Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

La ce viteza avea, dpmdv lipsa experientei la volan si-a spus cuvantul... a fost indus in eroare cred si de vw alb care era cam indecis in alegerea benzii, si nu mi dau seama daca semnaliza sau nu dreapta cumva, ceea ce l-a facut pe soferul de BMW sa-l ocoleasca prin stanga...

Link to comment
Share on other sites

Este deficit de personal în politie, defapt peste tot, profesorii, doctorii etc au plecat și pleacă, cei care raman sunt slab pregătiți... Am un prieten diriginte de șantier, nici acolo nu stam bine, rar găsești un structurist, un maistru, tot in aia bătrâni e baza. 

Revenind la subiect, părinții sunt vinovați în primul rand. 

Când suntem tineri suntem puși în fata unor alegeri când încă nu suntem copți la minte, vb de majoritate, dacă nu are cine sa te ghideze și din partea părinților totul se rezuma la bani și la a cumpăra lucruri, indiferent care or fi ele, în cazul de fata mașini scumpe și puternice, cam asta i rezultatul. 

Nu dau cu pietre, nimeni nu i perfect, toți am făcut greșeli. I se poate întâmpla oricui. Păcat ca mulți mor de tineri. 

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Asta cu agresivitatea cred ca e caracteristica nației noastre. Am mers pe afară, Austria, Franța, Italia, mult mai liniștită lumea. Și în Bulgaria, aia chiar merg liniștiți, care depășește aiurea, mașina de România, nu zic ca eu nu depășesc, dar vad multe depășiri pe linie continua, curbă, panta și într adevăr, bmw cu nr de ro. 

Mai sunt și ăștia cu skode, dacă mai e și vrs, dacă nu îți dă milioane de flash uri nu a făcut nimic. 

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

"L-am văzut foarte târziu". Tânăr polițist în comă, după ce a fost lovit în plin cu un Audi, pe un drum din Botoşani. Agentul oprise un alt şofer pentru control

Am văzut această știre și mi-am adus aminte de cum poliția oprește foarte prost în România, uneori opresc pe linie continuă, în curbe, pur și simplu obstrucționează traficul. Nu spun ca aici a fost sau nu cazul, doar mi-a amintit cat de prost opresc și nu își  dau seama cat de periculos este să te oprești pe un DN pe mijlocul drumului. 

Link to comment
Share on other sites

Asta vine din doua motive:

1) habar nu au legile/normele pe care in primul rand ei ar trebui sa le aplice; pe mine m-au oprit sa imi dea amenda in curba periculoasa. Eu am scos juma de masina in afara carosabilului, ei au lasat-o blocand banda. Fara girofar, fara nimic. 
2) se cred invincibili, doar n-o sa dea nimeni peste politist, nu?

Politia in Romania mai sperie doar babute. In rest, protejeaza infractori si stau cu radaru’ in boscheti. Mai nou dezvolta noi tactici de tras cu pistolu laser, atat ii duce capu.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vazut ieri la stiri o tanara politista, super frumoasa, care oprise fara cașchetă, un animal aproape pe mijlocul drumului cu linie continuuă și se mira că de ce se uită șoferii la ea. Eu mă întreb, chiar nu le este frică?!?

Link to comment
Share on other sites

Problema este ca, multi polițiști care știau meserie au ieșit la pensie. Pe vremuri se mai făcea școală, nu erau ei rupți din soare dar de bine de rău nu intrau chiar toate ciurucurile în sistem. Acum din lipsa de personal se fac încadrari din sursa externa, adică întra cine vor ei în mare parte, școlarizarea nu cred sa fie mai mult de 3-6 luni iar fiecare fiind pila cuiva, chiar dacă ar mai avea cine sa i învețe, corecteze, nu zice nimeni nimic ca să nu supere pe cei de sus. Bine, au și ei problemele lor, pe lângă faptul ca nu au personal, nu au nici buget, sunt la limita supraviețuirii, mai ales prin tara, n au benzina in mașini, ce sa mai vb de cum arata sediile de politie, sunt comune unde nu au căldură, ce sa vb de imprimante, calculatoare etc. Situația asta asa s a vrut, valabil în toate domeniile, scoți la pensie oameni la 45-50ani etc.. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.stiri-neamt.ro/accident-grav-in-neamt-3-tineri-au-murit-si-alti-3-au-fost-raniti-foto/

Desi articolul nu mentioneaza marca autoturismelor implicate in accident, cel putin una dintre masini a fost un BMW, avand in vedere sigla ce inca se vede pe capota portbagajului, intr-una din poze. N-am reusit sa identific modelul.

Combinatia baieti tineri la volan + fete tinere ca pasageri + masina (sau motocicleta) puternica este extrem de periculoasa. Elanul specific varstei si efervescenta hormonala ii face sa isi piarda orice simt al prudentei. Aziv parintilor - atat celor care au baieti, cat si celor care au fete. Parintii sunt singurii care pot sa ii responsabilizeze. Dar cea mai sigura masura ramane eliminarea din combinatie a masinii / motocicletei puternice.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, FiveThreeFive said:

https://www.stiri-neamt.ro/accident-grav-in-neamt-3-tineri-au-murit-si-alti-3-au-fost-raniti-foto/

Desi articolul nu mentioneaza marca autoturismelor implicate in accident, cel putin una dintre masini a fost un BMW, avand in vedere sigla ce inca se vede pe capota portbagajului, intr-una din poze. N-am reusit sa identific modelul.

Combinatia baieti tineri la volan + fete tinere ca pasageri + masina (sau motocicleta) puternica este extrem de periculoasa. Elanul specific varstei si efervescenta hormonala ii face sa isi piarda orice simt al prudentei. Aziv parintilor - atat celor care au baieti, cat si celor care au fete. Parintii sunt singurii care pot sa ii responsabilizeze. Dar cea mai sigura masura ramane eliminarea din combinatie a masinii / motocicletei puternice.

La 26 de ani mi-am luat primul bmw. Stiam ca sunt un pic NFS asa ca am luat decizia constienta sa incep cu un 316D. Acum am 36 de ani si am trecut la un 320i ca inca mai am momente...dar m-am mai linistit. Probabil ca voi face upgrade in viitor la un 330i cand o sa fiu convins ca mi-au iesit complet bizonii din cap. Am vazut multe masini frumoase transformate in ghemotoace de metal complet inutil. Acum ai masina frumoasa, acum nu o mai ai ca ai vrut sa fii cool si nu ti-a iesit.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.