Jump to content

Intrebare achizitionare bmw z3


pyttbull

Recommended Posts

salut.As dori si eu sa-mi cumpar un bmw z3 ,din germania,cam de prin '96-'99.Ce parere avetzi despre masina...merita in jur de 8000 euro masina? sau mai bine sa iau un audi tt din '01 la acelasi pretz.multumesc.astept raspunsuri Edited by pyttbull
Link to comment
Share on other sites

salut.As dori si eu sa-mi cumpar un bmw z3 ,din germania,cam de prin '96-'99.Ce parere avetzi despre masina...merita in jur de 8000 euro masina? sau mai bine sa iau un audi tt din '01 la acelasi pretz.multumesc.astept raspunsuri

 

 

este la plazza in parcare ....chiar pe aleea din fata intrarii principale de pe partea cu Cora un z3 de vanzare de cateva luni ...Arata bine ...parca vrea in jur de 9000 pe el ...poate merita o incercare !

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Cam Înghesuit Z3-ul faÞã de TT , ca design imi place mult mai mult un TT , iar la Z3 daca este motorul acela 1.9l aº alege TT-ul.

 

cum mha... nu-i recomanzi sa isi ia o Honda ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai cu motor mai mare 1.9 nici nu mias lua.vine prea mult taxa.si sunt cam inalt...nush sa vad ce o sa fac.Eu am 1.90 ..incap in z3? :)

sau e cam inghesuit...e un incovenient ca nu are nici locuri in spate deloc

 

Taxa o sa fie in jur de 3000 euro la z3,asta daca e euro 2,banuiesc ca poate din 99' sa fie euro 3.

 

Mai bine iti iei unul din romania inmatriculat :) sau astepti pana se ia o decizie in privinta taxei :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai cu motor mai mare 1.9 nici nu mias lua.vine prea mult taxa.si sunt cam inalt...nush sa vad ce o sa fac.Eu am 1.90 ..incap in z3? :)

sau e cam inghesuit...e un incovenient ca nu are nici locuri in spate deloc

 

Eu zic sa analizezi toate aspectele si anume Z3 este o masina frumoasa, insa rigida...cu care nu poti merge non stop, cel putin din punctul meu de vedere (este una din masinile pe care mi le-as cumpara...daca as avea si un jeep in fata blocului :blink: )

Ai spus ca te-ar interesa unul din 97 - 99' deci sa vorbim de un model din 99' - garantat Euro 2 (cel putin la majoritatea) / 1.9 = 3806 Euro!!!

 

Esti dispus sa arunci atatia bani pe fereastra?

 

Mai bine iti iei unul din 2002 / Euro 3 si cam tot acolo iesi la bani...ajungi la un 12.000 Euro / sau se scoate taxa si ne scoatem toti.....iar eu ma duc sa-mi cumpar un ditai jeepul...

Link to comment
Share on other sites

pai cu motor mai mare 1.9 nici nu mias lua.vine prea mult taxa.si sunt cam inalt...nush sa vad ce o sa fac.Eu am 1.90 ..incap in z3? :)

sau e cam inghesuit...e un incovenient ca nu are nici locuri in spate deloc

 

 

 

Pai daca e decapotabil sigur nu dai cu capul in plafon... :blink: Dar s-ar putea sa-ti strici freza :)

 

Daca nu ma insel, Z3 are acelasi sasiu ca si E30.

 

 

Poate vrei sa spui acelasi motor cu E36.... Ma indoiesc ca e pe sasiu din 1982..... Z3-ul nu e totushi dacia 1100...

Link to comment
Share on other sites

Chiar are acelasi sasiu de E30, cel putin asa am citit pe un forum american.

 

 

Nu vreau sa intru in polemica cu tine pt ca nu stiu exact ca am dreptate dar imi vine greu sa cred ca cei de la bmw au facut un sasiu pt E30 in 1982 si l-au lasat in productie pana in 1999 sau 2000 pana cand a ieshit din productie Z3-ul.... Nu cred ca isi permit la ce concurenta e pe piata constructorilor germani.... Parerea mea. Sper sa am dreptate ca ma bate gandul sa-mi iau un Z3...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Chiar are acelasi sasiu de E30, cel putin asa am citit pe un forum american.

 

 

Nu vreau sa intru in polemica cu tine pt ca nu stiu exact ca am dreptate dar imi vine greu sa cred ca cei de la bmw au facut un sasiu pt E30 in 1982 si l-au lasat in productie pana in 1999 sau 2000 pana cand a ieshit din productie Z3-ul.... Nu cred ca isi permit la ce concurenta e pe piata constructorilor germani.... Parerea mea. Sper sa am dreptate ca ma bate gandul sa-mi iau un Z3...

 

http://www.forum-auto.com/automobile-prati...sujet162057.htm

 

Le gros souci du Z3 c'est que sa plate forme date de la e30 comme pour les e36 compact. Donc niveau chassis c'est franchement limite mais trčs joueur !!!

 

Traducere: "Marea problema a Z3-ului este platforma sa care provine de la E30 ca si in cazul E36 compact. Deci la nivel de sasiu este clar limitat dar foarte jucaus"

 

Acelasi lucru l-am citit pe un forum american dar nu gasesc acum topicul...

Link to comment
Share on other sites

Chiar are acelasi sasiu de E30, cel putin asa am citit pe un forum american.

 

 

Nu vreau sa intru in polemica cu tine pt ca nu stiu exact ca am dreptate dar imi vine greu sa cred ca cei de la bmw au facut un sasiu pt E30 in 1982 si l-au lasat in productie pana in 1999 sau 2000 pana cand a ieshit din productie Z3-ul.... Nu cred ca isi permit la ce concurenta e pe piata constructorilor germani.... Parerea mea. Sper sa am dreptate ca ma bate gandul sa-mi iau un Z3...

 

http://www.forum-auto.com/automobile-prati...sujet162057.htm

 

Le gros souci du Z3 c'est que sa plate forme date de la e30 comme pour les e36 compact. Donc niveau chassis c'est franchement limite mais trčs joueur !!!

 

Traducere: "Marea problema a Z3-ului este platforma sa care provine de la E30 ca si in cazul E36 compact. Deci la nivel de sasiu este clar limitat dar foarte jucaus"

 

Acelasi lucru l-am citit pe un forum american dar nu gasesc acum topicul...

 

 

.... mda... interesant... Nu stiam acest lucru. Merci de lamurire. Sunt destul de dezamagit... E si ce daca are sasiu de E30 ? Are draci pe el ? ( incerc sa ma imbarbatez singur...) NASPA. Te cred dar mie imi pare mai scurt Z3-ul decat E30.... Probabil datorita design-ului...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma trebuie sa-ti placa tie masina, ce mai conteaza ce sasiu are? :blink:

 

 

 

Uite cel putin pt modelele americane eu am gasit alte caracteristici tehnice....

Source: http://en.wikipedia.org/wiki/Bmw_z3

 

 

Manufacturer BMW Z3

 

Production 1996–2002

Assembly Spartanburg, South Carolina

Predecessor BMW Z1

Successor BMW Z4

Class Roadster

Body style(s) 2-door convertible

2-door coupĂŠ

Layout FR layout

Platform BMW E36

Engine(s) 1.8 L M43B18 I4

1.9 L M44B19 I4

2.0 L M52B20 T I6

2.2 L M54B22 I6

2.8 L M52B28 I6

3.2 L S52B32 I6

2.5 L M52B25 I6

2.5 L M54B25 I6

3.0 L M54B30 I6

3.2 L S54B32 I6

Transmission(s) 4-speed automatic

5-speed manual

Wheelbase 96.3 in (2446 mm)

Length 158.5 in (4026 mm)

Width 1996-98: 66.6 in (1692 mm)

1999-2002: 68.5 in (1740 mm)

Height 1996-98: 50.7 in (1288 mm)

1999-2002 Roadster: 50.9 in (1293 mm)

Coupe: 51.4 in (1306 mm)

Fuel capacity 13.5 US gal.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Sa nu fac alt topic, am vazut Z3-uri si prin RO care se invart in ziua de azi la preturi intre 5500 - 7500 euro. Sunt foarte tentat sa scap de BMW e39 2 l '98 pentru ca am constantat in 99% din cazuri merg eu deobicei si uneori cu prietena in masina, deci restul spatiului la e39 este inutil, ca sa nu mai vorbesc ca scot si un consum de 15-17 % in Bucuresti.

Desigur nu prea as avea incredere in masiniile din RO asa ca va trebuie sa am noroc sa imi vand masina cat de curand si apoi sa caut o asemenea jucarie. Ma tenteaza un Z3 cu motorul de 1.8, este bun de ceva sau cel de 1.9, vreau sa ma opresc la motorizare sub 2l deoarece e rar cand merg peste 180km/h, asta cand se intampla sa plec in provincie. In majoritatea timpului 85% merg in Bucuresti, asta inseamna ca as opta pentru un motor de 1.8 de aproximativ 120 cp.

 

Vad asemenea masini foarte rar ... ce se intampla cu ele? Masina imi pare foarte frumoasa si cred ca mi se potriveste la 1.82 m ai mei si la varsta de 22 ani .

 

 

Am anumite intrebari, nu fac comparantii intre diferite modele, TT, MX7 si alte dracii similare ca mie acele modele chiar nu imi plac.

 

 

Are idee cineva cum se comporta masina la intins?

 

Dar in oras?

 

Am inteles ca are suspensii dure, dar fiind ca serviciul e la 10 min cu masina, 20 de minute pe zi nu cred ca face asa rau la spate mai ales ca e drum foarte bun pe unde merg.

 

Portbagajul ala e suspect, nu ca as avea nevoie de el, dar niste scule de pescuit, o minge si uneori cand ma aduc acasa o geamanta normala, este perfect ?

 

Sunt foarte multe intrebari care as vrea sa le cunosc, m-am tot uitat pe youtube si mi-a placut cum se comporta masina , dar foarte putine pareri si nici macar obiective asupra masinii.

Edited by valmotor2
Link to comment
Share on other sites

Intradevar sunt destul de putine in Bucuresti, presupun ca se intampla asta datorita faptului ca are un public restrans avand in vedere ca nu ofera decat doua locuri <_<

A mea are motorul de 1,9 140hp si sunt de parere ca asta este cel mai decent pentru Z3. As evita motorul de 1,8 sau 2,0 pentru ca ambele consuma prea mult pentru ce stiu sa faca, ba chiar primul as tinde sa cred ca e lenes.

Stai linstit, eu am tot 1,82 si incap perfect cu scaunul dat la maxim pe spate, la inceput mi se parea ciudat dar m-am obisnuit foarte repede cu pozitia de condus, nu seamana cu nici o alta masina (din cate am avut ocazia sa conduc) :bashwall:

Ce sa-ti mai spun, intradevar are suspensie dura, imi vine sa plang la gropane gadindu-ma la reparatia articulatiei, de aceea merg incet in general (maxim am mers cu 140Km, nu am fost curios cat duce maxim Z3-ul si nici nu cred ca o sa fiu). La drum intins are un zgomot de fond evident datorita prelatei dar asta se intampla la toate masinile cu soft top. Un lucru pe care l-am remarcat foarte repede este ca nu prea merge sa-l conduci noaptea. :) Avand o pozitie joasa te sparg farurile celorlalti din toate directiile si poate deveni obositor destul de repede.

 

La final spui ca mai ai multe intrebari, daca vrei poti sa vii odata sa-ti prezint "live" Z3-ul. Da-mi un mesaj privat cu un mail de contact si stabilim o zi. Inteleg situatia ta, si mie mi-ar fi placut sa ma invete cineva cate ceva despre model intainte sa o cumpar dar din pacate nu cunosteam pe nimeni :unsure:

Link to comment
Share on other sites

am să te rog ceva, fă un jurnal despre maşina ta, sunt foarte curios şi nerăbdător (poate şi viitori, posibil, proprietari) să ştiu ce părere ai despre maşina ta şi de ce nu 1.8 ? că văd consumul ĂŽntre 1.8 şi 1.9 este de 2 l, nu sunt tentat dupa putere, ĂŽn mare parte 85 % merg ĂŽn oraş, deci nu văd folosul total a puterii de 140 cp la 1.9.

 

p.s. verifică PM.

Edited by valmotor2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.