Jump to content

sfat achizitie BMW F10


Elvetianul

Recommended Posts

Eu ca vreau sa imi cumpar sunt in tema, ma uit de vreo 2 saptamani zilnic la 520, 525 si 530 pe mobile. Cred ca se gasesc la banii astia acolo masini 520 cu 100k km, care sa includa si comision de transport ar firmei care se ocupa de acte. Masina are cam multi km. Eu de exemplu caut un 2014 sau 2015 care are garantie si mai pot cumpara 2 ani. Depinde ce ti se pare tie important. Eu cumpar primamasina sh, am avut doar noi, iar fara garantie nu iau Bmw. Edited by victor mircea
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Hai sa incep:

- Vrei sa dai 20k pe o masina cu 200k+ km? Eu n-as da

- Cutie SMG? Teapa si limbaj de samsar! SMG este doar pe modele M. Aceea este cutie cu optiune sport in cel mai bun caz (care este identica cu cea normala, doar alt soft, asta daca nu are schimbatorul schimbat aftermarket si cutia normala)

- suspensie reglabila? TEAPA! minte doar pentru ca are butoanele comfort=> sport

- Doar bara M, restul e normal. Deci o tiganie ordinara

- Faruri adaptive? Nu vad foarte bine in poze (pot sa gresesc), dar cred ca nu sunt. Lupa a doua pare clara, deci nu are adaptiv.

 

 

Cere-i seria de sasiu sa ne distram impreuna cu ce a mintit.

 

Restul e la alegerea ta :)

 

 

 

Buna dimineata,

 

Ce parere aveti desprea aceasta masina.

 

https://www.autovit....5-ID7GuQ5r.html

 

 

Imi propun:

1. pentru achizitie merg sa o verific la reprezentanta;

2. urmatorul pas daca o achizitionez ar fi: schimb distrubutie, ulei motor, ulei cutie viteza;

 

Multumesc,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Raspunsul tau a fost unul concret si la subiect.

 

Seria: WBAXA11030DX25517

 

Despre aceasta de mai jos ce parere ai?

Nu are asa multe optiuni ...

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-525d-xdrive-IDbieOj.html

 

Il stiu pe samsarul asta din ORsova, are masina cumparata in 2016 cu accident din Germania si km dati inapoi DOAR 150 000. In rest e brici masina :laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BMW asigura garantie in limita a 200k sau 5 ani, dar trebuie sa ai continuitate (poti prelungi garantia doar daca esti in garantie); garantia acopera doar anumite reparatii, nu toate (sigur nu acopera consumabile de genul discuri, amortizoare, elemente suspensie, etc); din punctul meu de vedere nu prea merita; poti cere de la o reprezentanta un contract cu conditiile de garantie.

 

Cel mai important este sa verifici masina temeinic inainte de achizitie, de preferat la o reprezentanta; la fel de important esta ca masina sa aiba istoricul complet, verificabil; feriti-va de masini la care nu puteti verifica istoricul de service.

 

Pentru ca piata din RO e plina de samsari (cica peste 60% din masinile de pe autovit sunt ale samsarilor), lumea se cam fereste sa cumpere din RO de la necunoscuti.

Cu cat sunt mai multe lucruri neclare (istoric incert, componente schimbate/modificate care nu bat cu anuntul si cu dotarile de fabrica, dotari prezente in anunt si lipsa de pe masina, etc), cu atat mai bine e sa te orientezi la alta masina.

Link to comment
Share on other sites

BMW asigura garantie in limita a 200k sau 5 ani, dar trebuie sa ai continuitate (poti prelungi garantia doar daca esti in garantie); garantia acopera doar anumite reparatii, nu toate (sigur nu acopera consumabile de genul discuri, amortizoare, elemente suspensie, etc); din punctul meu de vedere nu prea merita; poti cere de la o reprezentanta un contract cu conditiile de garantie.

 

Cel mai important este sa verifici masina temeinic inainte de achizitie, de preferat la o reprezentanta; la fel de important esta ca masina sa aiba istoricul complet, verificabil; feriti-va de masini la care nu puteti verifica istoricul de service.

Am inteles ca daca masina vine cu garantie BMW de 5 ani si/sau 200.000km si o pot prelungi aici inca doi ani fara nici un fel de inspectie tehnica la BMW Romania. Cutia si motorul sunt incluse in garantie, pe mine asta ma intereseaza. Iti dai seama ca nu e o problema sa schimb discuri de frana si altele care normal sunt consumabile.

 

Eu nu pot verifica personal masina, pentru ca o aduce o firma de aici, pe leasing, din Germania. Asta inseamna ca pasii in metoda mea de a incerca sa nu ma pacales sunt:

- vad masina in poze, am specificatii complete si serie de sasiu

- o cumpar de la un dealer cunoscut de acolo

- trebuie sa aiba istoric complet la BMW si fisa TUV

 

Cum ti se pare planul? Sta in picioare sau pot lua teapa? Ma refer sa ma trezesc cu o masina defecta (dar aici la ce e important a garantie, ma gandesc ca sunt acoperit) si kilometri sa nu fie reali (daca ii verific la BMW dupa VIN si imi arata 100.000, pot sa fie de fapt 200.000 si sa nu imi deau seama niciodata)?

Edited by victor mircea
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Proprietarul cu masina aia de sus cu bara schimbata ti a dat seria de la alta masina:)) unii chiar vreti tepe si numai asta cautati. Pt victor daca verifici istoricul si masina are istoricul curat, aia sunt kilometrii. Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Sfaturi pt cei ce vor sa cumpere o masina sh din romania: 1 inainte de orice luati in vedere o masina in care proprietarul a pus deja seria in anunt din start, cei ce nu o pun au ceva de ascuns( in general km dati inapoi sau intinerirea cu 1-2 ani sau altele...). 2 verificati seria pe un site de profil: http://bimmer.work aici vedeti cum arata masina din fabrica interior- exterior si optiunile, data de productie reala...: sau www.mdecoder.com aici la fel dar fara poze. Dupa ce totul este ok verificati istoricul dupa vin( cum poate fiecare, cunoscuti la bmw sau mai stiu eu cum, autodna.ro...) dupa ce totul este ok vedeti masina , va plimbati cu ea si numai dupa o duceti la un service pt o verificare, nu sariti peste pasii de mai sus sa va duceti la verificare cu toate ciurucurile , pierdeti timp si bani. Verificatul istoricul e valabil pt masini cat de cat mai noi nu pt masini din anul 2000, acolo e irelevant. Bafta! Edited by branevl
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Proprietarul cu masina aia de sus cu bara schimbata ti a dat seria de la alta masina:)) unii chiar vreti tepe si numai asta cautati. Pt victor daca verifici istoricul si masina are istoricul curat, aia sunt kilometrii.

 

Am cerut o parere...,atat, vreau sa-mi spui si mie te rog cum ar fi trebuit sa procedez ca sa nu-mi spui ca vreau si caut o teapa.

Daca ai descoperit ca e seria altei masini, te rog dezvolta sa stiu si eu/alti colegi, poate nu vom mai fi nevoiti sa cautam neaparat tepe!

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Nu te pricepi cat de cat sau esti tentat sa iei chilipiruri: te duci la premium selection si iei ceva cu garanție și istoric complet BMW. E mai scump, dat totuși mai ieftin decât o țeapĂŁ.

 

Soluția 2: citești toate paginile de sfaturi achiziție și ĂŽnveți. Eu am cel puțin 5 posturi pertinente și unul cu cateva masini pe care le-am vazut cand am luat-o pe a mea

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Buna seara!

Doresc si eu sa achizitionez un Bmw 520. Sunt fost posesor de Audi A4 si nu prea stiu foarte multe lucru despre acest model. Am aruncat un ochi pe autovit si mi-a facut cu ochiul urmatoarea masina

 

My link

 

As vrea sa va cer o parere inainte de a suna vanzatorul si a-i cere seria pentru verificare.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Proprietarul cu masina aia de sus cu bara schimbata ti a dat seria de la alta masina:)) unii chiar vreti tepe si numai asta cautati. Pt victor daca verifici istoricul si masina are istoricul curat, aia sunt kilometrii.

 

Poti sa-mi spui de unde iti dai seama ca nu este seria corecta?

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu garantia de 5 ani sau ca se poate prelungi peste inca nu stiu cati ani...e un bullshit total.

Anul trecut am cumparat masina personala, un 525 fabricatie 12.2015 care avea garantie de fabrica 2 ani! Am sunat intai la bavaria aici sa intreb daca se poate prelungi, mi-au spus ca nu, doar in primele 3 luni de la achizitia de noua. Buun, zic sun la neamt si sigur se rezolva. Surpriza, acelasi raspuns si la ei, se poate prelungi garantia de fabrica doar in primele 3 luni de cand a fost vanduta de noua. Altfel, se poate prelungi printr-un tert, un broker practic, asa cum am facut si eu, am platit 500 euro si mi-au extins garantia cu 1 an peste cea de fabrica, deci pana la 12.2018. Atat si nimic mai mult, insa e ok, se relationeaza ok cu respectivul broker de asigurare.

 

P.S. Masina in cauza este de vanzare, 525d xdrive m-sport si cu garantie, anuntul este postat pe aria de vanzari pe forum. Pretul este pe masura starii masinii, a dotarilor, km reali si an de fabricatie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna seara!

Doresc si eu sa achizitionez un Bmw 520. Sunt fost posesor de Audi A4 si nu prea stiu foarte multe lucru despre acest model. Am aruncat un ochi pe autovit si mi-a placut aceasta masina

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7GuRT2.html

 

As vrea sa va cer o parere inainte de a suna vanzatorul si a-i cere seria pentru verificare.

Multumesc anticipat!

 

 

Imi cer scuze pentru dublu post, dar link-ul din primul post nu fuctiona.

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Edited by Aslan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.