BMWClub: Problema Constatere Amiabila - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Problema Constatere Amiabila

#1 User is offline   Jayson 

• Începător
  • Group: Members

Posted 21 August 2017 - 17:47

Buna seara,

In data de 15 august am avut un mic accident daca pot sa il numesc asa. Mai exact eu eram pe banda 2 si cand am trecut pe langa un alt automobil aflat pe banda 1 el a tras dreapta spre mine pentru a ocoli un obstacol si m-a frecat. El conducea masina firmei, l-a sunat pe seful si seful lui nu a dor nici cum sa facem o constatare amiabila chiar daca soferul lui gresise, deoarece eu am condus legal, mergeam frumos la mine pe banda. Pana la urma am ajuns la politie unde politistul i-a explicat celui care m-a acrosat ca el este vinovat, i-a mai spus ca daca facem proces verbal trebuie sa ii dea o amenda de 600 de lei si pana la urma politistul l-a sunat pe seful acestuia pentru a-i explica. Pana la urma seful a inteles si a fost de acord sa facem o amiabila. Eu conduc un e 87 iar acest domn conducea un VW Transporter, de la o firma de termopane si m-a agatat cu pragul, a zgaria usa aripa mea, janta si putin din bara spate. Masina lui nu are abosolut nimic, el frecandu-ma cu pragul de fier (am sa atasez niste imagini), a si scris pe amiablila la masina lui ca nu sunt daune si a semnat si a spus ca el nu vrea sa se prezinte la constatare pentru ca nu are de ce, si eu am zis ca ok.

Problema incepe acum, astazi am mers la constatare de unul singur si domnul de acolo nici macar nu s-a uitat la masina mea deoarece a spus ca trebuie sa fie prezent si cel vinovat. I-am explicat care este situatia, si anume ca celalalt nu are abosulut nici o zgarietura nimic si ca nu are timp/nu vrea sa se prezinte. Domnul de la constatari mi-a spus ca ei trebuie sa vada si masina ce m-a acrosat deoarece trebuie sa vada la ce inaltime sunt pragurile, unde e zgarietura mea si asa mai departe. Am plecat de acolo fara sa rezolv nimic si l-am sunat pe domnul cu care am avut incidentul si i-am spus ca trebuie sa ne prezentam la constatare amandoi. El s-a scapat frumos de mine spunandu-mi ca el nu mai lucreaza pe masina aia si ca astazi pleaca in concediu si ca eventual ne auzim dupa. Apoi, i-am sunat pe cei de la EUROINS (unde avea masina pe care o conducea el asigurarea), dupa ce am asteptat 15 ca sa fiu preluat de cineva i-am explicat care e situatia si ei au spus ca nu au ce face pentru ca "asa e legea". Si i-am intrebat, "si atunci ce se intampla, mie nu imi repara nimeni masina, mi-o repar eu?". Tipa de la telefon tot asta imi zicea ca asa e legea si ca nu are ce sa faca. M-a lasat prost, adica daca eu ii lovesc masina cuiva si am o masina naspa si nu ma intereseaza persoana respectiva nu poate sa isi repare masina fara mine?! Nu are nici un sens. Chiar nu stiu ce sa fac in situatia de fata deoarece eu saptamana ce vine plec in Germania apoi vin iarasi in tara, mai stau 10 zile si plec la facultate afara din tara si mai vin la iarna.

Attached File  IMG_9115.JPG.jpeg (273.14K)
Number of downloads: 168

Attached File  IMG_9109.JPG.jpeg (223.4K)
Number of downloads: 169
0

#2 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 21 August 2017 - 17:54

Nu ai aratat pozele la asigurari?

#3 User is offline   CodrinMarius 

• Începător
  • Interests:325i E90 NFL
    730d F01 NFL

Posted 21 August 2017 - 17:55

Mergi la politie iar ca se pare ca astia nu vor amiabila.

This post has been edited by CodrinMarius: 21 August 2017 - 17:56

1

#4 User is offline   SimionBaws 

• Începător

Posted 21 August 2017 - 18:16

Da, mergi la politie, ii va face proces verbal domnului dupa solutionare, apoi tu vei primi de la politie copie a acelui proces si copie dupa asigurarea vinovatului. Cu acele doua acte iti vei putea repara masina fara prezenta vinovatului.

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#5 User is offline   m15a 

• Începător

Posted 21 August 2017 - 18:16

De ce să trebuiască să vadă mașina celui vinovat? Dacă ai amiabila semnată de către vinovat, nu e dovadă destul pe asigurarea cui trebuie făcută? Nu e clar că el și-a recunoscut vina, și asigurarea lui plătește?

Ast că să vină el acolo sunt scuze ieftine. Dacă era unul din strainăte, care a doua zi pleca în ... Franța să zicem? Ce făcea, se întorcea peste 5 zile să le arate mașina celor de la EUROINS? Sau te duceai tu să-l cauți prin Franța?
E și normal ca omul s-a "scăpat frumos", el și-a făcut datoria, a recunoscut vina, de acum nu e obligat să facă nimic.
Pentru asta există amiabile.
0

#6 User is offline   SimionBaws 

• Începător

Posted 21 August 2017 - 18:23

View Postm15a, on 21 August 2017 - 18:16, said:

De ce să trebuiască să vadă maČ™ina celui vinovat? Dacă ai amiabila semnată de către vinovat, nu e dovadă destul pe asigurarea cui trebuie făcută? Nu e clar că el Č™i-a recunoscut vina, Č™i asigurarea lui plăteČ™te?

Ast că să vină el acolo sunt scuze ieftine.

Eram la constatari la CityInsurrance, in biroul inspectorului, si venise o persoana fix in situatia asta: cu amiabila dar fara vinovatul prezent. L-a reprogramat pe cand poate sa vina si persoana in cauza.

1

#7 User is offline   adi v 

• Senior
  • Interests:Bmw

Posted 21 August 2017 - 18:49

Nu mai are cum sa mearga la politie, incidentul trebuie raportat in 24h.La toate firmele se asigurari se merge imprreuna cu cel vinovat, eventual daca vedea ca se incontreaza cel vinovat nu trebuia sa faca amiabila, acum sta la mana celui vinovat.In astfel de situatii trebuie "arisi" ce care gresesc.O sa o rezolvi, dar mai greu, eventual cu un pic de scandal la asigurari ( nu ai ce sa pierzi).
2

#8 User is offline   cabron 

• Membru

Posted 21 August 2017 - 19:01

tu l-ai scutit de amenda si pe el il doare in p..a, trebuia sa lasi sa isi ia amenda

This post has been edited by cabron: 21 August 2017 - 19:03

0

#9 User is offline   Mircea-Si 

• Pasionat
  • Interests:BMW

Posted 21 August 2017 - 20:03

Am vesti proaste pentru tine, asa lucreaza EUROINS, eu am avut de curand un mic incident cu masina, am gasit-o lovita in parcare, noroc ca m-a asteptat gutanul. A fost musai sa vina si vinovatul. Pe langa asta mi-au dat reparatie si revopsire 50%, adica jumatate din c/val vopsirii am achitat eu la service. Notivul a fost ca aveam o mica zgarietura pe bara care nu era din acest incident.
Am facut reclamatie la ASF, nu ma astept la nici o rezolvare.

PS I-am promis inspectorului de la EUROINS ca ma ocup de el...
0

#10 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 21 August 2017 - 20:06

Ba asteapta-te la rezolvare Mircea...insa regula e la amiabila sa fie si soferul vinovat, indiferent de ce asigurare e, daca nu poti sa-i faci reclamatie si o sa faca proces verbal politia (parca). Insa cel mai bine direct proces verbal, fara constatare amiabila, nu o recomand nimanui.
1

#11 User is offline   Madutzu25 

• Senior

Posted 21 August 2017 - 21:04

Nu e nici o regula sa fie prezenti toti soferii implicati la constatare, dupa ce s-a incheiat amiabila. Teoretic si legal; practic, esti la mana kkt-lor de asiguratori. Daca celalat sofer, din motive de forta majora sau nu, nu se prezinta pagubitul nu isi poate repara masina?
Patania mea, acum 2 luni: Ma loveste unul incercand sa parcheze. Incheiem amiabila, merg la Asirom pt constatare apoi la service pt deviz. Astept acceptul de plata in zadar. Dupa 3 sapt mi se spune ca celallt sofer nu se prezinta si sa iau eu legatura cu el. Wtf? Nu e de datoria mea. Mi se raspunde sec ca termenul e de 90 zile(era, acum e de 30 zile) sa primesc un raspuns, negativ sau pozitiv nu se stie.
Asta in situatia in care am incheiat amiabila, am avut copii ale actelor vinovatului, poze la masina lui si inregistrarea video a accidentului.
Mi-am reparat masina pe casco cu regres, sa se descurce ei.
Si culmea, cei de la Asirom nu vroiau sa inchida dosarul de dauna dupa ce am facut cerere scrisa in acest sens. Din pacate in tara asta lucrurile se rezolva doar cu multa carne in frigider
Legea modificata luna trecuta specifica ca asiguratorul are la dispozitie cel mult 30 zile sa rezolve problema. Mai mult, e obligat sa mearga sa vada masinile daca acestea nu se pot deplasa, deci nu mai trebuie dusa masina pe rampa la ei

This post has been edited by Madutzu25: 21 August 2017 - 21:05

0

#12 User is offline   Mircea-Si 

• Pasionat
  • Interests:BMW

Posted 21 August 2017 - 21:13

Nu ne mai facem bine, nici noi si nici tara asta....Din alt punct de vedere uite cum te obliga o firma privata sa cunosti legea, jurist de ocazie trebuie sa fii in orice relatie cu un furnizor de servicii etc.
0

#13 User is offline   Jayson 

• Începător

Posted 22 August 2017 - 00:38

View PostRomulus, on 21 August 2017 - 17:54, said:

Nu ai aratat pozele la asigurari?

Am aratat pozele si constatatorul a spus ca "da, dar trebuie sa masuram inaltimea pragurilor si sa vedem la ce inaltime e zgarietura ta" si m-a grabit foarte tare acolo, nici nu ma lasa sa vorbesc sau sa ii explic bine care e situatia, el avea placa lui.
Din cate am inteles doar daca unul dintre noi 2 ar fi avut domiciliul in alt judet se putea fara ca cealalta persoana sa fie prezenta.

Pana la urma l-am sunat pe seful lui, (aveam numarul lui din ziua incidentului, ca angajatul mi-a dat sa il sun, apoi seful mi-a cerut poze pe whatsapp si dupa asta ma suna si imi spune ca imi da 300 de lei pentru ca reparatia mea nu are cum sa coste mai mult de atat si ca pentru el masina e o caruta care te duce din A in B ) i-am explicat situatia si a zis ca o sa trimita astazi pe cineva cu masina la constatare. Sper sa nu fie o problema ca nu e acelasi sofer, ca ei pana la urma au zis ca vor sa vada celalalt vehicul, nu soferul.

This post has been edited by Jayson: 22 August 2017 - 00:46

0

#14 User is offline   Atomykatt 

• Începător

Posted 22 August 2017 - 08:22

@Jayson, personal am rezolvat o asigurare cu amiabila in fix 30 de min fara ca vinovatul sa fie prezent, deci nu e vorba de vreo lege sau ceva.

Asiguratorul ce-i drept era Alianz. Nu a comentat nimic, a zis doar ca ideal ar fi fost sa vina si vinovatul, dar "vom da noi de el, ca avem toate datele". ANPC-ul isi face bine treaba, si poti depune reclamatii online, deci nici macar nu trebuie sa te deplasezi. :frantics:

A.
1

#15 User is offline   Madutzu25 

• Senior

Posted 22 August 2017 - 08:52

Si la AFC se poate depune o sesizare online, chiar e indicat sa faci asta.
Cei de la Aliantz isi fac treaba exemplar (am casco la ei)
@Jayson ameninta-i ca faci reclamatii la Afc si Anpc daca nu rezolva problema. Aici textul de lege
1

#16 User is offline   Atomykatt 

• Începător

Posted 22 August 2017 - 09:06

View PostMadutzu25, on 22 August 2017 - 08:52, said:

Si la AFC se poate depune o sesizare online, chiar e indicat sa faci asta.
[...]

AFC sau ASF? Poti pune te rog un link, poate va mai avea nevoie cineva pe viitor?

A.
0

#17 User is offline   Madutzu25 

• Senior

Posted 22 August 2017 - 10:18

ASF, scuze de greseala. Functia de autocompletare :)
Link catre pagina lor
0

#18 User is offline   Jayson 

• Începător

Posted 22 August 2017 - 16:13

Multumesc mult pentru informatii. Am depus o plangere online pe siteul celor de la ANPC si maine am sa iau legatura cu cei de la ASF.

Din nou am sunat astazi pe seful celui care m-a acrosat si mi-a spus ca o sa ma sune soferul care conduce masina in cauza in cursul zilei de astazi pentru a ne intalni, dar dupa cum era de asteptat nu a sunat nimeni.

Cum spunea si cineva mai sus, nu consider ca este de datoria mea sa umblu dupa cel care m-a lovit. El este asiguratul lor si este de datoria lor sa il gaseasca pentru a lamuri situatia. Eu chiar am incercat sa ii fac un bine, sa il scap de amenda de 600 de lei si momentan eu am ramas cu ochii in soare si din partea lui si din partea celor de la EUROINS.

Va tin la curent cu ce se intampla in continuare!
0

#19 User is offline   SimionBaws 

• Începător

Posted 22 August 2017 - 17:48

Deci la un accident minor, ori cu amiabila direct la asigurator (cu tot cu vinovat), ori la politie.
Sunt curios ce reusesc sa rezolvi cu ANPC/ASF. Mult succes!

0

#20 User is offline   Madutzu25 

• Senior

Posted 22 August 2017 - 18:04

Pai si daca vinovatul nu poate veni, nu are timp sau il doare in cot (cum a fost in cazul meu) stai si astepti pana nu mai poti. Politia nu vine daca e accident fara victime, deci singura solutie e de mers la biroul de accidente usoare unde ti se recomada sa te intelegi cu vinovatul, pentru a evita amenda. Exact cum a patit initiatorul topicului.Si ajungem iar la amiabila...
Legea e facuta de boi in interesul altor boi
In alta ordine de idei, ANPC nu prea are treaba aici, e de competenta ASF. Si au stive de plangeri, mai ales de la clientii/pagubitii euroins
LE: Am uitat un amanunt important: vinovatul poate face poze la masina si sa le trimita asiguratorului, fara a mai fi nevoit sa ajunga cu masina acolo.

This post has been edited by Madutzu25: 22 August 2017 - 18:06

0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro