Jump to content

Problema Rupere Lant Distributie Motoare N47 2.0D


Recommended Posts

asta e un service de cartier cu ceva mai multe acte in regula

 

Bine punctat.

Tavicu vrea sa ne spuna ca e convins ca uleiul de la Service Scream (Tezparii) e original (luat de la autototal si pus un adaos nesimtit), iar cel de la celelalte magazine care se aprovizioneaza de la acelasi importator (insa cu un adaos de bun simt) e un fake.

Edited by BMW Style
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uleiul ASTA cred ca e fake si doar Asta e original ... :D

 

PS: Cred ca Asta e si mai original

 

Unii au sufletul mai impacat daca platesc mai mult pe acelasi produs, adaosul mai mare se pare ca face produsul sa fie mai ''original'' de cat celalalt care din ceva motive are un adaos mai mic.

 

Se pare ca TV-ul care l-am cumparat de la X cu 2.400lei este fake, si doar ala de la Y este original, ca e cu 200 de lei mai scump. :frantics:

Edited by OPaul
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Normal ca doar al 2-lea este original, doar e mai scump :hyper:

... Ar fi greu de crezut ca un om normal (care ar sti ca distributia nu altceva decat ceasul motorului!) sa puna altceva decat original, direct de la dealer!? Daca asta nu este impacare ca ai pus ce pune constructorul atunci este nebunie..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Tavicu vrea sa ne spuna ca e convins ca uleiul de la Service Scream (Tezparii) e original

Te rog nu imi baga vorbe in gura :) Am zis eu ceva de Service Scream (Tezparii)? Sau alt service? Am spus reprezentanta sau magazin partener gen bavauto.

 

Eu cand am cumparat de la bavauto de ex a venit direct in cutia ce a plecat din germania cu toate etichetele unde se vedea clar ca a plecat de la BMW :)

 

Treaba cu uleiul este o discutie interminabila si fiecare are parerea lui! Bagati ce vreti si de unde vreti. Nu cred ca o discutie despre ulei isi are loc in topicul asta!

Edited by Tavicu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, sunt nou pe forum si v-as ruga daca poate cineva sa ma indrume la un mecanic din Oradea care schimba kit-ul de distributie la motorul N47, am fost la reprezentanta BMW si mi-au spus ca la ei ar costa aproximativ 4000-5000 lei ceea ce mi se pare mult.

 

Daca schimba si al 3-lea lant + ulei nou + filtru nou si toate reperele cum ar trebui sa stii ca nu e mult.

 

Pe la noi in Bucuresti pretul se invarte in jur de 3000 ron si nu se schimba al 3-lea lant (~400 lei), nu se schimba uleiul + filtru (~400 lei), etc :)

Link to comment
Share on other sites

Essential daca ti se pare mult, nu trebuia sa mai cumperi N47, te inteleg daca ai dat 6000 euro si atunci se explica, daca ai dat peste 10.000 euro nu se explica de ce esti zgarcit deoarece e o suma ok pentru inlocuirea distributiei.

Freaca-i omului si doi pumni virtuali ca a cerut un sfat...ce puii mei, trebuia sa intrebe pe Forumul Citroen, ce cauta pe BMW, saracia asta de om ce ar trebui sa arunce banii cu ochii inchisi.... :)))

Uneori nu inteleg izbucnirile astea de "am BEMVE, ce aia a me' "...

Daca face o economie si de 2-300 lei, ia la copii ceva, etc...

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu am vrut si nu mi-a placut sa judec situatia nimanui. Nu inteleg ce izbucnire ai vazut tu, daca ai sta cu mine la masa ai vedea cat de calm si linistit sunt, asa a fost si observatia care am facut-o.Parerea asta o am de dinainte sa-mi iau bmw, de distributie si chiar sunt unul din aia care stiam ca se aude, aveam bani sa o schimb si de 10 ori, dar am mai tras de timp, de ce? Nu stiu, uneori facem niste prostii fara sa ne dam seama si nu gandim (cazul meu), poate asa a facut si colegul cu achizitia masinii care i se pare mult inlocuirea distributiei.

On topic: un prieten cu F10 se duce la Bimmer sa schimbe distributia, 28 mil cu toate 3 lanturile cu tot cu manopera, in 6 ore va fi gata, sincer i-am recomandat Service Scream (Tezparii), dar nu vrea el acolo.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bala...am dat motorul jos cu baietii la service care nu au mai dat motoare de bmw jos si cutia + motorul a fost dat in 90 minute., pus inapoi in 60-90 minute cu cutie-motor-cablaj, distributia a fost schimbata tot cam in 30-60 minute, deci 6 ore pentru service care schimba distributii pe banda rulanta e simplu, sincer, mai ales daca nu o sa de-a motorul jos si doar il lasa in jos cu macaraua pe elevator.
Link to comment
Share on other sites

Eu va spun ca am participat la d/r motor si nu dureaza mai mult de 4-5 ore cu tot cu distributie schimbata, pe E60. Motor dat jos de tot.

 

Nu mai vorbiti, daca nu stiti...va rog, una e sa spui ca nu crezi si una e sa afirmi clar ca "n-ai cum" cand nu stii ce inseamna sa dai motorul ala jos.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai repede nu inseamna intotdeauna mai bine, sau o fi existand un standard ce spune ca trebuie facuta operatiunea in 5 ore, sau e vreo competitie intre mecanici, care schimba mai repede distributie, care are truse de scule mai multe, care e mai bazat....asa ne place sa relativizam totul, sa asumam ca tot ce e mai ieftin si rapid e mai bun (gen e mai buna o shaora ca astepti 5 minute si platesti 18 lei, fata de o masa la restaurant unde stai 45 de minute si platesti 90 de lei).

 

Poate unii prefera sa demonteze motorul, altii lucreaza cu motorul pe masina, unii schimba si lantul pompei de ulei, altii nu, unii prefera sa faca totul dupa ureche si nimereala, altii urmaresc o documentatie tehnica.....unii sunt mai rapizi, altii strang suruburi cu cheia dinamometrica, unii prefera sa lucreze in tihna, unii se grabesc ca lucreaza peste program....doar nu e o etapa de raliu in care mecanicii trebuie sa refaca un motor intre probele speciale. Si nu cred ca pentru un posesor este asa mare problema sa imobilizeze masina 6 sau 9 ore pentru un schimb de distributie care pentru unii reprezinta 10% din valoarea masinii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai repede nu inseamna intotdeauna mai bine, sau o fi existand un standard ce spune ca trebuie facuta operatiunea in 5 ore, sau e vreo competitie intre mecanici, care schimba mai repede distributie, care are truse de scule mai multe, care e mai bazat....asa ne place sa relativizam totul, sa asumam ca tot ce e mai ieftin si rapid e mai bun (gen e mai buna o shaora ca astepti 5 minute si platesti 18 lei, fata de o masa la restaurant unde stai 45 de minute si platesti 90 de lei).

 

Poate unii prefera sa demonteze motorul, altii lucreaza cu motorul pe masina, unii schimba si lantul pompei de ulei, altii (...)

Si nu cred ca pentru un posesor este asa mare problema sa imobilizeze masina 6 sau 9 ore pentru un schimb de distributie care pentru unii reprezinta 10% din valoarea masinii.

Corect ce ai spus mai sus.

 

Ai uitat sa mentionezi "mediul" in care lucreaza acei mecanici si de ce nu, competitia care exista oriunde cand lucrezi la patron, sa te afirmi.

 

PATRONUL TE VREA RAPID! El nu te plateste sa bibilesti la masina oricarui client! Doar atunci cand patronul specifica clar ca trebuie facut ca lumea poti sa fii sigur ca vor strange tot ca la carte.

Pentru cei care sunt doar clienti ocazionali, daca faci distributii des de ce sa mai pui cheia dinamometrica!?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu am stat langa masina pe toata perioada schimbarii distributiei, Bogdan (Bimmer) a raspuns la toate intrebarile mele + a fost receptiv la tot ce l-am rugat (spalat baie de ulei, curatat ambreiaj, spalat si uns tot ceea ce a fost nevoie) ... eu am foat f.multumit de serviciile lor, atat atunci cat si la alte solicitari.
  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.