Jump to content

F20, ulei


David1994

Recommended Posts

Buna seara tuturor! Cineva ar putea sa ma ajute cu ceva informatii legate de uleiul pe care trebuie sa-l folosesc la motor? Am achizitionat un F20 118i, 1.6 benzina, 170cp, 84.000km. Si nu stiu ce ar trebui sa folosesc, daca exista ceva site-uri de unde ma pot informa sau daca ma poate ajuta cineva de aici. Multumesc tuturor, seara faina!
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut ultima revizie la f10 la filaret. A fost vreo 1100 fara filtrele de polen. La f20 nu ai filtru de combustibil, ulei intra 4.2 litri, deci va fi sub 1000.

Alternativ, poti comanda kitul de revizie de pe ebay.de.

 

Am inteles bine, F20 nu are filtru de combustibil? Legat de ulei, am inteles ca e mai bine sa pun original (daca gasesc), ma poate indruma cineva ce tip de ulei? ma refer la vascozitate.. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pai la mine e lege, eu la 7000km dau jos uleiul. 0w40 e un ulei bun, dar peste tot unde am citit, baietii spuneau ca Liqui Moly 0w40 protejeaza foarte bine motorul, dar intervalul de schimb trebuie sa fie tot la 10.000km. Daca-l dau la 7000 jos, cred ca e foarte bine, asta insemnand pentru mine, in fiecare an, nu fac multi km cu ea. Daca aveti alte sugestii sunt bine venite, pentru mine, cat si pentru ceilalti!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

David1994, eu sa fiu in locul tau la 84k km nu as pune 0W40 mai ales daca comsum de ulei e mic sau ca si inexistent. Motorul nu ar trebui sa aiba uzura, judecand dupa numarul de kilometri..

 

0w40 este un ulei cu vascozitate prea mare la regim. Cresterea in volum NU va ajuta ungerea.

 

Pune inca vascozitatea recomandata de fabricant! Nu te juca cu uleiul. Daca acum pui 0w40 acum, la 200-300k km ce mai pui!?

 

Eu am inceput sa pun 0w40 la 250k km..

 

Pune cum ti s-a spus mai sus (..dismalskin) dar poti sa folosesti cu incredere Shell; este este marca oficiala acum. SHELL Pure Plus Technology. Cauta sursa originala nu falsuri si o sa fii multumit ca ii pui ce ii trebuie motorului..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Are cele mai bune performante la sintetic, dar interval de schimb scurt, este f. aditivat isi pierde mai repede proprietatile.

.. Cum sa isi piarda repede proprietatile uleiul sintetic??

Dimpotriva, fiind "full syntetic" e prevazut sa tina fara indoiala mult mai mult decat uleiul semi-syntetic sau clasicul mineral..

Fiind foarte aditivat are toate proprietatile necesare unei vieti indelungate.

 

Nu incurca lucrurile sau uleiurile; cu totii suntem aici sa invatam.

 

Topic vast despre uleiuri:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/55493-uleiuri-totul-despre-uleiuri-teste-recomandari-etc/page__pid__2454362__st__4080#entry2454362

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Cu cat diferenta de la 0 la w40 exemplu e mai mare cu atat uleiul e mai instabil in timp, proprietatile sunt mentinute de aditivi, stiu ce vorbesc, de aceea s-a ajuns la stabilitatea optima cu 5w30 pe long life. Daca vezi la motoarele de curse se folosesc aceste uleiuri cu 0-40 0-50, rezistente la forja temperaturi crescute, dupa cateva mii se schimba.Nu stiu cat de rentabil e la diesel, pretul e mare dar protectie cu siguranta are peste medie.
Link to comment
Share on other sites

Cu cat diferenta de la 0 la w40 exemplu e mai mare cu atat uleiul e mai instabil in timp, proprietatile sunt mentinute de aditivi, stiu ce vorbesc, de aceea s-a ajuns la stabilitatea optima cu 5w30 pe long life. Daca vezi la motoarele de curse se folosesc aceste uleiuri cu 0-40 0-50, rezistente la forja temperaturi crescute, dupa cateva mii se schimba.Nu stiu cat de rentabil e la diesel, pretul e mare dar protectie cu siguranta are peste medie.

De unde stii ce tolerante sunt in motoarele folosite la curse???

Nu inteleg de ce aduci in topic un subiect care nici tu nici eu nu il stapanim?

 

Cel mai bine ar fi sa ne informam Din Cat Mai Multe Surse Credibile si cu Autoritate si apoi sa dam sfaturi despre uleiuri. Sa citim despre carateristicile uleiurilor si mai ales despre CAND este cazul sa trecem pe uleuri "mai groase" la regim (cel putin).

 

Or fi niste mincinosi aia de la BMW care au spus ca in motoarele lor trebui pus 0w30 sau 5w30.. Stim noi mai bine pe forum (...).

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am mai scria undeva. Bmw pune in vest 0w30. Eu nu am reusit cand eram in Bruxelles sa obtin de la ei oferta pe alt ulei si am insistat cu 5w30.

Pentru initiatorul topicului cred ca cel mai potrivit ar fi fost 0w30. E decizia lui ce pune in definitiv. 0w30 e mai scump decat 5w30. La f20 (tot N13) am pus shell 5w30 (asta a pus MHS).

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

David1994, eu sa fiu in locul tau la 84k km nu as pune 0W40 mai ales daca comsum de ulei e mic sau ca si inexistent. Motorul nu ar trebui sa aiba uzura, judecand dupa numarul de kilometri..

 

0w40 este un ulei cu vascozitate prea mare la regim. Cresterea in volum NU va ajuta ungerea.

 

Pune inca vascozitatea recomandata de fabricant! Nu te juca cu uleiul. Daca acum pui 0w40 acum, la 200-300k km ce mai pui!?

 

Eu am inceput sa pun 0w40 la 250k km..

 

Pune cum ti s-a spus mai sus (..dismalskin) dar poti sa folosesti cu incredere Shell; este este marca oficiala acum. SHELL Pure Plus Technology. Cauta sursa originala nu falsuri si o sa fii multumit ca ii pui ce ii trebuie motorului..

Inca nu l-am pus, urmeaza, maine. De schimbat, pot sa-l schimb, asta nu e o problema. Recomandati-mi un ulei bun, cu nume si indice de vascozitate. Pretul nu conteaza. :D

Referitor la ulei si ca un offtopic (tara asta e atata de corupta ca pana si uleiul mi se pare dubios), cu alte cuvinte, nici nu sti ce sa cumperi si daca chiar in bidoane e uleiul original. Stiu pe cineva care lucreaza in domeniul pieselor auto/ulei si imi zicea ca majoritatea firmelor importa ulei de la turci, in bidoane neinscriptionate. Ei pun doar un abțibild si respectivul ulei si gata, cumparatorul e multumit de uleiul ultra performant. Asa ca daca cineva stie o sursa sigura de cumparat ulei (magazin online), ar fi grozav daca ne-ar ajuta, ca eMag-ul nu imi ofera suficienta incredere. :)

Edited by David1994
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.