Jump to content

Indrumare in urma unui accident


Tavicu

Recommended Posts

Tavi - pai asta este alt ceva , alta gasca in alta traista. Eu nu am scris nicaieri ca ar fi fost vorba de inlocuit portfuzeta si sa puna acelasi element. A fost o intelegere gresita a colegului.

Doar ca win Zicea sus si tare ca exclus sa existe documentatie care sa recomande schimbare rulment daca o componenta de directie a fost schimbata din cauza de accident.

 

Dar nu ne certam. Cel putin eu nu, e doar o discutie in contradictoriu :-)

 

Nu cred ca e de ciupit niste bani, caci are sens ce zic cu schimbatul rulmentului.

Celalalt document din ista Zice ca in cazul rulmentului, se schimba si caseta de directie(win iti arat iar din ista procedura daca o sa comentezi din nou ca nu se poate :-)) ).

 

Daca veneai pe banii tai sa faci reparatia si iti spuneam acest lucru, iti luai masina si plecai in alt service, dar cand e vorba de asigurare, toti ar vrea si caseta sa o schimbe ca a avut un amortizor stramb:))....stiu sute ca tine.

 

Iti las mesajul tau de mai jos in care spui ca se tiganeste consilierul cu asiguratorul pentru fuzeta si flansa, cum poti sa spui ca nu ai zis nimic de fuzeta? Care e diferenta dintre fuzeta si portfuzeta? cauta pe google si raspunde-mi te rog, sunt curios ce spui.

 

Posted Today, 07:58

 

Posted 19 January 2018 - 10:27

 

salut

 

1salut

 

cum esti cu reparatiile? ca si eu sunt exact in aceeasi situatie ca a ta, masina stand blocata de pe 20 decembrie la bavaria otopeni unde consilierul se tiganeste cu omniasig la propriu pentru o flansa amortizor si fuzeta.

 

Au dat amortizor la schimb dar refuza flansa desi amortizorul era indoit si se vedea clar ca in flansa era intr o parte in loc sa fie drept.

vorbim de amortizor cu DDC.

 

Pentru fuzeta, fiind din fonta, nu stiu ce sa zic daca sa mai insist sa o schimbe. fonta daca era afectata, crapa din prima, nu se deformeaza..din ce stiu eu.

 

oricum...prima si ultima oara casco la omniasig..niste tiganeli si termene de raspuns incredibil de mari...si preturi pe masura tiganelii..

2 pai deja au facut prima reconstatare si asta este a doua si ultima acceptata de asigurator in care s-au cerut fuzeta/amortizor si flansa.

am facut deja sesizari peste tot unde mi-a zis callcenterul si ce am gasit pe net.

 

sa vedem acum cum vom merge inainte.

oricum am decis sa comandam si fuzeta cu rulment si flansa si le voi plati eu daca refuza in continuare asiguratorul.

nu ma joc cu siguranta familiei pt 2500ron.

3 am ajuns sa trimit cu consilierul literatura tehnica catre omniasig sa ii arate inspectorului ce si cum, de ce etc.

 

Si mai nou studiind documentatia BMW cu consilierul bavaria(valabila in ISTA de asemenea), bmw spune clar ca la accident in care ai avut deformat fuzeta/portfuzeta/amortizor etc multe elemente de directie, "you MUST" - citez - schimbat rulment plus caseta de directie. Daca tu ca si client sau firma de asigurari refuzi pe considerente de costuri, au pana si formular in ISTA pe care ti-l dau sa il semnezi si pleci cu masina pe riscul tau daca se intampla ceva. ei nu mai sunt raspunzatori in fata legii.

 

Culmea am aflat si se pare ca sunt "coleg" cu Tavicu de suferinta, numai ca el a dat peste un inspector mai inteligent decat al meu. aceeasi problema, aceeasi firma de asigurare, acelasi service auto, acelasi consilier la bavaria probabil.

Norocul lui fiind un inspector cu creier. :-))

 

@WNS - de acord cu tine in mare parte, dar sa imi tii masina pana cand iei tu piesa cu piesa, pana imi dai raspuns la 2 zile la fiecare reconstatare, plus livrare piesa 5-7 zile lucratoare etc, ajung sa tin masina in parcare si nu ii mai fac casco ca oricum e degeaba.

Asa este, cica ai maxim voie 2 reconstatari dar in cazuri ca astea ce se intampla?

 

ISTA nu spune ca trebuie sa schimbi portfuzeta daca tu ii schimbi doar rulmentul.

Iti arata acolo procedura exacta si nu spune nimic de inlocuire a ei daca vrei sa schimbi rulmentul.

ar fi zis ei ceva daca era cazul ma gandesc.

 

Deja ieri am facut 1 luna fix de cand e masina blocata in service...trist

4 osted Yesterday, 07:53

 

intr-un final apoteotic de o luna si jumatate aproape, am ridicat masina.

Se comporta bine, am schimbat pana la urma si portfuzeta desi geometria iesea cam la limita de sus si am decis ca e mai sigur asa, pentru 1400RON daca va fi sa platesc eu, conteaza mai mult siguranta.

Pe langa portfuzeta, s a mai schimbat flansa amortizor, amortizor, rulment, brate(inf+sup), s a vopsit janta caci nu era indoita/deformata.

Acum sa vad daca Omniasigul va da la plata si portfuzeta si rulment(rulmentul e tehnologic conform documentatiei bmw daca o componenta de directie a fost schimbata din cauza unui accident).

 

Pana una alta, toata stima consilierului Bavaria care a facut tot ce a putut sa fie totul corect pentru toti si sa respecte procedurile, plus rabdarea cu Omniasigul si poate si cu mine :)

 

tavi - sper ca si tu ai rezolvat sau esti pe aproape, daca eu am terminat, nici tu nu ar trebui sa fii departe :)

 

 

 

 

 

Da, in toate mesajele de mai sus tu nu ai spus nimic de portfuzeta sau fuzeta sau cum vrei tu sa-i spui, tu ai zis doar ca se schimba rulmentul ca e amortizorul stramb, deci nu-ti mai spun inca o data ce ti-am zis mai sus, tu crezi ca te-am jignit, insa nu am facut-o, crezi ca daca i spui unui om care are un handicap ca este handicapat, il jignesti?

Vorbesti si uiti ce vorbesti si dupa imi spui mie ca vorbesc aiurea.

Exact cum a zis Tavicu, tu ai zis de portfuzeta ca se schimba si ca rulmentul trebuie schimbat pentru ca a fost afectat amortizorul (cea mai nebuneasca chestie) desi eu ti-am explicat clar ca in cazul tau, nu se schimba rulmentul de aia, ci mai simplu, se schimba chiar daca nu are nimic pentru ca nu se poate refolosi in cazul portfuzetei noi.

 

Cum e pana la urma, ai schimbat fuzeta, portfuzeta? Nu ai mai schimbat nimic? Da sigur...schimbi si caseta sau...nu mai stii nici tu?

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

eu sunt multumit , azi ,dupa 13 zile asiguratorul mi a facut oferta la ,,regie propie,, respectiv groupama

noroc ca am dat telefon ca uitasera de dosarul meu :) fara gluma .dar a revenit un domn cu jde mii de scuze si cum nici eu nu erm miloaga ,am inteles situatia .

4000 lei oferta , aripa ,usa ,prag + manopera .ok sarumana ,nu ma feresc sa zic ca au ramas vreo 11 mil pe care tot masina ii va papa :)

acu un sfert de ora m a sunat si meseriasu sa mi ridic masina reparata .

si mai adug si ceva : depinde si cum iti alegi mecanicii si meseriasii ca daca te duci la aia cei mai ieftini ,de ieftin ai parte .am mecanicul de 10 ani ,numai la el merg si i as pupa si mainile .

Edited by Vik71
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca mecanic sau service bun este acela care isi asuma vreo prostie si isi repara greseala, oricine mai greseste chiar si cel mai bun chiar si al tau mecanic, insa ma intereseaza sa-si asume greseala si sa o repare pe barba lui, acolo toata stima si respectul si m-as duce in continuare acolo, sa nu incerce sa acopere cu nu stiu ce motive astronomice ca sa rupt/spart/zgariat pentru caaaaa...teoria chibritului.

 

Puteai sa iei si mai mult, ca sa intelegi oferta aia este un 50-60% din valoarea reparatiei intr-un service autorizat cu piese OE, daca refuzai oferta si te duceai la orice service autorizat care face un DAT-AUDATEX si te duceai cu devizul la asigurator, ti-ar fi dat un 80-90% din suma respectiva, asta daca nu cumva te razgandeai sa o faci in service.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

win - asa este. ai dreptate. e ca tine :-)

am schimbat masina cu totul, ce naiba, ma mai incurc sa schimb doar un rulment :-)

 

ps: eu nu ti-am dat niciun minus la postari. desi ti-ai luat 2. poate iti spune ceva lucrul acesta :-)

 

noroc bun!

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni, cineva vine aici cu o problema, altcineva incearca sa ajute, nu e nevoie sa va luati la jigniri si la misto-uri, in primul rand nu trebuie sa uitam ca ne leaga acelasi lucru, marca BMW. Intram pe aici sa ne destindem, sa ne ajutam, nu sa ne luam unul pe altul pe sus. :)

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

nu doeam nimic mai mult si 4-600 lei daca cheltuiam din bozonar :) eram f. multumit

s a ridicat in seara asta ,deja fecior-miu a luat-o la plimbare . sunt ultra-multumit de tot . [ e prima data dupa 21 ani de carnet si n masini cand fac o astfel de reparatie pe tinichigerie ]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tavi sa o conduci fara evenimente neplacute.

Cunosc sentimentul si te inteleg perfect :-)

Chiar ieri vorbeam de tine si am aflat ca ai luat o :-))

La mine a fost 11.000. Dar nu am avut nimic de vopsit ci doar componente mecanice

 

Cat despre vopsitorie, am vopsit de cateva ori de prin 2012 de cand s a inchis vopsitoria din bavaria baneasa si ce pot zice e ca jos palaria.

nimeresc culorile dar si ca folosesc vopsea originala. Nu ca alte marci premium care folosesc altfel de vopsea ;)

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.