Jump to content

Cateva problem electrice seria 3 E90


Romaryo36

Recommended Posts

Buna ziua colegi forumisti,

E primul meu topic aici si sa incep cu inceputul,

Din iulie 2015 sunt noul proprietar al unui bmw 320D din 2005,163HP,si,tin sa mentionez ca e primul meu bmw,vin dupa o skoda fabia 1.4 16 v,o mica-mare diferenta,si, dupa ce am terminat cu actele,schimbarea diferitelor consumabile ma confrunt cu cateva mici probleme:

1.am schimbat modulul butoane geamuri si comanda oglinzi electrice-toate 4 geamuri se inchid-deschid perfect dar oglinzile nu mai functioneaza deloc(am schimbat modulul deoarece aveam doua din cele 4 butoane deteriorate iar dupa identificare care a fost ca un RAR oglinda din stanga s-a lasat putin in jos dupa care gata,au murit amandoua...)

2.am schimbat becurile,sonda si sigurantele au fost verificate dar becurile de marsalier tot nu se aprind.

3.ar mai fi problema cu cheile....par cam utilizate si nici nu pot inchide sau deschide geamurile sau trapa din telecomanda cu toate ca fostul proprietar putea cel putin de doua ori mi-a aratat...tin sa mentionez ca am incercat tot ce am vazut pe forum in legatura cu asta am tinut apasat si un minut,mai ales ca vin si dupa in drum de 2000 km ...cam trebuiau sa se incarce...

Cam astea ar fi problemele pentru inceput,sper sa nu apara si altele,iar in continuare mai fac o mica descriere a masinii sa va faceti o parere:nu am navigatie nici comenzi pe volan,nici camere,nici piele...ceea ce am e climatronic,pilot automat,incalzire,cred,in scaune si cam atat important...

Va multumesc anticipat si daca cineva a mai trecut prin astea il rog sa imi raspunda...

Edited by Romaryo36
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa o pui pe un tester, poate afli mai multe asa.

Sa nu fie vre-un modul ars, ai verificat sigurantele, bateria...?

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Sa stii ca tester nu i-am facut niciodata ,am luat-o in fuga,doar la mecanicul personal sa-i spun asa,am dus-o si verificat oleaca motorul,bucsaraia,sigurantele au fost verificate,acum dupa schimbarea modulului nu le-am mai verificat,in schimb am ca o alarma un rotund cu raze ca un soare....sa fie de la marsalier,nu stiu ce sa zic...

Am sa fac o poza mai tarziu si o sa incerc sa o urc aici in acest topic...

iti multumesc....

Edited by Romaryo36
Link to comment
Share on other sites

este bec ars avertizarea aia

daca ai pus alte becuri pe marsalier si tot nu se aprind cauta in mansonul de cauciuc prin care trec firele la capacul portbagaj ca sar putea sa se fi intrerupt firul acolo, si de aia si iti da bec ars.

Edited by cabron
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Am vandut si eu o comanda geamuri pentru Bmw 320d E92 cea cu oglinzi rabatabile. Cel care i-am vandut-o spune ca nu merge nici asta de i-am trimis-o, clar este buna comanda, nu aia e problema, problema este una electrica zic eu, nu-i merge reglajul la oglinzi, nimic, nimic, din cheie inchide geamurile, dar comanda nu functioneaza deloc.

Am avut un caz similar la un E92 unde i-am schimbat usa cu totul(cu instalatie electrica noua pe ea) si din cauza asta nu a mai functionat comanda electrica crezand ca e defecta (asa am cumparat-o pe aceasta care am vandut-o), a trebuit sa-i punem instalatia electrica cea veche si a functionat cu ambele comenzi.

 

S-a lovit cineva de asta? i-am spus sa puna un tester si sa se duca la un electrician, ce parere aveti? Din ce vad e cam acelasi lucru cum am patit noi la service.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.