Jump to content

E46 vs. E90 vs. A4 diesel-uri


vincentsv

Recommended Posts

Am ramas deosebit de impresionat dupa un drive-test cu 320d e90, dar cum nu-mi pot permite o asemenea cheltuiala ma gandesc la un e46 (150hp).

As dori sa aflu impresii de la cei care au testat atat e46 cat si e90, cat de mult difera cele doua modele la capitolele performante, turbo-lag, finisaj, consum, costuri intretinere.

Problemele cu turbina si debitmetrul stiu ca sunt fecvente la masinile grupului VAG. Citesc acum ca ele exista si la BMW. As dori sa aflu parerea in acest sens a celor care au posedat diesel-uri de la ambele marci, precum si diferentele de costuri intre 320d si VAG (Audi A4 tdi de ex.).

Edited by vincentsv
Link to comment
Share on other sites

Salut Vincentsv. In ceea ce priveste comparatia E90 vs. E46, sunt cativa membri de aici de pe forum care te vor lamuri.

Eu as vrea sa comentez putin in ceea ce priveste fiabilitatea. In prezent, multe dintre componentele "standard" ale motoarelor sunt livrate de aceeasi furnizori, indiferent de producatorul masinii. Aici intra turbinele, injectoarele, sistemele electronice de control, debimetrele, etc. Desi exista diferente intre ele, care le particularizeaza / optimizeaza pentru un anumit tip de motor, tehnologia utilizata este aceeasi. Din aceasta cauza, de regula, nu prea sunt diferente de fiabilitate (de exemplu, intre o tubina de Audi si una de BMW).

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord ca furnizorii de componente sunt aceiasi, dar tehnologiile sunt diferite.

Audi foloseste tehnologia Pumpe-Duse, pe cand BMW foloseste Common-Rail.

Ambele sunt apreciate in teste si articole mai mult sau mai putin subiective de care sunt satul.

Afli doar ca BMW-ul e mai rafinat si mai dinamic, iar Audi-ul e mai spatios si mai economic, dar legat de fiabilitate si costuri nu prea gasesti niste pareri cat de cat obiective ca sa alegi mai bine...

Edited by vincentsv
Link to comment
Share on other sites

lol

Very encouraging!

 

Ce sa mai spun... si batranu-mi zicea ca m-a mancat in c.. sa-mi vand Golf-u mk2 GTD pentru ca sa-mi iau apoi bemeveu de sa ajung la sapa de lemn numa' de dragul comfortului...

 

Va rog niste opinii mai optimiste..

Edited by vincentsv
Link to comment
Share on other sites

Am ramas deosebit de impresionat dupa un drive-test cu 320d e90, dar cum nu-mi pot permite o asemenea cheltuiala ma gandesc la un e46 (150hp).

As dori sa aflu impresii de la cei care au testat atat e46 cat si e90, cat de mult difera cele doua modele la capitolele performante, turbo-lag, finisaj, consum, costuri intretinere.

Problemele cu turbina si debitmetrul stiu ca sunt fecvente la masinile grupului VAG. Citesc acum ca ele exista si la BMW. As dori sa aflu parerea in acest sens a celor care au posedat diesel-uri de la ambele marci, precum si diferentele de costuri intre 320d si VAG (Audi A4 tdi de ex.).

29031[/snapback]

 

 

Diferenta intre e46 si e90 este imensa.Tehnologia folosita pe e90 este asemanatoare cu cea folosita pe e60 si e65.Desi preferata mea este E90, iti recomand E46 .Un E46 spre sfarsitul productiei ,are toate problemele rezolvate.Nu am mers cu E90 diesel deci nu pot sa imi dau cu parerea.Interiorul la E90 mi se pare mult mai frumos decat la E46(nu ca cel de E46 este urat).E90 are frane mai bune dar directia (nu la cele cu active steering) este mai "tare".Una peste alta, e46 este o masina destul de simplu de intretinut ,iar vizitele la service vor fi mai rare.

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Am ramas deosebit de impresionat dupa un drive-test cu 320d e90, dar cum nu-mi pot permite o asemenea cheltuiala ma gandesc la un e46 (150hp).

As dori sa aflu impresii de la cei care au testat atat e46 cat si e90, cat de mult difera cele doua modele la capitolele performante, turbo-lag, finisaj, consum, costuri intretinere.

Problemele cu turbina si debitmetrul stiu ca sunt fecvente la masinile grupului VAG. Citesc acum ca ele exista si la BMW. As dori sa aflu parerea in acest sens a celor care au posedat diesel-uri de la ambele marci, precum si diferentele de costuri intre 320d si VAG (Audi A4 tdi de ex.).

29031[/snapback]

E46 vs. E90 -> E90 fiind scos dupa E46, ar trebui sa fie superior, altfel nu se mai oboseau sa il mai scoata. Totusi, cum spunea Bavaria, E46 spre sfarsitul productiei ar trebui sa aiba majoritatea bug-urilor rezolvate, ceea ce e un avataj.

 

E90 nu detin, deci pot sa ma exprim doar in privinta

E46 vs. Passat (de exemplu) -> Performante si turbo-lag: sensibil mai bine la E46, dar probabil sunt eu subiectiv. Consum: mai mare la E46. Finisaj: ca de obicei geamurile fac figuri la E46, in rest mi se par la acelasi nivel. Costuri: Passat-ul cu articulatiile alea o sa produca facturi interesante la fiecare schimb, E46 e si el sensibil dar comparativ e mai bine. In rest, un plus la Passat pentru interior mai spatios si un minus pentru tractiunea/propulsia fata.

 

Turbina si debitmetrul sunt mici cosmaruri ale oricarui diesel, nu poti sa afirmi ca turbina de pe E46 este bullet-proof. Statistic vorbind insa, am vazut mult mai multe cazuri de VAG-uri care sa aiba probleme, decat BMW. Si totusi majoritatea au VAG decat BMW, deci e oarecum normal sa fie procentul mai mare in partea aia.

Link to comment
Share on other sites

Nici io n-am testat E90 in schimb l-am vazut...si nu-mi place! Ma refer strict la design...

E46 am si testat...hey, chiar am unul :blink:

Ce sa zic,intr-adevar, consumul este mai mare ca la un passat tdi de 130CP, interiorul este mai mic(in spate incap cam 2,5 oameni din cauza transmisiei spate)...iar probleme cu articulatiile au toate.

in schimb, finisarile, chiar si alea standard mie mi se par mai bune la BMW decat la passat si chiar si decat la audi(cu toate ca multi nu-s de acord-e doar o chestie de gust), e mult mai sportiva decat oricare VAG(bineinteles,comparand aceleasi motorizari) iar in final...e BMW:D

 

Ca performante nu am cu ce sa compar decat cu un passat tdi130CP si cu toate ca si aia e vinoasa, da impresia ca se misca mai greu...poate din cauza ca e ceva mai mare.oricum,nu ai aceeasi senzatie ca, cu un 320d de 150CP si cred ca si cel de 136CP e mai bun!

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.