Jump to content

BMW recommends Shell


sbircris

Recommended Posts

1429204443[/url]' post='2252244']

Am schimbat eu uleiul, am trecut de la Castrol edge 5w30 la. shell helix ultra profesional 5W30, asta s-a intamplat ieri si am facut vreo 350 km, nu am simtit nicio diferenta, motorul trage la fel , in fine, sa mai fac 2-3000 de km si pe urma vorbim, dar Castrol nu mai bag, mai toti vanzatorii de piese auto nu recomanda Castrol si vad ca si aici lumea e destul de reticenta !

Seara buna !

 

De unde l-ai achiziționat si la ce pret?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

In M54 a pus cineva?

 

 

Am pus eu SHELL HELIX ULTRA ECT 5W30, sunt foarte multumit, consumul a scazut mult sub cel dat de producator (1L / 1000km).

 

Si dupa 3500km este inca auriu.

 

Am evitat Helix Ultra Professional AM-L 5W-30 pentru ca are o compatibilitate mai mare pentru masinile diesel cu DPF, am nevoie de lubrifiere buna si detergenti impotriva depunderilor.

 

Ca sa clarific si cu "LL"

 

LL-1 oils are for high sulfur content fuels - as in USA fuels.

 

LL-4 oil is for low sulfur content fuels - as in Germany/Europe fuels

 

Eu am evitat samsarii de ulei si am cumparat direct de la distribuitorul din Romania dupa ce l-am verificat la firma mama:

 

http://www.uleiuri-lubrifianti.com.ro/index.php

 

ELGEKA-FERFELIS

 

In curand ma apropii de 5000 km de la ultimul schimb si am completat ~400-450ml pana acum, tinand joja la jumatate-treisferturi.

 

Si ca sa imi dau cu parerea...Castrol este pamant de flori in momentul de fata pe piata uleiului, au o tehnologie invechita. (sunt numeroase teste petrochimice ce sustin asta)

 

[schimbul de ulei il efectuez intre 8000-9500 km]

Edited by Mrq
Link to comment
Share on other sites

de cand ziceam eu de shell, dar sareau toti castrol castrol.. acu ca il recomada BMW brusc a devenit cel mai bun.. :)

 

 

Stau in belgia si pe aici gen juma din bezinarii sunt shell, si deci e pe toate drumurile, si inclusiv uleiurile shell sunt relativ comune aici..

De cand stau aici am folosit la bmw525i, saab 1.8t etc..

Diferenta fata de alti producatori (vorbind de uleiuri din aceasi clasa si ulei original ) e ca shell are detergenti la greu, cea ce la ce intervale enorme de service cum are bmw nu e un lucru rau.

De ce e asa scump la reprezentanta sau la service in Ro, asta nu stiu, pe aici are cam acelasi pret cat are un ulei de producator renumit, adica gen 8-9-10 euro/l cum ai norocul si rabdarea sa cauti..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
pentru cei interesati de uleiul shell se poate cumpara de la distribuitorul shell Romania elgeka ...se afla la intrare pe autostrada soarelui ..drumul intre tarlale 150-157 si se poate comanda si online dupa site de la ei ....eu am achizitionat shell helix ultra professional AM-L 5w-30 la pretul de 48 ron litrul , cealalta alternative era helix ultra ECT 5w-30 la 46 ron dar am zis sa iau uleiul premium AM-L care este special pentru bmw si Mercedes ....AM-L nu se gaseste la ei pe site doar ECT ..baiatul care ma ajutat sa imi procure 6 bidoane de AM-L mia zis ca este acelasi ulei folosit de bmw doar ca e adus cu cisterna la bmw si turnat in bidoane cu sigla bmw
Link to comment
Share on other sites

post-17927-0-15514700-1465243938_thumb.jpg

 

sper sa fie bun ...ultimul schimb l-am facut la bmw acum 12.000 km in august dar si 120 ron litrul , intradevar mult mai bun decat Castrol ce foloseau inainte ...uleiul nu este foarte ars /negru dupa 12.000 km si sunetul motorului este la fel de cand am schimbat uleiul si papat doar 1 litru in 12.000 km ...cand bagam bmw Castrol deja dupa 6000 km motorul incepea sa vibreze mai tare si sunetul era mai puternic ...pot spune din propia experienta ca sant multumit de noul ulei bmw shell dar mult prea scump si sper ca varianta shell AM-L sa fie la fel de buna ca uleiul bmw original ...revin zilele urmatoare cu o parere dupa ce schimb uleiul maine

post-17927-0-16161600-1465244605_thumb.jpg

Edited by cornel320
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.