BMWClub: Sondaj fiabilitate cutie viteza - BMWClub

Jump to content

Anunt important! Datorită evenimentelor curente cauzate de COVID-19, BMWClub România vă roagă insistent:

• Rămâneți în case!
• Respectați întocmai indicațiile și recomandările autorităților abilitate!
• Nu răspândiți știri false!
• Informați-vă doar din sursele oficiale!
• Mențineți igiena personală conform recomandărilor!
• Nu sunați la 112 decât pentru urgențe reale!
• În cazul în care manifestați simptome (febră, tuse seacă, oboseală, greutate în respirație, etc) sunați imediat medicul de familie înainte de a vă deplasa la camera de gardă a unui spital (UPU). Este important să protejăm personalul medical din spitale!

Trecem printr-o perioadă extrem de dificilă la nivel global și doar împreună vom reuși să trecem peste situația actuală.

Covid-19 TELVERDE – 0800.800.358

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sondaj fiabilitate cutie viteza

Poll: Sondaj fiabilitate cutie viteza

Care cutie este mai fiabila?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#21 User is offline   lexius 

• Membru
  • Group: Members

Posted 01 August 2012 - 00:33

neo2004, on 28 June 2012 - 09:12, said:

Cred ca glumesti !!! La ora actuala merc-urile au cele mai proaste cutii. Am un cumnat cu s320cdi care a schimbat a 3-a cutie in 140.000 km si nu te gandi ca la benzina sta mai bine, un sl63 amg la 55.000 km i-a picat si lui cutia, un e220cdi la 110.000 acelasi lucru. Pe cand un 730d f01 la 230.000 deja ( proprietarul a schimbat de 3 ori uleiul la motor- foarte increzut) nu bate, nu smuceste, trage si merge ca in prima zi, in conditiile in care proprietarul abuzeaza de masina in toate felurile posibile 12, da 12 ore pe zi pe soselele din md. Nu stiu ce parere au restul dar ultimile bmw uri f30, f10, f01 sunt de departe superioare.

eu zic ca mercedesurile au cele mai bune cutii,, exemplu e220 din 2001 760K de km nici o problema mere ca ceasu,,i fata mercedesurile bmw-ul e fffff slab din toate punctele de vedere,, nu exista comparatie seria s cu seria 7 sau e cu seria 5,, bmw nu mai e ce a fost,, merc,, alea cu 100K si ce de km erau km de romania originali erau undeva la 5-600K,, inca mai puneti botu la masini cumparate de la traficantii de ro care toti spun ca masina a fost a lui ceva batrin sau batrina din ger,, batrinii nu prea detin masini tip seria 5 sau clasa e nicaeri in eu,,
0

#22 User is offline   ionut_marius 

• Fan

Posted 01 August 2012 - 01:19

neo2004, on 27 June 2012 - 16:37, said:

Din auzite de pe la un service de cutii dar si printre cunoscuti, cutia automata este mult mai eficienta si fiabila. In mod "normal" la o cutie automata pica convertorul, pretul reparatiei este jumate din costul unui kit de ambreiaj nou. Stie toata lumea ca poti da o cutie manuala pe mana "cuiva" si intr-o luna de zile este PA si motorul este protejat de cutia automata. Oricum ultimile generatii de cutii de viteze sunt mult mult mai bune: consum si performante peste orice "pilot" cu manuala.
Concluzie: automata > manuala cam la toate capitolele !

LE: Am uitat sa spun singurul punct negativ al cutiei automate: ... o cutie manuala o simti daca patineaza (stii ce te asteapta) , pe cand la o cutie automata de viteze te poti trezi a doua zi ca iti cauti alta cutie !

Adevarat cutiile de ut generatie sunt peste orice pilot,insa tocmai din dorinta de a stoarce totul pt perf f bune se uita de fiabilitate,am o cutie de ut generatie,masina 54 k km,de 3 sau 4 ori am fost in service pana i-au dat de cap.Una noua costa 8k euro.

DOMI, on 28 June 2012 - 01:14, said:

cutiile manuale sunt rezistente, problema la ele e uzura normala a ambreiajului si a volantei, mai ales dec and sunt cu masa dubla, costa foarte mult,

1. viata e invers proportionala cu raportul dintre rating-ul cutiei si cuplul motor.
adica daca ai o cutie cu rating 400 de nm si motorul scoate 325 cutia asta va fi mult mai durabila decat pusa pe un motor care scoate 380.
practic cu cat e cuplul mai mare cu atat se incalzeste uleiul mia mult, cea ce duce la degradarea lui mult mai rapida si se ajunge la punctul 2...

2. racirea uleiului si intervalele de schimb.

Racira uleiului si intervalul de schimb depind exclusiv de solutia aleasa de producatorul masinii, nu al cutiei.

Sunt nenumarate exemple de design prost, racire insuficienta etc. etc, cand din motive de spatiu in compartimentul motor se aleg solutii tehnice insuficiente .
in principiu, la o cutie automata daca esti intro marja de gen cuplul scos de motor e undeva la maxim 90% din ce poate cutia, si racirea lui e ok, se schimba la timp, tine o viata de om.
Dar mai ales in ultima vreme se fac compromisuri, in speciual dieselurile mari au un cuplu enorm si brutal, pe anumite modele a devenit practic consumabila cutia, orice precautii iei tot crapa.

+1

lexius, on 01 August 2012 - 00:33, said:

eu zic ca mercedesurile au cele mai bune cutii,, exemplu e220 din 2001 760K de km nici o problema mere ca ceasu,,i fata mercedesurile bmw-ul e fffff slab din toate punctele de vedere,, nu exista comparatie seria s cu seria 7 sau e cu seria 5,, bmw nu mai e ce a fost,, merc,, alea cu 100K si ce de km erau km de romania originali erau undeva la 5-600K,, inca mai puneti botu la masini cumparate de la traficantii de ro care toti spun ca masina a fost a lui ceva batrin sau batrina din ger,, batrinii nu prea detin masini tip seria 5 sau clasa e nicaeri in eu,,

Au si merturile pb lor,pica susp pneumatice pe capete.
0

#23 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii
  • Interests:profit minim 90%

Posted 01 August 2012 - 18:46

Tu ai inteles ce-ai scris aici?:wacko:

App, arata-ne si noua "merc-ul" ala de 760000km fara defecte la cutie sau motor....e al tau?
1

#24 User is offline   costty 

• Tătic

Posted 01 August 2012 - 20:47

Oare scoate fum noaptea? :unsure:

Lexius, daca tu ai avut parte de o tigaie asta nu inseamna ca toate BMW-urile sunt la fel.

This post has been edited by costty: 01 August 2012 - 20:49

1

#25 User is offline   ionut1985 

• Pasionat

Posted 01 August 2012 - 20:49

cred ca glumesti
sau tii ochii inchisi cand mergi pe strada
numai bosorogi cu S-uri 7-er M-uri PANAMERA
chiar azi am vazut un cuplu de vreo 80 /90 ani intr-un C63 AMG
0

#26 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 01 August 2012 - 20:52

costty, on 01 August 2012 - 20:47, said:

Oare scoate fum noaptea? :unsure:

Lexius, daca tu ai avut parte de o tigaie asta nu inseamna ca toate BMW-urile sunt la fel.

Lasa-l Costi, ca am mai vazut un comentariu de-al lui pe aici ("rasfoind" forumul mai devreme), in care tot asa zicea ca "mercul" e "da best" si bmw-ul e muci; eu cred ca asta e vreun spion trimis de aia de la mercedes, sa zica tot felul de ineptii p-aici.
0

#27 User is offline   ionut1985 

• Pasionat

Posted 01 August 2012 - 20:54

ionut1985, on 01 August 2012 - 20:49, said:

cred ca glumesti
sau tii ochii inchisi cand mergi pe strada
numai bosorogi cu S-uri 7-er M-uri PANAMERA
chiar azi am vazut un cuplu de vreo 80 /90 ani intr-un C63 AMG

scuze de off
eu am cutie automata si pot sa zic ca daca nu este intretinuta cum trebuie nu poate fi fiabila ,daca este intretinuta te tine o viata
eu cred ca fiabilitatea tine de cum se intretine o cutie (si motorul la fel ,chiar si alte piese )
eu dac imi intretin masina ca la carte pot sa zic ca e fiabila, dar altcineva cu aceeasi masina care il doare in cot de ea ce mai zice????
0

#28 User is offline   costty 

• Tătic

Posted 01 August 2012 - 20:58

ogar nestapanit, on 01 August 2012 - 20:52, said:

Lasa-l Costi, ca am mai vazut un comentariu de-al lui pe aici ("rasfoind" forumul mai devreme), in care tot asa zicea ca "mercul" e "da best" si bmw-ul e muci; eu cred ca asta e vreun spion trimis de aia de la mercedes, sa zica tot felul de ineptii p-aici.

100% si-a luat Merț.
0

#29 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 01 August 2012 - 21:02

costty, on 01 August 2012 - 20:58, said:

100% si-a luat Merţ.

Pai n-ai vazut in comm-urile lui, ca cica numai mert-uri a avut? stau si ma intreb, ce dumnezeu mai cauta pe un forum rival?

Aaa. uite aici http://www.bmwclub.r...60#entry1768014 cum zice el ca merc-urile se "pise" pe bmw :LMAO: ...mai e si cacofonist pe deasupra!:rofl:

This post has been edited by ogar nestapanit: 01 August 2012 - 21:05

0

#30 User is offline   costty 

• Tătic

Posted 01 August 2012 - 21:04

Hmmm.. nu-l cunosti pe Lexius cel cu 535d?
0

#31 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 01 August 2012 - 21:09

costty, on 01 August 2012 - 21:04, said:

Hmmm.. nu-l cunosti pe Lexius cel cu 535d?

A, are 535d? unde? asa zice el sau...?
0

#32 User is offline   costty 

• Tătic

Posted 01 August 2012 - 21:14

http://www.bmwclub.r...21#entry1736621
http://www.bmwclub.r...25#entry1723125
http://www.bmwclub.r...23#entry1724523

Most Active In: Probleme tehnice si rezolvari Seria 5
Uite de asta iubeste asa mult BMW-ul. :D
0

#33 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 01 August 2012 - 21:30

Pana una alta nici mercedes nici bmw nu stau bine la fiabilitate. Lexus in schimb sta bine, fiind marca premium.

The Warranty Direct Top 100 Most Reliable Used Cars Of The Past Decade

1. Honda Accord
Subaru Forester
Mazda MX-5
Mitsubishi Carisma
Toyota Yaris
Honda Civic
Nissan Almera
Honda CR-V
Toyota RAV4
Nissan Micra
11. Lexus IS 200
Mazda 626
Jaguar X-Type
Toyota Landcruiser
Volvo S/V40
MINI (BMW)
Suzuki Vitara
Mazda 323
Toyota Carina E
Saab 9-5
Lexus LS400
Ford Ka
Rover 45
Hyundai Lantra
Mercedes SLK
Citroen Xsara
Ford Cougar
Subaru Impreza
Skoda Octavia
30. Audi A4
Nissan Primera
Toyota Avensis
Volvo 850
Vauxhall Corsa
Seat Toledo
36. Volkswagen Golf
Daewoo Lanos
Fiat Brava
Hyundai Coupe
Mitsubishi Shogun
Rover 25
Mercedes CLK
Fiat Marea
Ford Focus
Peugeot 106
MG MG TF
47. BMW Z3
Hyundai Accent
Volkswagen Polo
Fiat Punto
Vauxhall Zafira
Mercedes C-class
Volvo S60
Toyota MR2
Mazda Xedos 6
Ford Puma
Vauxhall Astra
Vauxhall Omega
Chrysler Neon
Audi A2
Ford Fiesta
Ford Mondeo
Vauxhall Corsa
Citroen Saxo
65. BMW 3 Series

This post has been edited by P.I.M.P.: 01 August 2012 - 21:43

0

#34 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii

Posted 01 August 2012 - 21:42

Asta-i top facut de japonezi?:popcorn:

Adica fiat brava, fiat marea, deiuu LANOS :wacko: e cu muuuult inaintea bmw???

This post has been edited by ogar nestapanit: 01 August 2012 - 21:44

0

#35 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 01 August 2012 - 21:45

E pe toate site-urile topul asta. Adevarul e ca sunt fiabile masinile din est.

Pai asta e, te iei cu o masina din aia la drum lung (daewoo nu stiu de care), si sansele sa iti pice ceva sunt mai mici ca la bmw.

This post has been edited by P.I.M.P.: 01 August 2012 - 21:46

0

#36 User is offline   ionut_marius 

• Fan

Posted 01 August 2012 - 22:00

Topul p.... Accentul in fata 3er-ului cu mult,pacat ca pica caseta de directie la km f putini.
0

#37 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 01 August 2012 - 22:07

:) E locul 48 accent-ul, tot nefiabila se poate numi. Daca vrei fiabil te uiti la primele 20. Desi are o colega accent si n-are nicio problema cu ea, nici n-a avut, decat ca e urata cu crengi.
0

#38 User is offline   ionut_marius 

• Fan

Posted 01 August 2012 - 22:19

Topul facut de ADAC arata diferit,oricum daca te uiti pe forumul dedicat ai sa vezi ca Accentul are ceva pb ,la fel si Civicul,Foresterul,in fond vb in mare parte de masini cumparate de noi nu tigai aduse din de cu 300k km si cumparate de pusti din vitan cu 120k km si carte service.

http://autosworld.eu...-7-in-germania/

This post has been edited by ionut_marius: 01 August 2012 - 22:21

0

#39 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver

Posted 01 August 2012 - 22:28

Hai ca topul Adac chiar e facatura, cum naiba Loganul sa fie mai putin fiabil decat toate alea - inclusiv seria 3. Pe cand toti aici striga, ia-ti logan.

Si hai sa zicem ca e asa, topul asta e pe 2011, cum naiba au testat fiabilitatea intr-un an?
Topul celalalt e facut pe 10 ani, 2000-2010 cred, sau poate ceva mai devreme, cu documente oficiale, reparatii pe garantie etc.
0

#40 User is offline   Laur R. 

• Senior
  • Group: Banned

Posted 01 August 2012 - 22:42

Lol, sa nu mai aud de Accent sau Hyundai. La 50.000 pica servo si incepi sa faci brate.
0

Share this topic:

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro