Jump to content

Bmw e91 triple spate topite


Sagittarius

Recommended Posts

Buna seara, am si eu o problema la masina mea e91 cu triplele/stopurile spate, toate patru, in sensul ca sunt topite de la becurile de pozitie, care mi se par exagerat de mari ma refer la watti pentru pozitie. Sa fie problema la calculatorul de lumini? Stiu ca la unele maisini, calculatorul baga mai putin voltaj chiar daca sunt becuri de 12 v. orice sfat e binevenit. Sper sa fi postat bine, nu am mai intrat de mult pe aici.Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Cum adica sunt topite? Vino cu mai multe detalii, poze eventual.

Ce putere au becurile care sunt acum?

Nu are cum calculatorul sa bage mai mult voltaj.

S-ar fi ars becurile inainte sa se topeasca ceva.

Pe becurile din stopuri e trecuta o valoare marcata cu W. Cauta si spune.

Sau altfel, 21W e puterea becurilor de stop la masina aceea.

Orice altceva mai mare topeste..

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cum adica sunt topite? Vino cu mai multe detalii, poze eventual.

Ce putere au becurile care sunt acum?

Nu are cum calculatorul sa bage mai mult voltaj.

S-ar fi ars becurile inainte sa se topeasca ceva.

Pe becurile din stopuri e trecuta o valoare marcata cu W. Cauta si spune.

Sau altfel, 21W e puterea becurilor de stop la masina aceea.

Orice altceva mai mare topeste..

 

Salut, triplele sunt topite in locul unde intra becul(locul triplei, nu locul unde intra soclul becului), au cazut si tablitele din tripla(cele din jurul becului de pozitie). Becurile de fabrica sunt de 21w, asa scrie peste tot dar, stiu ca la masinile mai vechi sau chiar si actuale, un bec de pozitie de 5w simplu sau p21/5w(adica si cele cu stop pe frana pe acelasi bec). Referitor la calculator stiu ca pe la alte marci de masini ele nu baga 12 volti in becul de 21 wati, baga mai putin si lumineaza un pic mai slab si asa au si o durata de viata mai lunga becurile. La mine lumineaza intens! N am apucat sa vad si la alt e91, azi fiind duminica. Poze o sa fac maine, acum chiar nu am nicio poza. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Sagitarius, tu te plangi ca s-a topit putin acolo de peste 10-15 ani de cand e masina.. si vrei sa nu se mai topeasca..

Daca vrei sa dea mai putina tensiune, e aproape evident ca stopul tau nu va mai fi vizibil noaptea/pe ceata, pe ploaie.. s.a.m.d. si iti asumi in consecinta asta..

Acum, eu nu am auzit de (mari) probleme cu stopurile la E91.. in afara de faptul (tot din cauza caldurii degajate probabil..) ca arcul din fasung se innegreste si apare o rezistenta pe suprafata.. ca o oxidare.. si apoi erori..

Problema mai complicata ca asta nu am auzit.

 

Dar in final, daca pentru tine e inca o problema, ai solutia de la Eizan si s-a rezolvat.

 

Sa ne spui cum ai procedat.

(Nu mai e nevoie de poze..)

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

si eu le-am gasit pe a le mele topite si mi-am luat altele de M care sper sa ma tina cat mai tin eu masina.

am incercat sa le repar cu un pistol de lipit pt ca se crapase plasticul inauntru si sa revopsesc cu vopsea nichelata luciul ala dar m-am lipsit ca iesise o tiganeala.

am incercat atunci sa pun becurii cu led si toate pe care le-am probat dadea eroare de bec ars cu toate ca ereau cu canbus. asta acum 3-4 ani.tin minte ca la un magazin imi daduse sa pun niste rezistente in paralel pe fiecare bec sa am consum mai mare si nu mai aveam eroare dar se incindeau rezistentele alea de nu puteai tine mana pe ele, am refuzat ca mi-a fost frica sa nu ia taraba foc.

acum ca mi-am adus aminte am sa mai trec pe la cateva magazine poate au aparut alte modele de bec care sa nu dea eroare.

post-29425-0-58589300-1605551448_thumb.jpg

Edited by cabron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sagitarius, tu te plangi ca s-a topit putin acolo de peste 10-15 ani de cand e masina.. si vrei sa nu se mai topeasca..

Daca vrei sa dea mai putina tensiune, e aproape evident ca stopul tau nu va mai fi vizibil noaptea/pe ceata, pe ploaie.. s.a.m.d. si iti asumi in consecinta asta..

Acum, eu nu am auzit de (mari) probleme cu stopurile la E91.. in afara de faptul (tot din cauza caldurii degajate probabil..) ca arcul din fasung se innegreste si apare o rezistenta pe suprafata.. ca o oxidare.. si apoi erori..

Problema mai complicata ca asta nu am auzit.

 

Dar in final, daca pentru tine e inca o problema, ai solutia de la Eizan si s-a rezolvat.

 

Sa ne spui cum ai procedat.

(Nu mai e nevoie de poze..)

Tocmai, ca cele de pe hayon au fost puse noi de vechiul proprietar acum un an, si le am si pe cele vechi, deci nu ma asteptam intr un an sa se faca asa. Momentan merg cu 5 w si chiar se vede, pe e 36 am 5 w de fabrica si se vede bine, m am gandit si la led dar sa vad ce gasesc

 

Multumesc tuturor care si au facut timp sa vina cu informatii. O sa postez curand ce alegere o sa fac: ori merg pe 5w, ori pe led(momentan)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost frapat de faptul ca ai 4 becuri de pozitie pe spate cu putere de 21w. Becurile alea degaja caldura maxima pentru ca si ard la intensitate maxima.

Am gasit cositorul din funduletul becului topit si erau niste becuri de firma, nu chinezarii. Dat fiind ca nici nu aveam incredere in bateria masinii in conditiile in care as fi lasat-o pe pozitii in prima faza am pus niste becuri 12v/5w - ziua erau inexistente ca iluminat, extraordinar de putin vizibile si noaptea. Apoi am pus de 10w si lumina era tot chioara. Cred ca becurile LED sunt solutia, trebuie becuri canbus de calitate (Philips, etc) foarte scumpe asa ca merg pe cea zis producatorul.

Edited by daniellu
Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost frapat de faptul ca ai 4 becuri de pozitie pe spate cu putere de 21w. Becurile alea degaja caldura maxima pentru ca si ard la intensitate maxima.

Am gasit cositorul din funduletul becului topit si erau niste becuri de firma, nu chinezarii. Dat fiind ca nici nu aveam incredere in bateria masinii in conditiile in care as fi lasat-o pe pozitii in prima faza am pus niste becuri 12v/5w - ziua erau inexistente ca iluminat, extraordinar de putin vizibile si noaptea. Apoi am pus de 10w si lumina era tot chioara. Cred ca becurile LED sunt solutia, trebuie becuri canbus de calitate (Philips, etc) foarte scumpe asa ca merg pe cea zis producatorul.

 

 

Intr adevar sunt foarte scumpe cele led! Producatorul spune 21w, dar de cele mai vechi merg cu 5 w? si chiar la masini noi sunt 5 w sau 21/5 si pentru stop pe frana. dar parerea mea este ca cei de la bmw au bagat becuri mari, tripla e facuta in asa fel ca sa para ca un led sau "neon" si pentru asta trebuie becuri puternice ca sa se vada bine si frumos, dar nu s au gandit la repercursiuni.

Link to comment
Share on other sites

..asa se intampla cand vrem faruri si stopuri cat mai mici.. (noi clientii) "inclusive".. "modern".. dar cu becuri, ca-s mai ieftin de produs, de catre producator.

 

Si becurile astea degaja caldura, stii ce zic..

Putere prea mare, intr-un spatiu mic rezulta topire.., in timp..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.