BMWClub: Built NOT Bought - BMWClub

Jump to content

• 32 Pages +
  • « First
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Built NOT Bought Rate Topic: ***** 25 Votes

#341 User is offline   CautRezolvari 

• Senior
  • Group: Members

Posted 23 May 2017 - 08:32

View PostWIN60, on 22 May 2017 - 19:33, said:

Care a fost cel mai scurt timp la Cluj?

Scuze tu m-ai intrebat timpul de la Cluj nu de la Arad unde am fost pe 20-21.05.Daca te referi la cel mai bun timp al etapei nu mai stiu exact dar cred ca a fost o masina de la bulgari la categoria Profi si a mers in jur de 9s.
0

#342 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 23 May 2017 - 08:48

felicitari pentru munca depusa si rezultate.
imi place ca masina e simpla la exterior, monstrul fiind sub capota

This post has been edited by Alex_wly: 23 May 2017 - 08:48

1

#343 User is offline   Exo_Luci 

• Începător

Posted 23 May 2017 - 12:46

Felicitari!

335-ul avea semislickuri sau era de strada ?
0

#344 User is offline   Rcc-67 

• Pasionat
  • Interests:Automobile și electronică

Posted 23 May 2017 - 12:58

:goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob:
1

#345 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 23 May 2017 - 15:22

View PostAlex_wly, on 23 May 2017 - 08:48, said:

felicitari pentru munca depusa si rezultate.
imi place ca masina e simpla la exterior, monstrul fiind sub capota

Multumesc !
0

#346 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 23 May 2017 - 15:46

View PostExo_Luci, on 23 May 2017 - 12:46, said:

Felicitari!

335-ul avea semislickuri sau era de strada ?

Multumesc!
Anvelope de strada pe 19".
0

#347 User is offline   Exo_Luci 

• Începător

Posted 23 May 2017 - 22:06

Ok. Spor la treaba in continuare!
0

#348 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 24 May 2017 - 08:02

Acesta este filmuletul cu rezumatul etapei.
Aveti aici cele mai frumoase si rapide masini/motoare si bineinteles domnisoara mea.

https://www.youtube....dxUeXonDM&t=61s
0

#349 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 22 June 2017 - 09:56

La intrebarile tot mai multor persoane am reusit pe o zi de ploaie sa stau si sa fac cateva calcule pentru ce s-a investit in masina si rezultatul este urmatorul:

~19.000euro upgrade-uri

~4.300euro intretinere si consumabile(manopera a fost adaugata doar la schimbarea motorului,restul...)

Lista probabil ar fi mai lunga dar in momentul asta de la calculele astea plecam.Investitiile au fost in decursul ultimilor 5 ani.

Nu ma voi opri aici in nici un caz pentru ca masina asta n-as schimba-o pe nici un F10 sau altceva.

Urmeaza alte jucarii si imbunatatiri cat de curand.

In weekendul asta(24-25.06) este etapa de la Ianca unde vreau sa ajung pentru a vedea pentru prima oara pista de acolo si pentru a testa un mic truc.
6

#350 User is offline   malasorte 

• Pasionat
  • Interests:Inovatie si cercetare automobilistica facuta cu simt de raspundere si cu respect pentru client

Posted 22 June 2017 - 11:52

View PostCautRezolvari, on 22 June 2017 - 09:56, said:

La intrebarile tot mai multor persoane am reusit pe o zi de ploaie sa stau si sa fac cateva calcule pentru ce s-a investit in masina si rezultatul este urmatorul:

~19.000euro upgrade-uri

~4.300euro intretinere si consumabile(manopera a fost adaugata doar la schimbarea motorului,restul...)

Lista probabil ar fi mai lunga dar in momentul asta de la calculele astea plecam.Investitiile au fost in decursul ultimilor 5 ani.

Nu ma voi opri aici in nici un caz pentru ca masina asta n-as schimba-o pe nici un F10 sau altceva.

Urmeaza alte jucarii si imbunatatiri cat de curand.

In weekendul asta(24-25.06) este etapa de la Ianca unde vreau sa ajung pentru a vedea pentru prima oara pista de acolo si pentru a testa un mic truc.

Multumesc...vreau sa fac si eu o astfel de masina si vroiam sa imi fac o idee. banuiesc ca invatand din greseli acum te ar ajunge mai putin.. sunt convins (din experienta) ca am mai facut si investiti neinspirate
0

#351 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 23 June 2017 - 08:49

View Postmalasorte, on 22 June 2017 - 11:52, said:

Multumesc...vreau sa fac si eu o astfel de masina si vroiam sa imi fac o idee. banuiesc ca invatand din greseli acum te ar ajunge mai putin.. sunt convins (din experienta) ca am mai facut si investiti neinspirate

Daca m-as apuca acum cand deja stiu reteta ar costa mai putin,in calculele de mai sus sunt incluse aproape 3 evacuari (spun aproape pentru ca a doua am modificat-o mai bine de 50%),2 trasee intercooler,3 softuri,2 turbine si urmeaza a 3-a,etc...
Mereu va aparea ceva mai bun,ceva mai performant si daca le achizitionezi vechile upgradeuri sunt pierdute...

This post has been edited by CautRezolvari: 23 June 2017 - 08:51

0

#352 User is offline   cristy7610 

• Senior

Posted 27 June 2017 - 09:59

Felicitari ptr munca depusă în acest proiect și multă baftă in continuare.Se vede ca ai ceva "stoluri" la mansarda,în sensul bun al cuvântului:)
Dacă ajungi in vara asta pe la Constanta,lasa-mi te rog un mesaj,chiar as vrea sa iti vad investiția.
0

#353 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 28 June 2017 - 09:11

View Postcristy7610, on 27 June 2017 - 09:59, said:

Felicitari ptr munca depusă în acest proiect și multă baftă in continuare.Se vede ca ai ceva "stoluri" la mansarda,în sensul bun al cuvântului:)
Dacă ajungi in vara asta pe la Constanta,lasa-mi te rog un mesaj,chiar as vrea sa iti vad investiția.

Multumesc :)).O sa te anunt.
0

#354 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 01 July 2017 - 11:14

Pe data de 24-25.06.2017 a fost etapa de la Ianca(Braila) unde am vrut sa merg pentru a vedea pentru prima oara aceasta pista.Cand m-am dus am avut de ales intre 3 trasee si l-am ales pe cel mai prost(printre sate) :msn-cry: nestiind starea drumului,cand m-am intors am venit Ianca-Buzau-Bucuresti care a fost foarte bun.
Ajuns la locul faptei intram intr-o curte pe unde erau oameni de la paza care ne ghidau drumul pana la pista(foarte prost drumul,gropi,praf,etc).Eram nerabdator sa vad pista pentru ca se anuntase ca o refac,ca or sa dea cu lipici VHT ceea ce intelesesem ca nu se mai facuse in Romania,aveam asteptari...Vad pista amplasata fix in mijlocul campului(chiar ma gandesc pe viitor daca vor fi fonduri,avand terenul bunicilor in zona Ialomita, as putea asfalta si face o pista precum aceasta),ne luam biletele si tot ce trebuie si intram,pista era mare,asemanatoare cu cea de la Arad,lunga si lata,nu ca la Cluj pe autostrada,multe masini,parca mai multe ca la Arad,toti la fel de nerabdatori ca mine. :punk:
Daca data trecuta am uitat acoperisul cortului acasa acum l-am dat cuiva care a plecat in Delta Dunarii,simt ca nu il voi intinde niciodata pe o pista de drag.Caldura mare,mare,mare asa ca ma asez la coada pentru a vedea ce se intampla. :hot: .Micul meu truc care vroiam sa il testez era sa racesc intercoolerul cu spirt iar asteptarea mea era 12,7-12,6s,macar cat la Arad.
Ajung la start,fac prima cursa si timpul a fost 13,1s cu 60ft de 2,3s :lolu:.Lasasem o presiune putin mai mare in roti pentru ca ma gandeam ca va fi aderenta mai buna decat la Arad,cand vad bonul nu imi venea sa cred... :cigar:
Imi stropesc intercoolerul pentru a raci si ma asez iar la start,ma dezumflu putin rotile si scot 13s cu 60ft 2,2s,toti pe langa mine incep sa se planga ca patineaza,ca nu este aderenta,deci nu aveam eu problema...335d care la Arad a scos 12,6s acum a venit cu Hoosier si jante pe 17" si cu astea scotea 13,3-13,5s si 60ft de 2,5s,cand auzi pare a fi imposibil dar nu era aderenta mai deloc,dupa si-a pus anvelopele de strada si a scot aproape de timpul lui de la Arad...
Vazand aceasta problema mi-am dat seama ca pista nu este ok si m-am mai dat o singura data am scos tot 13s si am plecat pentru ca seara am avut de sarbatorit ceva.Ajuns in Bucuresti si oprind la semafor se auzea un zgomot puternic,crezand ca este de la alta masina deschid geamul si cand apas ambreiajul zgomotul nu se mai auzea :growl:. Cutie sau ansamblu ambreiaj?Super surpriza :abe:.Aveam de gand sa ma intorc duminica in timpul semifinalelor si sa ma mai dau dar nu am vrut sa fortez nota cu problema aparuta.M-am uitat live la semifinale si a fost o lupta stransa si frumoasa la categoria mea, S9 ,unde Dragos(CompleteChip) a castigat detasat cu A5-ul quattro avand timpul de 11,8s cu 60ft 1,8s.
Zgomotul era foarte puternic cand era la relanti si disparea cand calcam abreiajul sau plecam cu masina,dupa o saptamana de mers cu masina asa pentru ca nu am avut nici loc si nici timp de mers la mecanic zgomotul s-a diminuat cu 80% fata de cand am auzit prima oara,probabil ar fi volanta problema si s-a mai asezat intre timp.Sper ca saptamana viitoare sa fie timp sa desfacem sa vedem ce este acolo si ma gandesc sa iau masa simpla sau alta noua dubla care sa mai tina inca 2 ani...
Mai jos aveti un rezumat al etapei si cateva poze.

https://www.youtube....eature=youtu.be

Posted Image

Posted Image

Posted Image

This post has been edited by CautRezolvari: 01 July 2017 - 11:19

2

#355 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 10 July 2017 - 08:19

Am reusit saptamana trecuta sa desfacem sa vedem ce este acolo si s-a constatat ca este volanta.Ma gandesc sa trec la masa simpla cu toate ca va fi mai zgomotoasa dar am inteles ca ar ajuta cea cu masa simpla mai mult la puterea care vreau sa o obtin.
Am trimis cateva email-uri si astept raspunsuri sa vad la ce ma hotarasc.
0

#356 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 06 August 2017 - 14:08

Nu am mai postat de ceva timp,aproape o luna pentru ca am avut batai de cap cu volanta,nu gasesc volanta simpla asa usor pentru motorul asta iar la cine am gasit a trebuit sa astept sa o confectioneze.Saptamana viitoare ar trebui sa ajunga(este deja intrata in tara dupa nr de awb) la fel si short shifter-ul.
Intre timp ma gandesc sa o usurez cu niste scaune dar sunt putin nehotarat ce sa aleg intre:

- Sparco PRO 2000 LF (pentru pasager as lua varianta putin mai mare PRO 2000 LF II in cazul in care voi avea un pasager putin mai masiv sa aiba loc)

Are 6,1kg si 6,7kg varianta putin mai mare(fara suporti de prindere) - 530-550e/bucata

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

- Recaro Profi SPG

Are 7kg si 10kg varianta XL(fara suporti) - 700-1000e/bucata

Posted Image

Posted Image

Nu stiu de ce(probabil designul) dar ma atrag mai mult cele Sparco,am vazut cu ambele clipuri pe youtube,de ambele au fost mai multumiti proprietarii fata de cele de M3 atat cat se poate gandindune ca sunt scaune mult mai usoare fata de cele stoc (scaunul de M3 full electric care il am acum are 30kg/bucata) asta compromitand putin confortul dar nu cat sa nu poti parcurge 500km in ele,dar avand o tinuta de condus mult mai buna,mai ales in curbe.

Weekendul acesta(5-6.08.2017) a avut loc a doua etapa de la Ianca(Braila) la care nu am reusit sa ajung dar as fi vrut chiar si sa ma uit doar,cu toate ca a fost foarte cald si pista a lasat iar de dorit in ciuda eforturilor care le-au facut organizatorii.Asta este ne pregatim pentru urmatoarea etapa.

This post has been edited by CautRezolvari: 06 August 2017 - 14:09

0

#357 User is offline   Exo_Luci 

• Începător

Posted 07 August 2017 - 11:46

Am fost cat pe ce sa cumpar si eu la fosta masina 2 scaune scoica. Nu erau sparco sau recaro dar dupa 30 km de condus in ele am renuntat. Sunt deranjante la drum lung...cauta unele cat mai usoare si eventual le schimbi cand mergi la drag.
0

#358 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 07 August 2017 - 12:01

View PostExo_Luci, on 07 August 2017 - 11:46, said:

Am fost cat pe ce sa cumpar si eu la fosta masina 2 scaune scoica. Nu erau sparco sau recaro dar dupa 30 km de condus in ele am renuntat. Sunt deranjante la drum lung...cauta unele cat mai usoare si eventual le schimbi cand mergi la drag.

Sper si vreau sa cred ca diferenta intre unul de 700 lei/bucata si unul de 500euro este minimul de confort pe care il pot oferi acestea.Are cineva pe masina de zi cu zi scaune Sparco dar nu cele Sprint pentru ca fiind cea mai slaba gama mi s-ar parea normal sa fie incomode,macar modelul EVO,REV daca nu Pro 2000?
0

#359 User is offline   Exo_Luci 

• Începător

Posted 07 August 2017 - 13:41

Anul trecut m-am suit un pic intr-un s3 al unui amic cu scaun scoica..nu mai stiu modelul dar a fost 1300 ron second hand. A renuntat la el pentru zi cu zi. Cel mai bine ar fi sa gasesti pe cineva care are pe masinia unul din modelele pe care le cauti si sa te plimbi un pic.
La urmatoarea etapa de drag sigur se gaseste din atatea masini.
0

#360 User is offline   CautRezolvari 

• Senior

Posted 13 August 2017 - 10:36

Volanta in sfarsit a ajuns,miercuri sper sa ajung sa o pun.Abia astept sa vad ce diferente vor fi.
Are aceeasi forma ca cea cu masa dubla pentru a se potrivi de ambreiajul stock dar putin mai usoara 10,2kg.
Trebuia sa ajunga cu tot cu suruburi de prindere dar a uitat sa le puna in cutie si le-a trimis dupa,poate ajung si astea pana miercuri.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image
5

Share this topic:

• 32 Pages +
  • « First
  • 16
  • 17