Jump to content

Vreau sa imi pun un Valentine One...


Thebe

Recommended Posts

m-am apucat si am si montat unitatea centrala in spate, ca in poza de la inceputul threadului. cu observatiile ca eu nu am decupat nimic din capacul de la stopul din luneta, ci am dat niste gauri in partea de jos a carcasei unitatii centrale (care e metalica, by the way, m-am chinuit ceva ca nu gaseam un burghiu ascutit ca lumea) si am prins pur si simplu unitatea de el (e montata cu capul in jos, ca partea superioara nu e drapta, e un pic bombata). careva zi o sa vopsesc carcasa unitatii centrale in bej. tot cindva zilele urmatoare am sa trag si cablul pe undeva ascuns, ca deocamdata atirna prin habitaclu. si pe urma or sa vina si pozele.... :blink:

post-269-1177581124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai in k sint si radarele. Eu vad usile in k, x si ka.

Din pacate sau din fericire intr-un oras mare e useless. E bun insa la drum, in afara localitatii sau in satele si comunele de pe DN-urile noastre cele de toate zilele.

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai in k sint si radarele. Eu vad usile in k, x si ka.

Din pacate sau din fericire intr-un oras mare e useless. E bun insa la drum, in afara localitatii sau in satele si comunele de pe DN-urile noastre cele de toate zilele.

212211[/snapback]

 

Nu e chiar asa.....sunt si locuri in care intradevar sunt.....cum ar fi pe barbu vacarescu spre baneasa , pe chei etc.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Am avut vreme in sfirsit sa trag un cablu (de telefon - toate modulele sint legate intre ele cu cablu de telefon, 4 fire) de la unitatea centrala montata sub stopul din luneta, pina linga trapa. De acolo de linga trapa se alimenteaza detectorul si restul de module de acum incolo.

 

Toata jucaria e alimentata dintr-un manunchi de fire de linga trapa. Identificarea cablului care are power este destul de usoara, este doar unul singur galben-verde in doar unul din cele trei manunchiuri de fire ce sint linga trapa. Odata identificat firul potrivit, V1 a venit cu o piesa care "imbratiseaza" firul asta si se lipeste de el, fara sa tai firul original. Minusul l-am insurubat la unul dintre suruburile de fixare a (motorasului) trapei, si voila, eram gata de contectat restul de module.

 

Tot in cutia V1 am primit un modul care are doua mufe de telefon si care de fapt se leaga la + si - (cum am descris ai sus). Pe firul de + chestia asta mai are si o siguranta.

 

Eh, odata conectat la powerul masinii (pe firul asta este power doar cind am contactul pus), din modulul legat la power am conectat un fir la unitatea centrala din spate, iar celalalt la unitatea de remote display. Deocamdata, unitatea de remote display este in fata turmetrului, legat cu un fir pe care l-am tras de la trapa in montantul A din stinga.

 

Cind o sa imi vina modulul de remote control si o sa am vreme sa-l montez linga comutatorul de lumini, o sa imi dispara si displayul din fata turometrului. Deocamdata sint conectate ca in poza de mai jos.

 

LE: Mi-a venit si celalalt modul!

post-269-1177525874_thumb.jpg

Edited by Thebe
Link to comment
Share on other sites

Mi-a venit si modulul numit de V1 "remote audio". Eu i-as zice remote control (iar modulul pe care il aveam deja ar fi remote display). Cu modulul asta, am un potentiometru dublu pentru volum + volum cind e e mute, pot atasa un difuzor extern si pot conecta niste casti. Nu ma interesa decit partea de control. Aveti mai jos o poza cu modulul asta intreg.

 

M-am apucat si l-am montat linga comutatorul de lumini. Pentru asta, am desfacut modulul remote audio si am constatat ca nu incape in spatiul care il am pe interior, linga comutatorul de lumini. Asa ca am dezlipit de pe circuitul imprimat potentiometrul ala dublu, si l-am conectat cu un cablu cu 10 fire (un cablu UTP in care am mai bagat 2 fire) la circuitul imprimat.

 

Pe urma, am demontat comutatorul de lumini (iasa usor, e prins doar in 4 cleme, trebuie doar tras afara). Am fabricat un colt de plastic pe care sa sprijin potentiometrul, pe urma piesa asta de plastic alb am lipit-o de comutatorul de lumini (si am prins-o si intr-un surub), si am pus totul la loc. In faza asta, aveam deja un bumbic aditional linga cel de lumini, iar in interiorul bordului imi atirna o cutie cu doua mufe de telefon (una merge la alimentare, si una la modulul de display). Am fixat cutia asta (e cea originala a modulul remote audio, doar ca in locul potentiometrulul iesea cablul catre potentiometru care este acum fixat linga comutatorul de lumini) cu banda dublu adeziva de o piesa metalica in bord si am montat capacul bordului la loc.

 

Cu modulul nou, de la trapa pina linga comutatorul de lumini aveam nevoie trase doua fire, deci am mai tras inca unul. Astea doua fire, mufate cu mufe de telefon, intra amble in modulul remote audio. Iar capetele de linga trapa, unul merge in modulul remote display iar celalalt la power (in dispozitivul ala legat pe firul de power ca in postul anterior).

 

Si cu asta sint practic gata sa ma ocup si de oglinda. Deocamdata modulul de display e legat sus linga trapa (atirna de un fir care iasa de sub capacul de la trapa) si nu e prins decit cu parasolarul soferului. Toate sint acum legate ca in diagrama de mai jos (si asta e configuratia finala).

post-269-1177526793_thumb.jpg

post-269-1177526854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Alte poze...

226741[/snapback]

Ptiu, dai sute de euroi pe valentin si nu dai 200E pe un flash extern :blink:. Uite cum se vede umbra de la obiectiv! Rusine!

Ontopic: pana la urma ai renuntat la corodarea oglinzii

Link to comment
Share on other sites

Ptiu, dai sute de euroi pe valentin si nu dai 200E pe un flash extern :blink:. Uite cum se vede umbra de la obiectiv! Rusine!

Ontopic: pana la urma ai renuntat la corodarea oglinzii

226748[/snapback]

Flashul extern exista, da mi-a fost lene, sincer. Poate dupamasa. Oglinda urmeaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Intr-un timp ma batea si pe mine gandul sa iau modelul asta dar am renuntat - cam multi bani totusi pt un anti-radar - in ce priveste montajul, am vazut display-ul montat in scrumiera (daca esti nefumator) - unii chiar vindeau scrumerele gata preparate sa pui modului in ele... Treaba cu corodatul oglinzii mai poate fi facuta intr-un fel (daca te mai pasioneaza) - sablare cu gheata carbonica - eu cau asa ceva ma ocup - o sa fac o proba pe o oglinda ordinara, de curiozitate :blink:

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca daca-l pui pe pozitie (ma refer la detector)...nu-l mai schimbi prea curand...

234395[/snapback]

Cum adica sa-l pui pe pozitie?!?

 

nu mai retin...dar valentine 1 are banda Ku? sau pt banda Ku iai alt detector separat:

234395[/snapback]

Vezi aici.

Link to comment
Share on other sites

Adica asa cum il monteaza...o bucata aici, una acolo...cu cablurile si gaurile de rigoare...nu pe becurile de pozitie ale masinii...scuze pt incurcatura :blink:

Desi eu am detectorul pe pozitii...asa am gasit eu acolo, la plafoniera...un plus care e dat de butonul care-mi aprinde pozitiile..de fapt imi da tensiune pt becurile de deasupra oglinzilor din parasolare...si asa nu uit sa-mi inchid detectorul...bazaie in bord sa nu uit pozitiile (becurile de pe pozitie) aprinse

PS: acum nu mai am detector...poate azi imi iau un BEL955...dar firul e inca tras acolo...langa oglinda retrovizoare...

ON-TOPIC/...ai loc sa pui indicatorul in oglinda interioara retrovizoare? ai masurat sau decupezi in spate? parca indicatorul e in foto din mesajul 22...care mi se pare cam marisor..totusi

Si inca o intrebare...modulul pe care l-ai suspendat tu in spate...e antena pt ambele sensuri(fata/spate) sau e numai antena de spate? Eu inclin sa cred ca e modulul de antene pt fata-spate....acolo o sa-ti ecraneze multe false...nu stiu si la distanta de descoperire a radarelor daca nu e afectata...

PPS: @thebe...ms pt reminder...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.