Jump to content

Centura la volan


Romulus

Recommended Posts

si eu o port intotdeauna. atat timp cat nu ma dereanjeaza nu vad motivul pentru care sa nu o port.Tin ca si persoana care sta in dreapta mea sa poarte centura. Daca Doamne fereste se intampla un accident, sa nu il am pe constiiinta pe pasagerul din dreapta.

+1

Ce e interesant este ca ultima data cand am fost oprit de un echipaj de la rutiera(in apropiere de 13Sept, noaptea pe la ora 2), am fost nevoit sa-mi desprind centura sa pot sa ma intorc sa-mi iau actele din geaca aflata pe bancheta din spate si la plecare vazandu-ma ca imi pun centura, dl. agent rutier m-a intrebat: Da', centura de ce nu purtati!?...am ramas putin traznit si am zis ca o port si am plecat. E vina mea, trebuia sa astept cuminte in masina cu mainile pe volan, cum scrie in lege, sa astept sa vina la mine si sa-mi spuna ce sa fac...pe cand eu cand am fost oprit m-am repezit repede sa scot actele. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

eu o port atat in oras, cat si in afara! si tin ca si pasagerul din dreapta sa faca la fel

din prea mult spirit de-asta civic, incerc s-o conving pe sora mea sa nu-si mai lase fetita sa mearga cocotata pe cotiera (cu fata spre bancheta din spate) sau sa mearga intre scaune, in picioare (stiti cu totii, majoritatea copiilor tinde sa mearga asa)....in cazul unei frane puternice ar fi proiectata direct prin parbriz....de cate ori pun frana si cea mica este in masina, am tendinta de a ridica brus cotul sau mana dreapta, cumva s-o tin pe ea! i-am expilcat surorii mele ca treaba asta nu e tocmai ok, eu in loc sa ma concentrez la drum sau la ce e in fata mea, trebuie mereu sa fiu atenta sa nu zboare pititca.....probabil daca nu intelege de vb buna, va intelege cand voi refuza s-o mai iau in masina!

nu-s mai catolica decat papa, dar as vrea sa stiu si copilul in siguranta! mai ales daca eu, indirect, raspund de ea, acceptand sa mearga asa in masina

Link to comment
Share on other sites

Nu port centura.

Sa va povestesc o faza interesanta, independenta de faptul ca efectiv simt un disconfort cand am centura pe mine...

Acum multi ani, tatal meu conducea o veche dacia si i s-a facut rau (stare de ameteala, lesin...ceva de genul). S-a dat jos sa faca niste miscari de inviorare si cand s-a urcat la volan nu si-a mai pus centura. Nu dupa mult timp, din cele spuse de el - cat isi mai aducea aminte - si-a pierdut cunostinta si a iesit in decor. A luat un sant, moment in care portierele s-au deschis si el a fost azvarlit afara. Masina a intrat intr-un copac si s-a facut varza (motorul ajunsese pe bancheta din spate). Deci daca avea centura pusa, tatal meu ar fi fost facut praf (oricum a avut multe coaste rupte si picioarele zdrobite).

Cam asta este... Taica-miu a murit tot intr-un accident de masina, fara sa fi fost el la volan...

Edited by aurelian0408
Link to comment
Share on other sites

Nu prea o port prin oras...greseala mea...o recunosc...

 

Nu prea o port pe distante scurte...cum n-am purtat-o nici cand am facut accidentul...mergand la cativa km de Severin...am zis ca-i plimbare, ca merg incet...ca nu depasesc 100 km/h...etc...daca o purtam nu mai dadeam cu capul in parbriz (bine, doar m-am zgaraiat putin, nimic altceva) ...si fata care era cu mine cu siguranta nu si-ar fi rupt piciorul...de-atunci cam recomand/oblig pasagerul din dreapta sa o poarte...

 

O port intotdeauna cand plec la drum lung...adica intre orase...si/sau cand merg tare...

 

Centura este foarte buna si merita purtata...in ciuda faptului ca exista si cateva cazuri in care in loc sa te salveze...probabil te ajuta sa mori...sau sa mori mai repede...oricum...sa mori cu centura poate e un caz la 100 de accidente...dar sa mori fara centura...sunt mult mai multe sanse...asa ca e bine sa o porti...pana la urma...daca e sa mori mori si cu centura si fara, si-n BMW sau in Hummer...etc...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pun centura desi in oras am senzatia ca ma sufoc :twoup:, am remarcat ca in anii trecuti cel putin in Buc foarte rar vedeam pe cineva cu centura iar de cand au facut ultimele razii special pt cei ce nu au centura ..... nu prea mai vad pe cineva fara centura :) Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ca sa fiu foarte scurta si concisa, parerea mea este urmatoarea, vizavi de centura de siguranta: nu o porti nici pentru organul de ordine, nici ca sa nu iti iei amenda, o porti pentru siguranta ta.

Nu am circulat niciodata si nu o sa circul niciodata fara centura la volan. Am zis, am zis ! :thumbsup: :bigyellowgrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fara centura in oras, fara centura afara daca nu am chef sa merg tare. Era si un banc pe tema asta: se efectueaza un test de impact cu 2 masini. intr-una din ele soferul poarta centura, in alta nu. Rezultatele: "cel care nu a purtat centura priviti cum este imprastiat si desfigurat. cel care a purtat centura: priviti-l! pare viu!"

 

singurul mod sa te asiguri ca scapi nevatamat este sa te asiguri ca si masina ta scapa nevatamata. Or, asta se intampla prevenind.

Bine ca esti tu profund... :p :bigyellowgrin:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eu zic doar atat, sa nu mergeti mai periculos cu centura decat a-ti merge fara, sfatul e valabil pt toaaaate sistemele de siguranta ale unei masini!

Cel mai tare ma distreaza fazele din filme, cand eroul se grabeste undeva de numa, dar intotdeauna isi pune casca sau centura, dupa care ii da numai de-a latu, cu viteze cu 3 cifre in mph :wacko: :w00t:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Si eu o port mereu, si in autoturism si camion. Totul de acum 5 ani cand pasager fiind am facut cateva tumbe si am rupt doi stalpi, norocul a fost centura pusa cu 30 de secunde inainte. Am vazut un post Mai vechi in care un user spunea ca o sa fie obligatorie in curand si pe locurile din spate. Din cate stiu eu acum 7 ani cand am luat permisul in decret scria ca, centura este obligatorie pe orice loc prevazut cu centura. In consecinta daca e langa tine trebuie sa o pui nu conteaza ca esti in spate. Am vazut un documentar pe discovery odata in care spunea ca in urma unui impact frontal nu mai stiu exact viteza, daca pasagerul din spate nu are centura rupe scaunul din fata si cauzeaza leziuni majore ocupantului. Edited by guest64539
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am purtat centura din prima secunda cand m-am urcat la volan, pe scoala, si nu am mai dat-o jos. M-am obisnuit cu ea, nu simt ca ma incomodeaza, ca ma sufoc, etc. S-a format un automatism, si cand mut masina in parcare pun centura :). Am ajuns sa ma cert cu taximetristii cand mai apelez la serviciile lor, nu inteleg ca e treaba mea daca-mi pun sau nu centura cand merg in masina lor. Unu mi-a zis ca asa avem noi impresia despre toti soferii de taxi si de BMW-uri ca sunt cei mai prosti soferi. A strambat din nas cand i-am aratat cheia din buzunar, nu i-a mers replica.

Daca luam in calcul multitudinea posibilitatilor ce rezulta din dinamica unui accident cu siguranta vomdeosebi cazuri incare centura iti poate cauza moartea, dar de cele mai multe ori ea este utila. S-a vazut lucrul asta cand a inceput sa fie obligatorie purtarea ei, acum multi ani, iar numarul victimelor in accidente a scazut.

La fel si cu airbagurile, au mai siomorat oameni dar pe multi i-au salvat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La 140 km/h cu o Dacia Solenza, m-am rasturnat intr-un sant. Nu s-a deschis niciun airbag.

Am purtat centura de siguranta si am iesit din masina fara nici cea mai mica zgarietura.

:clover:

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.