BMWClub: Ziua si ACCIDENTUL GRAV - BMWClub

Jump to content

• 53 Pages +
  • « First
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ziua si ACCIDENTUL GRAV ce dracu' ?!

#621 User is offline   CatalinP 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 25 January 2018 - 14:26

View Postciobster, on 25 January 2018 - 14:05, said:

zice ca autorul filmarii nu s-ar fi uitat in oglinda inainte sa se angajeze in depasirea aia cu viteza melcului si nu l-ar fi vazut pe ala cu X5 care venea torpila, punand astfel presiunea pe X5 sa execute o manevra de depasire sinuos periculoasa...

Manevra in cauza se numeste devansare. Depasire e atunci cand calci axul drumului si intri pe contrasens.
1

#622 User is offline   turmentatu 

• Pasionat

Posted 25 January 2018 - 15:44

Da la autorul filmarii ma refeream. S-a bagat pe b2 pentru depasire dar la ce viteza avea nu cred ca era nevoie, depasea in 5 minute.
La secunda 21 mai trece cineva cu viteza mare. Apoi x5-ul. Oricum nu se circula cu viteza aia, mai ales ca era si putina ceata!
-1

#623 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 25 January 2018 - 15:52

Cel cu filmarea e pe pilot automat, nu cred ca a gresit, chiar daca depaseste mai incet.

Filmarea e facuta in Polonia, viteza maxima e 140kmh pe autostrazile lor. Nu pot sa estimez cat avea bmw-ul, probabil peste 160.
0

#624 User is offline   turmentatu 

• Pasionat

Posted 25 January 2018 - 15:58

Eu cred ca mai mult de 160.
Femeia si copilul din skoda au trait, iar soferul din bmw s-a ales cu o amenda.
1

#625 User is online   ciobster 

• Începător

Posted 25 January 2018 - 16:04

View PostCatalinP, on 25 January 2018 - 14:26, said:

Manevra in cauza se numeste devansare. Depasire e atunci cand calci axul drumului si intri pe contrasens.

Corect, devansare sinuos periculoasa. Cei mai multi probabil inca apreciaza ca aceasta manevra este in afara regulamentului, ca l-a "depasit" prin dreapta si altele...
0

#626 User is offline   lucianWRC 

• Fan

Posted 25 January 2018 - 19:11

View Postturmentatu, on 25 January 2018 - 15:58, said:

Eu cred ca mai mult de 160.
Femeia si copilul din skoda au trait, iar soferul din bmw s-a ales cu o amenda.

Asta-i cel mai important, bine ca nu a murit nimeni.
0

#627 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 25 January 2018 - 19:40

De unde stiti ca X5-ul nu venea cu 250 km/h din spate si il vede pe bossu cu depasirea lui "forta" si incearca sa evite accidentul si se baga prin dreapta fara sa mai aiba timp sa evite nimic?? De ce judecati aiurea fara sa va puneti in locul fiecaruia, pentru fiecare eu gasesc un argument si o scuza, hai sa nu o dam pe "X-ul avea viteza prea mare" merge cu cat vrea el, insa ala care se asigura cu depasirea forta ce face? Aaa e pe pilot automat si are cu 2 km/h mai mult la ora decat ala din fata lui si deh...Oameni buni daca mergeti si voi tot cu gandirea asta pe autostrada normal ca se intampla si lucruri din astea, bagi piciorul in mama ei de acceleratie futui pilotu masii si dupa ce depasesti te bagi frumos in dreapta si in 5 secunde revine singura la viteza setata pe pilot, e mai frumos sa-ti iei injuraturi/morti de la ala din spatele tau care franeaza si asteapta dupa tine sa depasesti ca ai cu 2 km/h mai mult ca ala din fata ta, e nesimtire pe fata, asta in cazul cel bun, in cazul cel rau produci un accident de la ala din spate care merge cu cat vrea el pana la urma chiar daca incalca legea.

Aveau maxim 100 km/h pe cand X-ul cred ca avea cel putin 180 km/h, iar pe drumul ala sa franezi mai tare nu merge chiar daca esti si cu X.

Daca X-ul pastra banda putea sa spuna la fel de bine ca asta nu asigurat, soferul care s-a angajat in depasire a facut-o o aiureala , in primul rand nu cred ca l-a vazut pe cel cu X-ul, daca l-a vazut inseamna ca sa bagat la nesimtire, ca vezi mastodontu ca vine tare mai ales la cum mergi tu.
0

#628 User is offline   AFk^ 

• Senior

Posted 25 January 2018 - 19:48

View PostWIN60, on 25 January 2018 - 19:40, said:

De unde stiti ca X5-ul nu venea cu 250 km/h din spate si il vede pe bossu cu depasirea lui "forta" si incearca sa evite accidentul si se baga prin dreapta fara sa mai aiba timp sa evite nimic?? De ce judecati aiurea fara sa va puneti in locul fiecaruia, pentru fiecare eu gasesc un argument si o scuza, hai sa nu o dam pe "X-ul avea viteza prea mare" merge cu cat vrea el, insa ala care se asigura cu depasirea forta ce face? Aaa e pe pilot automat si are cu 2 km/h mai mult la ora decat ala din fata lui si deh...Oameni buni daca mergeti si voi tot cu gandirea asta pe autostrada normal ca se intampla si lucruri din astea, bagi piciorul in mama ei de acceleratie futui pilotu masii si dupa ce depasesti te bagi frumos in dreapta si in 5 secunde revine singura la viteza setata pe pilot, e mai frumos sa-ti iei injuraturi/morti de la ala din spatele tau care franeaza si asteapta dupa tine sa depasesti ca ai cu 2 km/h mai mult ca ala din fata ta, e nesimtire pe fata, asta in cazul cel bun, in cazul cel rau produci un accident de la ala din spate care merge cu cat vrea el pana la urma chiar daca incalca legea.

Aveau maxim 100 km/h pe cand X-ul cred ca avea cel putin 180 km/h, iar pe drumul ala sa franezi mai tare nu merge chiar daca esti si cu X.

Daca X-ul pastra banda putea sa spuna la fel de bine ca asta nu asigurat, soferul care s-a angajat in depasire a facut-o o aiureala , in primul rand nu cred ca l-a vazut pe cel cu X-ul, daca l-a vazut inseamna ca sa bagat la nesimtire, ca vezi mastodontu ca vine tare mai ales la cum mergi tu.

+1

Multi cretini.
-3

#629 User is offline   mike2005 

• Membru

Posted 25 January 2018 - 20:53

Nasol accidentul. Greu sa faci schimbari rapide de directie cu o masina grea(2T+) si cu centru de greutate ridicat. S-a dus ca o caramida cu toata electronica de pe ea. Aviz celor care conduc suv-urile ca pe Ferrari.

Chiar daca era in Germania pe tronsoane fara limita de viteza. Exista o viteza recomandata care de obicei e de 130. Legal poti merge cat de repede vrei doar sa nu incurci traficul, presezi pe altii. Nimeni n-are obligatia sa se dea instantaneu ca vii tu cu 300. Iar daca esti implicat intr-un accident(chiar fara sa-l fi cauzat) si se dovedeste ca ai avut peste viteza recomandata ai automat parte de raspundere civila/penala.

This post has been edited by mike2005: 25 January 2018 - 20:53

4

#630 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 25 January 2018 - 21:18

N-are legatura cu accidentul in cauza, normal ca nu ai obligatia sa te dai ca vine ala din spate, dar ai obligatia sa te asiguri pe autostrada cand vezi pe unul ca vine tare din spate, nu te pui in fata lui asa pe nesimtire.Ai obligatia sa efectuezi manevra cat de repede si sigur poti, nu ai voie sa stai pe banda respectiva, daca depasesti asa greu mai bine pui frana si mergi in spatele lu ala daca mergi cu 3 km/h mai rpd ca el.

This post has been edited by WIN60: 25 January 2018 - 21:19

-4

#631 User is offline   mike2005 

• Membru

Posted 25 January 2018 - 21:46

View PostWIN60, on 25 January 2018 - 21:18, said:

N-are legatura cu accidentul in cauza, normal ca nu ai obligatia sa te dai ca vine ala din spate, dar ai obligatia sa te asiguri pe autostrada cand vezi pe unul ca vine tare din spate, nu te pui in fata lui asa pe nesimtire.Ai obligatia sa efectuezi manevra cat de repede si sigur poti, nu ai voie sa stai pe banda respectiva, daca depasesti asa greu mai bine pui frana si mergi in spatele lu ala daca mergi cu 3 km/h mai rpd ca el.

Da poate fi culpa comuna. Ai dreptate, cu rezerva sa-l fi vazut in timp util, putea sa se dea la o parte. Am patit cateva ori pe autostrada in Germania sa ma asigur, sa incep manevra si sa ma trezesc cu unul langa mine venit de nicaieri.
Sau invers eram cu Laguna aveam 160, fiind relativ libera autostrada, wend doar cateva masini mici pe prima banda. La vreo 300 metri in fata mea, cineva cu un Golf antic a trecut pe banda 2 pe care veneam eu.
Pb ca nici nu m-a vazut initial, era si in urcare pe coama de deal. La 160 m-am mai deplasat ceva pana mi-am dat seama de viteza lui(avea sub 100) si ca tb sa franez serios. Frana la podea pe ultima suta de metri. Iti inchipui cum e de la viteze de 200+

This post has been edited by mike2005: 25 January 2018 - 21:47

0

#632 User is offline   B754FIC 

• Începător

Posted 25 January 2018 - 22:03

Eu nu cred in culpa comuna. Din moment ce te crezi regele soselelor cu x5 si alergi cu mult peste limita legata,automat esti predispus la astfel de accidente. Eu nu inteleg de ce a preferat sa-l ocoleasca in loc sa franeze.
5

#633 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 25 January 2018 - 22:09

nu e vorba de crezut, e vorba sa stii sa conduci pe autostrada, pe autostrada se merge tare, ce inseamna asta? sa nu te bagi aiurea sa depasesti, te asiguri bine si aia e, crede-ma ca X-ul la viteza aia era destul de aproape de el, avea oricum peste 180 km/h sa nu zic mai mult, am mai spus, nu conteaza ala cat de tare mergea, merge pe riscul lui acela fiind ca i se baga unul in fata si nu mai poate sa franeze, lucru care sa si intamplat. Ala cu masina daca sa asiguratin primul caz, clar a stiut ca cel cu X-ul va trebui sa franeze in spatele lui, adica a vrut sa se pise pe el, iar in al doilea caz nu sa asigurat si nu l-a vazut pe cel cu X-u, ambele variante provocate de cel care a vrut sa schimbe banda.

De unde stii tu FIC ca ala cu X-ul de fapt nu a franat de la distanta si a incercat sa-l si ocoleasca cand a vazut ca nu poate sa se opreasca??? Eu din filmare vad ca unul schimba banda, iar ala din spatele lui nu are timp sa franeze si incearca sa evite accidentul lovind-ul pe altul, daca e sa ne luam din imagini si sa incheiem toate presupunerile, nu ai de unde sa stii ca ala cu X-ul are viteza mare ci doar ca asta nu sa asigurat.
-5

#634 User is offline   CatalinP 

• Pasionat

Posted 25 January 2018 - 22:11

Ascultati la omu', ca la cate autostrazi trec prin zona lui, stie sigur ce spune...
5

#635 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 25 January 2018 - 22:14

Vorbim de cel cu masina care se baga pe a doua banda de frica tirului...omul e forta, el stie ca se apropie de masina din fata in 1-2 minute si se baga in depasire ca e pe pilot automat si are carcel la piciorul drept in momentul respectiv fapt care il face sa nu accelereze.

Sa vina unu cu F15 sa ne lamureasca cum sta treaba cu X-urile pe autostrazi, ca noi avem masini.
0

#636 User is offline   SKW 

• Pasionat

Posted 25 January 2018 - 22:24

hai sa nu o dam pe "X-ul avea viteza prea mare" merge cu cat vrea el

e plin de astronauti pe sosele, piloti de navete spatiale :sorcerer: :sorcerer: :sorcerer: ! poti sa ai tu si F16 ca tot nu poti zbura cu el peste Mach 1 . asta e legea si pana nu ti faci propria autostrada privata unde sa ruleti tu cu cat te tin planetarele, dreptatea ta = 0 :artist:

PS: sa stii sa rulezi pe autostrada inseamna in primul rand sa stii sa respecti limitele legale precum si pe ceilalti participanti la trafic! sunt cimitirele pline de piloti de ocazie... :bashwall: (dar si de victimele lor :(

This post has been edited by SKW: 25 January 2018 - 22:29

4

#637 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 25 January 2018 - 22:29

SKW eu vorbesc strict de "actiunea" aia care a pus totul in miscare, a trecut o masina cu viteza mare pe langa ei, nu stiu de ce vroia sa depaseasca, mai tare nu mergea, ca atunci cand se baga de frica tirului pe banda 2. Daca X-ul a prins o portiune mica de "mazga" din aia, la viteza de 140 km/h franele sunt 0, pur si simplu te duci...si tot te duci, iar ABS-ul in bord o ia razna.

Din punctul meu de vedere X-ul avea viteza peste limita admisa, iar cel cu camera nu sa asigurat cum trebuie pe langa faptul ca nu asa se depaseste o masina pe autostrada.

Edit: Sunt autostrazi unde nu exista limita admisa de viteza, insa nu sunt autostrazi unde daca nu te asiguri cand schimbi banda nu esti vinovat.

This post has been edited by WIN60: 25 January 2018 - 22:32

0

#638 User is offline   SKW 

• Pasionat

Posted 25 January 2018 - 22:36

- X ul avea mult peste 140 km/h
- distanta minima pastrata fata de masina din fata (acele doua ^ ce le vezi des pe la unguri) = 0. cand rulezi cu 200km/h, distanta aia dispare intr o clipita
- incercarea de a depasi pe banda 1, acea devansare. el nu s a dus pe banda 1 pentru ca nu mai avea loc, s a dus sa depaseasca.....eu asta am inteles din video

X ul a fost 100% vinovat de producerea accidentului si probabil ca asta au stabilit si politistii. daca nu ar fi incalcat legea ala cu X-ul totul se putea evita foarte usor si nimic nu s ar fi intamplat!

LE: m am uitat mai atent si asa cum se spunea si mai sus cineva, X ul a incercat sa i dribleze, probabil "pilotul" a uitat ca in ziua aia plecase cu suv ul de acasa si se credea la volanul unui super sport......legile fizicii si au spus cuvantul

This post has been edited by SKW: 25 January 2018 - 22:40

3

#639 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 25 January 2018 - 22:43

Daca a vrut sa faca aia e dobitoc in toate cazurile, insa nu pot spune asta pentru ca nu ai de unde sa stii sigur ce sa intamplat acolo, doar poti sa presupui, asta facem toti, la fel de bine ar fi putut sa incerce sa franeze si dupa sa incerce sa intre printre ei cand vede ca nu se opreste.
0

#640 User is offline   ryoraul 

• Pasionat

Posted 25 January 2018 - 22:44

Daca tu mergi cu cat vrei si nu respecti limitele de pe autostrada si intrii in unu tot tu trebuie sa fi suparat de ce nu te lasa sa mergi cu cat vrei ca doar ai x. Noaptea mintii.
2

Share this topic:

• 53 Pages +
  • « First
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic