BMWClub: Teparii Bimmer-Service Bucuresti -- alias B Force - BMWClub

Jump to content

• 6 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Teparii Bimmer-Service Bucuresti -- alias B Force Revizie in bataie de joc pe bani multi... Rate Topic: ***** 3 Votes

#1 User is offline   VIPER1981 

• Începător
  • Group: Members

Posted 30 January 2016 - 08:53

*
POPULAR

Salutare...vreau si eu sa va atentionez in legatura cu ceva ce mi s-a intamplat azi...pentru ca sa nu treceti si voi prin asa ceva... TEAPA bimmer-service(Bucuresti)...acum doua zile m-am programat la ei pentru o revizie...ulei filtre...la un BMW e90 320d 2011...tot atunci i-am intrebat ce filtre si ce ulei folosesc si care sunt costurile...am ales filtre mann si uleiul recomandat de ei...BMW 5w30...toate bune pana acum cost operatie total 850lei...am zis asta e cam mult dar sa vad eu ce fac baietii care stiu cum sta treaba pentru inceput...primul BMW nu cunosteam prea multe service-uri BMW...m-am bucurat ca m-au programat cand am vrut in functie de timpul meu liber...merg azi acolo...la ora 10 punctuali baietii de acolo...baga masina inauntru si in nici 2 min au si dat drumul la ulei...acum urmeaza primul soc...se scurge uleiul si apare un tip de la birou cu o nota de comanda...920lei...stupefiat intreb...ce reprezinta suma...imi spune ca manopera lucrarii e 130lei uleiul 300lei/6litri si diferenta filtrele...si imi zice sa semnez...ezit putin si ii zic...ca la momentul programarii mi s-a confirmat pretul de 850lei...la care el cu putin tupeu catre mine ma intreba...cine...la care eu ii raspund ala cu care am vorbit cand am facut programarea...ii zic ca nu pot accepta asa ceva...la care el imi zice ca astea sunt preturile pentru filtre si ca nu are cum sa le schimbe pentru ca ele se modifica constant...ii zic...4 filtre isi modifica in doua zile pretul cu 70lei...bun ok..nu ma face 70lei...voi sti pe viitor...si nu voi mai calca pe la voi nici daca veti fi singurul service din lume i-am zis si voi avea grija ca nici altii sa mai vina la voi...i-am semnat devizul lucrarii...lucreaza baietii in continuare...cate 3 sa termine repede.. desface unu dintre ei carenajul de plastic care acopera sub podea filtrul de motorina si pac sare o clema pe care se prinde surubul...tipul o ridica...se uita la ea...si o arunca la gunoi...uimit tac si nu zic nimic...vine altul monteaza filtrul si pune carenajul la loc incepe ca insurupeze ii las si cand sa termine ii zic...colegul tau a aruncat o clema la gunoi...fara aia nu o sa poti pune toate prinderile...se duce si aduce o noua clema...cel care a aruncat clema era stupefiat...termina acolo lasa masina jos si uimirea cu numarul 3...aduc uleiul intr-un recipient gradat...eu ii intreb ce este ala...ei zic ulei BMW...bla bla...ii intreb unde sunt bidoanele...la care ei imi arata un butoi...foarte uimit...nu-mi venea a crede...imi garanteaza ei ca este original BMW...le zic ca este ciudat...depasesc momentul...ii intreb cat este in recipient...imi zic ei ca e 5.3litri...exact cat trebuie...ok...bine bine...dar eu platesc 6 litri...la care ei raman blocati...pe urma ei ma intreaba ce facem in situatia asta...la care eu le zic...pe mine ma intrebati...eu vreau 6 litri...intr-un final aduc ei un bidon de un litru in care mi-au pus fix 700ml...termina toata lucrarea in mai putin de 25 de minute si ma invita sa platesc...ma duc la casierie...amabilitatea cu care m-au tratat cand am facut programarea in urma cu 2 zile a disparut definitiv...mi s-a aruncat un zambet de catre casiera si un odorizant de 2 bani cand am pus banii pe masa...si asta a fost tot...tratament de toata jena si bataie de joc...asta am primit de 920lei in mai putin de 30 de minute...RUSINE BIMMER-SERVICE... dezamagit maxim...pentru un service BMW care iti promite standarde germane e o mare rusine.
Daca nu e postat unde trebuie imi cer scuze si rog mutarea lui la sectiunea corespunzatoare.

This post has been edited by VIPER1981: 30 January 2016 - 08:54

23

#2 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 30 January 2016 - 09:03

Mutat.

Daca ai fi citit putin forumul...

http://www.bmwclub.r...h&fromMainBar=1

#3 User is offline   jeezy 

• Pasionat

Posted 30 January 2016 - 11:59

Daca foloseai Google, stiai care este situatia cu Bimmer Service.

Nu esti primul, nu este doar aici pe forum scris, deci pe viitor, trebuie sa fii mai temeinic in documentare.
1

#4 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 30 January 2016 - 12:02

Adevarul e ca nici un schimb de ulei nu mai
Poti sa faci fara sa te superdocumentezi :))))) bad bad world
4

#5 User is offline   MuscleMike 

• Pasionat

Posted 30 January 2016 - 12:15

Bine ca nu ai avut o lucrare mai complexa, ai iesit bine, ti-ai dat seama intr-un mod "usor" ca is niste oameni de nimic...
1

#6 User is offline   eneh 

• Senior

Posted 30 January 2016 - 12:31

Oribil, imi pare rau pentru ce s-a intamplat; intr-un timp am vrut si eu sa trec pe la ei dar am evitat din cauza la reclamatii peste reclamatii.
0

#7 User is offline   docdennis 

• Membru

Posted 31 January 2016 - 03:34

de asa numitul service "Bimmer!" este plin netul de reclamatii. cum de mai au clienti?
0

#8 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 31 January 2016 - 08:27

Or fi de-aia fara netsau care nu stiu sa citeasca :pirate:

#9 User is offline   nettoVerkauf 

• Nou venit
  • Pip

Posted 31 January 2016 - 09:13

Ce ai descris tu, nu mi se pare sf. Mi se pare o zi normala pe fuga intr-un service plin. Legat de pret, sunt de acord cu tine, nu te fac 70ron, dar nu trebuia sa ii dai din moment ce acela a fost pretul anterior comunicat.
Sa nu devenim sarcastici cu service-urile din romania, unde platesti f putin raportat la preturile din germania; si aici ma refer sa nu cerem calitatea respectiva, pt ca acolo se schimba piese, nu se repara!
(Ps.: vorbind la modul general, o revizie ca cea de mai sus costa intradevar 300ulei, 4 filtre pot fi 300ron, iar manopera 100ron, restul nu stiu ce inseamna!?)

This post has been edited by nettoVerkauf: 31 January 2016 - 09:15

0

#10 User is offline   alex230ro 

• Fan dependent

Posted 31 January 2016 - 09:43

manopera e 130 lei cam maricica in general e 100 lei la revizie daca tin eu bine minte.
altfel pe partea de filtre /ulei l-au ars binisor,uleiul la butoi e mult mai ieftin decat uleiul la bidon.
e un topic pe aici in care Doru se plange ca i-au luat pt revizie la Mini la Bavaria 1000 lei...

edit- 25 min e durata normala,orice service are interesul sa elibereze rampa cat mai repede ca sa bage urmatoarea masina,logic mai multe masini=mai multi bani

inca un edit pt colegul de mai sus din ce inteleg au scos uleiul din masina apoi i-au zis ca da cu 70 lei in plus,nu prea poti face multe in situatia asta ,poate sa le zici sa bage uleiul inapoi :D

This post has been edited by alex230ro: 31 January 2016 - 09:51

3

#11 User is offline   lavi4175 

• Începător

Posted 31 January 2016 - 09:50

ar tb sa si faca echipa pt Formula 1. au reusit sa mi faca o verificare a masinii in 18 min (tester , verificare motor , verificare roti , uitat sa nu fie lovita , demontat juma plastice de la motor ) . pret a la bavaria 260 ron , lucrare ca n ferentari :) . mi au dat o lista cu ce tb schimbat la ea , pret cu 100 - 150 ron mai mult pe fiecare piesa fata de oriunde ( cataxxl , unix ). uleiul intradevar il cumpara la butoi mare. impresia mea : lucru facut in mare viteza , neprofesional ( mi au desfacut cureaua care vine pe fulie sa verifice fulia si au pus o aiurea pe intinzator inapoi , noroc ca a vazut cineva :) ).

pt lucrari mai elaborate clar n o sa calc pe acolo
0

#12 User is offline   Alina B 

• Începător

Posted 04 February 2016 - 09:44

Dupa tot ce am citit pe aici am renuntat si eu la ideea de a-mi schimba distributia la ei :thumbsup:
4

#13 User is offline   ryoraul 

• Pasionat

Posted 04 February 2016 - 09:49

Cand aud de diferrnte intre Germania si Romania la preturi manopera ma gandesc automat si la difrrenta de salar.
3

#14 User is offline   Bigmoon 

• Membru

Posted 04 February 2016 - 10:08

si eu ma gandeam mai demult sa apelez la ei pentru schimb de distributie ,dar de cand am tot citit atatea pe net ..numai si numai reclamatii ...m-am razgandit , desi cand am verificat masina inainte de cumparare la ei am fost si s-au purtat frumos . Au mai pierdut un client :(
0

#15 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 04 February 2016 - 10:17

La ce masina costa 4 filtre adica de ulei, de motorina, de aer si de polen, 300 lei? :)))))
0

#16 User is online   MihaiCarunta 

• Membru

Posted 04 February 2016 - 10:34

E87 118d 2006 - f ulei mann 43,f aer mann 80 ,f motorina mann 100, f polen carbon mann 130 lei - pe-acolo iese...piesele luate de aici de pe forum
0

#17 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 04 February 2016 - 10:44

Pai 360 ron plus 300 ron ulei=660. Plus 1 milion macar tot dai la orice baraca de service, rezulta 760. Colegul de mai sus a dat 850, deci presupunand ca o fi fost o oarecare diferenta la filtre, aia e suma. Pana la urma despre ce vorbim?
0

#18 User is online   MihaiCarunta 

• Membru

Posted 04 February 2016 - 10:52

Da, e clar ca sunt niste ordinari, eu ziceam doar ca pretul la filtre e ok, restul e umplutura.
0

#19 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 04 February 2016 - 11:10

Am in fata preturi pt e90 320d 2010 ed:
Filtru motorina 140 ron, filtru ulei 55, filtru aer 145, filtru polen 70 ( bosch, mann e 100 si ceva).
Uleiul original 53-55 ron litrul.
Filtre: 410 + 330 ulei = 740. Si inca 100 lei manopera..
Eu am dat asta toamna la proleasing 1100 ron.
Deci eu nu stiu si nu inteleg cum fac unii revizii cu 600 ron.
Mihai, aici vorbesc despre preturi, nu contrazic ca serviceul din thread o fi de cacat.
Le: preturi filtre originale: ulei 123, aer 236, polen 206, motorina 265: total 831+ ulei 113 ron litrul original.

This post has been edited by cavaliere: 04 February 2016 - 11:19

0

#20 User is offline   MuscleMike 

• Pasionat

Posted 04 February 2016 - 11:11

Vorbim ca is niste tepari jegosi...vorbim despre o diferenta de 70ron de la o zi la alta cu exact aceleasi consumabile ofertate doar sub pretextul ca s-au schimbat preturile de la o zi la alta...mai bine isi bagau mana cu japca la om in jeb ca tot acolo e...dar asa is hotii, is mai credibili cand is imbracati bine...

This post has been edited by MuscleMike: 04 February 2016 - 11:16

9

Share this topic:

• 6 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users