza si nu mai stiu la ce cine m-a trimis - undeva peste podul garii - Sebi sau Razvan -ii am pe aman2 in agenda dar aman2 au fost prea ocupati sa se ocupe de mine, chiar daca i-am rugat sa-mi faca o programare si peste 2-3saptamani. Lame.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.