Jump to content

Diferential autoblocant.


cristimm

Recommended Posts

La care mai adaugi 70e pt discuri.Bineinteles ca se merita sa-l faci decat sa cumperi altul SH.

 

Discurile doar din Anglia se pot aduce ,cei care se ocupa cu vanzari de piese auto nu pot aduce?

 

Ai vre-un link cu produsul ,sau o denumire in limba engleza?

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

E36 este sigur sigur cu placi, mai exista un viscous pe E30 iX si un torsen pe E36/8 ultimele doua putand fi transplantate pe pisica.

 

Acestea sunt discurile de ambreiaj, singurul loc din tot netul unde le-am gasit disponibile, eventual intra pe site-ul lor oficial si baga-l in favorite sa-l ai cand o fi nevoie :

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-LSD-CLUTCH-DISC-SERVICE-KIT-188mm-Medium-Case-Diff-/150755705762?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2319bd83a2

http://www.driveandtraction.blogspot.com/

 

erata: am scris gresit mai devreme si nu mai pot sa editez "la carcasa mea de E36/7 (mica, 188mm)" defapt este 168mm :D

Link to comment
Share on other sites

Astazi am observat ca functioneaza LSD-ul, se rotesc ambele jante la nevoie. :blink:

 

P.S.In ziua cand am spus ca o janta nu se roteste (masina fiind blocata),pe janta respectiva aveam montat latul pt zapada.Dar chiar si asa LSD-ul trebuia sa-si faca datoria....nu?

 

Fii si tu mai explicit! Cum ai vazut? O roata avea lant pt zapada? Dar, cealalta? Si, cum se comporta?

LSD-ul nu bate nici fizica si nici matematica, asa ca...

Link to comment
Share on other sites

Pt ca mi-a fost greu sa montez lanturile pe ambele jante,am montat doar pe o janta(aveam mainile inghetate masina fiind blocata in zapada).Intr-un final am reusit sa eliberez masina ,am mai condus maxim 1km pana acasa prin zapada mare, lant montat doar pe o janta ,a mers de parca aveam 4x4.

 

A doua zi dimineata dau cu spatele sa scot masina din fata porti ,bag a-1-a sa ma incadrez pe sosea si surpriza masina ramane pe loc (pe asfalt fiind zapada iar sub zapada gheata),janta pe care era montat lantul nu se rotea.

Totul s-a intamplat in zilele de 12 si 13 februarie 2012.

 

Astazi 15 februarie ,am rugat pe cineva sa se uite la puntea din spate a masini si sa-mi spuna daca se rotesc ambele roti ,masina fiind in viteza a-1-a si deasemenea blocata in zapada.Raspunsul a fost da...ambele roti se rotesc. :)

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

 

A doua zi dimineata dau cu spatele sa scot masina din fata porti ,bag a-1-a sa ma incadrez pe sosea si surpriza masina ramane pe loc (pe asfalt fiind zapada iar sub zapada gheata),janta pe care era montat lantul nu se rotea.

 

Daca roaat fara lant era pe gheata, e posibil sa fi avut aderenta aprox ZERO; deci, masina nu pleaca din loc daca ai LSD sau OPEN DIFF.

Link to comment
Share on other sites

Fireste ca NU. Daca o roata are aderenta 0(zero), cealalta nu se va invarti.

Daca ne gandim la acel raport de 1/4, sau 1/5 (25% cum iti place sa spui), inseamna ca roata cu aderenta buna va primi de 4 sau 5 ori cuplul transmis rotii cu aderenta scazuta.

Dar, daca aderenta e zero pe una dintre roti, 0x4=0. Deci, nu va pleca din loc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.